punta makinası kaç amper çeker?

Başlatan -ahmet-, 08 Mart 2015, 20:06:01

-ahmet-

Merhaba arkadaşlar;
Bir atölyede kullanmak için 2. El punta makinası aldık. Eski sahibi 30 amper olduğunu söylemiş ve 380 voltla çalışıyor.Buda yaklaşık 10KW etmekte.  Şebeke 60 amper ve bizim dışımızda kullananlar da var.
1) Tanıdık bir elektrikçi puntanın diğer makinalar gibi olmadığını ve şebekeye zarar vereceğini söyledi. Bu ne kadar doğrudur?
2) Punta 5 kademeli ve tahminimce 1. Ve 2. kademe yetecektir.( tencere sapı kaynağı yapacağız.) 1. Ve 2. kademede şebekeden ortalama kaç amper çeker?

Başka bir soru;
Başka bir işte kaynak yapmak için. Oksijen gazı ve tüpe saat aldık. Sonra karar değiştirerek argon(tig) kaynağı aldık.
Sorum şu: oksijen tupü için aldığımız saati argon tüpüne takabilir miyiz?

Sparky

Amperaj değerini bilemiyorum fakat bu tarz cihazlar çalıştığı şebekede ve çevresinde ciddi miktarda harmonik oluştururlar. Bu diğer cihazlarda çalışma bozukluklarına yol açabilir. Elektrikçinin bahsettiği nokta budur sanırım.

-ahmet-

Adnancoskun

1- neden şebeke 60 amper? demek istediğim atölyenin toplam akımı mı 60 ampere yetecek kadar?
2- 30 amper maksimum ise ve bu 5 kademe ise 30/5=6 amper/birim eder ve eğer siz 2. kademede çalıştıracaksanız 6x2=12 amper eder... bu değer hiç yüksek sayılmaz...
Ponto kaynaklarda  kaynak makinelerle çalışırken bir çok parametre vardır çekilecek akımı etkileyen, basit olarak şöyle söyleyebiliriz, kaynak yapılacak malzemenin cinsi, kalınlığı, kaynak yüzeyi vb....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

-ahmet-

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 09 Mart 2015, 15:53:081- neden şebeke 60 amper? demek istediğim atölyenin toplam akımı mı 60 ampere yetecek kadar?
2- 30 amper maksimum ise ve bu 5 kademe ise 30/5=6 amper/birim eder ve eğer siz 2. kademede çalıştıracaksanız 6x2=12 amper eder... bu değer hiç yüksek sayılmaz...
Ponto kaynaklarda  kaynak makinelerle çalışırken bir çok parametre vardır çekilecek akımı etkileyen, basit olarak şöyle söyleyebiliriz, kaynak yapılacak malzemenin cinsi, kalınlığı, kaynak yüzeyi vb....

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Atölyemiz bir caminin altında, 1 tane 380 volt hattı var ve bu hat en fazla 60 amper verebiliyormuş. Bildiğim kadarıyla bu hattı tüm camii kullanıyor.Ama çoğu dükkan 220 volt kullanıyor. Atölyede en çok akım çekecek alet punta.
2)Her kademede 6 amper çekmesi kesinlikle doğrumudur? Tencere, demlik tamiri yapıcaz ve tencerelerin sapını kaynatıcaz. En fazla 1mm+1mm toplam 2 yada 3 mm kaynatıcaz. İsterseniz resim yükleyebilirim.

seron

punta makinelerinin nasıl çalıştığını anlarsanız şebekeye zarar verir mi vermez mi onu da rahatça anlayabilirsiniz.

yanılmıyorsam bir ya da birkaç kondansatörün şarj edilmesi ve kaynatılacak yere kısadevre edilmnesiyle çalışan bir sistem.

dolayısıyla bence korkmanıza pek gerek yok. ancak şebekeye kuvvetli pikler enjekte edebilir.

-ahmet-

Alıntı yapılan: seron - 09 Mart 2015, 19:20:41punta makinelerinin nasıl çalıştığını anlarsanız şebekeye zarar verir mi vermez mi onu da rahatça anlayabilirsiniz.

yanılmıyorsam bir ya da birkaç kondansatörün şarj edilmesi ve kaynatılacak yere kısadevre edilmnesiyle çalışan bir sistem.

dolayısıyla bence korkmanıza pek gerek yok. ancak şebekeye kuvvetli pikler enjekte edebilir.

DÜZELTİLDİ

1)Kapağı söktüm,baktım sadece trafo var. Kondansatör yok.Trafo yaklaşık 15x15 cm.
2) "kuvvetli pikler enjekte edebilir. " ne demek istediğinizi anlamadım?
3) Resimleri çektim:
Bağlantılarda bir terslik yokmu? (7 resim)
Fişten 2 uc geliyor.1 tanesi şaltere giriyor.Şalterden 5 kablo çıkıp trafoya giriyor. Fişten gelen diğer uc bir kutuya vidalanmış ve kutudan 3 kablo çıkıp trafoya giriyor.(resim 3)
Şalter 250 voltluk.
Birde 380 volt 7.5 KW 19 amper motor kullanıcaz. Bunun zararı olurmu?
Teşekkür ederim.

Adnancoskun

Trafonun nuve kesit alani tam olarak nedir? Bir de makinenin etiket resmini koyabilirmisiniz? 15×15 cm trafo 10 kwa verebilir mi acaba?

Bence kaynak makinesini gonul rahatligi ile kullanın, hatta şunu da yapabilirsiniz
6. kademede kaynak yaparken cekilen akimi pens ampermetre ile olcun, bakalim gercekten kac amper cekiyor?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Merhaba
Cihaz mono faze trafo ile çalışıyor. Trafonun primeri 220V değil 380V. Bu yüzden tree faze fişin iki fazına bağlantı yapılmış.
Anormal olan koca metal gövde için toprak hattının olmaması. Bu cihaz çalışırken gövdeye kontrol kalemi ile dokunun ışığı yanacaktır.
Oldukça tehlikeli bir kullanım şekli bu. :o

Bazı kaynak makinelerinde primerin kademeli olduğunu görmüştüm. Kademeyi değiştirince sekonderdeki kaynak akımı artıp azalır. Kullanılacak malzeme ve yüzeye göre değiştirmek için.

7,5kW asenkron motor neyi çalıştırıyor? Kalkınma anı uzun veya yükün ilk hareketteki zorluğu fazlaysa önlem almak gerekebilir. Yıldız üçgen dönüşümü veya soft start cihazı gibi. Yoksa camii deki florasanlar kırpışır. :P

Bir elektrikçiye çalıştığınız mekanı gösterip fikir almanızda fayda var. Tehlikeli işlere giriyorsunuz gibi geldi bana. ???
İş yeri yangınlarının çoğu elektrik kaynaklıdır, iş kazalarında ise çarpılmalar yüsek sayılacak seviyede ölümle sonuçlanır.

Regülatör kullanımından emin değilim. Aldığınız veya yenisini alacağınız yere danışın.
Gaz tehlikeli değil belki ama oksijen regülatörü renk ve harf kodlarıyla ayrılır, siz argon olduğunu bilirsiniz ama başkası oksijen olduğunu düşünür. (biraz araştırdım , karbondioksit regülatörü ile argon aynı gibi duruyor, oksijen ise farklı)

Kolay gelsin.

-ahmet-

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Mart 2015, 01:36:38Trafonun nuve kesit alani tam olarak nedir? Bir de makinenin etiket resmini koyabilirmisiniz? 15×15 cm trafo 10 kwa verebilir mi acaba?

Bence kaynak makinesini gonul rahatligi ile kullanın, hatta şunu da yapabilirsiniz
6. kademede kaynak yaparken cekilen akimi pens ampermetre ile olcun, bakalim gercekten kac amper cekiyor?
Trafonun kesit alanını resimde çizdim.
Etiketi silinmiş, üzerinde başka etiket etiket yok.
Pens ampermetre aklıma geldi ama makinayı deneyebileceğim tesisat yok şuan. Tesisat çekmeye değecekse 60 amperlik şebekeden tesisat çekicez.

[mergedate]1425987019[/mergedate]
Alıntı yapılan: asma - 10 Mart 2015, 02:58:32Merhaba
Cihaz mono faze trafo ile çalışıyor. Trafonun primeri 220V değil 380V. Bu yüzden tree faze fişin iki fazına bağlantı yapılmış.
Anormal olan koca metal gövde için toprak hattının olmaması. Bu cihaz çalışırken gövdeye kontrol kalemi ile dokunun ışığı yanacaktır.
Oldukça tehlikeli bir kullanım şekli bu. :o

Bazı kaynak makinelerinde primerin kademeli olduğunu görmüştüm. Kademeyi değiştirince sekonderdeki kaynak akımı artıp azalır. Kullanılacak malzeme ve yüzeye göre değiştirmek için.

7,5kW asenkron motor neyi çalıştırıyor? Kalkınma anı uzun veya yükün ilk hareketteki zorluğu fazlaysa önlem almak gerekebilir. Yıldız üçgen dönüşümü veya soft start cihazı gibi. Yoksa camii deki florasanlar kırpışır. :P

Bir elektrikçiye çalıştığınız mekanı gösterip fikir almanızda fayda var. Tehlikeli işlere giriyorsunuz gibi geldi bana. ???
İş yeri yangınlarının çoğu elektrik kaynaklıdır, iş kazalarında ise çarpılmalar yüsek sayılacak seviyede ölümle sonuçlanır.

Regülatör kullanımından emin değilim. Aldığınız veya yenisini alacağınız yere danışın.
Gaz tehlikeli değil belki ama oksijen regülatörü renk ve harf kodlarıyla ayrılır, siz argon olduğunu bilirsiniz ama başkası oksijen olduğunu düşünür. (biraz araştırdım , karbondioksit regülatörü ile argon aynı gibi duruyor, oksijen ise farklı)

Kolay gelsin.

Elektrikçi geldi ve inceledi. Fişin toprak ucundan kablo çekilerek topraklama yapabilirmişiz.Bu arada sargılardan bir tanesinin durmunun kötü olduğunu fazla ömürü olmadığını söyledi.
Motor üzerindeki yük yok denecek kadar az bence. Kollara bağlı zımpara var sadece .
Gaz konusundada işimizi garantiye alalım. Oksijen saatini geri verip argona göre alırız.

seron

elektrikçi gelmişken keşke toprağı da çekiverseydi fazla masrafı olmazdı.

duruma bakılırsa yukarıdaki üyelerin yorumları gayet yerinde olmuş.

iyice araştırıp karar vermelisiniz. kaynak makineniz kondansatörlü tip değil klasik punta makinesi. bana kalırsa deneyip bir bakın sorun olmazssa devam edersiniz.

-ahmet-

Alıntı yapılan: seron - 11 Mart 2015, 17:39:14elektrikçi gelmişken keşke toprağı da çekiverseydi fazla masrafı olmazdı.

duruma bakılırsa yukarıdaki üyelerin yorumları gayet yerinde olmuş.

iyice araştırıp karar vermelisiniz. kaynak makineniz kondansatörlü tip değil klasik punta makinesi. bana kalırsa deneyip bir bakın sorun olmazssa devam edersiniz.

Toprağı bizde hallederiz. Gövdenin bir yerinde boyayı kazıyıp. Civata ve somunla toprak kablosunu sıkıştırırız.
Atölyede güvenmediğim sigortası 20 amper olan bir tesisat var.Sigortası 20 amper olduğuna göre en az 20 amper verebilir heralde. O tesisata bağlayıp 1. kademede çalıştırıcam. Pensampermetreyle çektiği akıma bakıp sonucu yazarım.

seron

güzel. kendiniz yapabilecekseniz o zaman sorun yok.

sigortaya gelice sadece kaynak makinesi 12A olduğuna göre kaldırır ama aynı anda motor veya diğer aletlerde yüke binerse az gelebilir.

deneyip sonçları gözlemleyin. olmazsa sigortayı 30A olarak değiştirin.

sonucu/nasıl çözdüğünüzü mutlaka yazın, bilgilenelim.

-ahmet-

Alıntı yapılan: seron - 11 Mart 2015, 19:45:33güzel. kendiniz yapabilecekseniz o zaman sorun yok.

sigortaya gelice sadece kaynak makinesi 12A olduğuna göre kaldırır ama aynı anda motor veya diğer aletlerde yüke binerse az gelebilir.

deneyip sonçları gözlemleyin. olmazsa sigortayı 30A olarak değiştirin.

sonucu/nasıl çözdüğünüzü mutlaka yazın, bilgilenelim.
Atölye zaten küçük ve 1 kişi çalışcak. Yani tek makina çalışacak.
Şuan puntayı denemedim. Camideki diğer dükkanlar kapattıktan sonra deniyeceğiz. Ana sigorta atabilir belki. İş saatinde koca camii karanlıkta kalmasın. :)
 Elektrikçi; punta 2 faz'da çalıştığı için ve bir anlık  akım olacağı için pensametrenin akımı ölçemeyeceğini söyledi. Yinede deniyeceğim. Sigorta atmazsa ve metalleri düzgün kaynatırsa sorun yoktur zaten. Bu arada elektrikçi; metalin kalınlığı azaldıkça çekilen akımın da azalacağını söyledi.
Denedikten hemen sonra sonucu yazıcam. Teşekkürler...

mehmet254

trafo çapına  bakılırsa,sanırım 7,5 kw  değerin  çok  çok  üstünde  bir  watt  değerinde

-ahmet-

Arkadaşlar, puntayı denedim. Malesef çalışmadı.1. ve 2. kademede 2 metal parçayı üst üste kaynatmak istedik ama kaynak uçlarında hiçbir tepki yok.
Pedala basıyorum, kaynak ucları birleşince trafodan ses geliyor. Belli ki bir akım var.
 Yani bi akım olduğu belli ama kaynak uçlarında hiç tepki yok. Metal parçalarda hiç iz yok.
Eski sahibini aradık, bizim tesisatın yetersiz olabileceğini söyledi.
Bu arada puntanın pedalına bastığımda sigortadanda tık-tık diye ses geliyor.
Makina bir kaç aydır bekliyordu. Kaynak uçları ve bakır kollar biraz kirli gibi. Kaynak uçlarını zımparaladım ama sonuç aynı.
Kollar kirli olduğu için temazsıslık yapma olasılığı var mıdır? Ya da kaynatmak istediğim metalin cinsi ve kalınlığı mı uygun değil?
Kaynatmak istediğim metaller aşağıda:

mehmet254

0,80 ve  altı  kalınlıkda  saçları  puntalamayı  deneyin,soba  borusu  yaptığımız sacları puntalamayı  deneyin bakalım  yapması  gerek

seron

birleştireceğiniz metaller çok kalın sanki ona gücü yeter mi onun?

soba, soba borusu gibi daha ince sac gibi şeyleri tutturmaya çalışın. kalınlığı giderek arttırın.

sigorta, çok yüke bindiğiniz için tık tık yapıyordur; zira kaynatacağınız metalin kalınlığını görünce akla bu geliyor.

-ahmet-

Arkadaşlar, ince sacla denedim puntayı sonuç yine aynı. Trafodan ses geliyor ama, kaynak uclarında hiç bir tepki yok. Eski sahibine geri vermeyi yada düşük güçlü yeni bir punta almayı düşünüyoruz.
İlgilenen herkese teşekkür ederim...

kaygısız

Zaman geçmiş ama belki yardımcı olur. Punta makinanızı değiştirmeyin malzemeniz kalın kademeyi yükseltin. Bakır uçları biraz daha eğeyle inceltin. Güç yüksek olduğundan 380 volt yani iki faz ile çalıştırılır. 3 faz giriş sigortalarınızı 40 amper yapın. Aynı anda kullanmazsanız sorun çıkmaz motorunuz tam yükte faz başına yaklaşık 10 amper çeker. 20 amperlik sigortanız yetersiz kalabilir sorun çıkarsa 32 amperlikle değiştirirsiniz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın