Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: punta makinası kaç amper çeker? (2320 Kez okunmuş)

Ynt: punta makinası kaç amper çeker?

Yanıt #15
Arkadaşlar, puntayı denedim. Malesef çalışmadı.1. ve 2. kademede 2 metal parçayı üst üste kaynatmak istedik ama kaynak uçlarında hiçbir tepki yok.
Pedala basıyorum, kaynak ucları birleşince trafodan ses geliyor. Belli ki bir akım var.
Yani bi akım olduğu belli ama kaynak uçlarında hiç tepki yok. Metal parçalarda hiç iz yok.
Eski sahibini aradık, bizim tesisatın yetersiz olabileceğini söyledi.
Bu arada puntanın pedalına bastığımda sigortadanda tık-tık diye ses geliyor.
Makina bir kaç aydır bekliyordu. Kaynak uçları ve bakır kollar biraz kirli gibi. Kaynak uçlarını zımparaladım ama sonuç aynı.
Kollar kirli olduğu için temazsıslık yapma olasılığı var mıdır? Ya da kaynatmak istediğim metalin cinsi ve kalınlığı mı uygun değil?
Kaynatmak istediğim metaller aşağıda:

Yanıt #16
0,80 ve  altı  kalınlıkda  saçları  puntalamayı  deneyin,soba  borusu  yaptığımız sacları puntalamayı  deneyin bakalım  yapması  gerek

Yanıt #17
birleştireceğiniz metaller çok kalın sanki ona gücü yeter mi onun?

soba, soba borusu gibi daha ince sac gibi şeyleri tutturmaya çalışın. kalınlığı giderek arttırın.

sigorta, çok yüke bindiğiniz için tık tık yapıyordur; zira kaynatacağınız metalin kalınlığını görünce akla bu geliyor.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #18
Arkadaşlar, ince sacla denedim puntayı sonuç yine aynı. Trafodan ses geliyor ama, kaynak uclarında hiç bir tepki yok. Eski sahibine geri vermeyi yada düşük güçlü yeni bir punta almayı düşünüyoruz.
İlgilenen herkese teşekkür ederim...

Yanıt #19
Zaman geçmiş ama belki yardımcı olur. Punta makinanızı değiştirmeyin malzemeniz kalın kademeyi yükseltin. Bakır uçları biraz daha eğeyle inceltin. Güç yüksek olduğundan 380 volt yani iki faz ile çalıştırılır. 3 faz giriş sigortalarınızı 40 amper yapın. Aynı anda kullanmazsanız sorun çıkmaz motorunuz tam yükte faz başına yaklaşık 10 amper çeker. 20 amperlik sigortanız yetersiz kalabilir sorun çıkarsa 32 amperlikle değiştirirsiniz.