EKTS Elektrik Kumanda Teknikleri Performans Ödevi Yardım?

Başlatan Fatem, 29 Mart 2015, 14:11:05

Fatem

Resimde oldugu gibi son hali ama kapı acılınca motor calısmaya devam ediyor sonra motor yanıyor starta basınca kapı açılacak 30 sn açık duracak daha sonra kendi kapanacak bi el atın beyler aciliyet gerektiren bi konu.
Teşekkürler şimdiden. 8)

Gmail\'den ulaşmak isteyen olursa selimcanavc@gmail.com :edit:

mustafacil38

Kardeşim PİC ile çok basit bir şekilde yaparsın bence Pic Düşünürsen Bende yeni öğreniyorum ama PİC ile çok basit istersen yardımcı olayım

Fatem

Alıntı yapılan: mustafacil38 - 29 Mart 2015, 14:43:35Kardeşim PİC ile çok basit bir şekilde yaparsın bence Pic Düşünürsen Bende yeni öğreniyorum ama PİC ile çok basit istersen yardımcı olayım

Pic'le istemedi direk devre halinde çalışsın istiyor hoca sonra bunu uygulama sınavı yapıcakmış.işin içinden çıkamadım bende EKTS'yi yeni kullanıyorum.

mustafacil38

Kardeş netten buldum bi incele istersen

Örnek 1

3 Adet 3 fazlı motorun aşağıdaki şekilde çalışması istenilmektedir; gerekli güç ve kumanda devrelerini tasarlayınız.

Starta basıldığında birinci motor çalışacak
    Motordan 5 saniye sonra 2. motor çalışacak
    2. motordan 5 saniye sonra 3. motor çalışacak, 1. motor duracak
    2 ve 3 nolu motorlar 5 saniye birlikte çalıştıktan sonra duracaklar
    İşleyişin neresinde olursa olsun stop butonuna basılırsa motorlar duracak

Bu devre Şekil 14'de gösterildiği gibi tasarlanmıştır.

EKTS Kullanılarak Yapılan 3 Adet 3 Fazlı Motoru Çalıştırma Devresi

Şekil 15 EKTS Kullanılarak Yapılan 3 Adet 3 Fazlı Motoru Çalıştırma Devresi.

Bu devrede bir adet "Z1" zaman rölesi kullanılmıştır. Zaman rölesinin sayacı 5 saniyeye ayarlanmıştır. Her beş saniyede bir, zaman rölesi anlık kontak değiştirmektedir. "M", "M2" ve "M3" kontaktörleri sırasıyla 1. 2.ve 3. motorlarını çalıştırmaktadır. Kumanda devresinden bu kontaktörler kontrol edilerek, motorların istenilen biçimde çalışması sağlanmıştır.
Örnek 2

2 adet 3 fazlı, 1 adet tek fazlı motoru aşağıdaki gibi çalışması istenmektedir. Gerekli güç ve komanda devre şemasını çiziniz.

Starta basıldıktan 3 saniye sonra 1 fazlı motor devreye girecek
    1 fazlı motorun devreye girmesinden 5 saniye sonra 3 fazlı her iki motor da devreye girecektir.
    Her iki3 fazlı motor devreye girdikten 5 saniye sonra1 fazlı motor ve 3 fazlı motorlardan biri duracak.
    Diğer 3 fazlı motor da 10 saniye sonra duracak.

Belirtilen özelliklere uygun devre Şekil 15'de gösterildiği gibi tasarlanmıştır.

EKTS Kullanılarak Yapılan 2 Adet 3 Fazlı ve 1 Adet 1 Fazlı Motorun Çalışma Devresi

Şekil 16 EKTS Kullanılarak Yapılan 2 Adet 3 Fazlı ve 1 Adet 1 Fazlı Motorun Çalışma Devresi.

Bu devrede her motoru kontrol eden "M1", "M2" ve "M3" kontaktörleri kullanılmıştır. Bu kontaktörlerin çalışması komanda devresinden kontrol edilmektedir.
EKTS

Fatem

Alıntı yapılan: mustafacil38 - 29 Mart 2015, 14:59:11Kardeş netten buldum bi incele istersen

Örnek 1

3 Adet 3 fazlı motorun aşağıdaki şekilde çalışması istenilmektedir; gerekli güç ve kumanda devrelerini tasarlayınız.

Starta basıldığında birinci motor çalışacak
    Motordan 5 saniye sonra 2. motor çalışacak
    2. motordan 5 saniye sonra 3. motor çalışacak, 1. motor duracak
    2 ve 3 nolu motorlar 5 saniye birlikte çalıştıktan sonra duracaklar
    İşleyişin neresinde olursa olsun stop butonuna basılırsa motorlar duracak

Bu devre Şekil 14'de gösterildiği gibi tasarlanmıştır.

EKTS Kullanılarak Yapılan 3 Adet 3 Fazlı Motoru Çalıştırma Devresi

Şekil 15 EKTS Kullanılarak Yapılan 3 Adet 3 Fazlı Motoru Çalıştırma Devresi.

Bu devrede bir adet "Z1" zaman rölesi kullanılmıştır. Zaman rölesinin sayacı 5 saniyeye ayarlanmıştır. Her beş saniyede bir, zaman rölesi anlık kontak değiştirmektedir. "M", "M2" ve "M3" kontaktörleri sırasıyla 1. 2.ve 3. motorlarını çalıştırmaktadır. Kumanda devresinden bu kontaktörler kontrol edilerek, motorların istenilen biçimde çalışması sağlanmıştır.
Örnek 2

2 adet 3 fazlı, 1 adet tek fazlı motoru aşağıdaki gibi çalışması istenmektedir. Gerekli güç ve komanda devre şemasını çiziniz.

Starta basıldıktan 3 saniye sonra 1 fazlı motor devreye girecek
    1 fazlı motorun devreye girmesinden 5 saniye sonra 3 fazlı her iki motor da devreye girecektir.
    Her iki3 fazlı motor devreye girdikten 5 saniye sonra1 fazlı motor ve 3 fazlı motorlardan biri duracak.
    Diğer 3 fazlı motor da 10 saniye sonra duracak.

Belirtilen özelliklere uygun devre Şekil 15'de gösterildiği gibi tasarlanmıştır.

EKTS Kullanılarak Yapılan 2 Adet 3 Fazlı ve 1 Adet 1 Fazlı Motorun Çalışma Devresi

Şekil 16 EKTS Kullanılarak Yapılan 2 Adet 3 Fazlı ve 1 Adet 1 Fazlı Motorun Çalışma Devresi.

Bu devrede her motoru kontrol eden "M1", "M2" ve "M3" kontaktörleri kullanılmıştır. Bu kontaktörlerin çalışması komanda devresinden kontrol edilmektedir.
EKTS

Sağol kardeşim öğrenicez bunu artık yapıcak bir şey yok.

Fatem

Alıntı yapılan: mustafacil38 - 29 Mart 2015, 15:03:30http://www.youtube.com/watch?v=NG_fnJy3NFI

Şurayıda bir izle derim
Kolay gelsin iyi çalışmalar

Teşekkürler :)
[mergedate]1427630804[/mergedate]
Devreyi biri çizsin rica ediyorum işin içinden hala çıkabilmiş değilim :(

mustafacil38

Kardeş zamanlı role ile mi yapmaya çalışıyorsun bunu kullanacağın malzemeler nelerdir acep ?

Fatem

Alıntı yapılan: mustafacil38 - 29 Mart 2015, 15:33:12Kardeş zamanlı role ile mi yapmaya çalışıyorsun bunu kullanacağın malzemeler nelerdir acep ?

Zaman röleli olacak kapı açılacak starta basınca sonra 30 sn ardından kendi kapanacak

Adnancoskun

Kapı açılıp son noktaya varınca, motorun durmasını istiyorsanız , en basit olarak limit switch kullanmalısınız?
kapı tam açılınca limit switch'e dayanır ve switch motorun gerilimini keser, ,isterseniz aynı switch motorun gerilimlerinin yönünü değiştirerek aksi yönde gitmesini de sağlayabilir...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Fatem

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Mart 2015, 15:38:28Kapı açılıp son noktaya varınca, motorun durmasını istiyorsanız , en basit olarak limit switch kullanmalısınız?
kapı tam açılınca limit switch'e dayanır ve switch motorun gerilimini keser, ,isterseniz aynı switch motorun gerilimlerinin yönünü değiştirerek aksi yönde gitmesini de sağlayabilir...

1. Kapı sisteminde sınır anahtarı var zaten ama 4 ucu var ikisininde nereye bağlayıp motorun çalışmasını durdururum 30 saniye sonra tekrar devreye girip kapıyı ters yöne aktarıcak ?

Adnancoskun

Senin söylediklerinden anladığım şudur;

Bir butona basacaksınız kapı açılacak, kapı  30 sn açık  bekleyecek, sonra kapı kendiliğinden  geri kapanacak ve bir sonraki buton'a  basılıncaya kadar kapalı kalacak,,,
Doğrumudur?

Fatem

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Mart 2015, 16:34:36Senin söylediklerinden anladığım şudur;

Bir butona basacaksınız kapı açılacak, kapı  30 sn açık  bekleyecek, sonra kapı kendiliğinden  geri kapanacak ve bir sonraki buton'a  basılıncaya kadar kapalı kalacak,,,
Doğrumudur?

Aynen öyle şunu biri çizse artık yemin ediyorum kafayı yedim

Adnancoskun

seron

;D
durun tüm soruları bir anda soralım:
motor AC
trifaze mi monofaze mi?
gücü kaç watt?
etiket bilgileri...

Fatem

Alıntı yapılan: seron - 29 Mart 2015, 16:53:25;D
durun tüm soruları bir anda soralım:
motor AC
trifaze mi monofaze mi?
gücü kaç watt?
etiket bilgileri...
Arkadaşlar motor ac trifaze watt\'lık bir sey yok onemi yok etiket bilgiside lazım değil sadece bu anlattıgımı çalıştırıcak bir devre lazım altı ustu teknik sınıf endüstriyel bakım onarım 11. sınıf ogrencisiyim buda emks performans odevi devrem yani anlıycagınız kapıyla baska işim yok :)
[mergedate]1427637968[/mergedate]
Yok mu yapabilen beyler ??

nuhsss

3 FAZLI  1 ASENKRON MOTORUN  START BUTONUNA BASILDIGINDA 1 DK. CALIŞACAK SONRA 1 DK. DURACAK SONRA TEKRAR CALISACAK BU İŞLEM  STOP BUTONUNA BASILANA KADAR DEVAM EDECEK
YARDIM EDER MİSİNİZ ? 
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM İYİ AKŞAMLAR :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın