ATX modifiye hakkında yardım

Başlatan actros_5457, 11 Mart 2015, 22:38:10

actros_5457

Okulda bulduğum değişik atx ler var bazıları tek 494 entegreli bazıları yanında ilave entegreli.Genelde 2.5 ile 25 arasında modifiye edebiliyorum fakat kısa devre korumasını iptal ederek(aksi halde devre kendini ayarlarken kapatıyor) yani 4 nolu bacağı şaseleyerek.bunun başka bi yolu varmı acaba kısa devre korumasını iptal etmeyipte çekilen akım değerine göre bi ayar yapmak yani otomatik kapanma sorunu ortadan kalkacak ve uclar kısa devre yapılınca kendini kapatacak yoksa transistörler patlıyor malum:)
birde sarı kabloda 2.5 volttan asagısını göremedim sebebi nedir.

memleket

@actros_5457 ve diğer arkadaşlar...
Yeri gelmişken bende bişey sormak istiyorum.
Bu koruma devresi çalışır mı?

asma

Alıntı yapılan: actros_5457 - 11 Mart 2015, 22:38:10Okulda bulduğum değişik atx ler var bazıları tek 494 entegreli bazıları yanında ilave entegreli.Genelde 2.5 ile 25 arasında modifiye edebiliyorum fakat kısa devre korumasını iptal ederek(aksi halde devre kendini ayarlarken kapatıyor) yani 4 nolu bacağı şaseleyerek.bunun başka bi yolu varmı acaba kısa devre korumasını iptal etmeyipte çekilen akım değerine göre bi ayar yapmak yani otomatik kapanma sorunu ortadan kalkacak ve uclar kısa devre yapılınca kendini kapatacak yoksa transistörler patlıyor malum:)
birde sarı kabloda 2.5 volttan asagısını göremedim sebebi nedir.
Merhaba
Güzel, faydalı ve öğretici bir çalışmayla uğraşıyorsunuz.
4nolu bacağı şaseye kısa devre edip kullanmayın. Muhtemelen 5V çıkışı fazla yükseldiği için koruma aktif oluyordur.
Bir şema ile anlatmaya çalışayım. (genel yapı aynıdır , 494 lü devreler birbirine benzer)
 https://320volt.com/wp-content/uploads/2011/05/key-mause-elektro-iks-pm-230-atx-tl494-lm393-fjpf13007-sbl2040ct.gif
Şemada 4 numaraya D26 (1N4148) bağlı , takip edersen 2 transistörlü bir devre var. Q6 transistörünün beyz ucu T1 trafosunun primerine seri bağlı akım trafosu ile aşırı akım durumunda ikazlanarak korumayı gerçekleştirir. Q6 aynı zamanda +5V , -5V ve -12V çıkışlarından sinyal alır. Bu çıkışlarda anormallik olursa koruma aktif olur. Bu devredeki ZD2 (6V2 zener) ve ZD3(2V1 zener) sökülürse , çıkış voltaj koruması ortadan kalkar , kısa devre akım koruması çalışmaya devam eder. ;)

İkinci problem, çıkış ucu olan +12V çıkışını ayarlı çıkış olarak kullanıyorsun. (sarı kablo) Çıkış voltajın ayarlı dirençle 2,5V ile 25V arasında ayarlanıyor.
25V devrenin verebildiği en yüksek gerilimdir. (genelde normal çıkış voltajının iki katı elde edilir) Normal bir değerdir.
2,5V ise tl494 entegresinin referans geriliminin yarısıdır. Şemada pin14 ten R21 ve R22 ile pin2 ye uygulanır. Devre dengedeyken pin1 deki voltajı pin2 ye eşitler. Yani 2,5V yapmaya çalışır.
İsterseniz pin2 den şaseye giden direnci (4k7) küçültün, 2k2 takın mesela. O zaman çıkış voltajınız 1,6volta inebilir. (25V yine mümkün)
Hatta 4k7 yi sökmeden kartın altına 2k2 lehimlerseniz 1,5voltun altına inersiniz , sanırım yeterli olur. ;)
Bir uyarı: Çıkış voltajını 0 a indirmek amacında olmayın. tl494 ün içindeki opamplar ideal opamp değildir. İşleyeceği gerilim 5V ile 0 arasında olmalıdır. Alt sınır 1Volt gibi düşünebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Alıntı yapılan: memleket - 11 Mart 2015, 23:48:11@actros_5457 ve diğer arkadaşlar...
Yeri gelmişken bende bişey sormak istiyorum.
Bu koruma devresi çalışır mı?

Evet çalışır gibi duruyor. Fişi çekip biraz bekledikten sonra normale döner. Reset butonu eklenebilir.
Denemek lazım.

Kolay gelsin.

actros_5457

Öncelikle ilginize teşekkür etmek istiyorum:) @asma

Gerçekten çok açıklayıcı ve anlaşılır bi şekilde açıklama yapmışsınız.Hemen işe koyuluyorum:)

Elimde okuldan çıkma bir sürü bozuk supply vardı çoğunu kurban verdim keşke önceden sorsaydım.

birde şunu sormak istiyorum. TL494 yanında bazen 16 bazen 8 bacaklı entegreler oluyo bunlar ne için konuluyor olanda çalışıyor olmayanda bu entegrelerin görevi nedir
[mergedate]1426267195[/mergedate]
Eski bi güç kaynağı bu ama zener bulamadım :\\hepsi 4148

asma

14 ve 8 bacaklı entegreler ikili ve dörtlü op-amp tır. Çoğu zaman comparatör kullanılır.
Çoğu atx şeması bir birine benzer , malzeme dizilişinden bile anlaşılır bu. Blog ta çeşitli şemalar mevcut.
Benim verdiğim örnek onlardan biriydi ve sade olduğu için eklemiştim. Orada 8pin LM393 ayrı bir kart üzerinde kullanılmış. Ayrıca bahsettiğimiz çıkış voltaj koruma ve aşırı akım koruma devreleri için iki transistör vardı. O transitörlerin yerine op-amp ya da comp. kullanabilirdi. ;)
Bu devrede LM393 ne işe yarıyor?
PS-ON girişini okuyor. <2V ise çalışmaya izin veriyor.
PG çıkışını oluşturuyor. TL494 ün kalbi atıyorsa , çıkışta +5V varsa, Power Good diyor.
LM339 varsa transistör sayısı azalıyor. ;)

Senin elindeki ATX hangi şemaya yakınsa onu incelemeni öneririm. Açık şemadan takip daha kolay ve anlaşılır olur. (bence)
Bakınız:
https://320volt.com/en/guc-kaynagi-semalari/

Kolay gelsin.

Flatron

@asma
Üstad bu chiple 0-5 ampere kadar akım ayarlanabilen 30 volta kadar voltaj ayarı için giriş katıda saç trafo olmayan nasıl bir devre tavsiye edersiniz.
blogda gevv in
https://320volt.com/akim-voltaj-ayarli-atx-smps-guc-kaynagi-modifiye/
Bu linki var buradaki akım ve voltaj ayarı için kırmızı ile çizilen devre
https://320volt.com/tl494-kontrollu-anahtarlamali-guc-kaynagi-hesaplayici/
Buradaki excel sayfasındaki devreye uygulanabilirmi?
(Exceldeki devre texas ın tl494 datasheetindeki 5.bölümdeki Example Design başlığında anlatılan devre)
Özetle TL494 ile ayarlı güç kaynağı devresi nasıl olmalı.

actros_5457

en yakın şema bu fakat benim devremde hiç zener yok sanırım voltaj koruma dediğiniz gibi opamp ın içinde :)

4 nolu bacağı takip ettiğimde dirençlerde hafif farklılık olsada a733 transistörünün beyzi  lm339 un 13 14 bacağına bağlı

yaptığım modifiye 494 ün 1 nolu pinini devreden ayırıp 3k ile şaseledim ve 22 k pot ile 12v kısmına bağladım 2.4 volttan 12.5v kadar multimetre ölçüm yapıyor(yüksüz) ama 12.5v tan sonra devre kesiyor.zener diyotta yok olsa kesip atıcam :) nasıl yapabilirim bunu acaba

birde ek olarak fotoda gözüken küçük trafoya bi sarım yapılmış kırmızı kablo ile bu kablonun uçları büyük trafonun primer ucunun birine bağlı diğer ucuda seramik büyük bi kondansatörle 200 voltluk doğrultmaç filtre kondansatörlerinin seri bağlantısının ortasına bağlı. cümle biraz uzun oldu :)

memleket

Alıntı yapılan: actros_5457 - 13 Mart 2015, 22:13:25en yakın şema bu fakat benim devremde hiç zener yok sanırım voltaj koruma dediğiniz gibi opamp ın içinde :)

4 nolu bacağı takip ettiğimde dirençlerde hafif farklılık olsada a733 transistörünün beyzi  lm339 un 13 14 bacağına bağlı

yaptığım modifiye 494 ün 1 nolu pinini devreden ayırıp 3k ile şaseledim ve 22 k pot ile 12v kısmına bağladım 2.4 volttan 12.5v kadar multimetre ölçüm yapıyor(yüksüz) ama 12.5v tan sonra devre kesiyor.zener diyotta yok olsa kesip atıcam :) nasıl yapabilirim bunu acaba

birde ek olarak fotoda gözüken küçük trafoya bi sarım yapılmış kırmızı kablo ile bu kablonun uçları büyük trafonun primer ucunun birine bağlı diğer ucuda seramik büyük bi kondansatörle 200 voltluk doğrultmaç filtre kondansatörlerinin seri bağlantısının ortasına bağlı. cümle biraz uzun oldu :)

Yükte denediniz mi hiç. (2.4V-12.5V da) Çökme oluyor mu?

asma

Alıntı yapılan: Flatron - 13 Mart 2015, 21:39:09@asma
Üstad bu chiple 0-5 ampere kadar akım ayarlanabilen 30 volta kadar voltaj ayarı için giriş katıda saç trafo olmayan nasıl bir devre tavsiye edersiniz.
blogda gevv in
Bu linki var buradaki akım ve voltaj ayarı için kırmızı ile çizilen devre
https://320volt.com/tl494-kontrollu-anahtarlamali-guc-kaynagi-hesaplayici/
Buradaki excel sayfasındaki devreye uygulanabilirmi?
(Exceldeki devre texas ın tl494 datasheetindeki 5.bölümdeki Example Design başlığında anlatılan devre)
Özetle TL494 ile ayarlı güç kaynağı devresi nasıl olmalı.

Blogdaki uygulama bence uygun. Diğer devre sekonder anahtarlamalı smps olup sac trafolu bir kaynağın çıkışını ayarlı hale getiriyor.
Ben bu uygulamayı yapmıştım, yüksek verim elde edemedim. Lineer güç kaynakları gibi ısınmıştı. Bence step down tarzı uygulamada anahtarlama elemanı içinde olan entegreler kullanılabilir.
Bence PC güç kaynağı modifiye edilip çıkışı lineer güç kaynağıyla kullanılmalı.
Yani 30V ayarlı smps yapıp çıkış voltajını 5volta ayarlarız, şemadaki potun bağlı olduğu pinden şaseye giden direnci şaseden ayırıp , mesela LM338 li devremizin çıkışına bağlarız. LM338 in çıkış voltajını kaça ayarlarsak ayarlıyalım smps bize hep 5V fazlasını üretecektir. 5voltluk fark fazla ısıyı engeller ve LM338 için yeterli regülasyon payı bırakır. Bu durumda güç kaynağımız 1,25V-25V gerilim ayarlı. Smps üzerinden akım ayarlı. ATX güç kaynağı kutusuna sığabilen bir yapıda olur. (tracking power supply deniyor sanırım bu yönteme)

Alıntı yapılan: actros_5457 - 13 Mart 2015, 22:13:25en yakın şema bu fakat benim devremde hiç zener yok sanırım voltaj koruma dediğiniz gibi opamp ın içinde :)
...............................................................................
Devrenin çıkış voltajlarını , özellikle +5V ve +12V çıkışlarını takip edin. İnce yollarla ve küçük elemanlarla entegrelere ulaşırlar. Varsa bu hatta zener diyot bulacaksınız. (zaten 4148 ile aynı gözüküyorlar :D  ) Yoksa da önemli değil.
Diğer yol o gördüğünüz kırmızı kablo geçen küçük trafonun çıkışlarını takip edeceksiniz. Bu akım trafosudur, çıkışı muhtemelen 2X4148 ile doğrultulup bir kondansatörle filtrelenir. İşte bu kondansatördeki voltaj çekilen akımla artar ve 494 ün çalışmasını durdurur.
Sen 494 ün 4 nolu pinini şaseye çekeceğine devreden ayırırsın, akım trafosunun çıkışından alacağın tetiklemeyi uygularsın. Küçük bir kart yapman gerekebilir, soft start , PS-ON ve aşırı akım koruması birlikte çalışması için. ;)
2,5volt altına inmek için gereken değişikliği denemedin sanırım. 8)
Alıntı yapılan: memleket - 14 Mart 2015, 00:02:31Yükte denediniz mi hiç. (2.4V-12.5V da) Çökme oluyor mu?
Çökme olmaması gerekir. Devre +12V çıkışına kaç amper verebiliyorsa, o max. akım değeri kabul edilir. Uygun yükte çökmez.
Hatta düşük yüklerde votajda artış olması mümkün. 12,25V ayarlarsınız , 1A de 12,28V , 7A de 12,20V ölçebilirsiniz.

Kolay gelsin.

actros_5457

O yolları takip ettim 494 e iki ayrı dirençle 1 nolu pinden bağlıydı onları iptal etmiştim zaten:)
Diyotların hepsine baktım okudum 4148 maalesef:) başka supply lerde bol miktarda varken bunda yok bu 90 lı yıllardan kalma bir pc nin kabı bile bi kalın eğilmiyor parlak metalden yapmışlar taiwan malı:)(biraz fazla övdüm sanırım devrem bozulmaz inş :D)

2.5 voltun altına inmeyi bu gün yapıcam önce şu kesmeyi halletseydim dedim ondan dün bakmadım :)

şimdi Sayın @asma ben önce 12 volt çıkışında 12 voltta ampermetre bağlayıp lamba vs ile yükü arttırayım ve hangi akımda keserse o max akım demek sanırım. Peki bu cihazın üstündeki etiket bilgilerini resimde ekliyorum 200W 12V da 8A///5V da 20A diyor yani burda 100 watt çıkış anlaşılıyor kendisi 200 watt yazıyor?.25Volta da çıkınca 100/25=4 ampermi alacağım?

bundan önce elime geçen başka supply de yükte 8 amper çekmiştim 20 volta düşerek (bu cihazda kendini kapatma vs olmuyordu ondan yapmıştım @gevv in pojesindeki akım ayar yerini yapmaya çalışırken bu cihazımda da çökme oldu vs bozdum :( ) Bu cihazda 250w dı yani 12V da 10 A vereceği yazan bi cihazdı. Güç transistörleri E13007 büyük trafosu EI 33 idi.

Şu an elimdekinin güç transistörleride datasheetini bulamadığım NT407F bunun verebileceği akımdan amper yükseltilebilir mi?
Yada bu akım kesme ayarıyla oynayabilir miyiz?

şimdi akım trafosunu takip ettim bu trafonun primer uçları boş demekki kırmızı kablo primer görevi görüyor;)
dediğiniz gibi 3 uçlu sekonderden iki adet 4148 ile şaseye bağlı orta uç ise 5k4  ile lm339 un 8. pinine bağlı aynı bacak 1k ile şaseye bağlı iyi takip ettim :)

Sayın @memleket çökme olmuyo sıkıntı yok;)

memleket

0-24VDC için şöyle bişey mümkün mü acaba.  5V sargı uçlarını birleştirerek dolayısıyla sekonderdeki sarımda artacağı için çıkış gerilimide artacaktır.  Kart üzerinden 5V uçlarını ayırıp trafo üzerinden birleştirilirse 0-24V değerine ulaşıla bilinir mi?

kifvet

Aslında elde edilebilir fakat ince bir nokta var:)Bilgisayara güç kaynakları genelde half-bridge denilen bir mantıkla sürülür. Yani şu demek primerde yaklaşık giriş geliminin yarısı olacak şekilde gerilim elde edilir:)
Şebeke Gerilimi Doğrultulup
220*1.41=310 V DC elde edilir.
Bunun yarısı=>310\\2=155V civarı bir primer gerilimi var.
EI-33 trafoların hatırladığım kadarı ile Primeri 40 sarım
sekonderde
12v için 7x2 sarım
5v için 3x3 sarım olması gerek.
7x2 derken 2 paralel tel 7 tur demek istedim diğeri de bu şekilde.
sizin dediğiniz şekilde
10 sarım olacak ve hesaplarsak 155\\40*10=38V civarı bir gerilim elde edilecektir.

FAKAT BURASI ÖNEMLİ
sarım yönlerine dikkat etmek gerekli
5v ve 12v sarımlarını bağlarken
neden derseniz ikisi aynı yönde sarılmış gibi birleştirilmeli yoksa 5V veya 12V çıkışından biri negatif çıkış gibi davranır.
5-12=-7v veya 12-5=7v alırsınız çıkıştan
bunu göz önünde bulundurmalısınız:)

peki şimdi öncesine gidelim:)
E şimdi hesaplayınca 155\\40*7=27 civarı bir gerilim çıkması lazım 12V sekonder çıkışında.
ama biz 12v alıyoruz bu çıkıştan:)
Sizce nedendir bu???:)))
Biraz yorum yapın devamında ben yardımcı olmaya çalışacağım:)

memleket

Bağlantı bu şekilde olduğu için 12V alıyoruz. Normalde alt ve üst uçlarda 24V var.

kifvet

Yanlış:)neden dersen ortak bağlantı çıkışlarında da 7şer sarım var yani 12v değil 27v var her iki çıkışta :)
yani şöyle:))

biraz ipucu vereyim olay primer ile alakalı:))
[mergedate]1426330658[/mergedate]
Aslında olay iki temel konuya bağlı :)
İlki duty cyle dediğimiz olay:)
Şöyle özetleyelim:)

Buradaki olay şu güç kaynağındaki primer voltajı aslında değişken:)
Devamlı sabit bir değerde değil,e hocam şimdi normal trafolarda sabit burda niye değil
böyle bu iş diyeceksiniz:)
SMPS\'lerde voltaj çökmesini tolere etmenin ana mantığı aslında budur
şöyle ki diyelim sekonderde 1 amper çeken yük var ve 1v Voltaj çökmesine neden oluyor.
ama biz yükü artırdığımızda ne olacak diyelim 5 amper çektik diyelim ki o zaman da 5V voltaj çökmesi olacak bu çökmeyi engelleyen mekanizma burası işte:)

Voltaj düştüğünde entegre pals genişliğini artırarak sekonder voltajını yüksekltir:)

Aklınıza takılan yer olursa sorun:)
[mergedate]1426335682[/mergedate]
Sonuç olarak sekonderde 12v almak için
155*DutyCycle\\40*7=12 ise
Dutycycle burdan =>%44 gibi birşey çıkar:)
[mergedate]1426337883[/mergedate]
eğer power supplyde geribeslemeyi kaldırırsak entegre max duty cycle sınırında çalışır.Yaklaşık %96 falan olması lazım tam emin değilim şemaya bakmak gerekli.ki bu da aslında teorik olarak doğru olabilir ama pratikte bu kadar yüksek duty cyle ile çalışmak devreye zarar verecektir.max değer sürülen BJT MOSFET gibi elemanlara bağlı olup %80 olması half bridge için uygun yazıyor literatürdeki kitaplarda:)

memleket

@kifvet hocam elimde w20na50 mofsetleri  ve EI33 trafo var. Bundan ne kadar verim alabilirim. (IR2153)

asma

@actros_5457
Kullandığınıx PS ATX değil , AT için sanırım. Bu yüzden her aradığınızı bulamıyorsunuz. ;) Ben de yeni fark ettim.
Bozmadan yapabildiğiniz kadar deneme yapın, tecrübe kazanırsınız. Dikkatli olun.
İstediğiniz özelliği (zaten var olan) ekleyip çıkartmak size kalıyor. Şema olmadan uzaktan yardım zor oluyor. ::)
Güç bir bütün ile sağlanıyor. Girişteki köprü diyot ve kondansatörleri yükseltebilirsiniz , güç transistörlerini daha güçlüsüyle değiştirebilirsiniz, çıkış diyot ve filtre elemanlarını güçlendirebilirsiniz. Ancak trafoya ellemeden güç arttırmakla ilgili yorum yapmaya bile değmez.
Akım kesme değeri ayarlı yapılabilir. Araştırmaya devam. :D
Kolay gelsin.
@ memleket
Trafo sargıları bağımsız değil. 5V sargısına seri 7voltluk bir sargı daha var böylece 12 V elde ediliyor. Bağzı trafolarda 5V çıkışları kartta birleşir , bağzılarında karkas pininde birleşir. Başka kartta kullanacaksanız bu çıkışlar birleştirilmeli. (resimde kısa çizgiyle belirtilen yerler)
Trafo çıkışı orta uçlu iki diyotla doğrultulursa, pwm oranı yüksüz arttırılırsa 22-25V civarında voltaj elde edersin. Fakat regülasyon için 20voltun altına inmelisin.
Orta ucu kullamadan köprü diyot kullanırsan 40V civarında voltaja ulaşırsın. Blogtaki örneği incele ;) 30V ayarlı güç kaynağı için bu şekilde yapılmış.

@kifvet
Güzel bilgiler vermişsin teşekkürler.
Bir noktaya dikkatini çekeyim. Half bridge pwm oranı en fazla %50 olur. Bu durumda giriş sinyalini 155V kabul edemezsin. ;)
Mesela senin tablonda 77,5V yazıyor. Orantıyla 13,5V hesaplanıyor. ;)

Kolay gelsin.

kifvet

@asma
Elimizen geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz:)
Bu siteyi seviyorum:)
Aslında orada half bridge için değil genel duty oranını açıklamak için koydum:)
Ama tabiki giriş değeri 155 volt çünkü bu tepe değer.duty  %10 olsa bile değişmez 155 volt tepe değerinin %10u(15.5 volt) primerde görünür aslında:)
ve half bridge primerde sinüs eğrisi gibi alternans yapan bir devredir.primerde +155 volt ve -155 volt oluşturacak şekilde %50lik duty yaparlar yani:)
[mergedate]1426340403[/mergedate]
Alıntı yapılan: memleket - 14 Mart 2015, 15:16:27@kifvet hocam elimde w20na50 mofsetleri  ve EI33 trafo var. Bundan ne kadar verim alabilirim. (IR2153)

aslında IR2153 gibi mosfet sürücülerle smps denemesi yapmadım pek bilgi sahibi değilim.Yaptığım araştırmalar sonucu TL494 kullanmayı uygun gördüm ve hep bu entegre üzerine çalıştım.Bu konuda daha çokk yardımcı olabilirim.
Elindeki mosfet ve trafo ile yüksek güçlü bir smps yapabilirsin 500w civarı mesela:))ama şu önemli sen çıkışı ayarlı mı yapacaksın yoksa sabit bir çıkış mı alacaksın güç kaynağından:)
Trafo güç hesabını birazdan eklerim:)

actros_5457

@asma
trafo değişmeden derken yani başka trafomu takılmalı eı 33 yeterince güclü değilmi?birde elimde erl 35 var bunun da ohm metre ile kontrolünü yaptım eı 33 ile benziyor bu trafoyu mu taksam:)

AT ATX farkı nedir acaba sıkıntılı mı bu AT ler :)

evet sonunda bu alette patladı :D
en iyisi bi atx bulmam gerek sanırım 400w filan

kifvet

Trafolar için;
Ae:Effective Area
Wa:Wire Area
diye iki parametreden bahsedebiliriz.ve
Ae*Wa:Trafonun gücünü hesaplamak için kullanılan bir parametredir.
Aşağıda EI-33 için bir datasheet bulunmaktadır.ve açıklamalar ile birlikte EI-33 için bu değerler hesaplanmıştır.

Aşağıdaki hesaplar
http://www.mag-inc.com/design/design-guides/Transformer-Design-with-Magnetics-Ferrite-Cores
sitesinden alınmıştır.

Po = Power Out (watts)

Dcma = Current Density (cir. mils/amp)Sarım yapacağımız teldeki akım yoğunluğudur. 750 veya 500 cir. mils/amp değerinin ideal olduğu belirtiliyor.

Bmax = Flux Density (gauss)Akı yoğunludur.1600 Gauss değeri ideal olarak gösteriliyor.

WaAc =Yukarıda bahsettiğimiz sabit (cm4)

Ac = Effective Area (cm2)

ƒ = frekans (hertz)

Kt = Topoloji Sabiti

Topoloji Sabitleri Kt

Push-Pull = 0.001
Half-bridge = 0.0014
Full-bridge = 0.0014

buradan;

Pout=Wa*Ae*Bmax*f*kt\\Dcma
EI-33 için(f=50khz ve Bmax 2000 G)
Pout=1.475*2000*50000*0.0014\\500=413
Pout yaklaşık 410W çıkıyor.

tabi ben biraz yüksek değerler vererek yazdım buraya sonucu
bir pc güç kaynağı
f=60000 Hertz
Bmax=1800g veya 1600g civarı seçiliyor.
o zaman bir pc güç kaynağı
Pout=1,475*1600*60000*0.0014\\750=264.32
Pout en minimum değerler ile yaklaşık 264 W çıkıyor.

Yalnız burda benimde kafamı karıştıran bir nokta var Bmax değeri eğer birim zamanda değişen max akı ise
ki half bridge alternans yaptığı için dBmax(birim zamanda değişen max akı)=2*Bmax olacaktır.Ki bu alabileceğimiz gücü 2 katına çıkarır.Bu konuda bilgisi olan var mı?

memleket

Alıntı yapılan: kifvet - 14 Mart 2015, 15:44:53@asma
Elimizen geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz:)
Bu siteyi seviyorum:)
Aslında orada half bridge için değil genel duty oranını açıklamak için koydum:)
Ama tabiki giriş değeri 155 volt çünkü bu tepe değer.duty  %10 olsa bile değişmez 155 volt tepe değerinin %10u(15.5 volt) primerde görünür aslında:)
ve half bridge primerde sinüs eğrisi gibi alternans yapan bir devredir.primerde +155 volt ve -155 volt oluşturacak şekilde %50lik duty yaparlar yani:)
[mergedate]1426340403[/mergedate]
aslında IR2153 gibi mosfet sürücülerle smps denemesi yapmadım pek bilgi sahibi değilim.Yaptığım araştırmalar sonucu TL494 kullanmayı uygun gördüm ve hep bu entegre üzerine çalıştım.Bu konuda daha çokk yardımcı olabilirim.
Elindeki mosfet ve trafo ile yüksek güçlü bir smps yapabilirsin 500w civarı mesela:))ama şu önemli sen çıkışı ayarlı mı yapacaksın yoksa sabit bir çıkış mı alacaksın güç kaynağından:)
Trafo güç hesabını birazdan eklerim:)

Elimde 2 tane güç kaynağı yapacak şekilde malzeme var. Birini sabit çıkışlı diğerini ayarlı yapmak istiyorum...

kifvet

@memleket
birazdan yukarıdaki yaptığım açıklamaya trafo güç hesabını ekleyeceğim biraz incele:)

actros_5457

bu güç hesabı nasıl oluyor power supply de 200 w yazan atx 12v 8A veriyor v*ı=96watt ediyor nasıl oluyor anlamadım??

seron

eğer bu bir PC güç kaynağı ise eksik hesaplıyorsunuz. sadece 12V kanalını değil 5V,  3,3V gibi tüm kanalların gücünü bulup toplamalısınız.

actros_5457

kifvet

@actros_5457
aslında bütün güç bir kanalda toplanmış haldedir:)o power supply üzerinde verilen değerler çıkışların dayanabileceği max akım ve gücü belirtir:)Trafoyu bir havuz gibi düşünürsek hangi çıkış kendine ne kadar güç lazımsa o kadarını o an çeker.12V çıkış için verilen değerden daha fazla akım çekilebilir mi??Tabi çekilir fakat bu çıkış üzerindeki bobin diyot kondanstör değerleri bu çıkışı tolere edemezler.Bu yüzden fazla akım çekildiğine bu kompanentler zarar görecektir:)

actros_5457

modifiye etmek için uygun ve güçlü supply markası önerebilir misiniz :)

bulamazsam alıcam temiz olsun

@kifvet

kifvet

modifiye derken ne istediğinizi sorabilir miyim ?yani nasıl bi çıkış istiyorsunuz ne kadar güç istiyorsunuz?:)
[mergedate]1426349430[/mergedate]
@actros_5457
patlattığınız son power supply ile ilgili şemayı ve neler yaptığınızı buraya yazar ve eklerseniz daha fazla yardım şansımız olacaktır:)

kifvet

@memleket yukarıda alabileceğimiz gücün hesabını ve değerini gösterdim Tahmini olarak çıkıştan uygun ve sıkıntısız bir şekilde 330W çekebilirsiniz.:)
500W almak aslında zor değil gibi ama denemesini daha yapmadım o yüzden şimdilik 330w uygun gibi görünüyor:)

actros_5457

o eski bi supply di AT imiş sanırım şemasıda bulunmuyor:)
@gevv in blogdaki projesini gerçekleştirmeye çalışıyorum(onun kullandığı marka model ne acaba?) akım sınırı tarafını yapmadan sadece voltaj ayarı bide kendini kapatma özelliğini ortadan kaldırmak ama kısa devre korumasını devreden çıkarmamak amacım:)

kifvet

@actros_5457
aslında bu konu biraz tartışılabilir:))300W tek çıkıştan almak istiyorsunuz:)aslında 320 volt sitesinde bunun gibi bir uygulama var diye biliyorum:)Onu uyguladınız mı?:)ve şimdiye kadar yaptığınız denemelari paylaşırsanız resimli olarak daha faydalı olabilirim size:)
[mergedate]1426349974[/mergedate]
@actros_5457
eski olması önemli değil siz bi üstten ve alttan devreyi bi çekseniz ve hangi entegre ile çalışıyor onu yazsanız?:)bende çok power supply patlattım öğrenmek için zamanında bu işi:))marka ve model çok fazla ama entegre olarak baktığınız zaman TL494 örneğin bu power supplylerin devre şeması aşağı yukarı birbirinin aynıdır:))

actros_5457

hangi devreden bahsediyorsunuz link verebilir misiniz:)

hiç foto çekmedim desem kızmazsınız inşallah:)

yaptığım işleri kısaca anlatayım;

ATX LC-240 adlı bi supply vardı bu 494 entegreli idi 1 nolu pini ayırdım 1k ile şaseledim ve aynı 1 nolu pine 10 k ile 12volt kanalına verdim 2.5--25v arası olmuştu kısa devrede çalışıyordu.ama 30 a ulaşma çabasındaydım (insanoğlu hep daha fazla istiyor:D) uğraştım didindim olmadı sonra o verdiğim linkteki akım ayar modifiyesini yapmaya çalıştım belki ordan artar çıkış voltajı bi miktar diye olmadı 20 volta düştü devre ve çökmeler oldu trafoda ses yükteyken, iptal edip eski haline dönderdiysemde.

sonra başka buldum solarmax adında lm339-393 ve tl494 lü bunlarıda aynı metodla yaptım voltaj ayar kısmını fakat bunlarda 494 ün 4 pini şaseye bağlı olmassa kapanıyordu bağladığım zamanda kısa devre iptal ve ne kadar yük bağlayacağını bilemediğin içinde devre kapatmadan aşırı yükte patlıyordu transistörler.transistörleri değişsemde yine sigortayı attırıyordu doğrultma diyotlarını değişip tekrar 220 v veriyordum yine patlıyor sigorta atıyordu(demekki her yeri bozuluyo bi kere patlayınca)

velhasıl yapamadık gitti :(

neden lineer yapmıyorsun diyebilirsiniz.ben bu smps yi çok sevdim bu iş çok iyi az maliyet az masraf çok ve verimli güç ;)

memleket

Alıntı yapılan: kifvet - 14 Mart 2015, 18:15:57@memleket yukarıda alabileceğimiz gücün hesabını ve değerini gösterdim Tahmini olarak çıkıştan uygun ve sıkıntısız bir şekilde 330W çekebilirsiniz.:)
500W almak aslında zor değil gibi ama denemesini daha yapmadım o yüzden şimdilik 330w uygun gibi görünüyor:)

Teşekkürler hocam..

actros_5457

resimleri vereyim ama dağıttım bunuda parça olarak kullanırım :)

kifvet

sizin söylediğiniz saın gevve ait olan:)
yok ne kızması ya sizde :)bozduğunuz power supplyleri ne yaptınız?:)
neden lineer yapmadınız demeyeceğim çünkü bende aynı düşünce ile girdim bu yola:)

actros_5457

duruyor hepsi bazı parçalarını söktüm bi 5-6 tane var:)

kifvet

@actros_5457
elinizde ölçü aleti olarak neler var öğrenebilir miyim?:))
[mergedate]1426352126[/mergedate]
@memleket
mosfetler ile ilgili birşey söylememiştim onu da söyleyeyim bu mosfetler yeter de artar yapacağınız devre için :)
fakat sürücü devreyi iyi tasarlamanız lazım iş orada bitiyor:)ve yardımcı olabileceğim birşey olursa sorabilirsiniz:)iyi günler:)
[mergedate]1426352265[/mergedate]
@actros_5457
aslında sekonder sargısını artırmak ile sonuca ulaşabilirsiniz.fakat burada önemli bir kaç nokta var sekonderde LC filtre var farkettiyseniz.bu da sekonder voltajı üzerinde düşmelere neden olur bunu da değiştirip baştan sarmanız gerekebilir.:)TL494ün 4üncü pini Duty Cycle oranını ayarlar yada sınırı koymanıza yardımcı olur.bunu direk topraga bağlarsanız duty cycle çok yüksek olacak ve half bridge de ki transistörler çapraz kısa devre olup devre patlayacaktır:)mümkün olduğu kadar bu pine dokunmayın çünkü kısa devre koruması bu pin üzerinden çalışıyor:)

memleket

Alıntı yapılan: kifvet - 14 Mart 2015, 18:57:45@actros_5457
elinizde ölçü aleti olarak neler var öğrenebilir miyim?:))
[mergedate]1426352126[/mergedate]
@memleket
mosfetler ile ilgili birşey söylememiştim onu da söyleyeyim bu mosfetler yeter de artar yapacağınız devre için :)
fakat sürücü devreyi iyi tasarlamanız lazım iş orada bitiyor:)ve yardımcı olabileceğim birşey olursa sorabilirsiniz:)iyi günler:)

Elektrikli bisikletler için bozuk akü sarj cihazıda var. Üstündeki trafolar ETD49. Çıkış voltajları biri 48V diğeri 60V. idi. Biri yatık biri dik duruyor. Bunlar nasıl değerlendirebilirim?

actros_5457

aletim bu eksiği milivolt ve henry ölçmesi yok :)

@kifvet duty cycle yi biliyorum evet dediğinizi iyi anladım palsleri sıklaştırıp daraltıyor L filtrenin endüktansıda mı etkiliyor bu trafodaki sarımı

kifvet

@memleket
devrelerini görme şansım var mı acaba :)ve üzeinde yazan çıkış değerlerini?
[mergedate]1426353094[/mergedate]
@actros_5457
osiloskobunuz var mı?ve şimdi bozduğunuz ama dağıtmadığınız bir güç kaynağı varsa onun resmini eklemenizi isteyeceğim (çok şey istiyorum biliyorum ama kör dövüşü yapmak pek bi fayda sağlamaz:))ve sizden bazı yerleri ölçmenizi isteyeceğim:)
[mergedate]1426353231[/mergedate]
@actros_5457
trafodaki sarımı değil oraya yanlış yazmıştım ama düzelttim şimdi:)Sekonder geriliminde düşmeye sebep oluyor az da olsa elbette buradaki bobin:)

actros_5457

memleket

Alıntı yapılan: kifvet - 14 Mart 2015, 19:13:51@memleket
devrelerini görme şansım var mı acaba :)ve üzeinde yazan çıkış değerlerini?
[mergedate]1426353094[/mergedate]
@actros_5457
osiloskobunuz var mı?ve şimdi bozduğunuz ama dağıtmadığınız bir güç kaynağı varsa onun resmini eklemenizi isteyeceğim (çok şey istiyorum biliyorum ama kör dövüşü yapmak pek bi fayda sağlamaz:))ve sizden bazı yerleri ölçmenizi isteyeceğim:)

Devreyi çizdim fakat daha basmadım ama çizdiğim  projeyi vereyim...

kifvet

@actros_5457
2.resimdeki sağ üstteki devreyi elinize alın diğerlerini şimdilik rafa kaldırın:)ve onun net bi görüntüsünü alalım şimdi buraya :)ölçmenizi istediğim yerler şunlar:)
1.Kırmızı Kapasitör ei33e yakın olup tahminen 1uf olan:))
2.tl494 yanında iki tane transistör var bunları kontrol edin(Tahminimce c945 olması lazım)
3.burada görünmüyor ama sekonderdeki shotky diyotlar.
bunları kısa devre kademesinde ölçüp sonucu yazar mısınız:))
[mergedate]1426353990[/mergedate]
@memleket
anladığım kadarı ile sade bir şema istiyorsunuz ama bu devrede bazı eksiklikler var.
1.geri besleme(muhtemelen yük bağladığınızda çökmeler olacak sekonder voltajda)
2.benim gördüğüm kadarı ile snubber eksik orda bi direnç olmalı.

[mergedate]1426354178[/mergedate]
@actros_5457
osiloskobunuz var mı?

actros_5457

bu devre sanırım:) osiloskobum yok daha henüz:) bu devre ise hemen dediğiniz yerleri ölçeyim

kifvet

memleket

Evet sade bir devre olacak. Kutu içerisine koyup 2X25VDC ile bir anfi besleyecek.

actros_5457

hadi ya osiloskop şart değilmi bi elektronikçiye:) bunu halledicem bu sene inşallah:)

şimdi 3. maddedeki diyotu anlamadım bu çıkıştaki transistör kılıfında olandan mı bahsediyorsunuz söktüm onu diger istediklerinizi heman kontrol ediyorum

kifvet

@memleket
Dediğinizi anlıyorum fakat bu devrenin regülasyonu tahminimce çok iyi olmayacak ve anfinin çektiği yüke göre voltaj devamlı yükselip alçalacaktır.Bu yüzden başka devreler araştırmanızı tavsiye ederim.ve giriş olarak 220 vac mı kullanacaksınız yoksa araba için falan mı?:)
[mergedate]1426355253[/mergedate]
@actros_5457
evet eğer birde smpsye meraklıysa osiloskop olmazsa olmaz:)evet diyotlar transistör kılıfında olanlar:)sekonderdeki soğutucuya bağlı olanlar:)

actros_5457

o diyotları söktüm güç transistörleride diyotlar hangisi bilmiyorum açıkçası hepsi karıştı ama diger c945 ler sağlam(8 ve 11 e bağlı olan) seramik kondansatörde sağlam yanlız bu devrede ka 7500 var

kifvet

@actros_5457
söktüklerinizi koyup çekin de ben ayırayım sizin için:)muhtemelen onlarda kısa devre var:)ve şimdi ortada en küçük trafo var ortada onun beş tane bacağı olması lazım primerdeki transistörlere giden elemanlar var şekildeki gibi kırmızı ile işaretledim onları da ölçer misin kırmızı ile işaretledim(diyotlar sağlam mı dirençler doğru omajda mı yoksa değişmiş mi?

burdaki şemadaki ile aynı olabilir değerler değilse sendeki değerleri söyler misin?
ve giriştedoğrultucu diyotlar var 4 tane onları da test etmeniz gerekli:)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın