Amatör Elektronikçi'ler Şuanda ne yapıyor ?

Başlatan birgitay, 25 Mart 2015, 12:46:15

birgitay

Selam Dost'lar. Sayfada çok Elektronik Proje'ler olmasına rağmen hangi birisini anlamak mümkün bile değilken , teknoloji hergün daha çok ilerliyor. Biz Amatör'ler ne yapabiliriz  ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 25 Mart 2015, 12:46:15Selam Dost'lar. Sayfada çok Elektronik Proje'ler olmasına rağmen hangi birisini anlamak mümkün bile değilken , teknoloji hergün daha çok ilerliyor. Biz Amatör'ler ne yapabiliriz  ?
Elektroniğin temeli sağlam olarak bilinirse,
Ölçüm kuralları ve tekniği öğrenilirse,
Birçok konuda değil mümkünse tek bir konuda uzmanlaşmak, ama diğer konularla da ilgilenmek,
Kalan tek şey, ufkunu genişletmek için arge yapabilmektir.

birgitay

Sanırım anlatamadım abi ? Elektroniğin temel kurallarını bilmen  yetmez. Uygulamak için ekip vede ciddi çalışma gerekiyor. Transistör'in çalışmasını adamlar kim yıllarca nasıl araştırdılar ? Örneğin  ; Bc337 yerine Bc548 oluyor. Hepsinin kazançları farklı vede değişik hesaplar gerekiyor. Hadi pratik'te yaptın , uygulamak için genel hesap gerekiyor. Tek başımıza yapılacak iş değil. Zira ben bu Çevredeki iyi elektroniçileri yan yana getirmeyi başaramadım. Çünkü hepsi bildiğini okuyor , kimisi emek vermiş paylaşmıyor , kimiside kıskanıyor , kimiside umursamıyor. Yani ekip çalışması olsaydı iyi bir dedektör tasarlanacaktı ama olmadı maalesef. Zira bu konudan ziyade ben nasıl güzel ticaret yapılacak ne kaldı diye sormuştum. Onca malzemeler elimizde  mi kaldı şimdi ? :( Hani emekler.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 25 Mart 2015, 14:35:46Sanırım anlatamadım abi ? Elektroniğin temel kurallarını bilmen  yetmez. Uygulamak için ekip vede ciddi çalışma gerekiyor. Transistör'in çalışmasını adamlar kim yıllarca nasıl araştırdılar ? Örneğin  ; Bc337 yerine Bc548 oluyor. Hepsinin kazançları farklı vede değişik hesaplar gerekiyor. Hadi pratik'te yaptın , uygulamak için genel hesap gerekiyor. Tek başımıza yapılacak iş değil. Zira ben bu Çevredeki iyi elektroniçileri yan yana getirmeyi başaramadım. Çünkü hepsi bildiğini okuyor , kimisi emek vermiş paylaşmıyor , kimiside kıskanıyor , kimiside umursamıyor. Yani ekip çalışması olsaydı iyi bir dedektör tasarlanacaktı ama olmadı maalesef. Zira bu konudan ziyade ben nasıl güzel ticaret yapılacak ne kaldı diye sormuştum. Onca malzemeler elimizde  mi kaldı şimdi ? :( Hani emekler.
Şu örneğe dikkat çekeyim.
Temel kurallar öyle basit kurallar değildir. 25 kazanç gerektiren bir devrede her iki transistörü de rahatlıkla kullanabilirsin. Ama kazanç faktörün 200-300 olacaksa o zaman bu ince detaya girer. Bu durumda BC548 yerine BC237 kullan gitsin diyemezsin.
Elektronik mesleği artık NANKÖR bir meslek haline gelmiştir. Yıllar önce bir TV nin tamiri için 100TL işçilik alındığında TV nin sahibi teşekkür ediyorsa, günümüzde 300-500TL gibi parayla satılan TV nin işçilik ücreti 100TL olmuyor.
Keza yıllar önce bir elektronik devre tasarlayıp yaptığında bir kıymeti vardı. Çünkü benzer özelliklerdeki devreler pahalı idi.
Günümüzde kullanıcılar kalite unsurundan uzaklaştırıldıkları için ucuz çin üretimlerine rabet ediyorlar.
Kalite unsurunun ise ispatı öyle kolay birşey değildir.

veli dayı

hem birgitay hem de  Mr_YAMYAM görüşlerine katılıyorum.ama daha çok  Mr_YAMYAM görüşlerine.elektronik sektörü yavaş yavaş hazırcılığa doğru gidiyor.Yaratıcı düşünce  ölüyor.Yaratıcı düşünmek için elektronik temellerini çok iyi bilmek gerekiyor.Fakat şu anki duruma bak.bir ardinyodur rapsberydir vb aldı başını gidiyor.üzerinde hazır programları var.al soketine tak hazır programında bir kaç değişiklik yap bütün yaptığımız bu.hani bunun neresinde öğrenme neresinde yeni bir şeyler ortaya çıkarma.Teknolojiye sahip ülkeler yaratıcılığını kullanır üretir bizde onların peşinden gideriz onların açık pazarı oluruz.
             Bir ara enişteme dedim ki 5 km menzilli fm verici yaptım.eniştem de dediki cep telefonları vardı ne diye uğraşıyorsun.İşte mantalitemiz budur.
  ülkede bir savaş çıksa düşmanların ilk hedefi muhabereyi(haberleşme) çökertmek olur.kalırsın kıçı kırık bir kısa dalga telsize.eee noldu şimdi cep telefonlarının marjinal faydasına?koca bir hiç.
   entegrelerden oluşmuş bir savunma sistemi yaparsın yeterli teknolojin yoksa adam gelir atar manyetik bombayı senin o entegrelerden oluşmuş sistemini yakar atar.
  Anlarsın o zaman faraday kafesinin önemini transistörün değerini.
   F 16 uçak alırsın amerikadan adamlarla anlaşma imzalarsın müttefiklere karşı kullanmayacam diye.Adamlarda içerisine bir düzenek yerleştirir..Sonrasında ise terör örgütlerine dahi ateş edemezsin.AL sana hazırcılık.
    Form sitelerine bir konu aç deki ben bir RF uzaktan kumandalı araba yapcam yardımcı olur musunuz diye.çoğundan şöyle bir cevap alacan al bir uzaktan kumandalı oyuncak araba devresini sök kendine uyarla hiç uğraşma derler.yada picle yap hazır modüller var onları kullan fazla uğraşma denilir.
  peki o hazır rf modülü kendimiz niye yapmıyoruz.fiyatımı daha cazip yoksa çok mu tembeliz.fiyatı cazip desek bugün cazip olan devre dolar yükseldiği anda tavan yapıveriyor.Tembelliğimizden desek eee ozaman niye uğraşıyoruz elektronikle bırakalım gitsin.Nasıl olsa başkaları yapar biz kullanırız uğraşmayalım.

birgitay

Veli dayı son derece haklısın. İşte hazırcılığın bittiği noktayı anlatasam sayamam size. Geçen Pll devresi ile İyon dedektörü ile Madenlerin rezonans frekanslarına duyarlı alıcı araştırması yaptım. Mühendis'ler bile kestirip attı. Ticarete döktü. Bilgi desen var ama hep hazır bilgi. Teknik bilgi. Sağdan soldan anladığı. Ancak Ülkemiz'de daha ne tür kondansatör nerelerde nasıı kullanılır bu bile bilinmiyor. İşte el emeği dersinizya benimde diğer başlıklarda el emeği , göz nuru, çok çabalama üzerine '' Audio '' çalışmalarım var , digital processsörlerle başa çıkılmıyor. Çünkü adamlar anlamıyor ki ?  Kalite istiyor parayı abuk subuk şeylere harcıyor bende analog diye önlerine koyuyorum çok beğeniyorlar ama para çıkmıyor. Bu savunma stratejisi artık karşındaki kişileri memnun etme çabasına giriyor. Ama nafile. Bu yüzden sormuştum , acaba Amatör yada el emeği ile uğraşan bizler neler yapmalıyız? Nasıl birşeyler yapıpta para kazanabiliriz ?

veli dayı

birgitay ben senin sorunu  yanlış anladım.elektroniği öğrenmek için ne yapmak gerek bu baş döndüren hızda değişen teknolojinin olduğu bir ortamda şeklinde anladım.Birgitay oradaysan beni bir araybilir misin 0543 439 56 20 hiç bir şey olmadı tanışmış oluruz.

birgitay

Sağolun ama ben Cep telefonu kullanmıyorum.... Yinede tanışma nezaketi kurduğunuz için teşekkür ederiz. Siz neredensiniz  bu arada ?

RUSTA61

Merhaba dostlar, bende bir amatör elektronikçiyim. Sizin kadar bilgim yok ama bende 6-7 yaşından bu yana elektronik ile meşgulüm. Zonguldakta yaşıyorum ve burada bu meslek adeta ölü. Şuan mecburen yazar kasa teknik servisinde çalışıyorum. Ben de sürekli düşünüyorum ne iş yapabilirim diye. Yaratıcı fikirleri olan arkadaşlardan destek bekliyorum.
Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor. (Nahl 90)

veli dayı

kadın erkek ayrımı yapmadan numara mı verdiğim için özür dilerim şayet bayansanız ayıp oldu özür dilerim.düşünemedim.Ben antalya da ikamet ediyorum.Ben erkek erkeğe konuşuruz fikir alışverişinde bulunuruz diye düşünmüştüm.üzgünüm
[mergedate]1427292967[/mergedate]
Formdan elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.Bu da bana bir ders olsun.Bir daha ki sefere formda bayanlarında olabileceğini aklımda bulundururum.

birgitay

Ne alakası var hepimiz erkeğiz :D Ben telefon kullanmıyorum.
[mergedate]1427293276[/mergedate]
Rusta61 ben Audio konusunda çok uğraştım , maalesef herşey ölü. Tamircilikte eskiden Tv'den teypten adamlar ev bina dikmiş. Geriye birşey kalmadı. Şuanda bize malzeme satanlar para kazanıyor :D

veli dayı

ohh rahatladım fena gaf yaptım diye ödüm koptu.neyse konumuza dönelim.elektronik para kazanmak için yapılacak şeylerden birisi bir site kurmak yada sosyal medya yada satış sitelerinden faydalanmak.sonraki aşama elektronikle ilgili bol döküman okuyup uygulama yaparak tecrübelerimizi artırdıktan sonra firmalarla bağlantı kurmaya çalışmak.kendi siten olursa hem daha rahat bağlantı kurarsın hemde sitene reklam da alıp yan gelir de oluşturabilirsin.ve kendini öyle bir yetiştirecen ki firmalara siz hayal edin biz tasarlayalım diyebilecek kadar.sonra hayal gücünüzü sonuna kadar zorlayın piyasada olmayan bir şeyi yaptığınızda elde edeceğiniz gelir daha fazla olacaktır.Misal şu anda benim askıya aldığım elektronik burun projem var ama zamanım yok.
  sonra yanıltılamayan emniyet kemeri sensörü tasarlanabilinir maliyeti ucuz tutulduğunda işlevselliğinin bir videosu çekilip trafik müdürlüklerine sunum yapılabilinir.
     Ucuza getirebilecekseniz balık yakalayan gemi yapın.
vb. şimdilik aklıma gelenler bunlar.
[mergedate]1427293980[/mergedate]
sadece sesli komutlarla evi kontrol etmeye çalışın.ses algılama cihazı üzerinde araştırma yapıyorum 5 bit  saniyede 1000 örneklemeyle başlayacam umut vadederse 8 bite çıkartıp geliştirmeye çalışacam.
 sonra ev alarm sistemleri tasarlanabilinir.en basit yöntem bir yaklaşma sensörü ve bir ev telefonu kullanarak basit bir şey yapılabilinir biri eve girerse sensör picli devreyi harekete geçirir.pic dtmf üretir.ev telefonuna enjekte eder ve sizi cepten arar.ne kadar maliyeti olabilir ki halbuki güvenlik şirketleri var bu işi yapan eve biri girdiğinde sizi ulaşamazsa da polisi arıyor.ve bu iş için aylık belli bir ücret ödüyorsunuz halbuki elektronikçiyim diyen adam bunu çok rahatlıkla yapabilir

birgitay

Fikirler var. Ama bu işler hep emek vede varsayım . Ona bakarsanız ben dedektör yapıyorum , çok satılacak vede derin arama yaptığı için , adamlar gel varsa bul yarısı senin diyor. Misal örneklerden birisi budur. Sonrası ise işte dediğimiz gibi Mikroişlemci ile para kazanılmayı hiç ummuyoırum. Çünkü felaket rekabet var vede bir türlü öğrenemedik onu programlamayı. Xillinx chipler vardı merak saldığım çok pahalı daha gelişmiş olmasına rağmen girmek resmen boş iş yaw :) Parayı elektronik ile uğraşmayanlar götürüyor okadar.

seron

Alıntı yapılan: veli dayı - 25 Mart 2015, 16:18:37kadın erkek ayrımı yapmadan numara mı verdiğim için özür dilerim şayet bayansanız ayıp oldu özür dilerim.düşünemedim.Ben antalya da ikamet ediyorum.Ben erkek erkeğe konuşuruz fikir alışverişinde bulunuruz diye düşünmüştüm.üzgünüm
[mergedate]1427292967[/mergedate]
Formdan elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.Bu da bana bir ders olsun.Bir daha ki sefere formda bayanlarında olabileceğini aklımda bulundururum.
veli dayı, ben de antalyadayım. foruma arasıra giriyorsunuz ben de sizi merak ediyordum. sanırım en son 3 adet FF ile polis flaşörü konuma yanıt yazmıştınız...

uygun olduğumuzda görüşebiliriz.

----------

geçen ay TV de izledim. bir haber kuruşuşu malum savaşları haber yapmak için Şanlıurfa-suruç tarafına gitmiş ama güvenlik kaygısıyla karşıya geçememişler.
elektronikle ileri düzey uğraşan birinin elinde, kendi mi yapmış, hazır mı almış bilmniyorum ama, bir programlanabilir robokopter var idi. bu robokopteri savaş bölgesine gönderip çatışmalar hakkında görüntü almak için adamla anlaştılar. şayet robokopter geri dönmezse adama zararını ödemeyi kabul ettiler.

elektronikçi robokopterine gidiş ve dönüş için gerekli programı yükledi ve işid bölgesine doğru gönderdiler.
robokopter gitti ama dönmedi...

"muhtemelen arıza nedeniyle düştü ya da işid tarafından vuruldu" diye haber yaptılar ve haber bitti.

yukarıdaki yorumlarınızı okudum.
1- kendi haberleşme teknolojilerimizi iyi kötü idare edecek şekilde yapabilmeliyiz.
2- özellikle akıllı hava araçlarına ağırlık vermemiz gereken bir çağda yaşıyoruz; ister görüntü amacıyla, ister düşmana fiziksel saldırı amacıyla amaç ne olursa olsun...

bu konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim.
ne yapmak gerekli?
birlikte çalışmak...
ben hevesli bir insanım. ama yalnız başıma gelişemiyorum ve en ufak bir uygulama için yanımda ustalara ihtiyacım var.
kıçıkırık bir otomatik ışıldak devresi için ustalara soru sorduğum zaman, basit bir proje olduğundan mıdır nedir cevap gelmiyor. kontrol ediyorum, tıklanma sayısı benim tıklama sayıma eşit... eeee? amatör heves duyar mı bu alana?

mesele yardımlaşma değil. iyi işler ancak kaliteli kişililerin kaliteli çalışmalarıyla olur. bir araya gelemek şartıyla.

birgitay

Seron usta , bu zamdan savaş vede Asgari alanda çok stratejik işler olduğu için beni asla sarmıyor. Savunma sanayii için bilgimi yoramam ben. Zaten bunu yapanlar var bizene ? Zira ben kendi yaptığım birşeyin insanlar tarafından ilgi vede , gerekli ihtiyaca hizmet edecek olmalı. Mesela benimde projem var ama para yok , takip eden yok , Zira  '' Audio üzerine '' . Kimse kendini yormaz. Ama artık okadar basit para kazanmak yok. Birşeyler isteniyorsa elini taşın altına koyacak vede hevesle yapacak.

veli dayı

birgitay   savunma sanayi konusundan bahsedeyim biraz da belki fikirlerin değişir.Rusya bir ara gürcistana girmişti.haberlerde görüyordum önde bir adet jamer arkasında tanklar asfalt yolda ellerini kollarını sallaya sallaya girdiler rus askerleri gürcistana.ozaman aklımdan geçirdim.hani bizdeki terör örgütleri yollara mayın döşüyorlar ya o hesap ulan bir Allahın kulu o yolu mayınlayamamış mı diye.Adamlar jameri neden konvoyun önünde tutuyorlar çünkü uzaktan kumandalı patlayıcılar varsa devre dışı bırakmak için fakat bir çivi ve metal bir tüple jamere duyarlı çok basit bir patlayıcı düzenek ayarlanabilir.yani jamer geçerken patlayacak bir sistem.çok teferruatına girmiyorum belki yasa dışı işlerde kullanılır diye. hatta gürcüstan başkanının olduğu yere bile bombalar düştü.kameralara yansımıştı.peki adamların olsaydı bir füze savunma kalkanları.füzeleri lazerle nokta atışı havada imha edebilselerdi yaşanmazdı öyle hadiseler.

Ha savunma sanayine girmek pahalıdır.Değme adamın işi de değil ama önemli bir konu bu.sizlere tavsiyem karamsarlığı bırakın ve sürekli okuyun bakın ben facelerde fazla takuılmam.Bilgisayarı oyun için hiç kullanmam.Kurumda fırsatını bulduğum anda geçerim bilgisayarın karşısına kim ne paylaşıyor.hangi eleman ne işe yarıyor.programlama nasıl yapılıyor.velhasıl kendimi geliştireceğime inandığım hangi konuyu bulursam okurum.
     Gerçi elektronikten konu açmıştık ama yine de misal vermeden edemeyecem.Diyelim ki  bir uçak yolculuğu yapıyordun ve uçak düştü sen de sağ kurtuldun.kuzey yarım kürede bir yere düştüğünü biliyorsun.baktın telsiz çalışıyor.kordinatlarını bildirmen gerekiyor bunu yapabilirmisin.yada dağdasın bacağın koptu yada yılan ısırdı.yada birisi kalp krizi geçiriyor.ne yaparsın.elinde bir metre kare naylon parçası var bol miktarda da deniz suyu var bulunduğun ıssız yerde bu naylonu kullanarak temiz su elde edebilirmisin.yada aynı naylonu kullanarak ateş yakabilirmisin.dağda kaybolsan pusulan olmadığı halde yönünü bulabilirmisin.Oralarda bulduğun bir pet şişeyle ateş yakabilirmisin.demek istediğim gerek elektronik gerek kilşisel anlamda kendimizi ne derece geliştirdik.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: veli dayı - 25 Mart 2015, 20:10:25bakın ben facelerde fazla takuılmam.Bilgisayarı oyun için hiç kullanmam.
     Gerçi elektronikten konu açmıştık ama yine de misal vermeden edemeyecem.Diyelim ki  bir uçak yolculuğu yapıyordun ve uçak düştü sen de sağ kurtuldun.kuzey yarım kürede bir yere düştüğünü biliyorsun.baktın telsiz çalışıyor.kordinatlarını bildirmen gerekiyor bunu yapabilirmisin.yada dağdasın bacağın koptu yada yılan ısırdı.yada birisi kalp krizi geçiriyor.ne yaparsın.elinde bir metre kare naylon parçası var bol miktarda da deniz suyu var bulunduğun ıssız yerde bu naylonu kullanarak temiz su elde edebilirmisin.yada aynı naylonu kullanarak ateş yakabilirmisin.dağda kaybolsan pusulan olmadığı halde yönünü bulabilirmisin.Oralarda bulduğun bir pet şişeyle ateş yakabilirmisin.demek istediğim gerek elektronik gerek kilşisel anlamda kendimizi ne derece geliştirdik.
Çok ayıp veli dayı :D
İnsan PC de oyun oynamaz mı :D
Şaka bir yana bu kırmızılaştırdığım yazılarını görünce ecik te olsa kafa dengi gibi düşündüm.
Belki bilimsel teknikler veya UZAY ile ilgili bir topik açıp güzel bir tartışma konusu yaratabiliriz diye aklımdan geçirdim hani :D

birgitay

Oyun oynamak benim vazgeçilmezim. Platform vede Arcade tarzı oyunlardan hoşlanırım. Ancak sizin anlattığınız şeyler benim ilgimi çekmiyor . Ben Endüstriyel Elektronik işleri ile ilgilenmeyi severim. Pic vede yazılım işi bizim gibi harbi elektronikçiler sevmez. Audio konusunda artık çok kişilere işleri öğrettik. Zira parası artık öğrenirde herşey hazır.

veli dayı

Mr_YAMYAM biliyorum biraz uçuk kaçık takılıyorum.Fakat ben bir gün ülkenin karışacağını bir iç savaş çıkacağını tahmin ediyorum.Bakın dediydi dersiniz(inşaallah olmaz da)  Abdullah öcalan hapisten çıkacak meclise kadar girecek kürtlere doğu anadoluda özerk bir devlet kurdurtacaklar gel zaman git zaman halk oylaması yapılıp kürtler bağımsızlığını ilan edecek.(Eskiden Atatürkün uyguladığı Hatay Metodunu hatırlayın.)sonrasında iki ihtimal kalacak ya türkler sineye çekecek yada iki halkı birbirine kırdırtacaklar.Doğu anadoludaki bor minarellerini düşünün dünya rezervinin %75ini barındırmakta.Bor suyla çalışan arabaların yapımında kullanılıyor.fosil yakıtlarında biteceği malum.Türkiye'de oynan oyun büyük.Ajanların vicir vicir cirit attığı bir ülkede yaşıyoruz.kim dost kim düşman belli değil.
       Benim iki kızım var biri sekiz biri 6 yaşında.Gerçekten ülkenin ve çocuklarımın  geleceklerinden kaygılıyım.güvenlik önlemleri alarak kızlarımı dağa taşa tırmandıran mecbur kalındığında hangi bitkilerin yenebileceğini öğreten kısaca hayatta kalabilmeyi öğreten biraz uçuk kaçık bir insanım.Hedeflerim arasında çocuklarımı dövüş sporlarına göndermeyi düşünüyorum.
   Bilmiyorum ama ben dünyayı toz pembe göremiyorum.Biliyorum bu yazılarımı okuyan kimseler şizofren olduğumu düşünecek ama gündemi Türkiye yakın tarihi bir incelemye alın bakalım sizin çıkaracağınız sonuçlar ne oluyor.Ben de mi var bir anormallik

Mr_YAMYAM

Sende bir anormallik yok Velidayı.
Görünen köy klavuz istemez diye bir atasözü vardır. Ben de biliyorum bu konuları. Ama forumumuz bilimsel forum olduğu için politik meseleleri karıştırmıyorum.

olc technics

Alıntı yapılan: veli dayı - 26 Mart 2015, 10:42:25Mr_YAMYAM biliyorum biraz uçuk kaçık takılıyorum.Fakat ben bir gün ülkenin karışacağını bir iç savaş çıkacağını tahmin ediyorum.Bakın dediydi dersiniz(inşaallah olmaz da)  Abdullah öcalan hapisten çıkacak meclise kadar girecek kürtlere doğu anadoluda özerk bir devlet kurdurtacaklar gel zaman git zaman halk oylaması yapılıp kürtler bağımsızlığını ilan edecek.(Eskiden Atatürkün uyguladığı Hatay Metodunu hatırlayın.)sonrasında iki ihtimal kalacak ya türkler sineye çekecek yada iki halkı birbirine kırdırtacaklar.Doğu anadoludaki bor minarellerini düşünün dünya rezervinin %75ini barındırmakta.Bor suyla çalışan arabaların yapımında kullanılıyor.fosil yakıtlarında biteceği malum.Türkiye'de oynan oyun büyük.Ajanların vicir vicir cirit attığı bir ülkede yaşıyoruz.kim dost kim düşman belli değil.
       Benim iki kızım var biri sekiz biri 6 yaşında.Gerçekten ülkenin ve çocuklarımın  geleceklerinden kaygılıyım.güvenlik önlemleri alarak kızlarımı dağa taşa tırmandıran mecbur kalındığında hangi bitkilerin yenebileceğini öğreten kısaca hayatta kalabilmeyi öğreten biraz uçuk kaçık bir insanım.Hedeflerim arasında çocuklarımı dövüş sporlarına göndermeyi düşünüyorum.
   Bilmiyorum ama ben dünyayı toz pembe göremiyorum.Biliyorum bu yazılarımı okuyan kimseler şizofren olduğumu düşünecek ama gündemi Türkiye yakın tarihi bir incelemye alın bakalım sizin çıkaracağınız sonuçlar ne oluyor.Ben de mi var bir anormallik

Bence gayet normal. Gelecek yaklaşıyor ve tek yaptığımız endişelenmek. Çoğu kişi bir adım bile atmıyor.

Ben bunu hep söylüyorum : "Daha iyi günlerimizi yaşıyoruz. Daha sonra çok arayacağız bu günleri" diye.

Siyaset, yasa vs konulara hiç girmiyorum. Herşey yozlaşmış. :(

seron

ben de keskin nişancılık eğitimi almak isterdim. elektroniğin bazı yaramaz(!) konularını bilmek isterdim. amma kendime yakıştıramıyorum.

herneyse herkesin ilgi alanı kendine, sagı duyarız. lakin belli başlı konularda ilerlememiz şart.

bir ara bir işletim sistemi yapma konusunda bilen bir yamyam(!) a danışmıştım. o da bana bunu yapabilmek için önce donanımların yapısını "manyak derecede" bilmek ve de yazılımdan anlamak gerektiğini söyledi. işletim sistemleri 1 ve 0 lardan oluşan bir makine dilidir. "windows muş linuxmuş... farketmez" diyordu bu yamyam internetteki comodore64ler hakkındaki bir videosunda...
videodaki o ses hiç aklımdan çıkmıyor. "bir bilgisdayarın işletim sistemi makine kodu dediğimiz 1 ve 0 lardan oluşur... windows muş linux muş........" gece yatağıma girerken ses zihnimde yankılanıyor.

ülem en azından kendi sistemimizi yapabileydik, o bile şahsen bana moral olurdu. denemelerimiz maalesef çok tatminkar değil. pardusu şahsen beğenmedim.

sadece askeri elektronikte değil herhangibir konuda gelişmeye bir başlayabilsek sonu gelir bence. örneğin çin, başarılı ticaret stratejileriyle zaten tüm dünyayı ele geçirdi. savaşa ne gerek var?

Mr_YAMYAM

ET ve de kıyma  @seron
Senin beğenmedim dediğin PARDUS zamanında dünyanın sayılı işletim sistemlerindendi. Hatta rusyaya vereceğimiz konusunda dedikodular bile duymuştum.
Bakma sen günümüzdeki eklenti sorunları çoğu işletim sistemini kullanılamaz duruma getirmektedir. Tek destek te abuk findofs üzerinde yapıldığı için linux geliştiriceleri derneği bile alternatif üretemediler.
Sadece java bile koskoca işletim sistemini kullanılamaz duruma getirebilmektedirler. Çoğu linux veritabanında bulunan OpenJDK ve ICED TEA java çalıştırıcısı o yıllarda bir sayfada BARUT gibi işlem yapmaktayken günümüzde bu eklenti yüzünden çöken işletim sistemleri bile (UBUNTU STUDIO) gördüm.
Şu günlerde bir linux işletim sisteminden veya findofs haricindeki diğer işletim sistemlerinden performans alamıyorsan bunun yegane sebebi eklentilerdir.
Elbette bir işletim sistemi öyle gözlerde büyütülecek birşey değildir. Temelini anlayabilmek için DOS (Disk Operation System) altında biraz uğraşıp program yükleyebilmektir. Tüm bu işlemlerin komut yazarak program yüklenilmesi zahmetinden kurtaran tek şey ise işletim sistemleri denilen abuk programlardır.
Haliyle işletim sistemlerinin içerisinde özel komut kümeleri olsa da bunların uygulanması bana göre pek te zor değildir.
Sadece uzunca bir yazılım gereklidir.
COMMODORE64 dönemlerindeki arkadaşlar ne demek istediğimi az da olsa anlayacaklardır.
Hiç unutmam 38911 FREE BYTES ile COMMODORE64 ile neler yapardık. Sadece byte haa kilo ya da mega byte değil.
O yıllarda  C64 ün tüm adreslemesini öğrenmiş ve 0400 (ekran kartı başlangıç adresi) içerisine attığım özel bir böcük ile virüs bile yapmıştım :D SYS64738 komutunu hiç unutmam. C64 e reset çektiriyordu :D

birgitay

Ustalar sizlere gittiniz yaw :D Bizler'de daha Amatör kişilerde '' birleşip ortak bir proje çıkartacak gücümüz bile yok :D '' Mesela Audoi yada başka bir konuda. Öyle ise bildiğimiz her kaynak şauanda lazım olmadıkça gereksiz bir kaynak bana göre .
[mergedate]1427389362[/mergedate]
Commodore64 benim arkadaşımda vardı kullanıyorduk. Bir oyun yapmak için Kitabı vardı dehşet bir alet. Aslında  o kodlarla birşeyler yapabilen şuanda bütün işletim sistemlerinin nasıl çalıştığını bilebilir. Ancak bu konu başlı başına sanattır bana göre. O yüzden geçmişte bir anı olarak oyunları kaldı aklımda :D

seron

yamyam abi bir de sonu 88 ile mi ne biten ilkel bilgisayarlar var. hatta geçmişte yapmışsın sanırım. bunları internetten araştırdım çok hoşuma gitti. basit bir LCD ekran. basit (gibi görünen) birkaç komut... ama çok hoş bir bilgisayar. klavye mlavye takabiliyorsun ve de PC monitörüne takılabiliyor.
Z88 falan dı galiba adı.

comodore a gelince elimde olsa çok sevinirdim. ekranı mekarnı sürücüleri tam olacak. internetten baktım ikinci eline gayet uygun fiyat çekmişler.

birgitay

Commodore64 bit pazarında düşer 2 tane düşerse birini sana alıp gönderirim Seron .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 26 Mart 2015, 19:15:34yamyam abi bir de sonu 88 ile mi ne biten ilkel bilgisayarlar var. hatta geçmişte yapmışsın sanırım. bunları internetten araştırdım çok hoşuma gitti. basit bir LCD ekran. basit (gibi görünen) birkaç komut... ama çok hoş bir bilgisayar. klavye mlavye takabiliyorsun ve de PC monitörüne takılabiliyor.
Z88 falan dı galiba adı.

comodore a gelince elimde olsa çok sevinirdim. ekranı mekarnı sürücüleri tam olacak. internetten baktım ikinci eline gayet uygun fiyat çekmişler.
Commodore64 ü sen findofs tabanlı mı sandın sürücü yükleyeceen :D
Vay şavalak şaban vay >:D
C64 ün içerisinde sadece ROM vardır. Bu ROM i,çerisinde C64 ün işletim sistemi yüklüdür.
Zaten Commodore64 kavramı 64KB lık RAM anlamına gelen bir PC dir. Ama ROM ve işletim sisteminin (PET BASIC) adreslenebilmesi için RAM'in bir bölümünü sizin tabirinizle YER. Geriye 38911 bytes free kalır :D

birgitay

Para'nın önemi yok. Önemli olan miktarı :D 10-15 tl'dir yaw en fazla oda bulursak. ....

seron

Alıntı yapılan: birgitay - 26 Mart 2015, 20:39:03Para'nın önemi yok. Önemli olan miktarı :D 10-15 tl'dir yaw en fazla oda bulursak. ....
teşekkür ederim.

yamyam abi o cevabı neden yazmak gereği duyduğunu biliyorum. C64 leri tanıyabilmemiz açısından daha önce yapmış olduğun röportajı kesip biçip kısalttım ve özet haline getirdim. izin verirsen yükleyebilirim.

benim sürücü dememden kasıt, yanında kendine has harddiski, program disketleri, amiga baby gibi sürücüler oluyor onlar. aslında arkadaşın dediği gibi 10-15TLye bulabilsem AMIGA-AGA edinsem olacak ama çok zor. ne kadar oyun ve programı varsa edinecem :)

birgitay

Mr-yamyam abi , Pic İşlemcilerinin içindede Hafıza var bir nevi Eprom. Ama Kod'ları farklı . Zira Commodore64'de sanki bundan daha gelişmiş gibime geldi değil mi ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 26 Mart 2015, 20:43:51teşekkür ederim.

yamyam abi o cevabı neden yazmak gereği duyduğunu biliyorum. C64 leri tanıyabilmemiz açısından daha önce yapmış olduğun röportajı kesip biçip kısalttım ve özet haline getirdim. izin verirsen yükleyebilirim.

benim sürücü dememden kasıt, yanında kendine has harddiski, program disketleri, amiga baby gibi sürücüler oluyor onlar. aslında arkadaşın dediği gibi 10-15TLye bulabilsem AMIGA-AGA edinsem olacak ama çok zor. ne kadar oyun ve programı varsa edinecem :)
Yoh gurban o videomu yükleme.
Kıyafetim uygun değil :D
Amiga AGA değil de AMIGA500 bulmaya çalış. Ama gerçek anlamda iş yapmak istiyorsan AMIGA3000 bul ve onunla nete gir.
Ecik hava atarsın :D
Alıntı yapılan: birgitay - 26 Mart 2015, 20:50:15Mr-yamyam abi , Pic İşlemcilerinin içindede Hafıza var bir nevi Eprom. Ama Kod'ları farklı . Zira Commodore64'de sanki bundan daha gelişmiş gibime geldi değil mi ?

Anası babası belli olmayan (PIC) lar ile PC lerin ata'sı olan C64 ü aynı katagoriye koyma.
Öncelikle bilmelisin ki tüm digital birimler CPU, PIC, CIA, ALU, 1 ler ve sıfırların belli dizilimleri ile çalışırlar.
C64 döneminde bu dizilimlerin sırası ve miktarı ile günümüz modern PIC entegrelerin içerdiği komutların belli farklılıkları bulunmaktadır.
Her bir digital işleç'in içerisinde LATCH (Tutucu) ve REGISTER (KAYDEDİCİ) hafıza birimleri olmak zorundadır.

birgitay

Xillinx Chip'leri biliyormusun abi . Bir ara Hiç Programlama dahi bilmeden bunları öğrenmek istemiştim :D İyikide komiklik yapmamışım :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: birgitay - 26 Mart 2015, 22:49:52Xillinx Chip'leri biliyormusun abi . Bir ara Hiç Programlama dahi bilmeden bunları öğrenmek istemiştim :D İyikide komiklik yapmamışım :D
Hiç araştırmadım.
Daha CORE2 DUO serisinin çıktığı yıllarda kendi kendisini tamir edebilme ve yenileyebilme yeteneği gibi dedikodular duymuştum.
Uzay araştırmalarında çok önemli olduğunun vurgulanmasından sonra da benim işim değil diyerek hiç ilgilenmemiştim.

seron

videoyu yüklemeyeceğim ama çok güzel şekilde montajladım. bazı gereksiz bölümleri, sunucu arkadaşın uzun uzun "EEEEE ÖÖÖÖÖ" gibi abuk düşünüş seslerini kestim ve araya sanki TV programı gibi geçişler ekledim. uygun zamanda sana vereyim arşivlersin.

CORE2 DUO yu bilmiyorum emmeee, Playstation 3 deki mi 4 deki mi bilmiyorum oyun konsolunda kullanılan 3 adet çip, uzay teknolojilerinde uydularda kullanılıyormuş diye dedikodu duymuştum. sanırım bu çip, uydunun ortamı üçboyutlu algılayarak bazı kontrolleri kendisi yürütmesi için... çok ilginç bir konu şayet doğruysa.

gelelim asıl konuya. biz elektronik amatörleri ne mi yapıyoruz? hiç. işimize gelen hoşumuza giden bir konu oldumu kendi çapımızda birşeyler yapmaya çalışıyoruz. ama genele bence bir faydamız yok.

eğer teknolojiden konuşmaya devam edeceksek isterseniz mesaj kirliliği olmasın yamyamların sohbet bölgesine geçelim...

Mr_YAMYAM

Biz amatör elektronikçiler neler mi yapıyoruz ?
Bir süre önce kalite konusunda küçük tartışmaların yaşandığı TEA, ÇAY entegresi ile,
Pilli ve çok uzun süre kullanılabilecek, Hi-Fi kriterlerinde olmasa da, ihtiyaç duyduğum yerde yeteri kadar kaliteli ses verebilecek bir AMPLİ tasarımı ile uğraşıyorum. :D

Tatile kadar yetiştirebilirsem ve tatilde yine Antalyaya gidersem bizim ET ve de kıyma hatta PASTIRMA @seron  a gösterip ecik hava atacağım ;) :P >:D

serkan_48

birgitay

Kıymetli bir alet olacaksa bu resimdeki abi '' Delik'li plakete mi yapacaksın '' .

seron

Alıntı yapılan: birgitay - 27 Mart 2015, 16:20:19Kıymetli bir alet olacaksa bu resimdeki abi '' Delik'li plakete mi yapacaksın '' .
benimde dikkatimi o çekti. zamanın amigasıyla yolların kalınlığına bile dikkat eden sucuk @Mr_YAMYAM ağabeyimiz nasıl delikli plakete kuracak, onu anlamadım. bir de pilli diyor, ama içine trafo goymuş.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkan_48 - 27 Mart 2015, 16:13:28@Mr_YAMYAM

Abi sen hiç acımıyonmu kıyma serona aaaaa
Hiç acımam.
Hatta gerekirse kafasına kafasına bile vururum. Yeterki birşeyler kapsın yamyam herif :D

Alıntı yapılan: birgitay - 27 Mart 2015, 16:20:19Kıymetli bir alet olacaksa bu resimdeki abi '' Delik'li plakete mi yapacaksın '' .
Kıymet ölçüsü burada parasal anlamda olmayacaktır.
Oldukça işlevsel ve belli amaçlarda işini hakkıyla yapabilen bir cihaz olacaktır.
1- 6 adet 1500mA/H kalem pille öngördüğüm 72 saat çalışabilme süresidir.
2- Kendi içerisinde şarj ünitesi olacaktır.
3- Mekan içerisindeki kullanımlarda şebeke ile çalışacaktır.
4- Ses kalitesi kulaklık kullanımında oldukça kaliteli olacak, küçük hoparlör kullanımında ise açık havada tatminkar olacaktır.

seron

abi güç elektroniğinden anlıyorsan bir şarj devresi konusunda  senden yardım isteyeceğim, he dersen yakında konu açarım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 27 Mart 2015, 16:35:31abi güç elektroniğinden anlıyorsan bir şarj devresi konusunda  senden yardım isteyeceğim, he dersen yakında konu açarım.
Li-İon piller hakkında değilse açabilirsin.

seron

değil.
basit birşey ya... beni bilirsin hesaptan anlamam. ben basitçe devreyi çizeceğim sizler yanlışım varsa düzeltip ilave yapıp parçaları vereceksiniz. yani biraz hazırcı olacağım. hesaptan anlamadığımdan hangi transistör hangi direnç onu sizler tesbit edeceksiniz.

birgitay

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 27 Mart 2015, 16:42:15değil.
basit birşey ya... beni bilirsin hesaptan anlamam. ben basitçe devreyi çizeceğim sizler yanlışım varsa düzeltip ilave yapıp parçaları vereceksiniz. yani biraz hazırcı olacağım. hesaptan anlamadığımdan hangi transistör hangi direnç onu sizler tesbit edeceksiniz.
Aç konuyu ecik gavga edelim öyleyse :D

birgitay

Kavga etmeden dövüşün :D Hani verinde birşeyler çizelim ...... İyi birşeyse bizde yaparız :D Zaten yaptıklarımız elimizde duruyor :D

seron

şimdi çıkıyorum. yarın inşallah birşeyler getireceğim ama öyle profesyonel birşey beklemeyin temel birşey.

elektrofizikci

Çiftçilik gibi.. Sadece üretmek yetmiyor, pazarlamak da önemli... Grup halinde hareket etmemiz zor, beceremiyoruz. Çoğunlukla. Becerdiğimizde başarılı olabiliyoruz ama azınlıkla(Mesela TORKU gibi düşünün).  Üretime ayırdığımız vakit pazarlama içinde kendimizi geliştirmeliyiz. Mühendislerin çoğu şuan satınalma-müşteri hizmetlerinde. Tek başına üretmek yetmiyor. Birde belki zor diyeceksiniz ama çok düşünüp kendi pazarımızı oluşturmamız lazım. Üzerinde çok düşünüp zaten mevcut ürünü bir iki değişiklikle farklı ve yeni bir ürün gibi gösterip, herkesi buna ihtiyacı varmış, bundan başka yokmuş gibi göstermeliyiz. 2.Üniversitedeyken fotokopi dükkanı açmıştım. Birçok dersin ders notunu kendim hazırlıyordum.  Slaytları derliyor, pdf leri derliyordum, özetler hazırlıyordum. Hocalara da birer kopya hediye ediyordum.  Aslında önceden böyle bir kitap yoktu. Aslında herkesin elinin altında vardı ama haberlerinde yoktu... Bir örnek sadece... Alaklı veya alakasız yorumu size kalmış. Bence alakalı... Saygılar... 
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın