2 kanal oto amfisi IRFP240&IRFP9240

Başlatan fatih_celebi24, 15 Şubat 2015, 02:08:27

fatih_celebi24

merhaba arkadaşlar  uzun zaman yapılmış yeni denenmiş oto amfi projesini sizinle paylaşmaktayız.
Devrenin tasarımı üstad'a aittir.
sağlam ve çalışan bir devredir. Ben sadece amfi katını denedim preamp katındaki entegreleri izmir'de bulamadığım için deneyemedim. Orijinal şemaya sadık kaldım. sadece küçük değişiklik yaptım.
REM beslemesini soğutucunun üzenine bağlamış olduğum 85C normalde kapalı termik ile aşırı ısı koruması eklemiş olmaktayım. soğutucunun sıcaklığı 85C aştığı anda termik kontakları açarak amp rem beslemesini kesmekte ve amp tekrardan off konumuna geçmektedir. Isı seviyesi tekrardan 85C altına indiğinde termik kontakları kapatarak amp on konumuna almaktadır.  Çıkış besleme kondansatörlerin arasında ki dirençleri 1W olarak ve opamp beslemesini sağlayan 330ohm 1 W yerine 330ohm 2W kullanılmıştır IRFZ44 yerine IRFZ48 kullanılabilmiştir. IRFZ48 gate tetiklemesini sağlayan 100ohm dirençler 2W olarak degiştirilmiştir amp katıntaki a43 transistör bulamadığım için muadil olan a42 (mpsa42) ile değiştirilmiştir. smps trafo sarımı saat yönünde yapılmalıdır. orijinal şemada 2x12 tur yazmaktadır smps çıkısında 2x20V elde etmekteyim vcc 11.7V vcc 14.4V oldugunda 2x28 elde etmekteyim amp max çalışma voltajı 2x50v ancak güç artırımı için sipir sayısı artırıla bilinir.

yapacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin.
RESİMLER

Technical data:
Output power:
60 Watt RMS @ 8 Ohm (1KHz sinewave) - 90W RMS @ 4 Ohm
Sensitivity:
1V RMS input for 58W output
Frequency response:
30Hz to 20KHz -1dB
Total harmonic distortion @ 1KHz:
1W 0.003% 10W 0.006% 20W 0.01% 40W 0.013% 60W 0.018%
Total harmonic distortion @10KHz:
1W 0.005% 10W 0.02% 20W 0.03% 40W 0.06% 60W 0.09%
Unconditionally stable on capacitive loads

serkan_48

cevat1

Paylaşım için teşekkürler. Baskılı devresi yok mu?

fatih_celebi24

Var eklemeyi unutmuşuz akşam link yenilemez
[mergedate]1423996542[/mergedate]
Yanlız voltaj olayını çözemedim 2x12 sipirde voltaj 30V yakın çıkması lazım ancak 21 voltta kalıyor spir başına 1.6v düşmekte olmadı tekrardan saricaz nüveye
[mergedate]1423997081[/mergedate]
Alıntı yapılan: cevat1 - 15 Şubat 2015, 11:23:17Paylaşım için teşekkürler. Baskılı devresi yok mu?

suan ekledim kontrol edebilirsiniz

memleket

murat11h1

Alıntı yapılan: fatih_celebi24 - 16 Şubat 2015, 10:54:39KUTULAMA İŞİNE DAHA GİRİŞMEDİM
Baskı devreyi bu şekilde nasıl çizdin. yani plaketin neredeyse tamamını kullanmışsın. Ya da bunun bir tekniği mi var?

fatih_celebi24

Kardeşim ben çizmedim üsdat çizmiş zaten önemli olan bu şekilde çizmektir malum amfi çizimlerinde şaseleme tekniği her zaman kullanımı bir esasdır bu şekilde çıkışlardaki dip gürültünün önüne geçmiş olursun

murat11h1

Alıntı yapılan: fatih_celebi24 - 16 Şubat 2015, 16:40:01Kardeşim ben çizmedim üsdat çizmiş zaten önemli olan bu şekilde çizmektir malum amfi çizimlerinde şaseleme tekniği her zaman kullanımı bir esasdır bu şekilde çıkışlardaki dip gürültünün önüne geçmiş olursun
Evet nedenini bildiğim için sordum zaten. Ayrı ustalık isityor tasarım.
Normalde devrede toroidler felan yok ama sen sanat eserine dönüştürmüşsün eline sağlık.

smps

Eğer çizimden kastın malzeme yerleşimi değilde devre nin baskı devresi hazırlanırken bakır yuzeyin tümünün en az kayıpla nasıl kullanılacağı ise o konu hakkında proteus kullanıyorsan sorunu cevaplayabilirim :)

murat11h1

Alıntı yapılan: smps - 16 Şubat 2015, 17:49:47Eğer çizimden kastın malzeme yerleşimi değilde devre nin baskı devresi hazırlanırken bakır yuzeyin tümünün en az kayıpla nasıl kullanılacağı ise o konu hakkında proteus kullanıyorsan sorunu cevaplayabilirim :)
Dinliyorum...

fatih_celebi24

Nüve sarimını tekrardan düzenledim sonuç gayet başarılı resimli bir şekilde konuya eklicem

smps

Alıntı yapılan: murat11h1 - 16 Şubat 2015, 18:02:53Dinliyorum...
Eve geldim sonunda anlatayım nasıl yapılacağını
ADIM 1
m[![iage](http://i.hizliresim.com/XB0y3D.jpg)](http://hizliresim.com/XB0y3D)
İlk önce çizim bittikten sonra ZONE MODE aracını seçip tüm plaket yüzeyinin tümüne bir kare çizer gibi çiziyoruz ben sarı board çizgisinin üstünden geçiyorum
Sonra çıkan ayar penceresinden istediğimiz gibi ayar yapabiliriz bölge kalınlığı bölgenin bulunduğu katman vb. gibi ben  olduğu gibi bırakıyorum hiçbir değişiklik yapmıyorum
[![image](http://i.hizliresim.com/9VQRZ9.jpg)](http://hizliresim.com/9VQRZ9)
[![image](http://i.hizliresim.com/YvDM7a.jpg)](http://hizliresim.com/YvDM7a)

Daha sonra çıkan pencereyi onayladıktan sonra işlem tamamdır :)

murat11h1

Alıntı yapılan: smps - 17 Şubat 2015, 23:28:48Eve geldim sonunda anlatayım nasıl yapılacağını
ADIM 1

İlk önce çizim bittikten sonra ZONE MODE aracını seçip tüm plaket yüzeyinin tümüne bir kare çizer gibi çiziyoruz ben sarı board çizgisinin üstünden geçiyorum
Sonra çıkan ayar penceresinden istediğimiz gibi ayar yapabiliriz bölge kalınlığı bölgenin bulunduğu katman vb. gibi ben  olduğu gibi bırakıyorum hiçbir değişiklik yapmıyorum

Daha sonra çıkan pencereyi onayladıktan sonra işlem tamamdır :)
Süpersin arkadaşım. Çok teşekkürler. Ne demişler bir elin nesi var iki elin türkü çığırır.  ;)

smps

oktay

bu anfiyi 1-2 ohm çalışır mı çıkış mosfetleri artırsak olurmu

fatih_celebi24

Her türlü çalışır ancak ısınma faktörü büyük olacağından daha büyük bir soğutucu takmalısın ayriyetten voltaj da düşük tutmalısın 2x30 gibi kararlı çalışabilmesi için voltaj onemlidir
[mergedate]1424257148[/mergedate]
konuyu düzenleyemedik. yorum olarak eklemekteyken öncelikli olarak . devre üstündeki 15V zener diode çeyrek watt değil yarım veya bir watt olarak değiştirirdim. almış olduğum zener diode'ler diş gövdesi metal kaplamalı ısıya dayanaklıdır . ısı faktöründen zener diode da  bozulma meydana gelmişti  . NE555 beslemesini sağlayan 330 ohm 2W direnç'i 470 ohm 2W olarak değiştirdim. direnç üzerindeki ısınmayı en az seviyeye indirmiş bulunmaktayım. Ayriyeten nüne'yi tekrar dan sararak 2X18 tur olarak değiştirdim. VCC 11.7V ta çıkış gerilimi 2x35V VCC 13.7V da çıkış gerilimi 2x37.5V VCC 14.4V da çıkış gerilimi 2x41V olarak ölçüldü. amfi çıkışlarına bağlayacağınız subwoofer ohm göre çıkış gerilimi yükseltilip düşürülebilinir. en kısa zamanda kutulama ve video ekleme işlemini gerçekleştireceğim..

oktay

fatih bey bu anfiyi 4+4  2 ohmluk bir basta kullanmayı planlıyorum mosfetleri çoğaltmak ısı ve güç iççin iyi olur sanırım bas 400w lık teşekkürler.

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: oktay - 19 Şubat 2015, 00:17:24fatih bey bu anfiyi 4+4  2 ohmluk bir basta kullanmayı planlıyorum mosfetleri çoğaltmak ısı ve güç iççin iyi olur sanırım bas 400w lık teşekkürler.

teşekkürler Oktay ilgilendiğin için tam olarak anlayamadım 2 adet subwoofer mı var yoksa tek subwoofer çift bobin mi ? 400W demiş olduğun subwoofer  nominal rms mi ? yoksa max. rms mi ayriyeten bağlantı yapacağın subwoofer modelini yazarsan daha yararlı olur.

oktay

fatih_celebi24

Kesinlikle iyi bir secim olur kanal başına 4 ohm de 100W güç üretmekte 2 ohm de bu 140W çıkar bide cikişlari köprü yapıp kanal başına 1 ohm düşer buda 180W eşit olur toplamda 360W çıkış gücü üretmiş olursunuz bu da bağlayacağınız subwoofer hayli hayli idare eder yanlız şöyle bir sorun olcak ısınma faktörü çok yüksek olcak belli bir ısıdan sonra verimde ciddi düşmeler meydana gelcek %90 verim aldığınız cihazdan % 70 verin alacaksınız  size tavsiyem maddi yönden bir sıkıntınız yoksa bu devreden 2 adet yaparsanız daha sağlıklı çalışır maliyet olarak 25tl tutu pasif elemanlar 240&9240 5tl tanesi irfz48 3tl tanesi byz ler 2tl tanesi nuve bobin teli soğutucuya para vermedim elimde vardı malzeme 1.kalite ithal hepsi

oktay

ben bu şekilde değilde sadece anfi kısmını kullanmayı düşünüyorum elimde 2x30ac voltluk trafo var ben köprü yapmayı bilmiyorum bana mono olarak lazım bu anfi ama ben moslara paralel konusunda ısrarlıyım ne dersiniz

fatih_celebi24

sen ev demi kullanmayı planlıyorsan olur ancak benden söylemeli si bu devre bu seklide çalışır en fazla 2 tane daha mosfed eklersin fazlasını kaldırmaz. ama araçtaki gibi tok ve dolgun ve temiz ses istersen smps kısmını da yapmalısın.   

oktay

Bu mje 340-350 ler paralel moslara yeter mi yoksa daha güçlü bişey olabilir mi bu transistörleri ana soğutucuya değilde 220 kılıf soğutucuya bağlasak soğutur mu şimdiden teşekkürler

fatih_celebi24

:) ÜSTAD SEN EWDE KULLANCAK SAN HİC ZAHMET ETME  EW AMP BAKIN BU OTO İÇİN TASARLANMIŞ ELİNDEKİ TRAFIYUDA DEGERLENDİRMİŞ OLURSUN
[mergedate]1424474266[/mergedate]
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5651.0 BU LİNKTEKİNİ Bİ BAKIN İSTERSEN
[mergedate]1424474326[/mergedate]
arkadaşlar video ve bir kaç resim ekledim konu sonuna ayriyeten crosswer katınıza ekledim kontrol edebilirsiniz.

[mergedate]1424783853[/mergedate]
arkadaşlar son olarak anlatım videosunu sizinle paylaşmaktayız. sub kontrol devresini ekliyorum kullanabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=DxBkbnqu36Y#ws

http://www.youtube.com/watch?v=LspuLsrcAYs#

fatih_celebi24

2 ohm de sıkıntısız çalışabilmesi için 2 adet daha irfp70n06 eklendi

220v

Herkese iyi çalışmalar arkadaşlar. Devreyi uygulama kararı almıştım fakat baktım ki pcb boyutu tespit edilmemiş  :'( . Bir de kullanılan toroid hakkında nereden alındı ve boyut, özellik hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Bu arada Ankarada ikamet ediyorum ama Bluemaviden satın alıyım dedim toroidi, orada da yeşil toroid var. Yeşil DMR40 bunun için oldukça büyük ve pahalı bir toroid. Onun yerine daha küçük hangi toroid kullanılmalı tespit etmek güzel olacak  :)

fatih_celebi24

Alıntı yapılan: 220v - 10 Kasım 2015, 17:41:42Herkese iyi çalışmalar arkadaşlar. Devreyi uygulama kararı almıştım fakat baktım ki pcb boyutu tespit edilmemiş  :'( . Bir de kullanılan toroid hakkında nereden alındı ve boyut, özellik hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Bu arada Ankarada ikamet ediyorum ama Bluemaviden satın alıyım dedim toroidi, orada da yeşil toroid var. Yeşil DMR40 bunun için oldukça büyük ve pahalı bir toroid. Onun yerine daha küçük hangi toroid kullanılmalı tespit etmek güzel olacak  :)
Kardeşim plaket PCB boyutu PDF çıktısı ile ayni baskı yaparken bire bir boyutta çıktı alçak nuve konusunda bende fazla detaylandirmadim ben eski hurda oto anfi bordundan soktuk sardim ve taktim yanlız sararken siki sar yoksa nuveden hırıltı sesi gelmekte nuvenin iç ve dış çap üst gorunusteki ile ayni

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın