uc3842 18v 2A Smps Modifikasyon konusunda yardim

Başlatan erg123, 26 Mart 2015, 01:10:56

erg123

Uc3842 smd entegresi kullanan 7 +7 14 bacakli

Entegre UC3842 sogutucuya bagli olanlarda en solda ki irfb30 mosfet en sagdaki ise mur 820 soktugum trafonun ordaki 6 bacakli ise 4n25 optocuplor simdi trafosunu soktum girisi ellemedim cikisindaki sargilar 11  tur cift emaye gene 11 tur cift emaye telden sarilmis ben bundan 24v 5a almak istesem ne yapmam lazim

Kemal88

Bikere çıkış gücünüz artmış olacak ki bu 36W dan 120W a çıkmak demek ki bu nasıl olacak anlayamadım. Kaldı ki trafonun gücü 38kHz de 45kVA ki bunu watt a çevirdiğinizde daha da düşecektir. Siz bu devre ile 5A i unutup çıkışın gücünü değiştirmeden 24V yapsam da olur diyosanız o zaman mantıklı cevaplar gelecektir.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

erg123

Ustam smps yi degistirebilirim sikinti yok ama bu forumda entegrenin bacagina bagki akim sinirlama direnci varmis dediler bakiyorum bakiyorum bulamiyorum 1 numara nerden basliyor osilator direnc ve kondansatoru nerde 38khz i saglayan goremedim halandaha incelemekteyim

Kemal88

Datasheetden bakıp kolayca bulabilirsiniz aslında.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/uc3842.pdf

Akım sınırlama 5. pindedir. Osilatör ise 4. pinde yer almaktadır. 4 ve 5. pinlerinde bir tane kapasitör, 8 ile 4 arasında da bir tane direnç olması gerekir. Datasheet de yer alan osilatör bilgilerine göre osilatör frekansını ayarlamanız mümkün. Trafodan daha fazla güç alabilmek için osilatörün frekansını artırabilirsiniz fakat, bu seferde, frekansa bağlı olarak devrede dezavantajlar görebilmeniz kaçınılmaz olabilir.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

erg123

Datasite bakmistim ama entegrenin tek bir paketini gostermisti veya yanlis gordum ama bunda bendeki entegrenin 14 bacaklisini gordum  akim sinirlama 5. Ve rt ct 7. Bacak altaki kondansatorlere bagli ustunde deger yok simdi ugras dur
[mergedate]1427326969[/mergedate]

Ustam 7. Ve 5. Bacak gozukuyor burda kondansatorle topraga bagli

Kemal88

Akım sınırlama yine dediğim gibi 5. pinde. Osilatör 7. pinde. Onu yanlış söylemişim. Multimetreniz, osiloskobunuz olmazsa, işinizi ezbere yapmış olursunuz. Gözlemleyerek gitseniz çok daha iyi olur.

erg123

2 tane olcum aletim var analog dijital ama osiloskop um yok
[mergedate]1427370518[/mergedate]
Sizce bunun 1. Ayagi nerde

Kemal88

Diğer bilinen pinlere göre hareket edebilirsiniz. Sizinkinde 9. pin ground olması lazım. 7. pinde osilatör, 14. pin de 2.5V referans voltajı, bu tür pinleri voltmetre ile ölçün, ona göre 1. pini bulabilirsiniz. Normalde üstünde ufak bi çukur olur orasının sol tarafından itibaren sırayla pinler başlar fakat bunda o çukur yerine çizgi konulmuş olabilir.

asma

Yazı düzgün okunurken , sol alt  pin1 olacak şekilde takip edin. ;)

Kolay gelsin.

erg123

Bende sol ust pin 1 olarak kabul etmistim bende diyorum bir terslik var birde bu smd kondansator degirni kapasiyometre olmadan olcmek mumkun segil dimi

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın