TDA7294 EMPEDANS YARDIM

Başlatan mustafa ömer, 14 Mart 2015, 16:31:28

mustafa ömer

Ahmed YERLİ nin tasarladığı bu devreyi yapmak istiyorum.
Acaba bu devre 4ohm hoparlörler içinmi yoksa 8ohm hoparlörler içinmi ?
Pioneer TS-6985 (4ohm 200W) hoparlör bağlıcam sorun olurmu ?

https://320volt.com/tda7294-stereo-2x100-amfi-devresi/

Tayfun59

Merhaba, Devreyi geçen yıl yaptım. Mağazamda 8ohm tavan hoparlörleri ile baya kullandım. Kutulamadan önce evde 4 ohm oval oto hoparlörleri ile uzun süre denedim .... yani ikisinde de mükemmel çalıştı. (Tasarımda Ahmet Yerli Yazıyorsa düşünmeden yap illa çalışır) bütün devrelerini yaptım....

erg123

Ustam senin hoparlor max 200w rms 50w olmasi lazim patlatir yalnisim olmasin 4ohm 100w 8ohmda 80w veriyor bu anfi

fatih_celebi24

Kullanılacak transformatör; 4-ohm hoparlör için 2X18V AC 8-ohm hoparlör için 2X24V AC önerebilirim,

erg123

18v ac dc de 24v olsa bile 70w 80w 4 ohm gene fazla elindeki hoparlor patlayabilir dc18v olsa yeter diye dusunuyorum

Tayfun59

Usta ben 18v ac transformatör ile kullanmıştım 4 katlı doğtaş mobilyada 8 ohm asma tavana takılı hoparlörler ile... çeyrek ses, belkide daha altında işimi görmüştü. Şimdi evde atıl duruyor bi projede kullanırım ilerde :)

[mergedate]1426377525[/mergedate]
arkadaşım birde ben LM3886 İle yapmıştım LM nin sesini daha çok beyendim. Çok anlamam ustalar daha iyi bilir ama yapmadan bir araştır istersen. yaptığımın resmini ekledim. şemasını bulamazsan konu açar eklerim.

murat11h1

ustam bu lm3886nın devresi var mı hoparlör geciktirme devreside var sanırım lyt ya da devre şeması varsa iyi olur

mustafa ömer

TDA7294 devresini yaptığım zaman ayriyetten hoparlör koruma devreside yapmam gerekicek.
LM3886 lı devrenin üzerinde koruma olduğu için ve çoğu forumlarda LM3886 nın övüldüğü için senin devreyi yapacağım.
Yalnız bu devre ile ilgili bazı takıldığım yerler var:
Devre üzerindeki trimpotlar ne işe yarıyor rölenin çekme saniyesi içinmi ?
Birde bu devre kaç ohm kaç watt hoparlörler için uygundur gene 85 liklerde kullanıcam bunu ihtiyarlara ağır gelmesin sonra ;D
Devre kaç kanal çıkış veriyor 4 kanalsa elimde 2 tane hoparlör var sorun olurmu ?

stk4221

lm ile yapılan sistem daha  güzel  ve güvenilir gibi duruyor  ares çizimleri vardır inşallah
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Tayfun59

Devre 2 kanal... evet trimpotlar ile koruma devresi kontrol ediliyor.... üstünde birde fan vs için 12-0-12 regüle var....  iki devreyide yaptım resimlerde benim yaptıklarımın resimleri... bu hoparlör omajları hakkında daha tecrubeli arkadaşların yorumları ile yönlendirmeleri gerek. Benim mesleğim çok alakasız :) ben yöneticiyim hobi sadece. Ama ben hangi devreyi yaptıysam 8  - 4  ohm tüm hoparlörlerde çalıştı... ancak bu anfiler çok güçlü  son ses performanslarını test etme şansım olmadı.  Önüne PT2389 la yapılmış bir efeckt devresi yada yine Ahmet Yerlinin herhangi bir ton kontrol devresini ekleyin daha iyi olur ( LM3886 ille yapılan anfi, 2 adet oto hoparlör ile evde kullandığım 5+1 logitek ses sisteminden daha iyi çalıyodu bana göre )  Söyleyebileceklerim bunlar... Çizimi paylaşıyorum.... saygılar...

Ahmed Yerli

Arkadaşlar merhaba, öncelikle TDA7294 stereo ilk versiyon yani donanımsız yerine ton kontrollüyü yapmanız daha iyi olacaktır.

LM3886 stereo yine ilk versiyonda röle sadece gecikme içindir, koruma devresi haricen yoktur.Entegrenin kendi iç devresinde koruma var tabi.

Ayrıca LM3886' ya da stereo ton kontollü korumalı bir devre çizmiştim lakin denemeye vakit olmadı.Eğer ben denerim sorun değil derseniz paylaşabilirim burada.

Tayfun59, merhaba nasılsınız epey oldu herhalde.Mağazalar için niyeyse bu sistemler yeterli gelebiliyor.Artık yankı ya da sessizlik ne derseniz.Dolayısıyla trafonuz yeterince güçlü olduğunda küçümsenmeyecek devreler denilebilir.Yanlış hatırlamıyorsam bir video da çekmiştiniz mağaza içinde.

Tayfun59

Merhaba Ahmet Bey;
Evet sizin tasarımlarla oluşturduğum bir anfi vardı (ilk resimdeki) onun videosuydu ve mağazada fazla fazla yeterliydi. Arkadaşlara da dediğim ve sizinde bildiğiniz gibi ben hobi amaçlı vakit buldukça uğraşıyorum. Ohm hesabı yada bunun gibi ayrıntılar hakkında bilgi sahibi değilim. Ama bildiğim; sizin tasarımlarınız hepsi sorunsuz ve ayar, değişiklik yapmadan, çalışıyor. Paylaşımlar için tekrar teşekkür ederim. Bu arada vakit bulabilirseniz STK433-130E stereo çizersiniz belki :) Hani şöyle üzerinde koruma devresi, geciktirme devresi ve fan kontrol ve mute devresi de olan ve 10x15 plakete sığacak gibi. üstünde doğrultma devresi ile direk ac girişli :):) çok oldu heralde....  bende uğraşıyorum gerçi ama ne kadar sürer bilinmez 6 ay 1 yıl :)
Paylaşımlar için tekrar teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Ahmed Yerli

Açıkcası ben de hobi amaçlı uğraşıyorum zira epeydir devre vs. yapmadım.Son paylaştığım(ras100x4) da arşivden çıktı.Estağfirullah elimizden geldiğince bişeyler çıkıyor işte.Özellikle ülkemizde malum pek paylaşım yok bu konuda.Herşey ticaret değil bence, bu yüzden açık dosya paylaşmıyorum.Zamanında bazı satıcılarla uğraşmak durumunda kalmıştım ve çok basit şeyler olmasına rağmen kopyalanıyordu, neyse...

STK'lara ısınamadım desem yeridir.Orjinalleri kastediyorum tabi yoksa sahte bolca geziyordu bi aralar hala öyle mi bilmiyorum.Yine de vakit olursa denenebilir çizim.

Bu arada bahsettiğim devrenin resmini koymayı unutmuşum, bu.

Tayfun59

Yerleşim mükemmel olmuş tebrikler.   LM ile olan devreyi paylaşırsanız yapmak isterim

Ahmed Yerli

Teşekkürler, dosyayı ekleyemedim, sanırım mesaj sayım az diye.İsterseniz mail adresinizi yazın oraya göndereyim.

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Ahmed Yerli

Arkadaşlar Tayfun59 arkadaşımıza gönderdim devreyi, kendisi 10-15 güne kadar yapabileceğini belirtti.Denemediğim için herhangi bir sorun çıkarsa diye son haline kadar bekleyebilirsiniz.Yinede uğraşırım diyene mail atabilirim, kolay gelsin.

fatih_celebi24, bu devre 1875'li olan.Biz 3886 ile ilgileniyoruz.

Tayfun59

Parçaları Sip. Ettim Yakında Çalıştırıp videosunu koyarım... 
Bu Aradan Ahmet bey. gönderdiğim maili ares7.0 olarak kaydedip tekrar gönderdim. Fikirlerinizi bekliyorum Özellikle plaket boyu istenilen yardımcı devreler için uygun olurmu ?
Saygılar...

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: Ahmed Yerli - 18 Mart 2015, 08:51:31Arkadaşlar Tayfun59 arkadaşımıza gönderdim devreyi, kendisi 10-15 güne kadar yapabileceğini belirtti.Denemediğim için herhangi bir sorun çıkarsa diye son haline kadar bekleyebilirsiniz.Yinede uğraşırım diyene mail atabilirim, kolay gelsin.

fatih_celebi24, bu devre 1875'li olan.Biz 3886 ile ilgileniyoruz.

ok yeni projenin paylaşımlarınızı beklerim

Ahmed Yerli

Hayırlısıyla Lm3886'ya başladık.Henüz pcb basma aşamasındayım her ne kadar yazıcım ile aram kötüyse de bir süredir, hiç yoktan iyidir diyerek bastım.

Ahmed Yerli

Pcb fena olmadı, en azından bu yazıcı ile.Diğer devrelerde birikmişti iyi oldu.

Ahmed Yerli

ercan_elo_bil

Alıntı yapılan: Ahmed Yerli - 09 Temmuz 2015, 18:03:05Pcb fena olmadı, en azından bu yazıcı ile.Diğer devrelerde birikmişti iyi oldu.

pcb süper çıkmış tebrikler...

Ahmed Yerli

Yeterince iyi değil aslında, yakından bakınca detaylarda keskinlik düşük.Yinede drum ı bozuk bir yazıcı için fena sayılmaz teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın