Paralel Ve Seri port problemi

Başlatan kangal0640, 25 Şubat 2015, 19:08:07

kangal0640

Merhaba elektroniğe yeni başladım.Elektronik hobi adlı kitaptan ve internetten edindiğim bilgilerle birşeyler yapmaya çalışıyorum.Vbasic ve elektronik bilgim ve merakım zaten vardı.
Paralel porttan veya seri porttan basit olarak led kontrol devresi kurmak istiyorum ama benim laptopumda bu portlar yok.sadece usb port var.Araştırdığıma göre usb porttan led kontrol veya herhangi bir devre kontrolü bayağı bir zahmetli oluyormuş.Usb to parallel port kabloların çoğu da pc ye paralel port özelliği katmıyor sadece yazıcılar içinmiş.

soru 1-

-Usb to paralel ve usb to seri port kablosu olarak ne kullanabilirim?

soru 2-

-böyle bir kablo kullandığımda vbasicten sanki paralel / seri port varmış gibi mi kod yazacağım? yoksa işin içine başka kodlar da mı girecek?

teşekkürler.

mustafayilmaz

bilgisayarınız bağladığınız cihazı, seri port/paralel port olarak görecektir.dönüştürücüler anakart üzerindeki portlar kadar yetenekli olmayabilir.örneğin seri port programlayıcılarda voltaj seviyeleri, dönüştürücülerde yetersiz kalabilir.

yazacağınız kodlarda herhangi bir farklılık olmayacaktır.ben c# ile seri portla uğraşmıştım.
dönüştürücü olarak digitus marka usb-seri port çevirici kullandım.

kangal0640

teşekkür ederim yardımınız için.o zaman digitus marka arayayım.peki sıradan usb-paralel/seri port yazıcı kablosu kullansam pc bu kablosu seri/paralel port olarak görür mü? yoksa dönüştürücü kablo ayrı bir şey mi?

memleket

Ben de de aynı durum vardı. Hem PCI to RS232 hemde USB to RS232 aldım. 2 side sorunsuz çalışıyor. Digitus markayı iyidir ama biraz pahalıdır.
Aldığım ürünlerin linkini göndereyim..

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/pci-e-express-dual-seri-db9-rs232-2-port-141951373?opi=130096319

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/usb-to-rs-232-cevirici-rs232-kablo-cevirici-148939246?opi=130337260

kangal0640

teşekkür ederim yanıt için.
İlk linkteki 9 liralık seri port dönüştürücüsü işimi görür mü? ikinci linkteki çoklu galiba. sadece ilk link yeter gibi.
teşekkürler

kangal0640

merhaba usb to lpt kablosu aldım s-link marka.Ama usb yazdırma desteği şeklinde port oluşturuyor ve lpt portu çıkmıyor.Bunu nasıl düzeltebilirim?kabloyu geri mi iade etmeliyim?ya da sanal bir lpt port oluşturulabilir mi?

memleket

USB to RS232 denedim uyduya yazılım atıyor pic programlıyor ama USB to lpt  sanırım sadece yazıcılar için..

kangal0640

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın