opamp testi

Başlatan haylaz, 20 Şubat 2015, 13:20:53

haylaz

Selamın aleyküm ustalar multimetre ile opamp ın saglam olup olmadıgı kontrol etmek mümkünmü teşekkürler

fatih_celebi24

Malesef board üstüne devre kurup çalışıp çalışmadığını kontrol etmen lazim

haylaz

Elektor dergisinin güç kaynagıni yaptım. 30 vol veriyo cıkışta hiç ayar yapamıyorum lm723 ü dwgiştirdim elimde 741 opamp olmadıgı için deneyemedim

asma

Alıntı yapılan: haylaz - 20 Şubat 2015, 16:02:11Elektor dergisinin güç kaynagıni yaptım. 30 vol veriyo cıkışta hiç ayar yapamıyorum lm723 ü dwgiştirdim elimde 741 opamp olmadıgı için deneyemedim
Arızayı bulalım. ;)
Şemayı açıp takip et:
https://elektronikprojeler.com/im/uploads/2014/10/i715b4xt2l.jpg
723 ün şasesiyle ölçüm yapalım. 7nolu pine siyah probu bağlayın ve kırmızı propla ölçümleri kaydedin.
Op-ampların pin7 uçlarında 16Vdc , 4nolu pinlerinde -16Vdc olmalı.
723 ün 3 nolu pininde 7,15Vdc olmalı
741 lerin 6 nolu pinlerinde sırayla IC2 de -15Vdc ve IC3 te +15Vdc varsa (buraya kadar her şey tamam) kesin arıza var.

BD241 in beyzini ölçmelisin. Voltaj 1V civarındaysa transistörlerinde arıza var. ;) 7,15Vdc civarındaysa ve IC2 nin 6 nolu pini negatif ise D4 1N4148 bozuk diyebiliriz. Olasılıkları üst paragrafın sonuçlarına göre değerlendirelim, sonra devam ederiz. Çünkü potun bir ucu kopuksa da benzer sorun olur.
Cevabına göre yönlendirme yapabilirim.

Kolay gelsin.

haylaz

İlginiz için teşekkür ederim asma usta arza benim dikkatsizligim yüzünden kaynaklaniyo yeni kart basmıştım boyutunu ufaltıyım derken hatalı çizmişim eski kartta taktım parçaları çalıyo

serkan_48

projenizi görmek isterim.

Resimlerle paylaşır mısınız?  Kolay gelsin.

Flatron

Alıntı yapılan: asma - 20 Şubat 2015, 21:43:46723 ün 3 nolu pininde 7,15Vdc olmalı

Bu voltaj 723 ün referans voltajı ve hesaplamalarda da  çokça kullanılıyor.
(Bu arada internetteki pekçok 723 lü şemanın çalışacağını sanmıyorum.723 ile devre yapacak arkadaşlar dikkat etsinler)ON Semi nin  Power Supply Handbook pdf inde ve ST nin bir dökümanında hesaplamalara ait bilgiler bulabildim

haylaz

Alıntı yapılan: serkan_48 - 21 Şubat 2015, 12:43:03projenizi görmek isterim.

Resimlerle paylaşır mısınız?  Kolay gelsin.
Yüklemek isterimde ceptelefonundan baglanıyorum internet hızım düştü yükleyemiyorum :)

asma

Alıntı yapılan: Flatron - 21 Şubat 2015, 13:08:36Bu voltaj 723 ün referans voltajı ve hesaplamalarda da  çokça kullanılıyor.
(Bu arada internetteki pekçok 723 lü şemanın çalışacağını sanmıyorum.723 ile devre yapacak arkadaşlar dikkat etsinler)ON Semi nin  Power Supply Handbook pdf inde ve ST nin bir dökümanında hesaplamalara ait bilgiler bulabildim

Üstad aslında ben çıkış gerilimini vermiştim. 723 lü bölüm referans voltajı ve çıkış voltajını karşılaştırarak çıkış veriyor. Yani Vref X 1 =Vout
Bu arada referans geriliminin değeri için kesinlik bildirilmiyor (bir kaynağa göre 6,80 ~7,50 arası olabilirmiş) ancak enerji verip ölçtüğünüzde bu değeri görüyorsunuz ve artık güvenilir bir referans kaynağınız olur. Yani bu değer oynak değil ;D giriş gerilimi değişimine , çıkış akımı değişimine ve sıcaklık değişimine göre yüksek regülasyon değerleri veren sağlam bir kaynak.
Bu 723lü bölüm zaten referans gerilimi sağlamak için kurulmuş. 22ohm ile akım sınırlama sağlanmış. (Imax.=30mA)

Zaten araştırmadan devre seçmek , yapına başlamak hata olur. ;)

Kolay gelsin.

cevat1

Alıntı yapılan: haylaz - 20 Şubat 2015, 13:20:53Selamın aleyküm ustalar multimetre ile opamp ın saglam olup olmadıgı kontrol etmek mümkünmü teşekkürler

Delikli pertinaksa- entegre soketlerini kullanarak (tak-çıkar) böyle bir aparat kurdum. Tüm opampların sağlamlık kontrolünü yapıyorum
http://tangentsoft.net/elec/opamp-tester.html

Tabii ki devreyi tekli- ikili- dörtlü opamp tester olarak hazırlayacaksınız.

haylaz

Ustalar ben bu elektor un güç kaynagını yaptım opamplarıda degiştirdim voltaj ayarı yapıyorum ama 30 voltta ufak bi fan bagladım voltaj çöktü sorun ne acaba

serkan_48

@haylaz

Devre akım sınırlamaya geçiyor olmasın. Kontrol ettin mi?

1- 30 voltta bağladığınız fan 30 voltluk mu ?
2- Sabit akım moduna geçiyor olmasın. Pot sonuna kadar kısık ise sabit akımı 0 yapmak için voltajı düşürüyordur.
3- Devre çıkış akımını okuması için konulan direnç var taş direnç kaç ohm kullandınız? ( resimde okunmuyor. )

haylaz

12 voltluk fan 12 voltta cokuyo voltaj 30 cıkartıyorum gene çöküyor 0.22ohm 11 watt
[mergedate]1425162584[/mergedate]
Bilgisayarların içindeki fanlardan okadar guclude degil anlamadım neden böyle oluyor

serkan_48

Yukarıdaki 2. sorumu cevaplarmısınız

1- Birde trafo olarak ne kullandınız? kaç volt kaç wattlık?
2- Devrede voltaj ve akım potansiyometreleri olarak ne kullandınız?

Ben de bu devreyi yaptım. İlk bağlantımda akım potansiyometresinin bağlantısını yanlış yapmışım bu nedenle dediğiniz gibi çıkış voltajını ayar yapabiliyordum ancak yük bağladığımda voltaj çöküyordu. ( bu esnada akım sınırlama ledi yanıyordu ) akım potu görev görmüyordu. Bağlantıları tekrar gözden geçirince bunu tesbit ettim. Düzeltim normal kontrol  etmeye başladı.

Voltajın düşmesi aklıma hala akım sınırlama devreye giriyor düşüncesi var.

haylaz

Akım potunun orta ucunu led baglanıcak yere baglamışım yanlışlıkla dogru yere taktım ama gene aynı

Flatron

@haylaz
Soğutucuya bağlı bu 4 tane büyük transistörün isimleri ne ? Bunların yazılı kısımları soğutucu tarafındamı yoksa yazılı kısımlarını benmi göremiyorum?
Yoksa ayakları böyle uyuyor diye sizmi öyle taktınız?
ayrıca serkan_48 in sorduğu trafo sorusunu bende soruyorum trafonun voltajını ve kaç watlık olduğunu yazarmısın fotoğrafı varsa dahada iyi olur

haylaz

Tip3055 yazılı kısımları önde fotorafda gözükmüyor 200 watt 0-24volt trafom

Flatron

@haylaz
Yardımcı olabilmemiz için detaylı fotoğraf ve pcb yerleşiminin de detayını eklemeniz,  devreyi çalıştırdığın andaki tüm bağlantıları da göstermeniz gerekli. Aksi halde ,kolayca yardımcı olunamaz. Bildiğim kadarıylaa @serkan_48 bu devreyi  yaptı ve düzgün olarak çalıştırdı.Onun sorduğu, potlarla ilgili soruya halen cevap vermediniz.

Flatron

haylaz
Eklediğin resim aşağıdaki resme benzer olmalı.
Bizde şemadan yanlış bağlanmış bir malzeme varsa gösteririz.
Ayrıca ilk sayfadaki devrenin bitmiş halinde soğutucunun en sağına bağlı trimpotlu devre ne için ? Bu son fotoğraftaki pcb de yeri nerede?
Pcb de yaklaşık 20 tane pinin bağlantısı var neden bunlar bağlı iken bir fotoğraf eklemiyorsun?

haylaz

tirimpot fan ısı kontrol devresi icin güç kaynagından bagımsız eve gecince diger fotorafida yüklerim
[mergedate]1425214369[/mergedate]

serkan_48

Devreye sabit akim modunda calistigini gosteren ledi yonunu dogru sekilde takip tekrar deneyebilirmisin?

haylaz

Dün aksam taktim led hic yanmadi bile

[mergedate]1425225311[/mergedate]
Bd 241 de degistirdim lm741 leride degistirdim transistörlerden olma ihtimali varmı?

serkan_48

Baska bir yukunuz varmi 12 volt bir lamba olur ne bileyim mesela 12 voltta 1 - 2 amper cekecek bununla testler yapmak daha mantikli

[mergedate]1425226993[/mergedate]
Birazdan bilgisayara gectigimde benim yaptigimla karsilastirma yapayim.

haylaz

O küçük fanda bile bd241 acayip ısınıyo 2 amperlik yük takmadım yanar die

serkan_48

Asagidaki resimde 3 ucuda bagli olan potu nereye bagladiginizi isaretleyip geri yuklermisiniz kontrol edeyim.

serkan_48

Alıntı yapılan: haylaz - 01 Mart 2015, 18:25:08O küçük fanda bile bd241 acayip ısınıyo 2 amperlik yük takmadım yanar die

Pot bağlantılarıniz da hata gorunmuyor. Bd241 isinmasi ilginc. Bd241 ve tip3055 baglantilariniza baktim sorun goremedim.

Tip3055 transistorleri olcebilirmisiniz? Transistorlerde base emiter bacaklarinda kisa devre varsa yuk bd241 e biner. Sanki bu durumda tum yuk bd241 uzerinden akiyor.  Birde tip3055 lerin cikisindaki direnc olarak ne kullandiniz?  Tas direncler?

Devrenin orjinali disinda bulamayip yada esdeger oldugunu dusundugunuz degistirdiginiz farkli parca varmi?

haylaz

0.22ohm taş direnç  kullandim farkli parça yok hepsi ayni 3055lerde kac volt gözükmesi gerekiyo

[mergedate]1425234927[/mergedate]
En iyisi yeni bir kart basmak bu malzemelerden hayırçıkmıycak anlaşılan

serkan_48

haylaz

Ya ben yanlış ölçtüm galiba 0.17 volt gözüküyo trafo baglı iken voltajt 30 volta alıyom bu gözük devreden trafoyu söktüm diyot kademesine aldım siyah probu ortaya koydum 0.512 gibi bi deger cikti

asma

Merhaba
Boşta çıkış voltajı 0-30V ayarlanabiliyor kabul ediyoruz.
Bu arada giriş voltajını ölçün. (mesela 42Vdc) Fanı yük olarak bağladığınızda çıkış voltajı düştüğünde giriş voltajını tekrar ölçün.
Yoruma göre yönelelim.
Ölçümü çıkışın (-) ucuyla BD241 in kollektöründen yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

haylaz

Kollektörde 30 volt gözüküyor base 6.45 emiter. 5.92 giriş voltajını ölçdüm sorun yok onda

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: haylaz - 01 Mart 2015, 23:38:01Kollektörde 30 volt gözüküyor base 6.45 emiter. 5.92 giriş voltajını ölçdüm sorun yok onda
6.45-5.92=0.53.
Sanırım TIP3055 ler sürülemiyor. Veya bir terslik var.
Tüm TIP3055leri söküp sadece BD241 den çıkış almayı dene.

asma

Alıntı yapılan: haylaz - 01 Mart 2015, 23:38:01Kollektörde 30 volt gözüküyor base 6.45 emiter. 5.92 giriş voltajını ölçdüm sorun yok onda
30V giriş voltajıyla 30V çıkış alamazsın.
Yük varken giriş 30V ve çıkış düşüyorsa devrede sorun var.
Beyz voltajı , çıkış voltajının şasesine göre ölçülmez. O değere göre çıkış voltajı 5V civarında olabilir. Boşta ölçseydin 30 volta yakın görürdün. ;)
Daha önce yazdıklarımdan başlayıp kontrol katını test edelim: (arızayı arayalım)
"723 ün şasesiyle ölçüm yapalım. 7nolu pine siyah probu bağlayın ve kırmızı propla ölçümleri kaydedin.
Op-ampların pin7 uçlarında 16Vdc , 4nolu pinlerinde -16Vdc olmalı.
723 ün 3 nolu pininde 7,15Vdc olmalı
741 lerin 6 nolu pinlerinde  +15Vdc varsa
"
Kontrol entegreleri çıkış voltajının yükselmesini bekliyordur. Engel güç katında olabilir.
Öncelikle bu voltaj değerlerini ölçüp yazın.
Farklı bir şey varsa nedenini bulalım, yoksa transistörlere yöneliriz. ;)

Kolay gelsin.
----------------------------------------------------------------
Bu arada işçiliğini beğendim. 8)

haylaz

Opampların pin 7 ucunda +14.73volt pin 4 de +15volt
723 3nolu pinde 2.324volt var
741lerin 6nolu pininde 13.80volt var

asma

Alıntı yapılan: haylaz - 02 Mart 2015, 20:39:05Opampların pin 7 ucunda +14.73volt pin 4 de +15volt
723 3nolu pinde 2.324volt var
741lerin 6nolu pininde 13.80volt var
İlk olarak pin 4 de +15volt yazmışsın, -15V olduğunu varsayıyorum.
İkinci durum, 723 3nolu pinde 2.324volt var :
Eğer 723 ün 6. pininde 7V var ve 3 nolu pinde yoksa, 723 çıkışı fazla akım çekiyor ve voltaj düşüyor. (30mA sınırı aşılmış)
723 ün 5. ve 6. pinlerinde referans voltajı olmaması durumunda yüksüz çalışma normal olmazdı, diğer ihtimalleri eliyoruz.
Çıkış voltajı düştüğünde , 741 çıkışları pozitif beslemeye yakınsa , kontrol katının müdahalesi yoktur. (Over Current veya Over Voltage durumları oluşmuyor)

R2: 22 ohm dirençten şüpheleniyorum. Değeri doğru mu, 220 ohm olmasın, kontrol edermisin?

Kolay gelsin.

haylaz

Teşekkür ederim elimden gelenin eniyisini yapmaya çalısıyorum 723 ün 6nolu pininde7.16 volt var 3nolu pinde 2.200 volt 5nolu pinde 7.15 var dediginiz gibi direnç 22k takmışım 22 ohm takınca düzeldi ama volt ayarı yapamıyorum şimdide:-(
[mergedate]1425329381[/mergedate]
Asma usta teşekkür ederim yardımınız için yeni bi kart basıcam daha dikkat ederek size birkaç sorum olacak elimdet 2 adet 0-24/9-0-9 voltajında troid trafom var. 12 volt simetrik besleme yerine 9 simetrik besleme kullansam sorun olurmu lm741 in datasheet ne baktım çeşitli voltlarda çalışıyo emin olmak istiyorumb bu devreden 2 adet yapsam simetrik çıkış yapabilirmiyim birde elimde 2n3055 var 2 adet. Bir tanesinden max kaç amper çekebilirim teşekkürler

asma

"volt ayarı yapamıyorum şimdide"
Ne demek bu şimdi? Ne anlamam gerekiyor?
Aynı soruları soruyorum, farklı cevaplara göre sonuca ulaşmaya çalışıyorum.
Nasıl olduysa bu sefer nokta atışı oldu.
Lütfen bir şeyleri ölç ve paylaş, birlikte yorumlayalım.
Özellikle IC2 etrafına yoğunlaş.
Kolay gelsin.
---------------------------------------------------------

0-24Vac ve 2X9Vac uygundur.
2N3055 için en fazla 3A uygun olur. Pek güvenme , sahtesi çok olan bir ürün.
Neden kart basıyorsun? hatayı bulmadan tekrarlamak hoş olmaz.
Elbette iki ayrı trafo ve iki ayrı devre kurarsan simerik voltaj elde edersin.
Birbirine senkron için (tek pot ile simetrik ayar için) ben bir şeyler düşünürüm. ;) Söz vermiyorum.

haylaz

Yarın kaldıgımiz yerden devam ederiz asma usta voltaj çökme sorunu halloldu ayarıda yarın hallederiz yardımlarınız için teşekkürler

asma

Alıntı yapılan: haylaz - 02 Mart 2015, 23:24:05Yarın kaldıgımiz yerden devam ederiz asma usta voltaj çökme sorunu halloldu ayarıda yarın hallederiz yardımlarınız için teşekkürler
Tamam olur.
Bir şey değil, bu devre için her zaman yardım edebileceğimi daha önce de yazmıştım. 
Ancak ben gece vardiyasında çalışıyorum, zaman zaman foruma bakma fırsatım oluyor ve gündüz öğlene kadar ayaktayım. Sonra uyumam gerekiyor. ::)
Keşke ayar probleminin ne olduğunu yazsaydın. Voltaj sabit 27Voltta kaldı , 18-25V arası veya 0-12V arası ayarlanabiliyor gibi...
Tekrar test etmek için zamanın olmadığını anlıyorum ama gördüğün problemi yazsaydın, sabah seni yönlendirebileceğim bir mesaj okurdun. ???

Daha önce devrenin çalışmasını anlattım. (diğer konularda) Çözümleri açıklamasıyla yazmaya çalışıyorum. Bu iş bittiğinde sen de bu devrenin her türlü sorununu analiz edip sonuca ulaşabilmen lazım. Bende çalışan bir örneği var ve 20 yıllık. Çok çalıştırılmadı , yıpranmadı ve hiç arıza yapmadı. (ben yapmadım) Orjinal pcb ile çift trafo ile çalışıyor. Tek ilavesi aşırı akım LED i yandığında bir buzzer de ötüyor.
Devreyi bitirip kutuladığında yıllarca sorunsuz kullanacasın. ;)

Kolay gelsin.

haylaz

Devre 29 voltta sabit hiç oynama yok fanı bagladıgımda son sürat dönmeye başladı çökme namına hiç birşey yok bu devreyi bitirince diptrace ile pcb çizimini forumda paylaşıcam herkez faydalansın bari sayenizde az çok devreye voltaj çökmelerinde napmam gerekdigini ögrendim (dirençleri Yanlış takmamam gerekdigini :-) )

asma

Alıntı yapılan: haylaz - 03 Mart 2015, 06:46:30Devre 29 voltta sabit hiç oynama yok fanı bagladıgımda son sürat dönmeye başladı çökme namına hiç birşey yok bu devreyi bitirince diptrace ile pcb çizimini forumda paylaşıcam herkez faydalansın bari sayenizde az çok devreye voltaj çökmelerinde napmam gerekdigini ögrendim (dirençleri Yanlış takmamam gerekdigini :-) )
Öncelikle dikkatli olmayı sen öğreneceksin. Ben sorunu bulma yöntemini öğretmeye çalışıyorum.
Balık tutup vermek değil amacım, nasıl yakalandığını öğrendiğinde faydalı oluruz.

Arıza tespitine devam:
29Vdc çıkış voltajı çok yüksek bir değer, neredeyse giriş voltajını çıkışa veriyor. İlk akla gelen güç katındaki kısa devredir. (transistörlerden birinin B-C arası kısa devre olması yeter)
Ancak biz arızayı tespit edip öyle sorunu giderelim.  ;)
Şemadan takip ederek gerilim ayar potunun (50k) bir ucunu ölçelim. R4 , R5 , R6 dirençlerine bağlı olan uçtaki gerilim (bu uca A noktası diyelim) daha önce kullandığımız ölçüm şasesine göre (723 ün 7 nolu pini) '0' sıfır olmalı. regülatör dengedeyken <+/-100mV olmalı. Bu kadarlık farkı sıfır kabul edebiliriz.
A noktasındaki gerilim pozitif ise çıkış gerilimi en yüksek değere çıkması normaldir. Sebebi P1 ya da R24  açık devredir , üzerinden akım geçmiyordur. Yani geri besleme bilgisi gelmediğinde çıkışın 0 olduğunu düşünüyor garibim. :o
A noktasındaki gerilim negatif ise çıkış gerilimi set değerinden (potun o anki konumuna göre) yüksek demektir.
Bu durumda Ic2 nin 6. pini negatif voltaj vermelidir. (yoksa 741 bozulmuş olabilir)
BD241 in beyz ucunda da negatif voltaj olmalı. (yoksa D4 1N4148 bozulmuş olabilir)
BD241 in C ve E uçları devrenin güç şasesi olan negatif çıkış terminalinden ölçülür. Muhtemelen 30V ve 29V gibi değerler görülür.
Eğer voltaj eşitse 3055 lerden en az biri kısa devre (B ile C arası) ya da BD241 in C-E arası kısa devre. Son ihtiman D8 kısa devre.
Fark varsa C>E şeklinde BD241 sağlam , 3055 lerden en az biri bozuk...
Bozuk dedim diye transistörün bozuk olması şart değil. ;D kablosu birbirine değer , arıza oluşur. Transistörü söker ölçersin sağlam gözükür. ;)

haylaz

Siyah probu 723 ün 7nolu pinine kırmızı probu A noktasına yerleştirdim pot 0 konumundayken -29.75volt yükseltince +10.30 volt oluyor ıcs2 nin 6nolu pini potla oynuyunca +13.50 ve +15.50 arsı oynuyor Bd241 beyz ucunda +0.957 collektör +0.326 emiter +0.337 var
[mergedate]1425501908[/mergedate]
Devreden bütün transistörleri söktüm -07.00volt ve -0.958volt arasında oynuyor

asma

A noktası pozitif değer olarak referans gerilimini geçemez , negatifte ise çıkış gerilimini geçemez. ;)
741 bozuk ve girişine +15volt beslemesinden voltaj geliyor.
A noktası negatif ise 6 nolu pin de negatif olmalıydı. Yine 741 bozuk demek.
Tabii simetrik beslemenin negatifi yoksa karışmam. Önceki ölçümlerde kontrol kısmında besleme ve referans gerilimini kontrol ettiğimiz gibi her ölçümden önce bunlar kontrol edilmeli.

Ölçüm şasesi önemli; her yeri aynı referans noktasından ölçemeyiz. Doğru ölçseydin, BD241 in C ve E uçlarında 30V civarında değer görürdün.
Daha dikkatli olman gerekir.

Kolay gelsin.

haylaz

4 tane 741 degistirdim. 29 voltta sabit duruyo gene

[mergedate]1425506262[/mergedate]
Alıntı yapılan: asma - 02 Mart 2015, 23:14:00"volt ayarı yapamıyorum şimdide"
Ne demek bu şimdi? Ne anlamam gerekiyor?
Aynı soruları soruyorum, farklı cevaplara göre sonuca ulaşmaya çalışıyorum.
Nasıl olduysa bu sefer nokta atışı oldu.
Lütfen bir şeyleri ölç ve paylaş, birlikte yorumlayalım.
Özellikle IC2 etrafına yoğunlaş.
Kolay gelsin.
---------------------------------------------------------

0-24Vac ve 2X9Vac uygundur.
2N3055 için en fazla 3A uygun olur. Pek güvenme , sahtesi çok olan bir ürün.
Neden kart basıyorsun? hatayı bulmadan tekrarlamak hoş olmaz.
Elbette iki ayrı trafo ve iki ayrı devre kurarsan simerik voltaj elde edersin.
Birbirine senkron için (tek pot ile simetrik ayar için) ben bir şeyler düşünürüm. ;) Söz vermiyorum.
Asma usta bu devre çalışıyodu eski kartta boyutları ufaltmak için birazdaha ufak çizdim bu hale geldi eski kartan tekrar bastım 1 2 tane parçasını eski karttan taktım ondanmı bilmiyorum elimde 723 yok suan olsa onuda degiştiricem anlamadım gitti

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın