tablet polimer pilleri sarj ve çalışma

Başlatan toyer, 22 Şubat 2015, 22:48:21

toyer

tabletlerin içindeki polimer pillerin önünde bir devre var bu devre sarj için mi ?   5 volt giriş mi yapılıyor bu devreye?

eğer bu devre şarj içinse tabletler çalışır iken bu devre nasıl oluyor da desarj olarak çalışıp yeterli akımı tablete verebiliyor? ayrı bir baglantı noktası yok.

Flatron

@toyer
Üstad ,aşağıdaki linke sanırım aynı konu tartışılmış.linkin 2.sayfasındaki son mesajdaki t2 linkli kişi sorunu çözmüş ama çözümü görmek  için foruma üye olmak gerekiyor sanırım (Bu arada  t2 nicki kişi USB yi de çok iyi bilen bir  mühendisdir)
http://www.picproje.org/index.php/topic,56983.0.html

toyer

oradaki sorun farklı. 3 kablo giden durumlarda bir kablo sıcaklık için (kullanılan entegreye göre ntc veya ptc baglanıyor, 10k lık veya 100 k lık oluyor genelde. ntc veya ptc yerine 3. bacakla ground arasına 100k veya 10k baglayıp sıcaklık korumasını elimine edip sarj sağlanabiliyor,  ) o kısımda sıkıntı yok. 

2 kablolu olanlarda var ki (+ ve -) . aradaki devre şarj için değil anladıgım kadarıyla. sadece lipo nun voltajı belli değer altına inerse pili korumak için pilin çıkışını kesiyor. Ama bu koruma devresi anladıgım kadarıyla aynı zamanda pilden fazla akım çekmemizede izin vermiyor.  benim asıl sorumda bu. tabletler nasıl çalışabiliyor bu durumda? çünkü bu devre 2 yonlu çalışmaması veya küçük akımlarla çalışması lazım.

devre elimine edilip pilin direk çıkışından besleme alınırsa akımda sıkıntı olmuyor ancak bu seferde düşük voltaj koruması(tahminimce) devre dışı kalıyor. bu durumda da benim aklıma gelen tek şey tabletin fazla akım çekmeden çalıştıgı.

seron

toyer,
öncelikle konu hakkında fazla bilgili olmadan yorum yazdığım için özür dilerim.

tabletler çok düşük akım çekmiyor. yukarıda bahsettiğin gibi ben de o devrenin kısadevreye karşı koruma ve batarya seviyesini kontrol amaçlı kullanıldığını düşünüyorum.

anladığım kadarıyla devre evet iki yönlü çalışıyor ama, tabletin çektiği akım, kısadevre akımından çok çok daha altında olduğundan sorun olmuyor. bilindiği gibi lityum bazlı pillerin anlık akım değerleri çok yüksek; yani iç dirençleri küçük olduğundan kısadevre edildiğinde kablıları eritip tutuşturabilecek güce sahip. e tableti ne kadar asarsanız kasın, bu kadar akım geçmeyeceğinden;

kısadevreyi rahatça ayırdedebiliyor,
pil seviyesi normalin altına düştüğünde de akımı kesiyor (dur herhalde)
-------
ek bilgi: bir lityum pilin gerilimi normalin altına inip de bu malum devre çıkışı kestiğinde, şarjı da olanaksız kılabiliyor; zira daha önce okuduğum internet kaynalarında da yazıyordu. devre akımı kesiyor ama iki yönlü kesiyormuş ve bu durumun giderilmesi için de uyartım amacıyla bir güç kaynağına kısasüreli tutmak gerekiyormuş; ta ki devre akım giriş çıkışını açana kadar.

toyer

sarj olayında kullanılan entegreler (lion veya polimer için) pil voltajı belli bir değerin altında ise sarj etmiyor. (2,7v ve asagısında durun da gördüm 2.5v ve asagısında durunda gördüm) pil voltajı bunun altında ise sarj için 2 secenek biliyorum. birincisi enerji verildiğinde sistemi kontrol edene kadar sarj cıkısı veren devreyle aç kapa yaparak pili belli bir voltaja kadar sarj etmek. sonrasında zaten sistem sarjı kesmiyor.

veya sarj entegreli değilde bildiğimiz akım kontrollu ve voltajı 4.2 yi aşmayan herhangi bir devreyle sarj etmek (belli bir volta kadar. sarj entegresinin sarjı kesmeyecegi volta yukseltene kadar)   bunlar güvenli. güç kaynagına tutmak riskli olabilir.

polimer pil tam dolu iken küçüm vidalama motorunu eğer bahsettiğim devre üzerinden beslersem motoru donduremiyor. ama o devreyi elimine edip direk pilden beslersem sorun olmuyor. vidala matabı motoru boşta dönerken 1-2 amper anca ceker tahminimce ve o devre bunu bile veremiyor. son kısımı değiştiriyorum motorun start akımını dikkate almadım ki bu akım fazladır. dolayısıyla motoru döndürmemesi normal.

sizinde dediğiniz gibi aşırı akıma ve düşük voltaja karşı koruma devresi çok mantıklı oluyor bu durumda.

seron

evet.

bir de güç kaynağına tutmak derken anlattığınız şeyi kastettim. uygun güç kaynağı demek istemiştim.
tablet bilgisayarların akım gereksinimleri matkaplardan çok daha az. tableti rahat çalıştırır ama matkabı kontrol devresyle çalıştırmaz. bir de bu tip bataryaları kısadevre etmek ve matkap gibi yüksek güç isteyen şeylere bağlamak çok riskli. zaten o devreyi her yerde kullanamasınlar diye takıyorlar biraz da.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın