Elektrik tesisatindaki yanlis balanti

Başlatan arslan, 20 Şubat 2015, 16:26:51

arslan

Merhaba arkadaslar abiler  mutfaga yeni priz hatti cektim.hatti cekerken sigorta kutusunda elektrik baglantisinin yapildigi yerde  sifirlama yapilmis oldugunu gordum ayrica ayni kaploya faz da baglanmis bu baglantidan fazi ayirdigimda mutfaga hic elektrik gitmiyor ayrica  sigortalarin hepsi kapali iken yanlis baglanti yapilan hattin.sigortasini kaldirdigimda salon aydinlanmasinin elektrik anahtari kapali dahi olsa lamba yaniyo(aydinlatma vaviyen baglanti) nasil oluyoda bu sekilde evde sigortalar atmiyo

seron

;D
öncelikle kolay gelsin. ben tam olarak anlamadım sanırım tesisatta bir yanlışlık var.
bana soracak olursanız eve işini iyi yapan bir elektrikçi çağırın.

arslan

Sigorta kutusunda  kablolarin bagkatisinin yapildigi yerde faz notr ve toprak birbirine baglanmis

seron

öyle olmaz. toprak ya faza ya da nötre bağlanmıştır ki bu yanlış bir yöntemdir. toprak zannettiğiniz kablo başka bir bağlantı da olabilir.
hem dikkatli olun
hem de eğer çözemeyecekseniz bilene başvurun böyle uzaktan çözümü zor.
diğer ustalarımız müsait olunca onlar da yorum eklerler. vaktiniz varsa bekleyin bir de onlara kulak verelim.

arslan

Kablalori ayiripta kontrol kalemi ile baktim bir tanesinde kontrol kalemi yandi digerleri yanmadi.sigortadan cikan faz evin disindan gelen baska kablo ile baglanmis ve su durumla karsilastim sigortalrin hepsini indirip bir tanesini kaldirdigimda lamba yaniyo

Adnancoskun

benim şahsi fikrim ve tavsiyemdir,,, işini iyi bilen bir elektrikçi çağırın...
Tabi ki bu benim fikrim... katılıp katılmamak size kalmış, riskler nedir?
1- Allah korusun çarpılmak,
2- yanlış yapıp kısadevre ve yangın
3- tesisat üzerindeki oynamalar elektrik şirketi ile yaptığınız sözleşmeyi (projeyi) geçersiz kılar..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Şubat 2015, 18:33:59benim şahsi fikrim ve tavsiyemdir,,, işini iyi bilen bir elektrikçi çağırın...
Tabi ki bu benim fikrim... katılıp katılmamak size kalmış, riskler nedir?
1- Allah korusun çarpılmak,
2- yanlış yapıp kısadevre ve yangın
3- tesisat üzerindeki oynamalar elektrik şirketi ile yaptığınız sözleşmeyi (projeyi) geçersiz kılar..

aynen.

stk4221

bur dan yönlendirme ile arza analizi yapmanız çok sıkıntı olabilir  ya siz tam anlatamaya bilirsiniz yada   biz tam anlamayabiliriz oyüzden forumun ileri gelenlerinin dediği gibi  işin ehli bir elektrikçiden yardım alabilmeniz   
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

ndemir

Evin dışından gelen kolon hattıdır. Tüm sigortalara köprü atlamıştır bundan dolayı bir sürü kablonun fazla baglantısını görüyor olabilirsin.faz nötr ve topraklamanın beraber bağlı olması ve sigorta atmaması ilginç olur.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın