Ana içeriğe git
Konu: TESLA BOBİNİ NASIL YAPILIR? (47276 Kez okunmuş)

Ynt: TESLA BOBİNİ NASIL YAPILIR?

Yanıt #16

uzaktan lamba yakılması hoşuma gitti bunu daha acık anlatacak calısmalar varmıdır aceba merak ettim . bu çalısma degerlendirilebilirmi aceba kolay gelsin
Cok cesidi var tabiki arastırabilir ve birçok çesidini göreceksiniz. burada önemli olan sürücü devresi ve anten olayı... derenizin çok iyi olması. Genellikle ben ZVS sürücü devrelerini ve lambalı olanları tercih ediyorum en iyi sonuçları bu devreler veriyor internette aratın arastırın derim...
Bu çalısmayı üniversitede ödev olarakda hazırlanabilir. istendiği takdirde genelde hocalar tesla bobini seciyor. Zor olmasın diye... Aklına çok daha iyi fikirler geleceğinden eminim kablosuz elektrik iletiminde..

Yanıt #17
Yunus bey bu yüksek voltaj kondansatörlerini nasıl temin ettiniz.

Yanıt #19
Şunu öğrenmek istiyorum ben biraz yapmaya çalıştım tesla bobinini spark gapı yaptım, bobini sardım etrafına izole edilmiş kabloda koydum kondastörü halettim 20 volt luk. ama sorun şurda yüksek voltaj trafosunu nerde bulabilirim ben zil transformötörü kullandım 12 volt luk ama olmadı. bi yardımcı olsanız.. :D bu proeye göre yaptım:

Yanıt #20
otoların  ateşleme bobini kullanabilirsiniz.. yada yüksek frekans osilatörü yapıp televizyonların EHT trafosunu kullanabilirsiniz..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #21

Şunu öğrenmek istiyorum ben biraz yapmaya çalıştım tesla bobinini spark gapı yaptım, bobini sardım etrafına izole edilmiş kabloda koydum kondastörü halettim 20 volt luk. ama sorun şurda yüksek voltaj trafosunu nerde bulabilirim ben zil transformötörü kullandım 12 volt luk ama olmadı. bi yardımcı olsanız.. :D bu proeye göre yaptım:

Biraz yanlıs yoldan ve neyle ugrastığını bilmeden yapıyorsun gibime geldi. alınma sakın... bilmemen doğal.. spark gapın uçları birkaç mm olsun. Kapasitorlerinde toplm 20 KV\'lık olsun. yüksek voltaj tarfonda adnan arkadasında dediği gibi otomobillerin endüksiyon bobini veya tvlerin EHD trafosu olabilir. baslangıc icin otomobilin endüksiyon bobiniiyidir. Yalnız arkadaslar bu isle uğrasırken sehir elektriği gibi 220 volt ile değil 10 bin 20 bin volt ile uğrastığınızı unutmayın tehlikeli olabilir bilmeyenler için... Saygılar kolay gelsin,,,

Yanıt #22
TŞK. ETTİM SAOL..:) AC akım insana zarar verir mi.?

Yanıt #23
evet gerilimi yüksek olan DC de  , AC de çarpar, ancak tehlikeli olan , çarpan gerilimin akım değeridir. yani çarpılmak için gerilim yüksek olması lazım, ölmek için de akımın yüksek olması  :D
her durumda tedbirli olak gerek, özellikle tesla bobini gibi yüksek gerilimle çalışırken çok dikkatli olmak gerekir.

Yanıt #24
yani ozman çarpılmamak için uzakta durmamız lazım ve sparkgapın mesafesini azaltmamız lazım. doğru mudur.?

Yanıt #25
PEKİ BİR SİGORTA KOYMAK İSTERSEK NASIL YAPARIZ. BU İŞLERDE ACEMİYİM DE KUSURA BAKMAYIN..

Yanıt #26
endiksüyon bobinin ortasında şeyden mi alıyoruz elektriği? yani fazı ordan mı alıyoruz?? kusura bakmayın çok soru soruyorum ama meraklıyım bu konulara..:)

Yanıt #27

endiksüyon bobinin ortasında şeyden mi alıyoruz elektriği? yani fazı ordan mı alıyoruz?? kusura bakmayın çok soru soruyorum ama meraklıyım bu konulara..:)

sigorta burada ise yaramaz topraklama yapmanız gerekir bobinden... Ozaman akım toprağa akacak çarpılmaktan kurtulursun. asağı yukarı... :)...
evet ortadan çıkan yüksek gerilimdir. Kalın yalıtılmıs kalbosu vardır.

Yanıt #28
tmmdır çok teşekkür ediyorum..:) yani gerilim çarpmıyor akım mı çarpıyor..? :)

Yanıt #29
Gerilim çarpıyor, akım öldürüyor... ;D