Field Calculator'da Sayı Sütununu Text Sütununa dönüştürmek için gerekli kod?

Başlatan Kubilay İSTANBULLU, 07 Mart 2015, 11:25:49

Kubilay İSTANBULLU

Arkadaşlar, resimde de anlatmaya çalıştım. Visual Basic kodu girerek bir sütundaki sayısal değerleri başka bir sütunda Text formatına dönüştürmek için hangi kodu girmeliyim ? Bir türlü bu işin üstesinden gelemedim yardımlarınızı bekliyorum.

Flatron

Alıntı yapılan: Kubilay İSTANBULLU - 07 Mart 2015, 11:25:49Visual Basic kodu girerek bir sütundaki sayısal değerleri başka bir sütunda Text formatına dönüştürmek için hangi kodu girmeliyim ? Bir türlü bu işin üstesinden gelemedim
Yapılamaz.Zira mantıklı bir sonucu olmaz .Örneğin o field da adamların maaşlarının sayısal değerleri olsa ,onu text e çeviremeye çalışmanın ne faydası olur?
Zaten Feild Calculator başlıklı form da seçtiğiniz Field sayımı,text mi tarih mi diye seçmenizini istiyor.Sonrada o tiplere uygun fonksiyonlardan birini seçmenizi istiyor bir tür wizard yani

Kubilay İSTANBULLU

Alıntı yapılan: Flatron - 07 Mart 2015, 11:41:33Yapılamaz.Zira mantıklı bir sonucu olmaz .Örneğin o field da adamların maaşlarının sayısal değerleri olsa ,onu text e çeviremeye çalışmanın ne faydası olur?
sayısal değerleri text'e çevirmek icap ettiği için böyle bir soru sordum zaten. ama yapmak istediğim tam olarak bu değildi . Asıl yapmak istediğim şey şu aslında: mesela gridcode kısmında 90 yazan yerin karşığını Yon sütununda "Doğu", aynı şekilde gridcode kısmında 180 yazan yerin karşılığı olarak da yon sütununa "Batı" .... gibi şekilde değiştirebileceğim bir kod arıyorum.
teşekkürler

Flatron

Alıntı yapılan: Kubilay İSTANBULLU - 07 Mart 2015, 13:58:09Asıl yapmak istediğim şey şu aslında: mesela gridcode kısmında 90 yazan yerin karşığını Yon sütununda "Doğu", aynı şekilde gridcode kısmında 180 yazan yerin karşılığı olarak da yon sütununa "Batı" .... gibi şekilde değiştirebileceğim bir kod arıyorum.
Bunu yapmak için Gridcode u if komutu ile karşılaştırma yapacaksınız. değerin 89 dan büyük ve 179a eşit ve küçük olduğu durumlar için Yon=Doğu ataması yapcaksınız .Yada Range  varsa range komutu ile yapacaksınız.Ayrıca hatırladığım kadarıyla fielda bu yeni değeri replacement edeceksiniz
Visual basic in replacement yada benzeri komutlarına bakmanız gerekiyor.

[mergedate]1425731198[/mergedate]
videoyu sonuna kadar seyretmedim VB6 değil ama burada anlattığını söylüyor arkadaş
http://www.youtube.com/watch?v=tmmg1TJGUvI#ws

Kubilay İSTANBULLU

Alıntı yapılan: Flatron - 07 Mart 2015, 14:33:08Bunu yapmak için Gridcode u if komutu ile karşılaştırma yapacaksınız. değerin 89 dan büyük ve 179a eşit ve küçük olduğu durumlar için Yon=Doğu ataması yapcaksınız .Yada Range  varsa range komutu ile yapacaksınız.Ayrıca hatırladığım kadarıyla fielda bu yeni değeri replacement edeceksiniz
Visual basic in replacement yada benzeri komutlarına bakmanız gerekiyor.
Sn Flatron. Dediğiniz gibi yaptım (girdiğim kod solda kırmızı çerçeve içinde) ancak eklediğim fotoğrafta da göreceğiniz üzre hata uyarısı verdi program.

Flatron

Bu sizin gösterdiğiniz visual basic ın bir tür macro hazırlamak gibi bir ekranı benim size izah ettiğim konu eklediğim vidodaki gibi kod satırında yazılacak olan kısım.Video daki arkadaş orada hesap makinası programı yazıyor.
Bu forum VB6  ağırlıklı bir forum değil.Elektronik ağırlıklı .VB6 forumlarına sorarsanız çok daha fazla ve detaylı cevaplar alablirsiniz

Gösterdiğiniz ekrana dönersek nasıl çalıştığını anlamak için Fields dan gridcode u Type dan Number ı seçin(seçili zaten) Function dan da Cos() seçin next falan varsa devam edin ve tammalayın .
Seçilen değerlerin cosinüslerini hesap etmesi gerekir

[mergedate]1425738709[/mergedate]
O bölümün nasıl kullanılacağına ait örnek video burada
(5:16 da başlıyor)
http://www.youtube.com/watch?v=ad6KUkx-31s#ws

Kubilay İSTANBULLU

Alıntı yapılan: Flatron - 07 Mart 2015, 16:57:37Bu sizin gösterdiğiniz visual basic ın bir tür macro hazırlamak gibi bir ekranı benim size izah ettiğim konu eklediğim vidodaki gibi kod satırında yazılacak olan kısım.Video daki arkadaş orada hesap makinası programı yazıyor.
Bu forum VB6  ağırlıklı bir forum değil.Elektronik ağırlıklı .VB6 forumlarına sorarsanız çok daha fazla ve detaylı cevaplar alablirsiniz

Gösterdiğiniz ekrana dönersek nasıl çalıştığını anlamak için Fields dan gridcode u Type dan Number ı seçin(seçili zaten) Function dan da Cos() seçin next falan varsa devam edin ve tammalayın .
Seçilen değerlerin cosinüslerini hesap etmesi gerekir

[mergedate]1425738709[/mergedate]
O bölümün nasıl kullanılacağına ait örnek video burada
(5:16 da başlıyor)
http://www.youtube.com/watch?v=ad6KUkx-31s#ws

Sn. Flatron ilginiz için çok teşekkür ederim. Videoyu başından sonuna kadar izledim. Bende bu videodaki programı (ArcGIS programını) kullanıyorum. Ancak videoki kişi hazır kodları kullanıyor. Sıfırdan kod üretmiyor ben yine başa dönüp aynı şeyi sormak zorundayım.
Başka sütundaki sayı değerlerinin karşılığını text şeklinde (yani doğu batı kuzey vs. ) başka bir sütunda nasıl gösterebilirim ?
Bu kadar zor olduğunu sanmıyorum. Ama basici bilmediğimden kodlamada bir yerlerde hata yapıyorum galiba.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın