tavuk kümesi yapımı?

Başlatan gevv, 24 Şubat 2015, 23:00:14

gevv

merhaba,

3 tavuk 1 haroz için :)  kümes yapacağım  araştırma sonucu en kolay aşağıda ki örneği buldum

http://www.perepel.com/forum/viewtopic.php?p=70#p70

örnek güzel aynısını yapmayı düşünüyorum ama malzeme biraz daha sağlam olacak  ayrıca kafes kısmının çatıcısı şeffaf bir malzemeden yapacağım

sizler ne dersniz  önerileriniz varmıdır   veya daha pratik sağlam bir kümes şeması :D

iyi çalışmalar

memleket

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Flatron

@gevv
Bence kümesin boyutlarını biraz daha geniş tut.
Suluklarını ve yemliğini tavandan as ve yere deymesin yaklaşık 10-15 yukarıda olsun böylece hayvanların suluklarını devirmesinin yada sularını kirletmesinin önüne geçersin.
Buradaki kümeslerin çıtaları oldukça zayıf görünüyor.Tavuklar için sağlamdır ama kümes açık alanda olacaksa dışarıdan gelecek hayvan saldırıları olursa(köpek tilki gelincik vs) bunlara karşı sağlam olmalı.
Ayrıca eğer imkanın varsa tavukların yakınında bir tane olsun köpekde beslersen.O kümese kolay kolay tilki,gelincik yaklaşmaz.
Tavukları hergün dışarıya çıkarır en az 3-4 saat kalmalarını sağlarsan ,tavuklar bahçedeki kene gibi haşeratıda temizledikleri ve toprağıda havalandırdıkları için faydası olur.Ayrıca yumurtaları da lezzetli olur.
Güzel hobby hayırlı olsun :)

gevv

teşekkürler abi

odanın çatısını izolasyonlu şingıl yapacağım  kafes kısmında sera örtüsü kullanmayı düşünüyorum 

banada  boyut küçük geldi  3 metrelik iskelet daha iyi olur 1m odaya gider 2m kafese diye düşünüyorum  köpek olmazsa olmazımız :)  ama biraz daha zamanı var

Flatron

Alıntı yapılan: gevv - 24 Şubat 2015, 23:46:24teşekkürler abi

odanın çatısını izolasyonlu şingıl yapacağım  kafes kısmında sera örtüsü kullanmayı düşünüyorum 

banada  boyut küçük geldi  3 metrelik iskelet daha iyi olur 1m odaya gider 2m kafese diye düşünüyorum  köpek olmazsa olmazımız :)  ama biraz daha zamanı var

Köpek daha sonra olsada olur :) Ayrıca bu hayvanlar hemen herşeyi yerler.Yemek artıklarını rahatlıkla verebilirsin.
Tavuklar sıcaktan çok etkilenirler gölgeyi daha çok  severler  .İleride yumurtaların kabuklarında incelme hissedersen kalsiyum eksikliğindendir.

Eğer yumurtalarının sarısının koyuluğu azalmışsa hayvanlar yeterince yeşillik yiyemiyor demektir.
Kümesin giriş kapısının önüne  biraz kireç dökersen mikrop kırıcı olarak da ise yarar.
Ayrıca tavuk gübreside bahçe için oldukça faydalıdır.Bahçeye uygun zamanda yanmış (Güneşte uzun zaman kalıp rengi değişmiş)tavuk gübresini verirsen faydalı olur
(Bunları anlatınca  "Alkatraz Kuşçusu" filmi geldi.Küçük bir kuşun bir adamın hayatında neler yaptığını anlatan süper bir filmdi)

fatih_celebi24

üstad bizim yazlıktaki kümes yalnız tavukların Yumurtalık'ta ki yeri farklı bir yere yapıp tavuklar orada uyumazlarsa yumurtalar hep temiz olur

seron

tavuk kümesinin şekli şemali çok önemli değil ama zevk meselesi aynı zamanda, birşey denemez. bir de tavuklara et tavuklarına verilen özel yemler var onlardan ASLA vermemek gerekiyor. daha önce yıllarca tavuk yetiştirdik. et tavuklarımıza verdiğimiz yemden diğerlerine de verince birçok çaylakta(henüz gelişme aşamasındaki civciv ile tavuk arasındaki kuş) anormal şekil bozuklukları ayaklarında tümörler oluştu. buğday ve kırık mısırla beslemelisiniz. ayrıca bayat ekmek, meyve sebze artığı ile de besleniyorlar.

sizin en büyük iki sorununuz etrafı fazla batırmaları (heryere yapıyorlar), ve komşuların bahçelerine, evlerine, mutfaklarına girme durumudur. tabi ev müstakil ise sizin de evinize hiç utanmadan sıkılmadan girerler. bir de tavuklarınızı bırakıp bir-iki günlüğüne biryere gidemezsiniz.

kümesin şeklini fazla kafaya takmayın iki üç tane tahtayı çatıp telle çevirseniz de oluyor. yaz aylarında ise kümese girmemek için inat ediyorlar ağaçlara tünemek istiyorlar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın