Televizyona Kulaklık Çıkışı Bağlamak hakkında YARDIM

Başlatan AsımC, 21 Mart 2015, 12:42:05

AsımC

Kulaklık çıkışı olmayan bir televizyona nasıl kulaklık çıkışı yapabilirim şeması ve malzemeleri nelerdir veya
çalışan bir hoparlöre kulaklık bağladığımızda hoparlör devre dışı kalır bana bu devrenin şeması ve malzeme listesi lazım
yaklaşık 2 haftadır internette çarşıda çeşitli elektronikçilerde arıyorum ama herhangi birşey bulamadım yardım ederseniz çok sevinirim
PROJE ÖDEVİM

Adnancoskun

21 Mart 2015, 13:01:50 #1 Son düzenlenme: 21 Mart 2015, 13:04:51 Adnancoskun
hoparlörün devre dışı kalması tamamen dişi Jak'ın anahtarlı olmasıyla alakalı...

kulaklık çıkışı içinse hoparlör devresine seri 1 kOhm civarında seri bir direnç bağlamalısın,
Hangi şehirde kalıyorsunuz bilmiyorum, Elektronikçiden anahtarlı monu bir dişi jak al. resmini buraya koy, gerisi kolay.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

AsımC

samsundayım fakat ben elektronikten fazla anlamam bana şema malzemeler vs. lazım yardımcı olabilirmisin


seron

evet linkte daha önce de benzer bir konuyu irdelemiştik.

istediğiniz devrenin aynısını REGAL marka 37 ekran TVme uyguladım. ancak elinizdeki jakın uçlarını iyi belirlemeniz gerekiyor ki devreyi doğru çizelim. devre teoride şöyle olacaktır :


jakın uçlarını kontrol ede ede yapın. bir de adnan hocamın dediği 1K direnci uygulamalısınız. çünkü hoparlöre giden ses sinyali kulaklığa fazla gelebilecektir. 1K sesi çok kısar ise daha küçük dirençlerle deneyin.

bir de stereo jak kullanın. artık mono kulaklık bulunmadığı için stereo olması daha iyi olur. mono jaka stereo kulaklık takarsanız, kulaklığın birinden ses gelmez...


Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

eline sağlık hocam. arkadaş linkteki bilgilere de bakarsa bağlantı uçlarının bazı jaklarda farklı olabileceğini de anlayacaktır.

AsımC

ilgilendiğiniz için teşekkürler hocalarım konuyu bir toparlarsak iyi olur dediğim gibi elektrikten pek anlamam 2 tane resim atmışsınız ayrı ayrı ses girişi ve ses çıkışı olan yerlere ne bağlamalıyım hiç bir bilgim yok son sorum buydu herkesin ellerine sağlık çok teşekkür ederim

seron

ses girişi televizyonun elektronik aksamından gelen kablı oluyor. ses çıkışını da adnan hocamın dediği gibi bağlayacaksınız.
eğer gerçekten hiç anlamıyorsanız yapamayacaksanız ellemeyin. bir anlayana yaptırın. hata yaparsanız televizyonun ses çıkışını yakarsınız.

AsımC

Son bir sorum olacak devrenin çalışma prensibini hocaya nasıl anlatabilirim mesela televizyondan gelen çıkış bu işe yarayarak devreyi çalıştırır gibi nasıl anlatmalıyım hocaya

Adnancoskun

Devrenin çalışma prensibi basit


Anahtarlı jak kullanıyoruz. Kulalık takılı değilken jakin anahtarı (arka kısımda kırmızı ile çizili) kapalı, böylece hoparlör ses katına bağlı ve ses hoparlörden geliyor. Kulalık jaki takılınca anahtar acik devre ve ses kulaklığa aktarılmış oluyor.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

şöyle anlatırsanız yeterli olacaktır:

"televizyonun ses katından hoparlöre giden bağlantı yolu ile ses yayınını dinleyebilmekteyiz. ancak bu ses yayınını kulaklık ile dinlememiz gerektiğinde, eğer TV de kulaklık için eklenmiş bir jak yok ise, bu bağlantıya bir jak eklenerek kulaklıktan da ses eldesi sağlanmaktadır.

bunun yapılabilmesi için aşağıdaki devre kurulmalıdır
buraya yukarıdaki örnek devreleri koyacak veya şu devre ile sağlanacaktır diyerek hocanın önüne kağıdı koyacaksın)

hoparlöre seri bağlanmış olan steryo dişil jak, herhangi bir kulaklık jakı takılmadığı sürece hoparlöre giden ses devresini kapalı durumda tutacaktır. bu, jakın içindeki esnek bağlantılarla mümkün olmaktadır. ses çıkış jakına bağlanan kulaklık jakı, dişil jak içindeki esnek bağlantıları kaydırarak hoparlör devresini açık devre haline getirirken kulaklığa gidecek ses sinyalini kapalı devre (on) konumuna alır. böylece hoparlörün sesi kesilerek ses kulaklığa aktarılmış olur.

TV nin ses çıkış katının ses sinyali şiddeti, hoparlöre göre ayarlandığından, kulaklığa giden bağlantıya seri bir direnç bağlanmasında fayda vardır; bu, kulaklığın ve TV nin ses çıkış katını korur."

budur.

resimi de örnek gösterebilirsin. ama önceden bakıp mantığı anla ki düzgün anlatabilesin.

AsımC

Arkadaşlar yardım eden herkese teşekkür ediyorum bu proje ödevi benim SINIFI GEÇMEME yardım edecek 8 saatlik bir ders bu siteyi bir arkadaş tavsiye etti o olmadan size ulaşamazdım artık bu siteden ayrılmam daha HERKESE YARDIMLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN

seron

amin amin de...
bu ödev sınıf geçmek için biraz basit değil mi? kaçıncı sınıfa gidiyorsunuz?
bir de malzeme listesi sormuşsunuz unutmuşuz:

uygun uzunlukta kablo,
bir adet stereo dişil jak
bir adet stereo kulaklık,
1Kilo ohm veya 560ohm direnç
lehim ve bant.
bu kadar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın