Topraklama

Başlatan yasindemir, 06 Mart 2015, 14:24:46

yasindemir

S.a arkadaşlar  elektronik devrelerde pek fazla bilgim yok deneyimli arkadaşların yardımlarını bekliyorum ,
aşagıdaki resimlerde görüldügü gibi bi sorunum var

şekil 1 deki gibi bataryadan - kutup verdigim zaman hiç bir akım elde edilmiyor

şekil 2 deki gibi graund verdigim zaman etkileşime geciyor

soru 1 proteus uzerinde graund kullanmadan direk bataryadan bir baglantıyla sonuc alabilirmiyim

soru 2 break board ta graund nasıl oluyor

ceveplarınız için şimdiden teşekkürler

seron

merhaba yasin,

pilleri ters bağlamışsın.
ayrıca Q1 in beyzini bataryayı doğru bağladıktan sonra bir seri dirençle pilin + sına değdirirsen transistörün iletime geçecektir. bu direncin değeri transistörün tipine göre değişmekle beraber 1 ila 10K arasında seçip bredboardda bir dene.

birinci devredeki bağlantıya göre anlatıyorum.
aşağıdaki resimleri inceleyip bredboarda kur ve sonuçları not et:

direnç değerleri varsayımsaldır.

yasindemir

Cevabın için teşekkürler bir kitaptan pic çalışıyorum ve bu şekilde bir pwm dc motor devresi var proteus uzerinde graund  varken çalışıyor batarya olunca proteustada çalışmıyor   break boardda graund nasıl oluşturuluyor bilmiyorum  break boarda 12v akü takıyorum aynı proteustaki gibi gene çalışmıyor farklı pwm motor devrelerini denedim break board uzerinde batarya(akü) ile sonuç yok ya break board uzerinde proteustaki gibi grand neyse onu oluşturmam lazım yada batarya (12v akü ) ile bir cözüm bulmam lazım

kitaptaki devrenin dosyaları bir inceleye bilirsin mantık olarakta dogru gibi geldi bd 135 musluk gibi görev görmesi lazım sorun ground sanırım topraklama olayında
dosya.rar
veya
yandexdosya.rar

asma

Alıntı yapılan: yasindemir - 06 Mart 2015, 20:22:29Cevabın için teşekkürler bir kitaptan pic çalışıyorum ve bu şekilde bir pwm dc motor devresi var proteus uzerinde graund  varken çalışıyor batarya olunca proteustada çalışmıyor   break boardda graund nasıl oluşturuluyor bilmiyorum  break boarda 12v akü takıyorum aynı proteustaki gibi gene çalışmıyor farklı pwm motor devrelerini denedim break board uzerinde batarya(akü) ile sonuç yok ya break board uzerinde proteustaki gibi grand neyse onu oluşturmam lazım yada batarya (12v akü ) ile bir cözüm bulmam lazım

kitaptaki devrenin dosyaları bir inceleye bilirsin mantık olarakta dogru gibi geldi bd 135 musluk gibi görev görmesi lazım sorun ground sanırım topraklama olayında

Merhaba
Şekillerde bir batarya , bir transistör ve bir voltmetre var. Motor kontrol devresi yok!
Şekil1 : Çalışmaz , batarya ters bağlı.
Şekil2 : Çalışmaz, sen voltmetrede değer gördüğün için çalıştığını mı sanıyorsun?
Beyze uyguladığın lojik '1' sinyali emiterde gözükür , o kadar.  İş yaptıramazsın, akım yükseltemezsin , gerilim yükseltemezsin. Lojik sinyali voltmetreye bağla olsun bitsin. Transistörü doğru polarmayla kullanırsan bir işe yarar yoksa niye transistör ekleyeceksin ki devreye?
BD135 musluk gibi çalışmaz , onu musluk gibi çalışacak hale getirebiliriz.

muhendis490

temel topraklama ile ilgili bulabileceğim bir döküman var mı bildiğiniz. içerisinde mevzuatlar ve nasıl yapılması gerektiği hususunda bilgilerin olduğu bir kaynak arıyorum. henüz bulabilmiş değilim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: yasindemir - 06 Mart 2015, 20:22:29Cevabın için teşekkürler bir kitaptan pic çalışıyorum ve bu şekilde bir pwm dc motor devresi var proteus uzerinde graund  varken çalışıyor batarya olunca proteustada çalışmıyor   break boardda graund nasıl oluşturuluyor bilmiyorum  break boarda 12v akü takıyorum aynı proteustaki gibi gene çalışmıyor farklı pwm motor devrelerini denedim break board uzerinde batarya(akü) ile sonuç yok ya break board uzerinde proteustaki gibi grand neyse onu oluşturmam lazım yada batarya (12v akü ) ile bir cözüm bulmam lazım

dosya.rar
veya
yandexdosya.rar

dosya ekindeki devreyi yıllardır yaparım, gayet güzel çalışır. çoğunlukla display koymam. Fakat Transistörlerin PWM anahtarlamasındaki başarısından endişem var, burada her zaman için IRFZ 44 mosfet kullanırım ve sonuç mükemmel olur.

şemada benden tek fark (yazılım aynı yazılım) motora + verip eksi gerilimi mosfet ya da transistör üzerinden akıtman gerekir. eğer artıyı transistörden akıtırsan beyz tetiklemen kaç volt ise en çok o voltaj çıkar. yani 12volt bağlamanın anlamı kalmaz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: muhendis490 - 09 Ağustos 2018, 19:48:43temel topraklama ile ilgili bulabileceğim bir döküman var mı bildiğiniz. içerisinde mevzuatlar ve nasıl yapılması gerektiği hususunda bilgilerin olduğu bir kaynak arıyorum. henüz bulabilmiş değilim.
Hocam google'da direkt çıkıyor?
Buyrun:
http://web.itu.edu.tr/ozverenf/documents/yonetmelik.pdf
İstanbul Teknik Üniversitesi hazırlamış yani kaynak güvenilir.

Daha detaylı ve uygulamalı resimli anlatımlar lazımsa onlar teknik okullar için ELEKTRİK BİLGİSİ gibi kitaplarda bulunur.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın