Linux Deepin Denemesi

Başlatan seron, 27 Mart 2015, 15:35:49

seron

Merhaba arkadaşlar.

Linux deneyimlerimize devam...

Daha önceki (konuyla ilgili) yazılarımda sizlere yüzeysel olarak ubuntu 1310, linux mint 17 cinnamon, zorin OS, ve puppy linux ile ilgili deneyimlerimi kısaca sunmuştum.

Bu yazıda da Çin'in meşhur iki milli işletim sistemlerinden biri olan linux deepinden bahsedeceğim.

Nedir Deepin?

Son yıllarda Çin ve Rusya MAC ve MS Windows gibi işletim sistemlerini güvenlik gerekçesiyle resmi devlet dairelerinde yasaklamış, her iki ülke de kendi işletim sistemlerini yapmaya girişmişlerdi.

Çin de, özellikle devlet dairelerinde kullanılmak üzere Linux Ubuntu Kylin adında bir işletim sisteminin yazılımını destekleyerek kullanmaya başladı. Çin'in bir diğer işletim sistemi Deepin de yine başta ordu gibi resmi kuruluşlarca desteklenerek yıllardır geliştirilmektedir.

Deepin linux, oldukça hoş bir arayüzüne sahiptir. Kullanıcı dostudur ve gayet rahat kullanılmaktadır. Gerekli ayarlardan ister MAC görüntüsüne benzer, ister windows7 görüntüsüne benzer temaya bürünebilmektedir. Hatta bazı yönleriyle Windows 7 ve MAC'ı taklit etmişler bile diyebilirim.

Özellikler bakımından diğer linuxlarla hemen hemen aynı özelliklere sahip olan bu sistem, ubuntu temmelli olarak geliştirilmiş. Dolayısıyla istenilen bir programı kendi deposunda bulamazsanız, ki bulamamanız zor, ubuntu yazılım merkezinden de edinebiliyorsunuz.

Üzerinde belli başlı medya kodekleri ve ofis programları hazır geliyor. Pdfleri açabiliyor, difolt ofis programları ile yazı-çizi, hesap tablolarıyla çalışabiliyor, "prezentasyon" dediğimiz powerpoint sunumları yapabiliyorsunuz. Tabi ben bu ofisi (libbreoffice) pek beğenmediğimden, kaldırıp, yine Çin yapımı olan WPS Kingsoft ofis programını ilgili depodan indirip kurunca aynen windows'taki MS ofisin birebir takliti olan ofisi kullanmaya başladım.

Denediğim bilgisayar internete bağlı olmadığından henüz internetle ilgili fonksiyonlarını denemek şansım olmadı. Ancak internette yapılan yorumlardan kıyasla, kullanıcıyı gayet tatmin ediyor.

Sistem, windows yazılımlarını iyi-kötü çalıştırmaya yarayan Wine ile gelmiyor. E bu da windowsu kullanmayı reddeden Çin açısından çok doğal.

Gparted disc editör ile harddiskinizin basitçe ayarlarıyla oynayabiliyorzunuz. Difolt internet tarayıcısı Google Chrome'u isterseniz kullanmayın; yerine firefox ya da maxthon da yükleyebilirsiniz.

Istediğiniz programı kurup kaldırmanız için yardımcı program içeriyor. Ayrıca arşiv editörü, linux boot usb yazıcısı, thunderbird mail aracı, medya oynatıcıları vs tastamam.

Yalnız; nedense video oynatıcısı bir türlü çalışmıyor. Bu sistemi ayrı ayrı 2 sanal sistemde bir de gerçek bilgisayarda denedim. ISO dosyası mı hasarlı yoksa, bu bir bug mu bilemedim... Ancak müzik oynatıcısı gayet tatminkar...

Sözü fazla uzatmadan aşağıya gifler ekliyorum. Bunlara bakarak fikir edinebilirsiniz. Ayrıca youtube da ecnebi amcalar tarafından çekilmiş videolar da var.

Buyrun Görseller:

Not: bu sistemi özellikle Dizüstü bilgisayarda kullanmak bilgisayara ayrı bir hava verir ;D

indirme-Resmi site:
http://planet.linuxdeepin.com/

Mr_YAMYAM

Her ne kadar görsellik benim için önemli olmasa da yaptığın resimlere bakılırsa işlevsel bir işletim sistemi gibi görünüyor.
>Şuraya bir mesaj yazayım da belki ilerde indirip test edebilirim.

seron

gifleri kastediyorsan onlar windows üzerinde sınırlı süreli adobe photoshop CC ile yapıldı. önce fotoları çektim sonra klasörleyip fotoşopta gifledim. yakında paint.net dersi vereceğim. onu öğrenen fotoşopta uçar...

sisteme gelince sistem (sana göre) işlevsel değil; sade. ama kullanımı gayet güzel. iso dosyası da bayağı boyutlu. buraya gelmen nasip olursa veririm. ben harddiskte bulunan iso yu Wmwareplayer sanal makinesine kurarak denedim. 2 çekirdek işlemci ile yanlış hatırlamıyorsam 1GB ram ayırdım.

Mr_YAMYAM

Daha fazla test edebilme özellikle NET üzerinde test edebilme şansın olursa sonuçlarını bekleriz.
Java flash player gibi ilgili eklentilerinin önemini vurgulamam gereksiz.

seron

içinde flaşplayer kurulu geliyor. ama javayı bilmiyorum. bir bakayım.

bu ikona tıklayınca aynı windowstaki gibi flaşplayer özellikleri açılıyor denemiştim ama internete bağlanmadım.
[mergedate]1427465990[/mergedate]
@Mr_YAMYAM abi hemen de kaçmışsın.
sana iced tea ile ilgili ne yapmam gerekiyor neresini test edip sunayım onu soracaktım. neyse...

Mr_YAMYAM

Kaçmadım ki.
Ecik oyun çevirip yemek yedim.
Net testi için.
Java tabanlı oyun oynanılan bir siteye gir. Java tabanlı oyunların yüklenilmesi açılması ve oyun esnasındaki davranışları normal mi.
Flash player testleri için.
Başta yutub olmak üzere muhtelif sitelerdeki video mideo gibi akışları açıp testler yap.
Aynı zamanda flash player bazı sitelerdeki hareketli reklamların programcığıdır.
Herhangi bir sayfanın açılıp kapanması bir sitenin sayfalarının sorunsuz açılabilmesi gibi unsurları da unutma.

toyer

seron

Alıntı yapılan: toyer - 27 Mart 2015, 23:59:35nasıl kurulur bu ?
1-isosunu sitesinden indiriniz. bayağı büyük bir isodur kotalı net kullanıyorsanız ona göre ölçüp biçin yanlış hatırlamıyorsan 1GB yi geçkin.
2-daha sonra bu isoyu siter dvd ye yazdırın ister UUI (universal usb installer) ile usb ye yazdırın.
3-sistemi usb den başlatın ve kurulum yönergelerini takip edin.
bu kadar.

onur abi,
dün harddiski kafeye getirip bir makinede çalıştırdım.
flaş player yüklü ve youtube gibi sitelere sıkıntısız giriyor videolar açılıyor.
javayı ise kendi deposundan kurdum. şimdilik sistemde herhangi bir sapıtma suputma olmadı.
inernete chrome ile bağlandım ve uçak hızında hezindim. windowsa kıyasla sayfalar çok çabuk açılıyor ve anında yükleniyor.
program indirme ve kurma da keza öyle. resimlerini çekmiştim ama flaşa yüklemeyi unutmuşum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 28 Mart 2015, 17:20:501-isosunu sitesinden indiriniz. bayağı büyük bir isodur kotalı net kullanıyorsanız ona göre ölçüp biçin yanlış hatırlamıyorsan 1GB yi geçkin.
2-daha sonra bu isoyu siter dvd ye yazdırın ister UUI (universal usb installer) ile usb ye yazdırın.
3-sistemi usb den başlatın ve kurulum yönergelerini takip edin.
bu kadar.

onur abi,
dün harddiski kafeye getirip bir makinede çalıştırdım.
flaş player yüklü ve youtube gibi sitelere sıkıntısız giriyor videolar açılıyor.
javayı ise kendi deposundan kurdum. şimdilik sistemde herhangi bir sapıtma suputma olmadı.
inernete chrome ile bağlandım ve uçak hızında hezindim. windowsa kıyasla sayfalar çok çabuk açılıyor ve anında yükleniyor.
program indirme ve kurma da keza öyle. resimlerini çekmiştim ama flaşa yüklemeyi unutmuşum.
Eyvallah adamım.
Şimdi ecik daha mıncıkla bakiim.
İçerisinde veya depolarında ;
Ses ile
Video ile.
CAD türü çizim ile
Ya da sistem utulity ile ilgili neler var.
Malum kotalı net kullanıyorum. Önce biraz bilgi almam lazım.
NOT:
UBUNTU STUDIO yaklaşık 4GB boyutundadır haa.

seron

abi şu anda harddisk evde.
şöyle anlatayım:

aklımda kaldığı kadarıyle elektronikte kullanılan "scope" adlı osiloskop programı var idi.

sen sesle ilgili şeylere meraklısın, ses analizörlerinden tut, JAK programı, yok levelmetre diye de bilinen (kahretsin adı aklıma gelmedi hah buldum) VU metre sese göre kıp kıp yapan giden gelen ışık programı, elektroniğe dair ufak tefek programlar ki istediğini bulamazsan ubuntu yazılım merkezinden de kurabilirsin. ubuntudan gelişmiş zaten sistem.

VLC dahil çeşit çeşit oynatıcılar, müzik çalarlar, çeşitli ses programları. video editlemek ses editlemek için ubuntuda gördüğümüz programların aynıları... ardour, sana "abi bu program nedir" diye sorduğum amfiye benzer "Foo" programı, openshot video editor, ses konverter programları, bana gösterdiğin teferruatlı video editörü; kazaam, cheese gibi masaüstü video çekimi programları, sound recorder, k3b vb cd yazdırma, DVD ripleme programları ile audacity. olmazsa olmaz: gimp!

R-studio demo veri kurtarma programı(sitesinden indirdim, çalışıyor) istersen satın alıp pro yap.

CAD konusuna gelince meşhur ücretsiz "Blender" var ki ideal olmasa da video dahi editlenebildiğini daha önce yazmıştım. aynı şekilde libbre office'in yanlış hatırlamıyorsam 3D çizim programı libbreCAD var. eagle ya da ona benzer elektronik programı hiç araştırmadım ama ubuntu temelli olunca çalışır kanaatindeyim. bir de wine kurmadım, ihtiyaç duymadım.

sistem utility ile ilgili adını ve ne işe yaradığını bilmediğim onlarca yüzlerce program, tema uygulamaları, sistem monitörleri...

zaten yazılım merkezine girdiğinde aynen ubuntu sofware centerdeki gibi kategoriler var istediğin kategoriye girdin mi belki milyon adet programla karşılaşacaksın. bu programlar ubuntu için olan programların aynıları pek fazla farklı program yok.

oyun kategorisinde ise kağıt oyunlarından satranca mahjong, dama, sudoku; strateji ve aksiyon oyunları, uçuş simülatörü, gavga dövüş oyunları, jetonlu ateri oyunu dediğimiz oyunlar için MAME simulatoru, DOS simulatoru,...
mint'de bulamadım dediğim üçboyutlu tetrisi buldum ve de kurdum çok zevkli gece onunla oynuyordum.

gibi...

Mr_YAMYAM

Bir indirme denemesi yapayım dedim 3 gün sürecek dedi >:(
Halbuki yükleme hızım ortalama 512KB/sn
Ben de gızdım yüklemedim.
Daha sonra bakarım.

seron

sen yeter ki iste, ben adresine bile postalarım.
ya da bir internet kafeye gidip indirtebilirsin. sabah gitsen  5-10TL ye akşama alırsın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 28 Mart 2015, 21:54:56sen yeter ki iste, ben adresine bile postalarım.
ya da bir internet kafeye gidip indirtebilirsin. sabah gitsen  5-10TL ye akşama alırsın.
Yoh bee. İşyerime gitsem 1 saatte iner. Ama fırsat lazım.
Bir de değerse indirmeye.
YUBUNTU'ya alıştığım için fazla da üstelemiyorum.
Sen ecik kullan. Zamanla gördüğün aksaklıkları veya stabiliteyi burada yaz. Hem okuyanlar hem de ilgilenenler olacaktır.
Yorumlara göre ben de birşeyler yaparım.

seron

arkadaşlar heveslenip de olaki indirmek isterseniz, baştan farketmediğim bir sorunu söyliyeyim de sıkıntı yaşamayalım.

tarih-saat ayarları ayarlanmıyor. daha doğrusu saati ayarlayamıyorum. ben mi yapamadım ya da sistem mi böyle bilmiyorum ama saat dilimleri arasında istanbul yok. bize yakın olan yerlerden atina ya da moskovayı falan baktım, onlar da yok. saati internete göre ayarla dediğim zaman da bir şey değişmiyor.

"artı yönlerini" yazmak birşey değil, sorunlarla karşılatıkça yazacağım.

toyer

Alıntı yapılan: seron - 30 Mart 2015, 14:16:22arkadaşlar heveslenip de olaki indirmek isterseniz, baştan farketmediğim bir sorunu söyliyeyim de sıkıntı yaşamayalım.

tarih-saat ayarları ayarlanmıyor. daha doğrusu saati ayarlayamıyorum. ben mi yapamadım ya da sistem mi böyle bilmiyorum ama saat dilimleri arasında istanbul yok. bize yakın olan yerlerden atina ya da moskovayı falan baktım, onlar da yok. saati internete göre ayarla dediğim zaman da bir şey değişmiyor.

"artı yönlerini" yazmak birşey değil, sorunlarla karşılatıkça yazacağım.
tarih saatte sorun yok kurdum ayarlanabiliyor. Ancak çok yavas calısıyor benim kurdugum acaba yanlış isoyu mu kurdum ?
deepin_2014.2_amd64    AMD işlemciler için mi bu ?
deepin_2014.2_i386      intel işlemciler için mi bu ?

indirdiğimiz sitede 32 bitide secsek 64 bitide secsek bu 2 iso çıkıyor.  hangisi ne için ?   

dhan000

i386 yazan 32 bit olan sistem...
amd64 bit ise 64 bitlik bir sistem işlemcinizin 64 biti desteklediğinden emin olun... her nek kadar amd64 yazsada bunun 64bit intel işlemciye kurulmasında sorun olacağını sanmıyorum...

Veteriner

O amd64 işi bazen yanlış anlamalara yol açabiliyor. 64 bit intel ile sorun çıkarmayacaktır. AMD64 denmesinin sebebi 64 Bit bilgisayar işlemcisini ilk olarak amd'nin yapmış olmasıdır. i386 da ilk 32bit işlemci olduğu için, 32 bit bu şekilde anılıyor.

XirMan

Bendeki Notebook, i5 2.60 Ghz, 8Gb Ram, GT840M Ekran Kartı Özellikli Bir Sistemde Şuanda Win 8.1 64bit Var. Linux Yüklememin Faydası Olurmu.
(Hızlanırmı, Programları Rahat Bulabilirmiyim, Photoshop CS6 Sürümünü Rahat Kullana Bilirmiyim, Sıkıntı Çıkarırmı)

seron

yukarıda arkadaşlar amd64 ve 32 bit olayını anlatmışlar.

aradığınız programlar gelince windows programları wine yazılımı ile kurulabilmekte ancak wine, henüz yeterli olgunluğa ulaşamayan geliştirilmekte olan bir program olduğundan bazı windows programlarını ya hiç kuramıyor ya da kurulumdan sonra sıkıntı çıkabiliyor.

deepinin deposunda birçok linux programı vardır. bunlar kurulur ama yukarıda bahsettiğim durum nedeniyle her windows programı kurulamaz.

adobe photoshopa gelince, ben windows için olan adobe photoshop CS5'i windowsun program filesinden kopyalayıp wine vasıtasıyla linux mint 17 de çalıştırdım ama biraz sorunlu çalışıyor malesef. eğer maddi yeterliliğiniz varsa Adobe photoshopun linux versiyonu var diye biliyorum satın alırsanız linux da çalışacaktır.

bilgisayar özellikleriniz sistemi çalıştırmak için yeterli; ama windowsa göre hız kıyaslaması yapmak doğru değil. win8 lkerde elbette daha hızlı çalışacaktır. aslında linuxlar yavaş çalışmıyor. çalışma sistemleri biraz farklı olduğundan insana biraz uyuşuk geliyor.

son olarak bu sistemin hala geliştirilmekte olduğunu ve bazı hatalar içerebildiğine dair internette notlar olduğunu da hatırlatalım.

bu sistem ne işe yarar?
-eğer windows ve windows programlarına şartlanmamışsanız iyi-kötü birçok temel işinizi yapabiliyorsunuz ki yukarıda da anlatmıştım.
-windowsa hapsolmayıp yeni deneyimler kazanmış oluyorsunuz.

-sistem ve bu sistem için geliştirilen programlar ücretsiz olduğundan yığınla para ödemek zorunda kalmıyorsunuz veya

-crekli program kullanarak yasaları çiğnememiş oluyorsunuz.

-bozuk harddisklerden ve çökmüş sistemlerden veri kurtarması yapabiliyorsuuz.

-isterseniz windowsun yanına kurarak, sisteminizi dual boot kullanabiliyorsunuz.

-bu sistemlerin çoğunda internette daha hızlı geziniyorsunuz.

vb...

Mr_YAMYAM

YAHU BİZİM OKİNGURT'U MAKİNALI TÜFEK GİBİ YAZIYOR DERDİM DE ata ARKADAŞ MÜBAREK MİTRALYÖZ GİBİ :D
Artık işletim sistemlerinin pek hükmü kalmadı.
WEB brovser ve eklentileri günümüzün belaları.
Ben UBUNTU STUDIO'da MOZİLLA tarayıcım ile ve Flash player eklentisi ile rahatlıkla oyunlarımı çeviriyorum.
İşte bir örnek. Feysbookta oldukça sevilen ve çoğu kişilerin cep telefonları ile otobüste, trende, metroda, dolmuşta ve bilumum umum yerlerde oynanılan bir oyun CANDY CRASH.

Alttaki de JAVA tabanlı oynanılan GAMYUN sitesinden bir görüntüdür.

Alıntı Yapbunlar tam randımanla çalışmaz gerçekcı olalım kımseyı kandırmayalım sebebı oyunların cogunda yanı mısal facebook poker  açmak için bazı javaflash player  yuklersınız ama sonuc olumsuz olur
Randımanını bilmem ama benim uyduruk PC ile cenıfır çalışıyor :D
Üstüne üstlük BMW M3 gibi bir oyun da var ki arkadaşlara örnek vermiştim. Mütekamil araba yarışıdır ve yüksek grafik özellikleri ve BMW M3 ün orijinal çizgilerine sadık kalınarak yapılmış bir oyundur.
Elbette herşey oyun demek değildir.
Başta SES olmak üzere video render gibi ciddi işlerde de linux sürümlerinin çoğu oldukça işlevseldir.

Alttaki resim bir DVD YAPIMINA örnektir.

Bu resim windows tabanlı ADOBE AUDITION programının WINE altında KDE tabanlı PARDUS işletim sistemindeki görüntüsüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın