Buna benzer vumetre için....

Başlatan murat11h1, 21 Şubat 2015, 02:23:15

murat11h1

tıklayınBuna benzer bir vumetre için illede bir mikrodenetleyici mi kullanmak gerekiyor. On tane lm3916 kullan demeyinde...  Demek istediğim sadece bu işi yapacak bir entegre var mı?

Adnancoskun

Konu güncel

Spectrum analyser olarak araştırırsanız bir cok şemaya ulaşabilirsiniz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

murat11h1

spektrum analizini yapan bir entegrenin olup olmadığını öğrenmek  istemiştim. Bilen bir arkadaş çıkar umarım

gevv

Merhaba,

Bende bir ara bakmıştım ama bulamadım filtre ve led sürücü kısmı bol malzemeli olacak :-)

Ama mikrodetleyici ile daha basite indirilebiliyor birde filtre kısmı için tek bir entegre kullananlar var sanırım mq07 diye bir şeydi blogda arduino ile yapılan proje vardı

olc technics

Alıntı yapılan: gevv - 25 Şubat 2015, 10:25:25Merhaba,

Bende bir ara bakmıştım ama bulamadım filtre ve led sürücü kısmı bol malzemeli olacak :-)

Ama mikrodetleyici ile daha basite indirilebiliyor birde filtre kısmı için tek bir entegre kullananlar var sanırım mq07 diye bir şeydi blogda arduino ile yapılan proje vardı

BA3830-BA3835 diye entegreler vardı diye hatırlıyorum. Bunlar filtre kısımları. Sony başta olmak üzere birçok üretici bunları kullanmıştır.

murat11h1

Aslında bu iş için sanırım bir Analog Digital Converter lazım. Şimdi aklıma geldi 5 tane lm3915 in giriş kanallarını trimpotla ayarlasak yaklaşık işi görmez mi ne dersiniz?

Mr_YAMYAM

Spectrum analizer öyle basit bir entegre ile yapılıp geçiştirilebilecek bir aygıt değildir.
Bu iş için entegre veya benzer ürünler çıktı mı bilemiyorum ama işin tekniğini kavrarsak kendi çözümümüzü üretebiliriz.
1 Ses girişi ve frekans ayrımı.
Analog teknikte bir EQUALIZER tekniği gibidir. Belli frekans bandlarında aktif filtrelerden oluşur.
2 Her bir frekans için rectifier veya redresör denilen doığrultma devresi.
Bu devre olmaksızın ölçüm işlemi doğru yapılamaz. Esas ölçüm sistemi gerilime göre yapılmaktadır. Ses frekans  sinyalleri de bir seviye ölçümü ile ölçeklendirildiği için rectifier kaçınılmazdır.
3 Display tercihi ve sürücüleri.
Display esasen bir voltmetredir ve çok değişik uygulamaları bulunmaktadır. LM3915 gibi entegreler 0-10V arası ölçüm yapabilen ve LED grubunu (DOT Nokta veya BAR sıralı) Çalıştırabilen bir entegredir.

Digital teknikte ise bir spectrum analizor başlı başına küçük çaplı bir PC sınıfındadır.
Analog giriş için ADC
Dıgıtal ses akışlarını işleyecek ve belli bandlara ayıracak yazılım ve donanım.
Ekran (display) e verecek en basit anlamıyla bir ekran kartı

ozgurece

Sayın YamYam Hocam ben piyasada buna benzer hazır devre modül aradım ama bulamadım. Bunu nereden temin edebiliriz. ?
http://www.youtube.com/watch?v=LIOUXr9v2RI#
http://www.youtube.com/watch?v=X35HbE7k3DA#
Elimde iki adet p10 kayan yazı modülleri ve kontrol kartı var bunlarla bu işi yapabilirmiyim ? Resimleri paylaşıyorum

gevv

p10 led sürücü modülü.. p10 led paneller için yazılımı atarsınız ona göre paneller çalışır

spektrum özelliği olanı görmedim belki çıkmıştır    veya pc bağlantısı ile çalınan müziği aktarıryordur  ama direkt ses girişi olanı görmedim

tahminimce sizin verdiğinz örnek hazır programdır yani sese göre çalışmıyor

Mr_YAMYAM

@ozgurece Gevv hoca basitçe anlatmış durumu.
Ben dilim döndüğünce teknik olarak açıklayayım.
Resimlerini vermiş olduğun panel dot matrix bir display dir.
Bu displayın dikey her bir sırasını voltmetre olarak çalıştırabilirsen.
Her bir voltmetreye belli ses frekans bölgelerini (Örnek 32Hz-100Hz-1KHz gibi) doğrultarak DC gerilim olarak ölçmeye sunarsan.
İşte o zaman bu paneli bir SPECTRUM ANALIZER olarak kullanabilirsin.
Bu dediklerimni ister PIC ile, istersen bir PC ile, istersen analog entegrelerle yapabilirsin. Sonuçta yapılması gereken amaç bu olmalıdır.

murat11h1

Özgürece arkadaşın gönderdiği bu rgb videoda ben koptum açıkçası.Adam aynı panele müziği sesi ve enstrumanları farklı renklerde göstererek ayırt etmiş. Adam bir taşla iki kuş atasözü vardır, hayır adam bildiğin kuş katliamı yapmış. Ortalıkta sağ guş gomamış.  :D Millet sanatçının imzalı resmin ister, ben bunu yapan adamdan imzalı resim isterdim.  ;D
http://www.youtube.com/watch?v=X35HbE7k3DA#

mustafayilmaz

bu tarz bir uygulamayı mikrodenetleyici ile gerçekleştirmek Fourier dönüşümü kullanılıyor.matematik sevenlere.. :)

Mr_YAMYAM

İşin bir de diğer bir yönü var.
Gerçek anlamdaki bir spectrum analizer ölçü yapabilen bir alettir ve yapımı oldukça masaraflıdır.
Buradaki arkadaşların amacı basit bir estetik anlayışı ile düşünüldüğü için fazla detaya girilmemektedir.
Basit anlamda bir spectrum analizer yapmak için kabaca:
İstenilen band adeti kadar vu metre entegreleri kullanılabilir.
ÖRNEK
LB 7107 idi yanılmıyorsam 9 led sürebilen ve kendi redresörünü barındıran bil entegre idi. Bu entegreden 10 adet temin edilip her bir kanal için band geçiren filtreler yapılıp entegre girişlerine uygulanırsa en basit çözüm olarak 10 band bir spectrum analizer yapmış oluruz :)
Elbetteki ölçüm hassasiyeti oldukça kaba olacaktır.
LM3915 entegresi kullanır ve her bir kanal için rectifier kullanacak olursak 10 nokta için 3 db lik bir çözünürlükte spectrum analizer yapabiliriz.

murat11h1

Peki arkadaşlar şuna ne dersiniz :
Bu entegrenin  4 ve 7 nolu girişlerine ses girişi uygulanıp herbir çıkışa (11,12,13,14,15,16,17) bir 3915 bağlasak olmaz mı? Yapmak istediğim zaten profesyonel manada bir spectirum alanizi yapmakta değil. Ne demişler oluğu kadar olmadığı kader...

Mr_YAMYAM

Olur.
Hemide gayet hoş olur.
Çünkü bu entegre bu amaç için üretilmiş. Hem içerisinde band geçiren filtreleri hem de redresörleri var.
7 kanal için uygun.

murat11h1

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Şubat 2015, 23:47:05Olur.
Hemide gayet hoş olur.
Çünkü bu entegre bu amaç için üretilmiş. Hem içerisinde band geçiren filtreleri hem de redresörleri var.
7 kanal için uygun.

tamam hocam bende bu cevabı bekliyordum ama çoğu forumdaşım gibi yine sorunu yazanın çözümü önermesi enteresan oluyor. Bu sorunla ilk karşılaşan ben olmadığım kesin. Ya insanlar çözümü bildiği halde söylemiyor ya da kafa yormak istemiyor.  Tıpkı ekmeğin nasıl yapıldığı soran birinin ekmek fırını açmayacağı gibi... Bu biginin ya da çözümün kimseyi ekmeğinden etmeyeceği gibi... Korkmayın arkadaşlar paylaşın.

smps

Buyur çorbada tuzum olsun aslında dahaönce paylaşacaktım ama kaybolmuş telefonda yedeği vardı Allahtan :)
Yapımı biraz  zor gibi ama fikir verebilir . Baskı devresi malzeme listesi açıklamalar forüller falan var ama ingilizce birde videosu olacaktı bulabilirsem paylaşırım

http://s4.dosya.tc/server/WIBIlj/8x10_LEDli_VuMetre_1_.pdf.html

[mergedate]1424906723[/mergedate]
pardon ingilizce değil rusçaya benziyor slav dillerinden biri olmalı :)
[mergedate]1424907044[/mergedate]
Buda videosu
http://youtu.be/SB8_FFQSNSY

murat11h1

Eline koluna sağlık Anahtarlamalı Güç Kaynağı Kardeşim. Durdun durdun turnayı gözünden vurdun çok teşekkür ederim. Devreyi inceleyelim isterseniz yani olay devreyi buldum yaptım olmasın. Aslında tam bir adc gibi çalışmıyor değil mi? Ne dersiniz Sayın Yamyam... Böyle nick lerle hitap etmek çok hoşuma gitmiyor ama. Bu arada adım Murat :)

smps

Önemli değil banada beraber yapalım diye bir arkadaşım göndermişti ama sonra vazgeçti gözü korktu herhalde:)
Baskı devresini yeniden çizmek gerekebilir hoşuma gitmeyen tek tarafı orası
Bende Orhan

murat11h1

Alıntı yapılan: smps - 26 Şubat 2015, 02:32:43Önemli değil banada beraber yapalım diye bir arkadaşım göndermişti ama sonra vazgeçti gözü korktu herhalde:)
Baskı devresini yeniden çizmek gerekebilir hoşuma gitmeyen tek tarafı orası
Bende Orhan
Baskı devreyi 4, 5 günde anca çizerim de astarı yüzünden pahalı mı olur diye düşünüyorum şimdi 60-70 lira tutar nerden baksan.Matrix kullanalım desem 8x10 matrix yok bildiğim olmadı tektek lehimle...

smps

haklısın fiyat konusuna gelince bi hesaplayayım dükkana gidince yardımcı olurum elektronik malzeme satıyorum ayrıca :)

olc technics

Alıntı yapılan: smps - 26 Şubat 2015, 02:53:00haklısın fiyat konusuna gelince bi hesaplayayım dükkana gidince yardımcı olurum elektronik malzeme satıyorum ayrıca :)

Güzel şema ama eleman değerleri elinde mi? LED sürücü kısmı mesele değilde, Filtre kısmı çok önemli.

murat11h1

Alıntı yapılan: olc technics - 26 Şubat 2015, 10:29:49Güzel şema ama eleman değerleri elinde mi? LED sürücü kısmı mesele değilde, Filtre kısmı çok önemli.
Yukarda linkini veriyo elemanlar orada yazıyo

Mr_YAMYAM

Anahtarlamalı güç kaynağı arkadaşımız zaten iyi bir YAMYAM :D
İki şema birleştirilebilirse çok iyi bir uygulama yapılabilir.
Önceki şemada kullanılmış olan BA3630 serisi entegre tek başına BPF ve redresör görevi görmektedir. Dolayısı ile SMPS arkadaşımızın vermiş olduğu şemadaki toplamda 9 adet 741 lerle yapılmış devrenin vazifesini görmektedir.
LM3915  bir display sürücü olduğuna göre bu devreyi de kullanıp, CD4061 in girişlerine diğer BA lı devrenin çıkışlarını bağlarsak hem daha sağlıklı bir cihaz yapmış oluruz, hem de 9 adet 741 den kurtulmuş, tek bir entegre ile işi götürmüş oluruz.
Üstelik BA 3630 un içerisindeki rectifier devreleri daha iyi yapılmış olup full wave rectifier dir.
741 li devre incelenirse çıkışlarında birer tane diyot ile işi geçiştirdiği görülmektedir.
Üstelik bu diyotların iletim gerilimleri çok düşük olmalıdır ki alt seviye sinyalleri doğrultabilsin. Aksi takdirde spectrum analizerümüz 0.7V un aşağısındaki gerilimleri doğrultamayacaktır.

olc technics

Alıntı yapılan: murat11h1 - 26 Şubat 2015, 11:12:54Yukarda linkini veriyo elemanlar orada yazıyo

Linki görmemişim. Pardon. ;D
[mergedate]1424963604[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2015, 11:53:47Anahtarlamalı güç kaynağı arkadaşımız zaten iyi bir YAMYAM :D
Önceki şemada kullanılmış olan BA3630 serisi entegre tek başına BPF ve redresör görevi görmektedir. Dolayısı ile SMPS arkadaşımızın vermiş olduğu şemadaki toplamda 9 adet 741 lerle yapılmış devrenin vazifesini görmektedir.
LM3915  bir display sürücü olduğuna göre bu devreyi de kullanıp, CD4061 in girişlerine diğer BA lı devrenin çıkışlarını bağlarsak hem daha sağlıklı bir cihaz yapmış oluruz, hem de 9 adet 741 den kurtulmuş, tek bir entegre ile işi götürmüş oluruz.
Üstelik BA 3630 un içerisindeki rectifier devreleri daha iyi yapılmış olup full wave rectifier dir.
741 li devre incelenirse çıkışlarında birer tane diyot ile işi geçiştirdiği görülmektedir.
Üstelik bu diyotların iletim gerilimleri çok düşük olmalıdır ki alt seviye sinyalleri doğrultabilsin. Aksi takdirde spectrum analizerümüz 0.7V un aşağısındaki gerilimleri doğrultamayacaktır.

BA3830 olması lazımdı hocam. BA3630 arattım ama alakasız şeyler çıktı.

smps

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Şubat 2015, 11:53:47Anahtarlamalı güç kaynağı arkadaşımız zaten iyi bir YAMYAM :D

Haklısınız hocam silisyum diyot yerine germanyum diyot kullanırsak sonuç ne olur
birde devredeki u5 ve u6 opampları lm 324 iki adet kullanılmış
BA3630 7 Kana çıkışlı gördüğüm kadarıyla bu devre 8 kanal buraya nasıl uyarlayabiliriz onu mesela bitane BA3630 bir adet de LM 741 mi kullanmamız gerekir

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olc technics - 26 Şubat 2015, 17:15:58Linki görmemişim. Pardon. ;D
[mergedate]1424963604[/mergedate]

BA3830 olması lazımdı hocam. BA3630 arattım ama alakasız şeyler çıktı.
Doğru diyorsun. BA3830 muş. Benim gözlerden dolayı yanlış görmüşüm.

Alıntı yapılan: smps - 26 Şubat 2015, 17:21:04Haklısınız hocam silisyum diyot yerine germanyum diyot kullanırsak sonuç ne olur
birde devredeki u5 ve u6 opampları lm 324 iki adet kullanılmış
BA3630 7 Kana çıkışlı gördüğüm kadarıyla bu devre 8 kanal buraya nasıl uyarlayabiliriz onu mesela bitane BA3630 bir adet de LM 741 mi kullanmamız gerekir
Germanyum diyotların iletim gerilimi de 0.3-04V civarıydı sanırım. Belki de 0.2V olanları bile vardır.
0.2V olanları kullansan bile 200mV a kadar olan seviyeyi göremeyeceksiniz demektir. Ses tekniğinde full seviyenin 1V olduğu gözöüne alınırsa 0.2V luk gerilim eşiği -6 veya -9 seviyesine tekabül edecektir.
Demekki -9 seviyesi doğrultulamadığı için bu seviyenin altını sağlıklı ölçemeyeceğiz.
BA3830 7 kanallıdır. Eğer 8 kanal uygulaması yapmak istersek ilgili frekans için Mesela eksik olan frekansımız 18 KHz olsun. Bu frekans için bir band geçiren filtre ve bu frekansın çıkışını doğrultmak için bir redresör daha koymalıyız.
Ama 7 kanallı bir BPF devresi 18KHz e kadar veya 16KHz e kadar olan tüm frekansları barındırdığı için iilave 8 inci kanala bence ihtiyaç yoktur.
EQ lar dikkatle incelenirse 7 kanal EQ gerekli tüm frekansları kapsamaktadır.

smps

1N270 Germanyum divot buldum hocam 1v 200ma yazıyor ama bahsettiğiniz gibi ses sinyali için 1v bile yüksek bi değer
Bana kalırsa 7 kanalda yeterli olur hem daha az malzeme kullanılır

Mr_YAMYAM

İşte sizlere PRECISION full wave dedectör.

-90 db seviyesindeki sinyalleri bile doğrultabilme özelliğine sahiptir. Ben bu devreyle daha önce işyerim için profesyonel DIN PPM yapmıştım :D
Şema karışık gibi görünse de esasen tek bir entegredir ve çok küçük bir alana sığmaktadır. Bununla beraber DIN normlarını desteklediği için bir displaydeki LED'lerin sapma ve düşme (Attack & decay) değerleri ayarlanabilmektedir.
Bu özelliğinden dolayı spectrum analizerdeki led grubunun daha estetik çalışmasını sağlamaktadır. İstenirse daha yavaş veya daha hızlı bir response (erişim değeri) sağlanabilir.
Örnek PEAK göstergesi de yapacağımızı düşünelim. PEAK değeri tepe değeri ifade ettiği için daha hızlı bir erişim gerektirmektedir. Eğer PEAK göstergesini DOT (nokta) olarak konfigüre eder ve normal çalışma responsunu slow (yavaş) yaparsak spektrumumuz tepe değeri gösterebilen ciddi bir ölçüm aleti haline gelecektir.
Ayrıca tepe değeri göstergesi estetik açıdan çok beğenilen bir unsurdur.

murat11h1

Benim kafam  aşureye döndü. şimdi lf353 entegresini devrenin neresinde kullanacaz. 3830 entegresinden önce mi sonra mı? Birde bu 3830 entegresi 16 lira bu kadar pahalı mı doğru entegreyi mi bahsediyorum bi bakın buradan

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: murat11h1 - 26 Şubat 2015, 23:29:23Benim kafam  aşureye döndü. şimdi lf353 entegresini devrenin neresinde kullanacaz. 3830 entegresinden önce mi sonra mı? Birde bu 3830 entegresi 16 lira bu kadar pahalı mı doğru entegreyi mi bahsediyorum bi bakın buradan
Yoh gurban. LF353 ü kullanmayacaksın.
BA3830 u kullanırsan LF353 e gerek kalmıyor.
Ama ola ki 741 li açık şemayı benimseyenler olursa BPF den sonra LF353 lü devreyi kullanırlarsa (Kanal adedi kadar) daha iyi ve kaliteli spectrum yapabilirler diye vermiştim o şemayı.

murat11h1

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Şubat 2015, 00:11:29Yoh gurban. LF353 ü kullanmayacaksın.
BA3830 u kullanırsan LF353 e gerek kalmıyor.
Ama ola ki 741 li açık şemayı benimseyenler olursa BPF den sonra LF353 lü devreyi kullanırlarsa (Kanal adedi kadar) daha iyi ve kaliteli spectrum yapabilirler diye vermiştim o şemayı.

Fiyatı normal mi hocam. hani cmoslar 1 lira bilemedin 2 lira bu 18 lira ediyo kdv li normal mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: murat11h1 - 27 Şubat 2015, 00:25:59Fiyatı normal mi hocam. hani cmoslar 1 lira bilemedin 2 lira bu 18 lira ediyo kdv li normal mi?
Gayet normal.
Neden dersen.
Aynı devreyi 741 gibi ucuz entegrelerle yapsan 7 kanal için 16 adet entegre kullanmalısın. Her birisi 1 TL olsa eder 16TL
Devre ebatı ve kullanılan malzemeleri de sayarsan 18TL bence o entegre için değer.

smps

yamyam hocam hakli bence entegreyi bulabildiğiniz için sanslisiniz artik bu  tarz entegreler getirilmiyor :)

Mr_YAMYAM

https://www.youtube.com/watch?v=9SK2AxfELfw
Bana göre en iyi yapılmış spectrum analizer bu.
Vatandaş frekans ölçümü yapıyor ve DIN normlarına göre çalıştırmış.
Her ne kadar alçak frekanslar ile yüksek frekanslar arasında birkaç db lik ölçüm hatası olsa da sonuçta birşeyler ölçüyor :D
Ancak bu kadar LED'i çözünürlük için harcamış.
Tüm skalayı 1 db lik çözünürlükle ve 50-60db ölçüm alanına göre yapmış olsaydı gerçek bir spectrum analizer yapmış olurdu.

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 27 Şubat 2015, 20:36:39yamyam ustanın yorumunu değil, analizörü beğendim :)
Ben o kadar bile uğraşmadan bi analizör yapsam ne diyeceen acep.
60db skala 1 db çözünürlük ve DIN NORM
Her bir sırada 60 adet LED ve her birisi hassas bir PPM gibi çalışıyor :D
Tabiiki ölçme unsurları dışında çalışma estetiği de düşünülerek yapılacak.
O zaman işi gücü bırakıp onu seyredersin :D
Şu an PC tabanlı Blackmann-Harris 140 db kullandığım için pek uğraşmıyorum haliyle :D

murat11h1

Hocam vediğin videodaki dirençler %1 lik dirençler mi ya da %1 lik dirençler mavi mi oluyor? Arada bu konuyuda sıkıştırayım didim 8)
Bu bir bitirme teziyse belki mantıklı yoksa ne bileyim külli para ben o paraya osiloskop alırım ne dersiniz?

nadir_89

MSGEQ7
İle çok kolay yapılabiliyor ama türkiyede bulamadım ben Çin'den aldım

mcan

lm3915 var.   yapılmış tubitak projesi var.  ısı sensörü yerine ses gireceksin o kadar.
devre adı   elektronik termometre

murat11h1

Neredeyse iki yıllık bir aradan sonra merhaba arkadaşlar. İşim bilgisayar üzerine olmasına rağmen, küçüklükten bu yana olan içimdeki elektronik sevdasını dizginleyemeyerek yine buradayım.
   Yeni bir konu açmak yerine buradan devam edeyim dedim. Konu yine vumetre konusu yanlız bu kez kabloya bağlı bir vumetre değil yani sesi dinleyerek ledleri yakacak, tahmin ettiğiniz üzere devrede mikrofon olacak. İnternette biraz araştırmayla tda2822 li bir devre buldum ve yaptığım mikfonun dibinde bağırırsanız lm3915 in bir kaç ledi yakıyor o kadar. Ben de lm358 + tda2003 + lm3915 bir devre yapayım dedim en azından anfi sesi yükseltir daha hassas olur. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Burada lyt dosyası var http://turbobit.net/v1kjkgfj677l.html   sorunun nerede olduğu konusunda yardımcı olursanız  bahtiyar olacağım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: murat11h1 - 06 Aralık 2016, 21:09:34Neredeyse iki yıllık bir aradan sonra merhaba arkadaşlar. İşim bilgisayar üzerine olmasına rağmen, küçüklükten bu yana olan içimdeki elektronik sevdasını dizginleyemeyerek yine buradayım.
   Yeni bir konu açmak yerine buradan devam edeyim dedim. Konu yine vumetre konusu yanlız bu kez kabloya bağlı bir vumetre değil yani sesi dinleyerek ledleri yakacak, tahmin ettiğiniz üzere devrede mikrofon olacak. İnternette biraz araştırmayla tda2822 li bir devre buldum ve yaptığım mikfonun dibinde bağırırsanız lm3915 in bir kaç ledi yakıyor o kadar. Ben de lm358 + tda2003 + lm3915 bir devre yapayım dedim en azından anfi sesi yükseltir daha hassas olur. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Burada lyt dosyası var http://turbobit.net/v1kjkgfj677l.html   sorunun nerede olduğu konusunda yardımcı olursanız  bahtiyar olacağım.
Bak sana bir öneri.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7318.0.html
Konu içerisinde @Mustafa281  için mikrofon devresi tasarlamıştım.
Bu devre ile bir kondenser mikrofon kullanılarak çıkış empedansının 100K gibi olduğu durumlarda yaklaşık 4-5V gibi değerlere ulaşabilmektesin.
Bu da demektir ki LM3915 in girişine orijinal redresör devresini yapabilirsen yaklaşık 100K giriş empedansın olacaktır. Bu empedansta ise mikrofon pre amplisinin çıkışı 4-5V olacağına göre,
LM3915 i de 1V tan 10V referans seviyesine ayarlayabildiğine göre.
İdeal bir SPL metre (Ses şiddetini ölçen alet) yapmış olacaksın.
NOT:
İlk verilen devrede bazı modifiyeler yapılmıştır. Sonlara doğru bu değişiklikler baskı devresi ile birlikte verilmiştir.

ozgurece

Onursal Hocam DIN PPM bunların tozunu attırır. Bunlar DIN PPM in yanından bile geçemezler.EBU PPM den hiç bahsetmiyorum.  :))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 06 Aralık 2016, 22:38:50Onursal Hocam DIN PPM bunların tozunu attırır. Bunlar DIN PPM in yanından bile geçemezler.
DIN PPM in maliyeti takribi 200-300TL
Şimdi arkadaşlara 10 dolarlık entegrelerden 4 tene al desem yaş odunla kovalarlar beni  :))
ŞU DIN PPM in çalışma şeklinin you tube'sini bi koy da arkadaşlar seyretsinler  :))
Dur yaaf ben gudurdum.
Bari EBU PPM i ben senin yerine buraya koyayım da arkadaşlar seyretsinler.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ntU_W9gzv9I

ozgurece

Elinize sağlık Onursal Hocam Süper. Ben bile buradan tekrardan keyifle izlerim.Arkadaşlar DIN PPM de görsünler.
https://www.youtube.com/watch?v=5Z4O3L6Pm6A

Mr_YAMYAM

ozgurece

Evet Hocam Orjinal Entegreler fiyatlı, ama yan sanayi olanlarda (inferno) iş görüyor. Arkadaşlar orjinal ile yan sanayi arasındaki farkı izlesinler.
https://www.youtube.com/watch?v=pENajPF_66s

murat11h1

Sayın Yamyam Hocam belki saçma gelebilir ama condenser mikrofon yerine kapatisif mikrofon olmaz mı diyecektim. Fiyatına baktım 170 lira diyo nette, biraz tuzlu geldi fiyat. Malum bizim zihniyet genelde; "Olduğu kadar, olmadığı kader" demekten öteye gitmiyo.

murat11h1

Alıntı yapılan: ozgurece - 06 Aralık 2016, 23:14:15Evet Hocam Orjinal Entegreler fiyatlı, ama yan sanayi olanlarda (inferno) iş görüyor. Arkadaşlar orjinal ile yan sanayi arasındaki farkı izlesinler.
Hemen beğeniyi yapıştırdım. Hocam anladım ki bendeki 3915 çakma sizdeki yeni lm ler gibi yapıyor bende de hemen 5 led yanıyor. Aldığımız site dese ki orijinali şu fiyat bu da yan sanayisi diye ona göre alırız.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: murat11h1 - 06 Aralık 2016, 23:16:26Sayın Yamyam Hocam belki saçma gelebilir ama condenser mikrofon yerine kapatisif mikrofon olmaz mı diyecektim. Fiyatına baktım 170 lira diyo nette, biraz tuzlu geldi fiyat. Malum bizim zihniyet genelde; "Olduğu kadar, olmadığı kader" demekten öteye gitmiyo.
Aslında her ikisi de aynı anlamda.
Piyasada küçük metal silindirik şeklinde satılan mikrofonlardan.
Daha pahalı mikrofon kullanılmasının pek anlamı olmaz. Çünkü temiz ses kaydetmek gibi kötü bir niyetin olacağını sanmıyorum.  ;D
http://www.kartalotomasyon.com.tr/Kapasitif-Mikrofon,PR-9960.html
1.04 gayme imiş  ;D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın