Elektroniğe başlanma

Başlatan kangal0640, 02 Mart 2015, 12:36:35

kangal0640

Merhaba arkadaşlar.Elektroniğe karşı ilgim var ve az çok bilgi sahibiyim.
Vbasic biliyorum ama yazdığım programlar elektronikle alakalı değildi.Şimdi Güçlü Tugay'ın Elektronik Hobi adlı kitabını aldım.Ama kitabın çoğu paralel porttan kontrolle ilgili.PIC programlamaya geçmeden önce temel şeyleri öğrenmek en azından denemek istiyorum.Laptop kullandığımdan seri ve paralel port yok.usb den seri port dönüştürücüsü aldım.bilgisayar seri port olarak görüyor.ama paralel port dönüştürücü işe yaramıyor.İnternetten araştırdım.galiba artık herşey pıc üzerinden ve usb den kontrol edildiğinden lpt hakkında bişey bulamadım.Kitapta da seri port hakkında açıklayıcı bi bilgi yok.zaten okudukça sinirleniyorum.
Sizden isteğim şunlar;

-Bilgisayardan en basidinden bir led yakmak seri porttan mümkün mü?

-Direk pic programlamayı mı araştırmalıyım?

-usb üzerinden basit olarak devre kontrol yolu var mı?

-hazır entegrelere mi yönelmeliyim ki son tercihim olur.

-ve pic16f84 ü programladıktan sonra tekrar silip yeniden programlayabiir miyim?

bu sorularıma cevap olacak basit kaynaklara yönlendiri veya kendiniz cevaplarsanız çok sevinirim.Teşekkürler.

smps

Ben 2.3.4.5 sorularına cevap vereyim
2.Direk programlamadan kastın herhangibir ara cihaz kullanmadan pici bilgisayara bağlayarak program atmak ise oyle bir yontem yok

3.Usb üzerinden programlanabilir entegreler (pic atmel vb) dışında bir yontem yok bildiğim kadarıyla çunku usb aracligiyla pc den gonderilen bilgiyi okuyabilmen ve buna gore islem yapman gerek

4.Hazir entegrelerle her istedigini rahatça yapamassin eger programciliga ilgin varsa pic ogren program yazmayi ogrenmesen bile pice nasil  program atacagini nasil kullanacagini oğrenmen faydali olacaktir

5.Evet pic 16f84 entegresi defalarca programlanip kullanilabilir.tabi yazan programcı tekrar kullanmayi engellememisse
Son olarak programlayici için bu kadar uğraşmana gerek yok internette usb den programlama yapan devreler mevcut kendiniz yapabilirsiniz yada hazir satilanlarini alabilirsin

kangal0640

teşekkürler cevabın için.
direk programlamadan kastım o değil.yani bu şekilde paralel port ve seri portla zaman kaybetmek yerine bir an önce pic programlamayı öğrenmeye başlamak daha doğru olur diye düşünüyorum.
Dediğiniz gibi pic programlamayı öğrenmek daha iyi.ebay den k150 sipariş ettim.o gelene kadar da kendim bişeylerle uğraşıp bilgi toplayabilirim.
teşekkürler

elektrofizikci

Bu yeni başlayanlar için ilk videom, ikinci de yakında inşllah:
PIC PROGRAMLAMAYA GİRİŞ -1-(Gerekli donanım ve yazılım)_Eğitim Videoları_10

http://youtu.be/57UqoskOQgI
[mergedate]1425388181[/mergedate]
Bunlarda Temel elektronik bilgilerini içeren mini videolarım. İlgilenirsen. 9 video.

Bölüm 1: UYGUN ÇALIŞMA OTAMININ HAZIRLANMASI

Yeni başlayanlar için 1 er dakikalık ELEKTRONİK ÖĞRENME VİDEOLARI.  Beğenmeniz dileği ile.

Bölüm 9: SERİ VE PARALEL BAĞLAMA (Direnç, Kondansatör, Led, Pil, Lamba, Voltmetre, Ampermetre)
Bölüm 8:  AVOMETRE KULLANIMI
Bölüm 7: BREAD BOARD KULLANIMI
Bölüm 6: LEHİM NASIL YAPILIR (Lehim malzemeleri, lehim nerelere yapılır, öneriler)
Bölüm 5: ELEKTRONİK DEVRE ELEMANLARI 3 (GİRİŞ-ÇIKIŞ ELEMANLARI )
Bölüm 4: ELEKTRONİK DEVRE ELEMANLARI 2.YARIİLETKEN DEVRE ELEMANLARI (Yarıiletken Nedir, Diyot, Transistör, Diyak, triyak, Tristör, Entegreler, Mikroişlemciler, Opamplar)
Bölüm 3: ELEKTRONİK NEDİR? ELEKTRİK AKIMI NEDİR? DEVRE ELEMANLARI 1.(Transformatör, diyot, direnç, kondansatör)
Bölüm 2: ELEKTRONİK ÇALIŞMALARINDA KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER
Bölüm 1: UYGUN ÇALIŞMA OTAMININ HAZIRLANMASI

http://youtu.be/_xC4DB0dHOA
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

serkan_48

Bir dost tavsiyesi

Elektroniğe hiç başlamadıysan bulaşma dostum. Sonra bırakması mumkun olmuyor.

( Şaka şaka.. ama sigara gibi bırakması zor olan bir hobi :) :) :D )

seron

hele hele bir kez bir çarpıldın mıydı ceryanın tadına doyum olmuyor ;D ;D ;D

kangal0640

elektronikle iç içeyim zaten.Denizaltıcıyım ben.Branşım mekanik.Elektroniğe de merak saldım :)
[mergedate]1425399172[/mergedate]
elektrofizikçi teşekkürler videolar için.siteni de gördüm.yararlanacağım.

serkan_48

Alıntı yapılan: kangal0640 - 03 Mart 2015, 18:13:28elektronikle iç içeyim zaten.Denizaltıcıyım ben.Branşım mekanik.Elektroniğe de merak saldım :)
[mergedate]1425399172[/mergedate]
elektrofizikçi teşekkürler videolar için.siteni de gördüm.yararlanacağım.

Geçmiş olsun bu hastalık sizede bulaşmış.. :D :D
Bende bir süre gemide görev yapmıştım. Askeri fırkateynde F246 Salihreis'te.. Bir kaç kez denizaltına girme şansım oldu valla allah size kolaylık versin demek istedim. İşiniz zor..

smps

Alıntı yapılan: seron - 03 Mart 2015, 17:08:06hele hele bir kez bir çarpıldın mıydı ceryanın tadına doyum olmuyor ;D ;D ;D
öyle bi nimetki yiyen bidaha yiyo hele bide tesisat arızası giderirken sigortayi kapatttim diyorsun cızzz sonradan anlıyosunki elektrikçi sigorta kullanmadan bağlamış :)
Saka bi yana ister elektrik olsun ister elektronik tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.!

kangal0640

valla cidden hastalık.hele bir de bi devre için uğraşıyorsunuz olmuyor olmuyor ama en sonunda başarınca süper bir haz veriyor. :)
herşey için teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın