Ana içeriğe git
pcbway
Konu: TESLA BOBİNİ NASIL YAPILIR? (47680 Kez okunmuş)

TESLA BOBİNİ NASIL YAPILIR?

Arkadaslar çok faydalandığınızı biliyorum ama satıs isine basladığım için konuyu kaldırmak zorunda kaldım....

EKLEME (@gevv) arkadaşlar konu sahibi içeriği silmiş satış linki koymuş  yorumlarda çeşitli bilgiler olduğu için konuyu silmiyorum

ilgilenen kişiler için tesla bobinin yapmı hakkında tüm detayların paylaşıldığı yazı var (ingilizce)    yapım hakkında bolca resim  verilmiş

http://www.instructables.com/id/How-to-build-a-Tesla-Coil/?ALLSTEPS

başka bir örnek;

http://hotresistor.blogspot.com/2012/04/making-tesla-coil-and-energizing-tube.html

Ynt: TESLA BOBİNİ NASIL YAPILIR?

Yanıt #1
ben şunu anlamadım pvc yee sardığımız tel in bir ucu yukarı gidio tmm ama diğer ucu nereye gidiyor ve ne işlem yapıyor.??

Yanıt #2
Bobinin asağıdaki ucu Topraklama için kullanılır. Eğer topraklama yapacağın yer yoksa devrenin eksi kutbuna bağlayacaksınız..

Yanıt #3
Ellerinize sağlık. Acaba bir video ekleyebilirmisiniz.

Yanıt #4
teşekkür ettim.. bir de spark gap ın arkadsındaki şey ne işe yarar onu anlamadım..

Yanıt #5
Kırmızı yuvarlak malzemeden mi bahsediyorsun. Eğer oysa onlar yüksek voltaj kapasitorleri. yok mavi ve krem renkli yesil uçlu kablonun çıktığı şeyi diyorsan; onun adı transformatör. yani düsük gerilimi olan voltajı yani 12-24 veya 220 voltluk elektrik enerjisini 2 bin ile 40 bin volt gibi bir yüksekliğe çıkarır.. zaten bu deneyler yüksek voltaj ile olur..

Yanıt #6
Çalışmasıyla ilgilibir video ekleyebilirmisiniz.

Yanıt #7
kondansatörlerin toplam degeri ne olacak?

Yanıt #8
tmm saol ben anladım.

Yanıt #9
spark gap  (atlatma mekanizması) ne işe yarar.

Yanıt #10
Yüksek veya düsük frekanslı radyo dalga boylarının olusturulması için tesla bobininde kullanılır. kısa arklar yüksek ama zayıf frekanslı dalfa boyları olusturur. uzun arklar düsük ama güçlü frekanslar olustururlar. :)

Yanıt #11
kapasitorlerin toplam değerleri kullandığınız güç transformatörlerin çıkıs değerlerine ve seconder sarımın rezonans frekansına bağlı olarak ayarlamak mantıklıca olur. mesela seconder sarımın rezonans frekansı 350 khz olsun.. Aşağıda bir örnek size sunuyorum. rezonans ferkansı ve kullanılan güç kaynagı düsük güçte ise kapasitorün nanofarat değerleri artar veya tersi azalır...

Transformer: 8kV / 50mA (Neon transformatör)    
Kapsitor: 11,7 nF
Primier sarım: 10 tur - boyu 8.5 cm    
Seconder çapı: 75mm    
Seconder tur ve tel kal.: 972 - 0,39 mm tel kalınlığı    
Seconder boyu: 380 mm (5:1 ratio)    
Rezonans Frekansı: 350 kHz    
Toroid çapı: 28 cm    
Toroid boyu: 9cm    

Yanıt #12
ilgili bir video görüntüsü...
http://www.youtube.com/watch?v=NPES5QCPxuo

http://www.youtube.com/watch?v=NPES5QCPxuo

http://www.youtube.com/watch?v=3gJbtOYX2o4

http://www.youtube.com/watch?v=3gJbtOYX2o4

Bununla ilgili kücük deneyler yapabilirsiniz.. lambalar veya flarasanları kalbosuz olarakda yakabilir. Aynı kablosuz ağ gibi. deneyin derim. aklınıza çok iyi fikirler gelecektir...

http://www.youtube.com/watch?v=DydhosayGLg

http://www.youtube.com/watch?v=DydhosayGLg

http://www.youtube.com/watch?v=2ODW-ntPHSU

http://www.youtube.com/watch?v=2ODW-ntPHSU

kolay gelsin...

Sanırım kodlar çalısmıyor o yüzden lınk olarak verdim

Yanıt #13
yani bu şu demek mi oluyor sapark gapın mesafesi ne kadar uzak olursa o kadar güçlü frekanslar mı veriyor.?

Yanıt #14
uzaktan lamba yakılması hoşuma gitti bunu daha acık anlatacak calısmalar varmıdır aceba merak ettim . bu çalısma degerlendirilebilirmi aceba kolay gelsin

Yanıt #16

uzaktan lamba yakılması hoşuma gitti bunu daha acık anlatacak calısmalar varmıdır aceba merak ettim . bu çalısma degerlendirilebilirmi aceba kolay gelsin
Cok cesidi var tabiki arastırabilir ve birçok çesidini göreceksiniz. burada önemli olan sürücü devresi ve anten olayı... derenizin çok iyi olması. Genellikle ben ZVS sürücü devrelerini ve lambalı olanları tercih ediyorum en iyi sonuçları bu devreler veriyor internette aratın arastırın derim...
Bu çalısmayı üniversitede ödev olarakda hazırlanabilir. istendiği takdirde genelde hocalar tesla bobini seciyor. Zor olmasın diye... Aklına çok daha iyi fikirler geleceğinden eminim kablosuz elektrik iletiminde..

Yanıt #17
Yunus bey bu yüksek voltaj kondansatörlerini nasıl temin ettiniz.

Yanıt #19
Şunu öğrenmek istiyorum ben biraz yapmaya çalıştım tesla bobinini spark gapı yaptım, bobini sardım etrafına izole edilmiş kabloda koydum kondastörü halettim 20 volt luk. ama sorun şurda yüksek voltaj trafosunu nerde bulabilirim ben zil transformötörü kullandım 12 volt luk ama olmadı. bi yardımcı olsanız.. :D bu proeye göre yaptım:

Yanıt #20
otoların  ateşleme bobini kullanabilirsiniz.. yada yüksek frekans osilatörü yapıp televizyonların EHT trafosunu kullanabilirsiniz..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #21

Şunu öğrenmek istiyorum ben biraz yapmaya çalıştım tesla bobinini spark gapı yaptım, bobini sardım etrafına izole edilmiş kabloda koydum kondastörü halettim 20 volt luk. ama sorun şurda yüksek voltaj trafosunu nerde bulabilirim ben zil transformötörü kullandım 12 volt luk ama olmadı. bi yardımcı olsanız.. :D bu proeye göre yaptım:

Biraz yanlıs yoldan ve neyle ugrastığını bilmeden yapıyorsun gibime geldi. alınma sakın... bilmemen doğal.. spark gapın uçları birkaç mm olsun. Kapasitorlerinde toplm 20 KV\'lık olsun. yüksek voltaj tarfonda adnan arkadasında dediği gibi otomobillerin endüksiyon bobini veya tvlerin EHD trafosu olabilir. baslangıc icin otomobilin endüksiyon bobiniiyidir. Yalnız arkadaslar bu isle uğrasırken sehir elektriği gibi 220 volt ile değil 10 bin 20 bin volt ile uğrastığınızı unutmayın tehlikeli olabilir bilmeyenler için... Saygılar kolay gelsin,,,

Yanıt #22
TŞK. ETTİM SAOL..:) AC akım insana zarar verir mi.?

Yanıt #23
evet gerilimi yüksek olan DC de  , AC de çarpar, ancak tehlikeli olan , çarpan gerilimin akım değeridir. yani çarpılmak için gerilim yüksek olması lazım, ölmek için de akımın yüksek olması  :D
her durumda tedbirli olak gerek, özellikle tesla bobini gibi yüksek gerilimle çalışırken çok dikkatli olmak gerekir.

Yanıt #24
yani ozman çarpılmamak için uzakta durmamız lazım ve sparkgapın mesafesini azaltmamız lazım. doğru mudur.?

Yanıt #25
PEKİ BİR SİGORTA KOYMAK İSTERSEK NASIL YAPARIZ. BU İŞLERDE ACEMİYİM DE KUSURA BAKMAYIN..

Yanıt #26
endiksüyon bobinin ortasında şeyden mi alıyoruz elektriği? yani fazı ordan mı alıyoruz?? kusura bakmayın çok soru soruyorum ama meraklıyım bu konulara..:)

Yanıt #27

endiksüyon bobinin ortasında şeyden mi alıyoruz elektriği? yani fazı ordan mı alıyoruz?? kusura bakmayın çok soru soruyorum ama meraklıyım bu konulara..:)

sigorta burada ise yaramaz topraklama yapmanız gerekir bobinden... Ozaman akım toprağa akacak çarpılmaktan kurtulursun. asağı yukarı... :)...
evet ortadan çıkan yüksek gerilimdir. Kalın yalıtılmıs kalbosu vardır.

Yanıt #28
tmmdır çok teşekkür ediyorum..:) yani gerilim çarpmıyor akım mı çarpıyor..? :)

Yanıt #29
Gerilim çarpıyor, akım öldürüyor... ;D

Yanıt #30
endüksiyon bobini kaç amperle çalışır.?

Yanıt #31

endüksiyon bobini kaç amperle çalışır.?

her amperde çalısabilir. volt olarak da en az 12 volt olmalı. Araç aküleri 300 watt olduğuna göre bir endüksiyyon bobini sürekli olarak 12 volt 300 wattlık bir güç kaynağıyla çalısabilir...Buda 25 amper eder asağı yukarı... ısınmasın diye ben 3 veya 5 amperde çalıstırırım...

Yanıt #32
ya abi kısacası nasıl yapılıyo biriniz anlatın bole olmuyo :-[

Yanıt #33
yapmayı denedin mi. yaptıysan neden çalısmyor bakmak lazım. görmek lazmı. ayrıntılı sekilde resimlerini çek buraya ekle görelim bir bakalım nerede hata yapmıssın malzemelerini say bakayım eksik ne frekan s mı yanlıs anlayalım..

Yanıt #34
şişmdi biz ogrencıyız abı nasıl yapıldıını tam bılmıyoruz malzemeleri yenı yenı alıyoruz nası yapcamız hakkında bılgım yok bı yardımcı olursanız cok ııııı olur

Yanıt #35
 şimdi bizim malzemeler şunlar;
-kopositör
-spark
-su borusu
-aliminyum küre
-endiksiyon bobini
eksiklerimiz yada hatalarımız ne ise lütfen mesaj atın...

Yanıt #36
biz teslanın  küçük bir modelini yapmak istiyoruz bunu nasıl yapabiliriz ve nasıl en az tehlikeli duruma getirebilirz malzemelerimiz şunlar : kapasitör,spark,aliminyum küre veya disk indiksiyon bobini veya güç kaynağı 5 veya 8 cm lik su borusu bu malzemelerin yerine neler kullanabiliriz lütfen bizi bilgilendirirseniz ii olur size nasıl ulaşabiliriz telefon olursa ii olur lütfen. :)

Yanıt #37
Tesla Bobini amatörler için uygun bir proje değildir.Tesla bobini yapımını anlatan hemen her site bu işin basit olmadığını eğer yinede yapmak istiyorsanız kendisine danışmanız gerektiğini bildirir.

Yanıt #38
hayalet ve ismigül arkadasım. Teslayı daha yeni tanıdığınız için bunun biraz masraflı ve zahmetli aynı zamanda dikkat edilmesi gerektiren bir çalısma. Dikkatsizlik sonucu istenmeyen sonuçlar doğurabilecek bir sonuç getirebilir. o yüzden yapmak istediğiniz tesla bobininin ufak olmasına dikkat edeceğiz. Güç kaynağı ve endüksiyon bobininden mümkün olduğunca uzak çalısıp dokunmamaya özen geöstereceğiz. Ben Türkiye\'nin ilk tesla bobini sitesini 2007 yılında açtım... halende faal durumda tutmaktayım. Sizden ricam moderatörlerden de ricam olacak bu istekte bulunan arkadasları siteye yönlendirebilirseniz sevinirim. Bu isin erbabı olarak yazıyorum. Kendimi övündürmüye ve övünmeyi sevmem. Bunu söylemeye gerek duydum. saygılar..

site adresi: zelyun.forumf.biz\'dir.
eğer girilemezse DNS adresinizi 4.2.2.2 olarak yazarsanız girebilirsiniz...

Yanıt #39
giremedim  dns nasıl yapıldığını bilmiyorum bilgilendirirseniz çok mutlu olurum...

Yanıt #40
Pc bilgisayarınız varsa internet ayarlarından dns ayarlarına 4.2.2.2 ekleyeceksiniz uygula deyin. Mac kullanan arkadaslarımız sistem preferences tan network ü seçip DNS servera 4.2.2.2 yi yazıyorsunuz appele deyip kapatıyrsunuz.. bu kadar..

Yanıt #41
bi türlü olmuyor

Yanıt #42
Pc bilgisayarınızın sağ alt kösedeki iki monitör görünen yere tıkla yerel ağ bağlantısına. tıkladıktan sonra pencere açılacak özellikleri tıkla. buradan internet erişim bilgilerine tıkla buradan DNS sıkları var asağıda oradan manuel olarak gire tıkla. 4.2.2.2 gir. b u kadar.

Yanıt #43
hta veriyo yapamıyrum :(

Yanıt #44
primer sargı tam olarak neresine sarılıyor tahliye borusunun altına mi üstünemi ilk önce sekonder sargımi sarılmalı acil yardım

Yanıt #45
Selamlar.Bir konuda yardimci olmanizi isterdim.Sizce seconder sargida kullanilan vernikli telin capi kucuk oldugunda mi top load-daki voltaj yuksek olusur yoksa capi buyuk olursa top load-daki voltaj yuksek olusur.Yani primer sarqiyi,seconder sarqinin sayini ve isletici gerilimi deyismezsek.Cok acil lutfen yardimci olun.Simdiden tesekkurler!!!!

Yanıt #46
Selamlar.Bir konuda yardimci olmanizi isterdim.Sizce seconder sargida kullanilan vernikli telin capi kucuk oldugunda mi top load-daki voltaj yuksek olusur yoksa capi buyuk olursa top load-daki voltaj yuksek olusur.Yani primer sarqiyi,seconder sarqinin sayini ve isletici gerilimi deyismezsek.Cok acil lutfen yardimci olun.Simdiden tesekkurler!!!!

Yanıt #47
Bildiğim kadarıyla ince telden cok sarımda (hiç yapmadım tesla bobini , hesaplanan değerler kadar)yüksek voltaj üretiliyor.kalın telden sararsan sekonder\'i gerilim daha da düşer.

Yanıt #48
SECONDER SARIMIN ÇAPI AMPERLE ALAKALI OLUP SARIM SAYISININ VOLTAJLA ALAKASI VARDIR. İNCE TELDEN ÇOK TUR SARIP SECONDERDE YERDEN TASARRUF EDEREK YÜKSEK VOLTAJ ELDE EDECEKSİNİZ. KALIN TELDEN ZATEN SARDIĞINIZDA ALLAH VERSİN KİLOGRAM TUTAR, NÜVEDEN UZAKLAŞTIKÇA ETKİ ALANI DIŞINA ÇIKILIR VS VS VS

yazdıktan sonra baktım büyük harfteymiş klavye
bunca yazıyı sil-yaz yapmak istemedim özür...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #49
Cevaplar icin cok tesekkur ederim. Bi sorum daha olucak.Bi tesla bobini yapmak istiyorim.Elimdeki malzemeler:
PVC boru-(capi 76mm) (uzunlugu 85cm)
Vernikli bakir tel (seconder sarim icin)
Kapasitorler-(yok ama evde yapacagim youtube-den bakdim nasil yapiliyor diye)
Primer sarim icin bakir tel 3.4 mm
Top load-evde yapacagim
Spark gap-evde yapacagim
Guc kaynagi-12KV
  Elimdeki malzemeler bunlar.Sorum su ki bu malzemelerle yapilan tesla bobini icin 12Kv yeterlimidir(yani neredeyse 20-25 cm ark almak icin)yoksa yetersizmidir? Bi de spark gap rotary-mi olsun yoksa sabit mi?

Yanıt #50
evet 12 kv yeterli dir

Yanıt #51
Cok cok tesekkurler.Peki spark gap rotary mi sabit mi olsun?

Yanıt #52
sabit olabilir..

Yanıt #53
Islerimde bir deyisiklik oldu.Artik Tesla coil yapiminda amcam da bana yardim edecegi icin daha buyuk bir Tesla coil yapmak kararina geldik.Simdi PVC borunun Uzunlugu 1Metre capiysa 100mm dir bunun icin gerekli guc kaynagi ne kadar olmalidir? Simdiden teşekkürler. :D

Yanıt #54
http://www.youtube.com/watch?v=RRDf7rAEWmE

merhaba arkadaşlar üniversitede bitirme tezi olarak yaptığım tesla coilin bi videosu gerçekten çok güzel bir proje şiddetle tavsiye ederim. Bu arada sahibinde satışa sunan arkadaş bu konuyu açan arkadaş mı merak ediyorum. 3000$ istemiş onun maliyeti 1200 liradan fazla değildir söyleyim. Benim yaptığım 1 metre boyundaydı ve yaklaşık 75 cm atlama yapıyordu. 600 liraya mal oldu 1000 liraya alıcı bulduk ama hoca bırakmadı. İlgilenenler takıldıkları noktalarda soru sorabilirler.

Yanıt #55
iyi günler...

ben tesla bobin yapmak istiyorum küçük bir şey olcak. ama primer bobinin nasıl yapılcağını, hangi malzemeden yapılcağını kalınlığının, uzunluğunun ne kadar olacağını tam anlamadm. acaba birileri ayrıntılı bilgi verebilirmi

transformatör olarak tv transformatörü kullanmayı düşünüyorum. bende alıcısı bozuk bir tv var onu sökecem :)

Yanıt #56
Merhaba.Giris transformatoru olarak tv transformatoru onu asla calistirmaz.Tesla bobinini calisdirmak icin yuksek voltaj-yaklawik 2-20 kv arasinda degisir.Voltaj da yapmak istedigin tesla coile bagli.Minik bir sey yapacaksan bence 2-5 kv isini gorur(internetde arastirdiklarima gore).Primer ve seconder sargilara geldikde ise ilgilenen arkadaslar sizlere yardimci olacakdir.

Ekber/Azerbaycan :) :) :)

Yanıt #57
Giriş trafosu için tv den çıkardıklarınız işe yaramayabilir.
Giriş için en uygun neon lamba trafoları ama bunlar 2 ye ayrılıyor elektronik ve mekanik diye.elektrik olanlar yüksek frekanslarda çalışmıyor ki bizim projemizde oldukça yüksek frekanslar kullanıyoruz. Mekanik olanların ücreti daha da yüksek.10kV çıkışlı bir neon trafo yaklaşık 350 lira civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam.

Birincil sargı için sanayide buzdolabı satan yerlere uğramanızı tavsiye ederim. Önce ikincil sarımı tamamlayın daha sonra hesaplamalar yaparak birincil sargı için neler gerekli olduğunu hesaplayın. Mesela benimkinde birincil sargıyı; bakır boru 1 cm çapında ve sarımlar arasını 1 cm olacak şekilde seçtim.

Bir püf nokta daha ikincil sarımda emaya kaplı tel ile kullandığımızdan hesaplamalarda telin çapını direk kullanmamız yanlış olur. Emaye kaplı olduğu için telin çapı yaklaşık %10 artar hesaplamalarınızı ona göre ayarlayın.

Yanıt #58
sayın ziyaretçi12 tesla bobin yapımında bulgar parçaları kullansam sence uyum sağlarmı

Yanıt #59
arkadaşlar konu sahibi içeriği silmiş satış linki koymuş  yorumlarda çeşitli bilgiler olduğu için konuyu silmiyorum

ilgilenen kişiler için tesla bobinin yapmı hakkında tüm detayların paylaşıldığı yazı var (ingilizce)    yapım hakkında bolca resim  verilmiş

http://www.instructables.com/id/How-to-build-a-Tesla-Coil/?ALLSTEPS

başka bir örnek;

http://hotresistor.blogspot.com/2012/04/making-tesla-coil-and-energizing-tube.html