Dc Motor'un hızı ile oynamak istiyorum

Başlatan erg123, 13 Mart 2015, 23:50:23

erg123

Dc Motor'un hızı ile oynamak istiyorum Yardım a ihtiyacım var elimde 12v lık dc motor var hızını değiştirmek istiyorum bunu 5v ile çalıştırmama rağmen çok hızlı yavaşlatmak istesem dişli sistemi hariç içindeki sargıyla oynayarak azaltabilirmiyim

Flatron

Eğer motor 200-250 mA çeken birşeyse lm317 ile ayarlı bir besleme ile kolayca yapılır.
Devredeki R1:240 ohm ve R2 potuda 2K2 gibi birşey yaparsanız maximum 12 volt elde edersiniz.

http://www.electronics-lab.com/articles/LM317/
(Alt kısmında çıkış voltajını hesaplamak için basit bir hesaplama bölümüde var)

seron

Alıntı yapılan: erg123 - 13 Mart 2015, 23:50:23Dc Motor'un hızı ile oynamak istiyorum Yardım a ihtiyacım var elimde 12v lık dc motor var hızını değiştirmek istiyorum bunu 5v ile çalıştırmama rağmen çok hızlı yavaşlatmak istesem dişli sistemi hariç içindeki sargıyla oynayarak azaltabilirmiyim
12Vluk DC motorunuz teyp motoru cinsinden birşey ise içende kendi sürücü devresi de olabiliyor. motorun kıç kısmında kenarda siyah küçük bir delik varsa ve bu delik siyah bir lastik ile tıkalıysa bir saatçi tornavidası ile bu lastiği delerek içindeki trimpotla oynayabilirsiniz.

değilse, bir regülatör devresi ile de işinizi görürsünüz. sargılarla oynamanıza gerek yoktur basit bir devre işi halleder.

[mergedate]1426339516[/mergedate]
resimdeki örnek bir teyp motorudur. arka kısımdan hız ayarı yapılabilir.

erg123

elimde ki motor boyle 1a cekiyor lm317li 2n3055li regule devresi var 12v a aldimi tutana ask olsun kisiyorum voltaji 4 kusur volta kadar gene hizli dediginiz gibi trimpot yok ustam baktim ona

Adnancoskun

Motor boşta iken yapılan ayar ayardan sayılmaz, eğer ki düşük devirlerde de tork istiyorsanız step (adım) (fırçasız )motor kullanmalısınız,,,
Aksi halde 1.5 voltluk pil ile bile deneseniz gittikçe hızlanacak ama güç aktarımı olmayacaktır..
Nerede ve ne amaçla kullanılacak bu motorlar?

motorun arka kısmındaki açık kanallardan içeri bak, ve motorun milini elinle yavaş yavaş döndür, eğer  saatçi tornavidası ile dönebilecek küçüklükte vida görürsen , onlarla da ayar yaparsın,,
Ama yeniden söylüyorum.
nerede ve ne amaçla kullanacaksınız?  Tork isteyen bir yerde ise bununla değil fırçasız motorlarla yapabilirsiniz...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

erg123

Ustam ben bunu pcb delmek icin kullaniyorum cok hizli dondugunden delmek zor geliyor bosta degil plaketi delerken amperi olcum aslinda oda yuk sayilmaz bu dediginizine de bakarim

seron

merhaba,
eğer PCB delecekseniz adnan hocamın dediği gibi motorda hızdan ziyade tork(kuvvet) gerekiyor.
göstermiş olduğunuz motorlar hız motorudur torkları da takriben biraz düşük olabilir..

daha önce elektronikçiden "PCB delmek için en ucuz aparat hangisi?" diye sordum bana yukarıdaki resimde paylaştığım motordan biraz daha küçük bir teyp motoru gösterdi. ucunda pcb delme aparatı da takılıydı ve fiyatı 10TL gibi birşeydi. şayet parasını zorun etmezseniz ve bulunduğunuz yerde varsa elektronik yedek parçacılara sorabilirsiniz. hızla amperle falan uğraşmazsınız düşük güçlü 12V adaptörle bile çalışır.

değilse elinizdeki motora uydurabilecek devre tahminimce çabuk yanar.

erg123

Ustam bulundugum yerde yokta istanbuldaydim dolasmadigim elektronikci kalmadi gittigimde pcb icin bana minimum 30tl lik motorlar i gosterdiler ucunda zimbirtisi olan en ucuzu o zaman disli sistemi yaparak tork kazandiracam sansa adnan ustanin dedigi ayar bile yok soktum baktim yok

seron

bakın,
o motorların ucundaki matkap ucu sıkıştırma aparatı(küçücük birşey) ayrı satılıyor olması lazım. 320volt anasayfamızda bununla ilgili bir örnek vardı, sizin için baktım ama bulamadım. ararsanız bulursunuz. bu parçanın adını unuttum. bu parça teyp motoru, oyuncak motoru gibi motorlara takılabiliyor. bundan bulsanız bile kafi. ama elinizdeki motorla uğraşacaksanız siz bilirsiniz.
bir de şırınga tabir ettiğimiz eczanelerde satılan enjektörlerin iğnesini kısaltıp şekillendirerek ve bir motora takarak yapılan uygulama örneği de anasayfamızda mevcut. ona da bakarak birşeyler yapabilirsiniz. dişli sistemi uydurmak daha zor sanki.

erg123

Ustam onu bulurumda teyp oyuncak bu motorlar zayif yuke bindimi bayiliyorlar elimde cok var mandren olabilir matkap ucundakilerine denir buna ne denir bilmiyorum

Mr_YAMYAM

Plaket delmek için kullanılacak uç ortalama 0.8mm olacaktır.
Uçlar inceldikçe devirin artırılması gereklidir. 0.8mm için en azından 10.000 devir şarttır.
Eğer motor daha az devirde dönüyorsa ve bu gibi uç kullanılıyorsa söylenilenlerin aksine devri düşürmek değil daha da yükseltmen gereklidir.
DC motorlarda devir genel olarak uygulanan gerilime bağlı olsa da motor yapısının da büyük etkisi vardır.
Resimdeki motor bu amaç için yapılmadığı için öncelikle amacına yönelik bazı uygulamalar yapmalısın.
1 Motorda uç takılı iken düşük voltajla başlanarak yavaş yavaş yükseltilir. (Motorun max. gerilimi aşılmamalıdır.)
2 Motorun en ideal ve titreşimsiz çalıştığı bölgeye motor besleme voltajı aşılmadan uygun voltaj ile ulaşılıyorsa o voltaj ile kullanılabilir.
ÖRNEK:
Motorun voltajı max 14V olsun.
İdeal devir ve güç aktarımı için (TORK) 8V uyguladığımızı düşünelim. Bu durumda motorumuz gayet hızlı ve stabil (titreşimsiz) çalışıyorsa bu voltajda kullanmaya devam ederiz.
Motorun max. voltajı 12V ise ve ancak 14V ta stabil bir dönüş elde ediyorsak.
Motorun iç sargılarının değiştirilmesi gerekmektedir.
Temel olarak:
İç sargılardan sadece bir bölüm sökülür. sökülürken kaç tur sarıldıığı sayılır. Örnek 100 tur olsun.
Sargı telinin kalınlığı ölçülür. Bu telin yarısı kalınlığında emaye tel ile yeniden tüm sargılar 200 tur olarak sarılır.
Böylece teorik olarak motorumuzun gücünü düşürmeden voltajını yükseltmiş oluruz.
Bu durumda motorun besleme voltajı 2 kat artacağı için besleme gerilim aralığımız daha esnek olacaktır. En ideal besleme değerini yukardaki testi yaparak tespit edebiliriz.

erg123

Sağolasın ustam bende 12v lık motorda titreşimsiz en iyi 5 küsür voltta elde ediyorum da bir sorum olacak şimdi bu sargılar voltajı değiştiriyor diyorsun merak ettiğim devrini değiştiren etken mıknatıs mı bobin kalınlığımı

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: erg123 - 15 Mart 2015, 01:14:13Sağolasın ustam bende 12v lık motorda titreşimsiz en iyi 5 küsür voltta elde ediyorum da bir sorum olacak şimdi bu sargılar voltajı değiştiriyor diyorsun merak ettiğim devrini değiştiren etken mıknatıs mı bobin kalınlığımı
DC motorların devri, kutup sayıları ve uygulanan gerilime bağlıdır.
Tam yük için motor etiketinde kaç volt altında kaç amper çektiği belirtilmektedir. Bu yük unsuru tam yük yani max tork kuvvetine göre hesaplanmaktadır
Bir önceki iletimde bahsetmiş olduğum şey motorun gücünü değiştirmeden uygulanan gerilimi uygun seviyeye getirmek olayıdır.
12V tam tam tork ile çalışan bir motoru ele alırsak.
ÖRNEK
12V beslemede 1 A çekiyorsa.
24V beslemede 0.5A çekerse.
Bu motorun her iki durumda da gücü eşdeğer olacaktır.
Ama sen tam tork için 10V vermen gereken bir motora 5V verirsen;
10V ta 1 A ise =10W
5V ta 0.5A çekecektir. Bu da motorun gücünü 3/4 oranında düşürecek yani 2.5W edecektir. Demekki dönme gücü sanıldığı gibi yarı yarıya değil daha fazla düşecektir.
NOT:
Motorların yük akımı vardır ve bu değer belli kriterlerle belirlenirler. Motorun milini zorladığımız anda bu akım olması gerekenden çok daha fazla olmaktadır.

erg123

kaygısız

Maksimum torkta devir ayarı istiyorsanız pwm devrelerini inceleyin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın