12 V 7AH akü şarz aleti

Başlatan fatih343, 09 Mart 2015, 17:51:36

fatih343

Arkadaşlar bana acilen bir 12 v 7ah değerlerine sahip bir aküyü pirizden şarz edicek bir devreye ihtiyacm var.
Olabildiğince basit ve anlaşılır anlatabilecek varmı? Aşırı bir bilgiye sahip değilim de
Yardımcı olucak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum :)
Ne kadar ekmek o kadar köfte

seron

15-16V / 10A değerinde trafo doğrultucusuyla beraber,
uygun kalınlıkta kablo ve seri bağlanacak bir direnç ya da lamba;

veyahut bir PC güç kaynağına ihtiyacınız var.
250Wlık bir pc güç kaynağının herhangi bir siyah-sarı uçlarını aküye bağlayıp,
siyah-yeşil ucunu bir tel ile kısadevre ederseniz iyi-kötü şarj edersiniz.

daha iyisi eğer devre kurma şansınız var ise sitemizde akü şarj devreleri mevcut araştırırsanız mutlaka bulursunuz.

sağlıklı olmayan bir şarj tekniği daha var ama ÖNERİLMEZ:

tekrar söylüyorum son yol TAVSİYE EDİLMEZ çarpılma riski yüksektir ve aküye zarar verebilir. çok zor durumda kalındığında bir kez yapmak şartıyla kullanmak içindir.

fatih343

Alıntı yapılan: seron - 09 Mart 2015, 18:02:2915-16V / 10A değerinde trafo doğrultucusuyla beraber,
uygun kalınlıkta kablo ve seri bağlanacak bir direnç ya da lamba;

veyahut bir PC güç kaynağına ihtiyacınız var.
250Wlık bir pc güç kaynağının herhangi bir siyah-sarı uçlarını aküye bağlayıp,
siyah-yeşil ucunu bir tel ile kısadevre ederseniz iyi-kötü şarj edersiniz.

daha iyisi eğer devre kurma şansınız var ise sitemizde akü şarj devreleri mevcut araştırırsanız mutlaka bulursunuz.

sağlıklı olmayan bir şarj tekniği daha var ama ÖNERİLMEZ:

tekrar söylüyorum son yol TAVSİYE EDİLMEZ çarpılma riski yüksektir ve aküye zarar verebilir. çok zor durumda kalındığında bir kez yapmak şartıyla kullanmak içindir.

Pekiya hocam sizin tavsiye ettiğiniz bir devre varmı? Bunun sağlıklı olması lazm varsa devre şemasını atarmısınız?

seron

şu konuya bir bakın hocam. ilk başlarda sorunlu idi ama adnancoskun hoca doğrusunu paylaştı:
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=3744.45
devre otomatiktir akü dolunca şarjı keser.

fatih343

seron

solda yeralan diyotlar ve 2200uF lik kondansatör, AC (trafo)girişten gelen alternatif akımı doğrultuyor.
hemen oratada yeralan devrenin amacı regülaston sağlamaktır. yani gerilim ve akım stabilliğini sağlıyor ve süzüyor.
sağ üstte yeralan entegre, şarj sürecini kontrol ediyor, şarj süreci boyunca aküye değişken ve sağlıklı akım basıyor, akünün dolduğunu algılayıp şarjı kesiyor. daha sonra da akünün kendiliğinden eksilmesini önlemek için sanırım tampon şarj akımına tabi tutuyor. ama bu özelliği (tampon şarj) de mevcut mu onu bilmiyorum.

şarjın tamamlandığını, akünün henüz şarjda mı doldu mu anlamak için ledleri izlemeniz gerekiyor. şahsen denemedim ama bilgisayarıma arşivledim. lazım olduğunda ben de deneyebilirim.

fatih343

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın