0-24v ayarlamalı güç kaynağı proteus çizim yardım

Başlatan selmangonyadan, 26 Şubat 2015, 19:12:56

selmangonyadan

herkese merhaba :)
konuyu doğru yere mı acıyorum tam emın değilim yanlışım varsa soyleyınız lutfen

şöyle bir sorunum var  0-24v ayarlı güç kaynağı projesi ödevi aldım  bunun ıcın cızım şeması araştırdım  bir firma kendi seri üretime geçtikleri  güç kaynağının projesini verdi bende proteus 7 de çizdim  harfi harfine çizmeme ragmen hatalar alıyorum  ne girişteki voltmetreden değer görebiliyorum nede cıkıştan proje dosyası, orjınal  çizim dosyasını, ve hata görüntüsünü ekliyorum yardımlarınızı beklıyorum
dosyaların linki şimdiden teşekkür ederim
---- https://yadi.sk/d/nqGgWRaweufat

smps

keşke çizdiğin kaynağıda koysaydın senmi yanlış çizdin yoksa bulduğun devremi hatalı anlardık

selmangonyadan

var hocam koydum linkte var resim 5 mb gec açılabilir
[mergedate]1424972239[/mergedate]
isiste kendı çizimimi kastediyorsanız onuda rar dosyasının ıcınde

mustafayilmaz

transformatörü devreden çıkarın.sinüs kaynağı(alternator) transformatör sekonder voltajına ayarlayarak devreyi besleyin.

smps

zener diyotların ikiside 6.2v olarak kullanılmış ama D3 ün 12 v zener olması gerek

selmangonyadan

mustafa hocam trafo yerine direk alternator kullandım 24v  zenerleri de 12v zener ile değiştirdim cıkıstan 0-6 volt arası gerılım alabılıyorum
https://yadi.sk/d/5GBDQr-feukbG
[mergedate]1424975852[/mergedate]
malzeme listesi  https://yadi.sk/i/liyrvRdXeumAg d3ü 12v yaptım  d4 6.2v zener ama hala aynı cıkıs gerılımı 6.4v oldu

smps

Sabit çıkışlar varmı bi kontrol etsene  bendeki proteus arıza veriyo kontrol edemiyorum
[mergedate]1424976643[/mergedate]
birde sana önerim her seferinde proteus dosyası yuklemek yerine resim yüklemek daha kolay olur

selmangonyadan

sabit çıkışlar derken hocam +12v -12 +5 gnd ve 0-24 cıkışları var zaten güç kaynağının ama o aşagıdaki butonu kesip kısa devre yaptım cıkış geriliminden 0-24 arası gerılım alabılıyorum fakat sorum su o butonu cıkarmam sısteme bı zararı olur mu ? 
resim nasıl eklenıyor forumda ? ben sadece link ile biliyorum da ?
[mergedate]1424977633[/mergedate]
hocam dediğim sabit çıkışlardan gerilim alamıyorum o volt gozukuyor ayarlı kısımdan gerılım alınıyor  ve kondansatörlerın yanında mavi bi işaret çıkar oldu simulasyon yaparken

smps

devrende 0-24 v kısa devre korumalı olarak dizayn edilmiş eğer 0-24 v kısmında kısa devre oluşursa led yanacak ve sende butona basarak devreyi kısa devre korumasından çıkarıp normal durumuna getirmen  gerek
ama o butonu çıkarmak istiyorsan kısa devre korumasını iptal etmen gerekecek
sabit dediğim kısımlar +5 +12 -12
Resim eklemek için devrenin resmini internet ortamında yükleyip örneğin hızlı resim.com a yükleme bittikten sonra paylaşım linkleri vereek ordan forumlar için olan linki iletine yapıştırıp paylaşabilirsin

selmangonyadan

işte o kısa devre korumasını iptal etmem gerek cunku eger o buton durduğu surece cıkıstan 0-24 volt alamıyorum ıptal edınce 0-24 volt aldım fakat  diğer sabit çıkışlarda gerilim yok  sebebi ne olabilir ?

smps

proteustaki sıkıntıyı gidere bilirsem daha iyi yardimci olabilirim ama simdilik boyle idare etcez :)
trafoyu iptal edip alternator kullandiysan eğer sabit çıkışlardan voltaj alabilmen için gnd hattina ihtiyaç var yanilmiyorsam 7805 7812 vede 7912 nib gndleri birleşiktir 7805 in 2 nolu ayagina gnd baglayarak denermisin tabi yapmamissan

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın