anahtarlama

Başlatan gurbetcii, 07 Mart 2015, 01:26:04

gurbetcii

arkadaşlar örnek şemada görüldüğü gibi bir devre arıyorum 12 volta bağlı yanan bir led anpülü
transistorün beys ucuna 5 volt vediğimiz zaman sönmesi lazım yani anahtarlama işini tersine yapacak devre birkaç transistor lü veya başka malzemelerden olabilir ama RÖLE kullanılmayacak

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

dediğiniz işi için bir adet PNP transistör ve uygun direnç değerleri gerekli.
BC 557 transistörünü bir inceleyin.

gurbetcii

hocam yanlış anlaşılmasın diye birde şöyle anlatayım PNP transistorun emiter ine + 12volt kollektor une  - verdiğimiz zaman led yanacak ama beys ucuna 05volt verdiğimiz zaman ledimiz sönmüş olacak burada amacım beys e uygulanan akımla emiter kollektor akımını kesmek bunu röle ile yapmak istemiyorum transistor yerine başka devre elemanıda olabilir umarım anlata bilmişimdir örnek şema yüklemek istedim ama olmadı cevaplarınızı bekliyorum teşekkür ederim

Adnancoskun

Ledi kollektor ile - arasina koyun,
Evet emiter + Ya gidecek, kollektor ledin - ( katod) ucuna gidecek, ledin+( anodu) dirence (1k olabilir) direncin diğer ucu - ye gidecek.
Transistörün beyzine kontrol icin vereceğiniz gerilimi de bir diyotla verirseniz güzel olur

seron

ben iyi kötü yalamşap şöyle birşey çizdim. yanlışım varsa ustalar gurcalayıp düzeltebilir.
dediğiniz şey için röle kullanmaya gerek yok.

bu devrenin bir benzeri otomatik ışıldak yapmak için kulanılıyor.
elektrik varken led sönüyor, şarj oluyor; yokken yanıyor.

gurbetcii

ilgilerinize çok teşekür ederim yarın deneyip sonucunu dönerim hayırlı akşamlar
[mergedate]1425845583[/mergedate]
devreyi çözdüm arkadaşlar verdiğiniz şema yanlış çıktı birkaç transistor yaktım ama sorun değil malzeme sorunum yok BD434 transistörün emiter ucundan + voltaj verdim  kollektör ile - arasına 1K omluk direnç bağladım emiter ve kollektör arasına 1K omluk dirence seri led bağladım led in +
ucu 1k omluk dirençten emiter ucuna gidiyor - ucu ise kollektör ucuna bağlı beys ucunada 1N4001 diyot un - ucunu bağladım + ucundanda 1.5v verdim bu şekilde devre çalıştı eğer bana soru soracak olursanız bildiğimi paylaşırım çok teşekkür ederim [/img]

Flatron

Gördüğüm lüzüm üzerine eklediğim videoyu kaldırdım

gurbetcii

o video daki devre benim yaptığımın tam tersi çalışıyor video da sönük şerit led yanıyor benim devrede yanan led sönüyor  banada bu lazımdı şemayı incelerseniz aradaki farkı fark edersiniz zahmetiniz için teşekkür ederim  böylece her ikisinide aynı konuda birleştirmiş olduk :D

Adnancoskun

Cok enteresan olmus, birkaç anlamadığım nokta var
Gercekten pnp transistorun beyzine + polarma vererek transistörü iletken yapmışsınız , ben bunu anlayamadım. Zira pnp transistörün iletime geçmesi için beyzi - polarma olması gerek...

asma

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Mart 2015, 00:19:09Cok enteresan olmus, birkaç anlamadığım nokta var
Gercekten pnp transistorun beyzine + polarma vererek transistörü iletken yapmışsınız , ben bunu anlayamadım. Zira pnp transistörün iletime geçmesi için beyzi - polarma olması gerek...
Abi beyzinde 1N4001 var. :P Nasıl polarma verirsen ver.  İkisi birbirine ters bağlanmış , böyle çalışıyorsa daha yorum yapmayalım.

Flatron

@gurbetcii

Yazdıklarınızdan elektroniğin basit olduğunu ve hemende anladığınızı düşünüyor olabilirsiniz ancak elektronik mühendisliğinde ,bırakın transistörleri "Diyotlar" konusu bile çok uzun okutulur.Bu yorumumdan sonra bu konu başlığı ile ilgili yorum yapmak istemiyorum ancak şu kadarını söyleyeyim.
İster pnp ister npn tipi olsun her tür transistör ile anahtarlama yapılır.İster başlangıçta emiter kollektör arası iletimde olsun ister kesimde olsun beyzin polaritesiyle diğer duruma geçerler.
Kolay gelsin

gurbetcii

FLATRON arkadaş video yu kaldırmasaydın bence iyi olurdu belki işine yarayan bir amatör olabilirdi bende bir amatörüm ama devreyi yapıtım baktım çalışıyor şemasınıda çizdim ve siteye koydum belki birilerinin işine yarar bence bilgi paylaşıldıkça değerini korur kolay gelsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın