pcbway

sony lbt-n200 Arizasi

Başlatan erg123, 15 Mart 2015, 22:57:52

erg123

Sony marka teyp aldim netten bozuk olarak stk kullandigini biliyordum ama cikisinin arizali olacagini zanetmezdim phono kisminda bi entegre patlamis buyuk ihtimal opamptir diye dusunuyorum ama nedir direnclerde yanik  sema lazim ustalarim bulamadim yarsimci olursaniz sevinirimolc technics

Phono katının yanan parçası vasat bir opamp, Mitsubishi üretimi, muhtemelen kodu M5218. İlle de o takılacak diye bir kaide yok.

Nette manualini aradım ama herkes para istiyor. O dirençlerden biri sağın, diğeri sol kanalın. Parça kömür gibi olduğuna göre muhtemelen düşük bir değer.

Konumuna göre, parça opamp ın girişinde bir yerlerde. Tek çözüm takip ederek bulmak.

erg123

O entegre opamp degil anfi dual voltajli anfi entegresi eminmisin ustam onun olduguna birde gece baktigimdan detayli inceleyemedim orda 3 lu bos ver var 2 tane rca cikisi idi kopmus

olc technics

Ben block phono kısmındaki op-amp entegreden bahsediyorum :).  Phono katına bağlayacağın bir cihazın yoksa bu kısmı es geçebilirsin, tamir edilmesi şart değil yani.

Bir de o entegre nasıl patlamış öyle, girişten yüksek gerilim mi vermişler acaba :o?

Cihazın sorunu nedir? hiç mi çalışmıyor?

erg123

block phono kısmı ında 2 rca var bunu kablo yardımıyla mp3 çalar telefon vb cihaza bağlanıyor o kısım önemli ustam bunu netten bozuk aldım taktım fişe kaset çalarındaki lastik kopuk cd çalar fm ve am radyo çalışıyor ama ses yok  stk4131 bozuk o değiştirilecek sonra bu phono kısmındaki entegre ve dirençleri hallet sem tamam dır

olc technics

Yalnız oradan sadece PLAKÇALAR bağlanır. "phono" dan kasıt ta bu işte. Bu girişler çok hassastır, 2 ila 3 mV hassasiyeti vardır. Hat seviyesi girişler de (sana lazım olan) 150mV la 2 V arası değişiklik gösterir.

İki telle, phono katını iptal edeceksin. opamp ın 1 ve 7 nolu bacakları çıkıştır. Sinyal oradan selector entegresine gider. Sağ ve sol sinyalleri giriş RCA soketinden alıp telle bu çıkışlara bağlaman lazım.

Bu forumda ses tekniğini iyi bilen o kadar arkadaş var. Biri çıkıp ta bir şey yazmamış, hayret. :o

Flatron

17 Mart 2015, 10:30:35 #6 Son düzenlenme: 17 Mart 2015, 10:31:56 Flatron
Alıntı yapılan: olc technics - 17 Mart 2015, 09:47:49Bu forumda ses tekniğini iyi bilen o kadar arkadaş var. Biri çıkıp ta bir şey yazmamış, hayret. :o
@ olc technics zamanında bazı şeyleri yazıyorduk .Ondan sonra soruyu soranlardan "Sen bilmiyon kardeşim " cevabı geliyor.
(Sizi tenzih ederim @ erg123)
O yüzden artık mesajlarından çok tanımadıklarıma cevaplar yazmıyorum.
Mesela aşağıdaki video konuyla çok alakası olmasa da ses elektroniğin çok önemli bir sorusuna cevap veriyor.
Ama bu cevabı anlamak içinde adamın dediklerini anlayacak sevide  ingilizce bilmeye gerek var

Konuşan  amcanın adı
Mick Guzauski
Lakabı "Mix Maestro"
bazı bilgiler
http://en.wikipedia.org/wiki/Mick_Guzauski
 videonun 24.saniyesinde gördüğünüz  gramofonlar grammy ödülleri (grammy kayıt ve mix içinde veriliyor)
Şişman amca orada çok önemli izahlar yapıyor.
Ondan sonrada @olc technics buralardan birileri çıkıyor sen bilmiyon kardeşim deyince siz ne diyeceksiniz?
Neyse video da bu
http://www.youtube.com/watch?v=6uugshogPFE#ws

erg123

Tamam ustam dedigini yaparim o kismi iptal edip isin en onemli kismi stk orjinal nerde bulacam. Benim ingilizcem bu adamin ingilizcesine yetmedi 2 kere izledim video icin sagolasin

olc technics


erg123

Biri 8.5tl biri 17 tl o zaman 17 tl olan orjinal kargo dalih 25tl bulur sansa bak mecbur alicaz eywallah ustam sagolasin

olc technics

Alıntı yapılan: olc technics - 16 Mart 2015, 10:36:05Phono katının yanan parçası vasat bir opamp, Mitsubishi üretimi, muhtemelen kodu M5218. İlle de o takılacak diye bir kaide yok.

Nette manualini aradım ama herkes para istiyor. O dirençlerden biri sağın, diğeri sol kanalın. Parça kömür gibi olduğuna göre muhtemelen düşük bir değer.

Konumuna göre, parça opamp ın girişinde bir yerlerde. Tek çözüm takip ederek bulmak.

Bir kez daha inceledim de, yanan dirençler opamp ın besleme girişlerine de bağlı olabilir. Ama uğraşmak gereksiz tabi, nasılsa kullanılmayacak.

erg123

Aynen oyle. Giriste ustam omik direnctir voltajda patladi karsiya gecerek opampi da patlatti

cevat1

İnternette setin şeması var. Oradan bakıp arızalı parçaların neler olduğu bulunabilir.