pcbway

Ultrasonik Yıkayıcımın Çalışma Prensibi Hakkında Yardım

Başlatan yilmazalprn, 22 Mart 2015, 15:23:09

yilmazalprn

Merhabalar .Elimde 30 w 40 khz lik bir ultrasonic yıkayıcı mevcut. Aşağıdaki resimler cihazın  baskı devresi ve pcb devre yapısına ait resimlerdir.  Bana bu devrenin şeması lazım bu sebeple baskı devreye bakarak şema oluşturmaya çalıştım ama zorlandım . Elimdeki bu cihazın devre yapısına bakarak nasıl çalıştığı ve devre şeması hakkında bilgi verebilecek olan var mı acaba? Cevaplarınızı bekliyorum kolay gelsin.Adnancoskun

ultrasonic nebülizatör şeması aratırsan, aynısıdır...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yilmazalprn

Nebülizatör ve ultrasonik yıkayıcıların çalışma prensibi hakkında bilgiye sahibim fakat bize ultrasonik kristali titreştirmek için 555 li devreler üzerinden anlatıldı bu cihazlar. Fakat bu devrede bir osilatör mevcut değil. 555 in yaptığı görevi bu devrede hangi eleman nasıl yapıyor?  aslında yardım istediğim nokta bu kısım .

seron

devreden yanlış anlamadıysam 555 yerine Flip-Flop kullanılmış sanki...
[mergedate]1427038148[/mergedate]
resime bir bakabilirmisiniz:

yilmazalprn

Cihazın anahtarlama kısmında CD4011BE (CMOS NAND gate) entegresi bulunmakta. Flip Floplu bir devre ise bu tip devreler hakkında nasıl bir araştırma yapmalıyım devremin çalışma stilini anlayabilmem için ?

seron

inanın yeterli bilgi sahibi değilim. ancak siz 555 deyince gösterdiğim kısımdaki FF multivibratör devresine benzer  dikkatimi çekti. oradan esinlendim. multivibratör devresi aynen 555 ler gibi palslar üretir. yani çıkışta yeralan lambaya benzer (ultrasonik darbeüreteci) kısıma tık tık tık tık tık diye elektrik darbeleri gönderiyor olabilir.

yilmazalprn

Anladım. Teşekkürler yardımlarınız için .Bu devreyi : ''220 V girmiş . köprü tipi doğrultucu ile düşürülmüş şu  transistörle şu işlem yapılmış şu bobin ile şu yapılmış. Bu trafo ile bu yapılmış .Sonunda piezoelektrik kristal titreştirilmiş . '' Şeklinde anlatabilecek biri var mı acaba ?

mehmetsoker

Bu bence half bridge ultrasonic genaratör
Sistemin genel çalışması şöyle bu elektronik kart ve ucuna bağlı olan transducer  toplam LCR yani ohm  capasitans ve lümen değeri toplamına göre yaklaşık 28 khz de rezonansa gelen bir devre eğer ucuna bağlı yükü devre dışı bırakırsanız bu karttaki transistorler hemen yanar çünkü voltaj sonsuza doğru tükselir ve transistörler yanar yani boşta çalıştıramazsınız sorun yaşıyorsanız ucuna bağlı transducer ları kontrol edin.