Devre elemanı seçimi

Başlatan kangal0640, 06 Mart 2015, 00:02:24

kangal0640

Merhaba,elektronikte yeni olduğumdan belki basit ama bilmediğimden soracağım bir sorum var.bir devre kurarken mesela ldr ile led kontrol devresini kurarken transistör olarak bc141 mi bc547 mi veya başka bir çeşit transistör olarak hangisini seçeceğimizi nasıl belirliyoruz?
Yani ben bir devreyi proteusta çizerken rastgele seçiyorum ve simulasyonda çalışıyor.ama gerçekte de çalışır mı?
internette ldr kontrol devresi olarak milyon tane devre var ve her birinde farklı değerde dirençler (besleme voltajı aynı olmasına rağmen) ve farklı isimlerde transistörler var.
Bu konuyu nasıl kavrayabilirim?bu konuda önerebileceğini bir kaynak var mı?
teşekkürler.

Flatron

Elektroniği hızlı ve doğru şekilde anlayabilmeniz için .Temel konuları bilmeniz malzemeleri iyi tanımanız gerekli.
Malesef türkçe çok fazla kaynak yok daha doğrusu çok güzel anlatan iyi kitaplar yada pdfler çok fazla yok .
Ancak youtube  da elektroniği süper anlatan 10-15 kadar kanal var .Bunları youtubeda araştırırsanız çok kaliteli derslere ulaşırsınız.
9 voltluk piller,protoboard ,Protoboard için kablolar.BC serisi birkaç farklı pnp ve npn tipi transistörlerden örneğin 5 er adet ,Multimetre şimdilik ihticanız olacak ilk malzeme ve ekipmanlar.
Bu forumun,blogunda elektroniğe yeni başlayanlar için 3-4 bölümlük açıklamalar var
yani
https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic/

gibi

Transistör ,tristör ,FET Mosfet gibi komponentlerin nerelerde kullanıldığını araştırın datasheetlerindeki önemli kavramları öğrenmeye çalışın.
Bir amatörün hazır kitler alıp daha sonra onları öğrenmek için kullandığını gördüm .Yani o kişi örneğin lehimlenmemiş zamanlayıcı  kitini satın  alıyor. devreyi monte etmeden önce devreyi inceliyor ,önce düzgün çalıştırıyor sonra üzerindeki bazı direnç ve kondansatörlerin değerlerini sırayla değiştirerek nelerin değiştiğini test ediyormuş.Zekice bir yöntem.Sizde bu şekilde çalışırsanız  devrelerin çalışmaması gibi sorunlar olmadığından şevkiniz kırılmaz.

Ayrıca okullara eğitim seti yapan firmalar var.Bu firmalarla görüşürseniz ellerinde belki biraz eski olan ama örneğin digital elektroniği yada anlogun bazı konularını hızlıca öğreten setleri uygun fiyata verebilirler

Başarılar dilerim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: kangal0640 - 06 Mart 2015, 00:02:24Merhaba,elektronikte yeni olduğumdan belki basit ama bilmediğimden soracağım bir sorum var.bir devre kurarken mesela ldr ile led kontrol devresini kurarken transistör olarak bc141 mi bc547 mi veya başka bir çeşit transistör olarak hangisini seçeceğimizi nasıl belirliyoruz?
Yani ben bir devreyi proteusta çizerken rastgele seçiyorum ve simulasyonda çalışıyor.ama gerçekte de çalışır mı?
internette ldr kontrol devresi olarak milyon tane devre var ve her birinde farklı değerde dirençler (besleme voltajı aynı olmasına rağmen) ve farklı isimlerde transistörler var.
Bu konuyu nasıl kavrayabilirim?bu konuda önerebileceğini bir kaynak var mı?
teşekkürler.
Bilgi birikimi olmadan internetteki kaynaklar kafa karıştırmaktan öteye gitmeyecektir.
İŞİN TEMELİ:
DİRENÇ: Belli bir değeri vardır ve OHM olarak ölçülür. Üzerinden geçebilecek AKIM oranına göre WATT (GÜCÜ) belirlenir.
Değerindeki küçük sapmalar TOLERANS olarak bildirilir.
KONDANSATÖR: Belli bir değeri vardır ve birimi FARAD'tır. Bu değer çok büyük olduğu için temel kullanımda PF Piko faradtan uF mikrofarada kadar olan değerler kullanılmaktadır. AC ye karşı geçirgenlik özelliğinden dolayı devre içerisinde KUPLAJ, DEKUPLAJ gibi uygulama alanlarında kullanılırlar. Bununla beraber kondansatörün REZONANS devrelerinde etkisi ve kullanımı oldukça fazladır.
DİYOT: Akımı tek yönde ileten tekil yarı iletkenlerdir. Temel olarak 2 kısımda işlenirler. Zener özelliği ve iletim özelliği.
TRANSİSTÖR. Temelde birbirlerine seri bağlı iki diyot gibi düşünülsede bir transistörün BETA (akım kazancı) özelliği bilinmelidir. Akım kazancı 10 olan bir transistör 100 kazanç gerektiren yerde kullanılırsa işlevini yapamayacaktır.
Aynı zamanda bir transistörün max uygulama gerilimleri ve akımları vardır. 1000V üzerinde çalışabilen bir transistör 1A kollektör akımına sahip oluyorsa 100V gerilimde çalışan bir transistör 10A kollektör akımına sahip olabiliyorsa bu iki transistörü birbirlerinin yerinde kullanamayız.
Bu anlattıklarım en basit açıklamalar olup işin tekniğine girildikçe daha başka unsurlar da ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple bu işin öğrenilmesi için TEMEL DEVRE ELEMANLARI'nın temeli ve çalışma prensipleri mutlaka okunmalı ve öğrenilmelidir.

kangal0640

teşekkür ederim açıklamalarınız için.dedikleriniz çok doğru.Uygulamaya koyulacağım.ama bir sorum şu;
mesela basit bir ldr devresinde neden bc141 değil de bc547 kullanılmış mesela?
ben bc141 ile aynı devreyi deniyorum ama çalışmıyor.Bc141 bc547 bcXYZ yani bu değerler neyi ifade ediyor.Hangi elemanın ne iş yaptığını biliyorum ama bu değerler aklımı karıştırıyor.

Flatron

Alıntı yapılan: kangal0640 - 06 Mart 2015, 14:48:55Bc141 bc547 bcXYZ yani bu değerler neyi ifade ediyor.Hangi elemanın ne iş yaptığını biliyorum ama bu değerler aklımı karıştırıyor.
Aşağıdaki linkte kodların yaklaşık açıklamaları var.
Ayrıca sayfanin en altındaki sayfa numaralarında  transistörün diğer paramatreleri nin  izahıda var
http://www.electronics-radio.com/articles/electronic_components/transistor/transistor-codes-numbering.php

Alıntı yapılan: kangal0640 - 06 Mart 2015, 14:48:55ben bc141 ile aynı devreyi deniyorum ama çalışmıyor.

Çalışmıyor dediğiniz Transistörün ayak bağlanıları ve NPN /PNP türünden eminseniz kullandığınız büyük değerli direncin yerine bir trimpot bağlayın ve mili döndürün(direnç değerini değiştirin) çalışan devre ile aynı ışık değeri için tekrar deneyin.

kangal0640

Alıntı yapılan: Flatron - 06 Mart 2015, 17:14:57Aşağıdaki linkte kodların yaklaşık açıklamaları var.
Ayrıca sayfanin en altındaki sayfa numaralarında  transistörün diğer paramatreleri nin  izahıda var
http://www.electronics-radio.com/articles/electronic_components/transistor/transistor-codes-numbering.php

Çalışmıyor dediğiniz Transistörün ayak bağlanıları ve NPN /PNP türünden eminseniz kullandığınız büyük değerli direncin yerine bir trimpot bağlayın ve mili döndürün(direnç değerini değiştirin) çalışan devre ile aynı ışık değeri için tekrar deneyin.

ÇOK teşekkür ederim yardımınız için

smps

Alıntı yapılan: kangal0640 - 06 Mart 2015, 14:48:55teşekkür ederim açıklamalarınız için.dedikleriniz çok doğru.Uygulamaya koyulacağım.ama bir sorum şu;
mesela basit bir ldr devresinde neden bc141 değil de bc547 kullanılmış mesela?
ben bc141 ile aynı devreyi deniyorum ama çalışmıyor.Bc141 bc547 bcXYZ yani bu değerler neyi ifade ediyor.Hangi elemanın ne iş yaptığını biliyorum ama bu değerler aklımı karıştırıyor.
Hocalrıma katılmakla beraber basitçe açıklayayım bir devrede kullanacağın malzemeyi örneğin transistörü yapmak istediğin devrenin özelliklerine göre seçersin diyelimki devremizde 12v 500ma lik bir lambamız olsun bu lambayı sürmek için transistör kullanacağız demekki bu transistörün C-E VOLTAJI  EN AZ 12V olması gerekir vede Kollektör akımının en az 500ma olması gerekir bu durumda elinde olan transistörleri inceler ve bu duruma en uygun olanını seçersin Elimizde bc 547 vede Bc 141 var incelediğimizde ikisininde Kollektör emiter voltajı 60 v ama bc 547 nin collectör akımı 100ma iken Bc 141 in kollektör akımı 1A bu durumda bc 141 i kullanırsın umarım anlatabilmişimdir.

son olarak elindeki malzemelerin özelliklerini öğrenmel için arama motoruna malzemenin kodunu yazarak datasheet belgesine o belgedende özelliklerine ulaşabilirsin iyi çalışmalar :)

kangal0640

istediğim cevap buydu.çok teşekkürler açıklamanız için!

erg123

Arkadasin istedigini en iyi  smps arkadas anlatti. Transistor mosfet vb kullanan devrelerde ornegin tip41 elinde yok datasheetine bakiyorsun  npn mi pnp mi  sonra degerlerini c-e voltaji colector akimini yaziyorsun bir kenara npn ise npn pnp ise pnp olmak sartiyla  ayni turden degerleriyle ayni veya yuksek olan transistoru bulup kullanabilirsin
Ornek site bu transistorlerin ozelliklerini veriyor
http://elektroteknoloji.com/Elektrik_Elektronik/Temel_Eletronik/TUM_TRANSiSTOR_OZELLiKLERi_Katalog_Akim_Volt_Benzeri_Muadili_Frekans_Ozellikleri.html

Flatron

Alıntı yapılan: erg123 - 24 Mart 2015, 14:51:35Arkadasin istedigini en iyi  smps arkadas anlatti. Transistor mosfet vb kullanan devrelerde ornegin tip41 elinde yok datasheetine bakiyorsun  npn mi pnp mi  sonra degerlerini c-e voltaji colector akimini yaziyorsun bir kenara npn ise npn pnp ise pnp olmak sartiyla  ayni turden degerleriyle ayni veya yuksek olan transistoru bulup kullanabilirsin
Ornek site bu transistorlerin ozelliklerini veriyor
http://elektroteknoloji.com/Elektrik_Elektronik/Temel_Eletronik/TUM_TRANSiSTOR_OZELLiKLERi_Katalog_Akim_Volt_Benzeri_Muadili_Frekans_Ozellikleri.html
@erg123 madem kimin ne kadar bildiğini hemen anlıyorsun
Kollektör-Emiter arasında  o akımı çekebilmek için ne yapmak gerektiğinide arkadaşa sen anlatırsın sanırım
Bazı kişiler cevaplarında ipucu vererek izah ederler karşıdaki o konuyu keşfederek bulsun ilgisi artın diye.

erg123

Beni ters anlamanizi istemem arkadas sadece transistor hakkinda bilgi istedi bunu smps arkadas direk verdi bende zamaninda bilgisizken boyle anlatimlardan anlamazdim en iyi zamanla okuyarak deneyerek ogrenicek kanatindeyim

Flatron

@erg123
Bugün başka şeylere bende sinirliydim biraz sert yazmış olabilirim sizde kusura bakmayın.

erg123

Onemli degil dengesiz yazmis olabilirim degerli ustalarim yorum yazmis burda onlari rencide etmek degildi amacim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın