Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Kuru Akü (6 volt 4amper) ile Cep Telefonu Şarjı YARDIM! (1468 Kez okunmuş)

Kuru Akü (6 volt 4amper) ile Cep Telefonu Şarjı YARDIM!

Merhaba arkadaşlar.
Kuru akü ile cep telefonumu şarj etmek istiyorum. 7805 ile yaptığım devrede amper sıkıntısı yaşıyorum çok yavaş şarj oluyo hatta olmuyo gibi ;D LM311 ile buldum o da 12Volt istiyor. Bana 5V 2A çıkış verecek kuru aküye bağlanacak bir devre tavsiye edebilir misiniz?

Şimdiden Çok Teşekkürler...

Ynt: Kuru Akü (6 volt 4amper) ile Cep Telefonu Şarjı YARDIM!

Yanıt #1
Ustam 7805 e transistor baglatarak mje3055 gibi daha fazla akim gecer ama akimi kisitlamak lazim
[mergedate]1427194308[/mergedate]
Lm2576 lm2577 gibi serilere bak 5v 12v ve ayarli serileri var 5v lugu tam senlik ama 6vbaz gibi bu fixler dc dc bost icin kullaniliyor fazla malzemesi yok inemli olan bobin

Yanıt #3
@ x2x
Aküler ve özellikle  LiOn piller tehlikelidirler.Allah korusun 5-10 liralık şarz devresi yüzünden bir kısa devre olduğunda  ciddi yaralanabilirsiniz.LiOn battery explosive gibi bir aramayı youtube da yaparsanız neler yaptığını görürsünüz.

Pillerin şarzı basit bir konu değildir.Profesyonel cihazlarda (cep telefonlarındada) bu işlem cihazın içindeki bir MCU ve bir yazılımla yapılır.Bu da minimum 3 prosedürü olan işlemlerdir.
Elektroniğe merakınız varsa elektroniğin başka konularıyla  ilgilenin daha sonra tecrübeniz ve bilginiz arttığında isterseniz ilgilenirsiniz

Yanıt #4
Ustam datasheet ine baktim min 8v u gordum lm2577 ile 3v u 12v cevirebiliyordum ama 6v giris ile 5v almak ne bilem giris voltaji dusuk lm2577 ile 5v alabilirmisin onuda denemedim kisadevreyle lm2577 yi bozdum birde bunlar oahali 4 tl ye almistim. Bu fixler oahali haberin olsun bu fixlerin dtasheetine bak

Yanıt #5
Peki ya ben bu olayı nasıl gerçekleştirebilrim? Elektroniğe küçüklüğümden beri hevesliyim sürekli içindeyim. ben bu kuru akü ile telefon şarj etmek istiyorum.  bkz. https://www.youtube.com/watch?v=x8uU0nxHWdA burada adam hızlı şarj yapmış. bana 2 amper lazım fazlası değil suan için şarj ediyorum ama çok yavaş oluyo bir manası olmuyo

Yanıt #6

Peki ya ben bu olayı nasıl gerçekleştirebilrim? Elektroniğe küçüklüğümden beri hevesliyim sürekli içindeyim. ben bu kuru akü ile telefon şarj etmek istiyorum.  bkz. http://www.youtube.com/watch?v=x8uU0nxHWdA burada adam hızlı şarj yapmış. bana 2 amper lazım fazlası değil suan için şarj ediyorum ama çok yavaş oluyo bir manası olmuyo

merhaba,
320volt blok sayfamızda regülatör devreleri olacaktı. internette de oldukça fazla devre var.
LM7805 lerin amperinin zayıf olduğuna ben de şahit olmuştum. siz telefona sağlıklı şekilde 5 ila 5,5Volt, 500mA civarında güç sağlayabilirseniz, telefonunuz ideal şekilde şarj olacaktır. 7805 entegreleri her ne kadar 1A ya kadar destekliyor dense de piyasamızda satılanlar genellikle patates(çakma, kalitesiz) olduklarından 50 ila 100mA ancak verebiliyor.
dolayısıyla birkaç transistörle yapılmış regüle güç kaynağı devresi işinizi görecektir.

öte yandan 6V gerilim, telefonunuzu şarj etmek için ideal bir gerilim ancak; akünün anlık akım değeri çok yüksek olacağından telefona zarar verecektir. bu nedenle 6V akünüze illa ki bir akım sınırlama ya da regülasyon sağlamalısınız ki bu, basitçe uygun değerde bir direnci seri bağlayarak ya da uygun bir "6V to 5V regulator" devresi ile sağlanabilmektedir.

kolay gelsin...

NOT: yukarıdaki anlatmış olduğum tavsiye hakkında kesinlikle sorumluluk kabul etmiyorum. cep telefonları ve benzer mobil cihazlar hassastırlar. her türlü tavsiyeye uyarken kimseyi sorumlu tutmayınız.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #7
işte 500mah yetmiyor hocam bana 500mah yerine 2000mah lazım . şimdi bunun için paralel bişekilde 7805 mi bağlayacağım 2tane birleştirip acaba? zaten bu siteden bakmıştım dediğinz devreye hocam içerik olarak çok zengin biryer. yok hocam sorumluluk bana ait :D arkadaşımızın kobay telefonu var onun uzerınde deniyoruz :D :D

Yanıt #8
tamam.

dahaönce bir harddiski çalıştırmak için iki adet 7812 ile 7805leri paralel bağlamıştım ve de olduydu. ısı sorununu da soğutucu ve mini fan kullanarak çözmüştüm.

ister iki 7805 i paralel bağlayın, madem telefon kobay, ister aküye 22ohm-2Watt direnci seri bağlayarak deneyin. telefon patlarsa resmini de koyun görek ;D ...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #9
Ustam hdd icin 2 tane lm317 ile uclatinda tip41 ile biri 12 biri 5 cikis alinir fan sagutucu uzun hikaye lm317 ucuna konunan direncle belli akima geldigine lm317 degil tip42den akim cekilsin olur lm317 transistor takviyesiyle olur ama voltaj 6v in 5v out giris voltaji az veya hdd icin 12v smps 5 6a lik burdan direk hddye lm317 ile 5v alinipta direk hddye

Yanıt #10
Merhaba 
2000mlA sarz icin cok buyuk bir akim degilmi?
Vede Hizli sarz'a girer bu iste hem cihaz hemde kisi icin tehlikeli olur
benim bildigim ve @Flatron ustadinda bahsettigi gibi lion piller besleme sekilleri normal pillere gore farklidir belki siz bu yuzden verim alamiyor olabilirsiniz
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #11

Benim dedigim bu min7v dedi ama 6v ta ne olur bilmiyorum ustunde biraz oynansa 2a dusurulur

Yanıt #12
Bakınız bu wikipediadaki li-ion piller hakıında bilgilerin olduğu sayfa
http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_battery

sayfanın sonlarında
"Charging procedure" başlındaki yazılanları okuyun orada basitçe işlemleri anlatıyor

Bu site ise Li-ion piller için şarz kontrol chipi satan bir firmada bu iş için satılan bir entegre
http://expkits.com/smagaza/MCP73812T-Charge-Controller#.VRGSWvysXU4
Bu da o chipin datasheeti
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/22036b.pdf
Firma yetkilisi ile görüşürseniz size teknik destek konusunda yardımcı olacağını sanıyorum.Kendisi elektronik mühendisidir
Kolay Gelsin

Yanıt #14
Merhaba
Muhtemelen sizin 7805 , 6V giriş ile akım çekmek istediğinde çıkış voltajı düşüyor ve 5V veremediği için çok az akımla uzun sürede şarj oluyor.
Eğer 1A verebilseydi , çok kısa olmasada normal sürede şarj olurdu. (fakat siz hızlı şarj istiyorsunuz)
Madem sorumluluğu alıyorsunuz basit bir low dropout regülatör devresi ile deneme yapabilirsiniz:

LED ler kırmızı LED olmalı. Eğer tam 5V elde edmezseniz voltajı arttırmak için LED in birini sarı yapabilirsiniz, düşürmek için ise 620 ohm direnci 1k ya kadar arttırabilirsiniz.
Telefon ne kadar akım çekerse o kadar verebilir bu devre. Yeterli olmazsa voltaj biraz arttırılabilir. (5,25V gibi)

Kolay gelsin.