Dijital saatte titreme...

Başlatan murat11h1, 23 Mart 2015, 19:12:54

murat11h1

Gençler dijital saatin displayi yerine şerit ledi bd139 la süreyim dedim yalnız, pic displayı taramasını yani titremesini görüyorum. Benim düşüncem bd taramaya yetişemiyor. Fazla akımdan yapıyor desem her dijite karşılık gelen led grubu 400 mA akım çekiyor. Siz ne dersiniz. irfz bağlasam bu titreme olur mu? sipariş verecem olmazsa malum ifznin fiyatı pahalı elimde kalır diye düşünüyorum
[mergedate]1427122477[/mergedate]
Sayın YAMYAM ve saygı değer arkadaşlar nirdesiniz?

seron

ledlerin bacakları arasına kondansatör koysak titremeyi filitre etmez mi acep?..

murat11h1

Alıntı yapılan: seron - 23 Mart 2015, 19:14:38ledlerin bacakları arasına kondansatör koysak titremeyi filitre etmez mi acep?..
Displayda göstereceği tam gösteriyorda titriyor değil, örneğin 4 rakamını gösterecekse benim gördüğüm 4 rakamındaki daha parlak diğer dijitler sönük yanıp sönüyor.Titreme neredeyse yarım saniyede bir diyebilim. Hasılı kelam kondansatörle olacak iş değil ...
[mergedate]1427131602[/mergedate]
Fazla uzmanlık gerektiren bir soru değil sanırım.
[mergedate]1427138377[/mergedate]
Yazdığımız sorular manşetten düşünce kimse bakmıyo. Adminden rica etsek en azından 10 konu manşette dursa millet alt konuları okumuyo

seron

okuyorlar. siteye bir kez çıkıp bir süre sonra girdiğimizde yeni eklenen(okunmayan konular) işaretlenerek göze çarpar.

konunuza hemen yardım gelmemesinin nedenleri vardır:
-ilgi çekmiyor olabilir,
-yeterli görsel eklememiş, konuyu anlatamamış olabilirsiniz,
-şu an araştırıyor olabilirler,
-en gerçerlisi de site üyelerimizin çoğu çalışan insanlar olduklarından çoğunlukla meşguldürler ve sınırlı zaman aralıklarıyla ziyaret edebiliyorlar.

elektronikte çok iyi değilim bu nedenle yardım edemiyorum kusura bakmayın. ama belli aralıklarla yanıp sönme sorununun nedeni olarak;
yukarıda bahsettiğim kondansatör uygulama, ki olmadı demişsiniz,
besleme kaynağında fazla hum effect olması (trafonun vınnnnnn diye gürültü üretmesi),
bazı elemanların tolerans değerleri,
kullanılan entegrede sorun,
hatta soğuk lehimleme bile neden olabilir.

BD yerine IRFZ kullanayım mı demişsiniz. IRFZ bildiğim kadarıyla bir FET dir ve uygulanışı farklı olabilir. nasıl yapacağınızı bilmek şartıyla denemekten zarar gelmez.

umarım kısa sürede yardım gelir.
kolay gelsin.

murat11h1

Ben böyle bişey görmedim. Daha kırk fırın ekmek yemem gerektiğini anladım. Bu elektronikte evliya sabrı lazım. Gençler şunu fark ettim malum titremeler şerit ledde gerçekleşiyordu. Dedim malzeme gelinceye kadar displayleri tekrar takayım;ama bir display farklı yanıyo sonra dikkat ettim farklı yanan display biraz farklı ortak katot ama benim daha önceden aldığım yine ortak katot display. Yani son displayı bende olan başka displayle karıştırmışım.  Bu anda surat ifadem yaklaşık şöyleydi ??? Dedim; Bir yaşıma daha girdim taktığım iki displayda ortak katot ancak model farklılığından display bozuk gösteriyor. Kelimenin tek anlamıyla şok  oldum. Display modeline göre  farklı mı olur halbuki örneğin kondansatör gibi olması lazım değil mi ne kadar farklı model olursan ol her yede 100uf olması lazım. Pes yanii

memleket

Şekilde de görüleceği üzere piyasada 2 türlü Display var.

murat11h1

Alıntı yapılan: memleket - 24 Mart 2015, 20:41:43Şekilde de görüleceği üzere piyasada 2 türlü Display var.

Yahu arkadaş onu bende biliyorum ben Ortak katot olan iki farklı marka displayin bile parlaklık farkından bahsediyorum

RaMu

Aynı firmanın ürettiği 2 led bile farklı olabilir,
hatta aynı makinanınn ürettiği bilmemkaçmilyon1. led ile bilmemkaçmilyon2. led
de farklı olabilir hatta olur,
neden ledleri paralel bağlamamalıyız sorusu buradan gelir.
Şu konuda biraz bahsetmişim
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5528.msg32119#msg32119

Kısaca fabrikasyon,
boya üretmek gibi düşünün aynı tonu tekrar yakalamak gayet zordur,
farklı üreticinin aynı tonu yakalaması çok çok zordur.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın