REGAL PLAZMA SES VAR RESİM YOK

Başlatan ali usta, 15 Şubat 2015, 00:53:59

ali usta

REGAL PLAZMA SES VAR RESİM YOK
Ses net olarak var, artırıp azaltılıyor. Resim ve ışık hiç yok. 17PW26-4 v.1 model: Besleme katında C851. 1000uf 16v,C850. 1000uf 50v kondansatörleri şişmiti değiştirdim fark etmedi. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

erg123

Adnan ustanın dediği gibi invertör sağlam mi hafif olsada görüntü var mi ve ya ışık sonra kondansatörlerden yapabilir atıyorum böyle durumda fişten çıkartıp 2 3 dk sonra fişe taktın mi görüntü geliyor mu
[mergedate]1423956830[/mergedate]
Bunlardan biri 35v lük çıkış filtre kondansatörü diğeri 16v lük filtre 35lik kondansatör 24v çıkarıyordur bu da invertör e gider 16lıktan 12v çıkar oda anakart besler

smps

kolay gelsin peki stand by ışığı yanıyormu

ali usta

ilginiz için sağolun.
-Ne önde nede arkada aydınlatma yok invertör tarafını ölçtüm 24,5 v var ama aydınlatma yok.
-1 saat çalışsada ışık halayok patlak 2 kondasatörü değiştirdim ama başka bozuk olan varsa daha bilmiyorum 30v devresindeki 3 kondasatörü kontrol etim sağlam idi tüm votajlar tamam yalnız 30 v 24,5 v olarak çıkıyor devresinde bir a normallik göremedim 33v bulamadım semada 33var ama şasede bulamadım.
-Stand by ışığı var start verildiğinde de çalışıyor ses geliyor ama ne önde nede arkada resim ve ışık yok.

erg123

Aydınlatma yoksa invertör arızalı invertör e 24v giriş olur yalnisim olmasın 12 pindir 5 i 24v 5 i şase invertör e yönelmem lazım ustam çıkışı var mi çıkışı kaç v bilmiyorum dikkat et

ali usta

22 yıldır tv tamirciliği yapıyorum. İvertöre yönelmişim ama ilk sefer bir plazma  ivertörne bakıyorum. sizin yardımlarınızla tamir ederiz inşallah. İnvertör sistem olarak yabancı değilim doğru akımı ac akıma çevirme sistemidir en basiti bazı fenerlerde kullanılmış 1997 2000 yıllarında sık sık tamirini yapıyorduk. Tabi ki buradaki biraz farklı daha gelişmiş.
Nerden başlasam?

erg123

Ustam çıkışı hiç ölçmüş değilim sanada ölç diyemem kaç v çıkıyor bak ta diyemem üstündeki parçalara bak yanık var mi yok mu sonra bobinlerin omajini ölç 4 tane var sökmeden oluyorsa hepsini ölç farklı omaj veya hiç omaj göstermeyen varsa bobin arızalıdır

Mr_YAMYAM

PLAZMA TV'lerde bildiğim kadarıyla bilindik inverterlerden yoktur.
Y BOARD denilen ve farklı çalışma prensibine sahip bir board bulunmaktadır. Çoğu plazma TV'lerde genellikle bu board arızalanmaktadır. Fiyatı da oldukça pahalı idi bir zamanlar.
ÇÖZÜM İÇİN:
Y boardı besleme kartından ayırınız. Tüm besleme gerilimleri normale dönerse Y board arızalıdır.
Eğer hala değeri tutmayan gerilimler var ise sorunu besleme devresinde aramak gereklidir.

erg123

Yamyam ustam invertör tarafını ölçtüm 24v var    Aydınlatma yok diyor invertör arızalı fiyatı 100-150 tl arasi bobinlerden biri bozulmuştur büyük ihtimal tamir etse düzelir

ali usta

Arkadaşlar resimde işaretlediğim F102 ki sanırım sigortadır ve açık dere bu invertör iki bölüme ayrılmış yan yana iki sigorta ile besliyor bir tanesi resimde işaretlediğim gibi sağ taraftaki açık devre ama aynı tarafın sigortanı beslediği devre kısa devre sigortayı değiştirmeden bu sorunu ortadan kaldırmam gerek sanırım. Hala yardımlarınızı bekliyorum
Not: buraya koyduğum resimler temsili değil bizzat kendim çekip sizinle palaşıyorum.
ilginiz için teşekürler.

Adnancoskun

F102 sigortadır, açık devre ise yerine yenisini takin... Takmadan önce gnd f102 arasini kısadevre kontrolü yapin bence..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

erg123

Aynen adnan ustanın dediğine katılıyorum orda optokuplor var galiba onlar i da ölç istersen ustam

serkan_48

Trafo ile voltajı yükseltmek için kullanılan pirimerde anahtarlamayı yapan transistör yada mosfet yokmu ?

Diğer arkadaşlarında değindiği gibi atık sigorta hattı üzerinde kısa devre kontrolü yapınız. Büyük ihtimal trafoyu anahtarlayan parçada sıkıntı olabilir. Çok nadiren sigorta voltaj dengesizliği yada başka bir durumdan atmış olabiliyor. Üzerinde çalıştığım devrelerde sigorta atıyor ancak yenilediğimde çalışmaya devam edebiliyor.

Kolay gelsin.

ali usta

Resimde işaretlediğim parçalar Q310,Q311,Q312 Nolu  4614 BV9K2K kodlu parçalar bozuk çıktı 4614 BV9K2K kodlu parçayı nasıl bulabilirim?

smps

Sanırım mosfet o entegreler
http://www.stansontech.com/download/Trench%20MosFet/STC4614.pdf
Yurt dışından belki bulabilirsiniz ama hurda bi kart bulabilirseniz ondan söküp takmanız daha kolay olucaktır

erg123

u 4614b diye google da arat türk sitelerinde fiyat var tanesi 7 8 tl arası npn pnp mosfet entegresi datasheette öyle diyor

smps

Alıntı yapılan: erg123 - 17 Şubat 2015, 23:41:22u 4614b diye google da arat türk sitelerinde fiyat var tanesi 7 8 tl arası npn pnp mosfet entegresi datasheette öyle diyor
Haklısınız bejn 4614 diye aratmış ve bulamamıştımn demek ki yanlış aramışım :)

erg123

Ben buldum ama resim yok bunun iki kılıfı var biri smd diğeri bacaklı

smps

ali usta

Bu Parçayı bulmak zor bu parçalar bulunsa dahi başka bulunması zor parçalarda bozulmuş olabileceği gibi bulunan parçalar tam uymaya da bilir, en iyisi invertörün tamamını değiştirmek galiba. Uygun invertör nereden bulabilirim
Sizin tavsiyelerinizi bekliyorum.

seron

bu parça cihazın teknik servisinde bulunur ki size vermezler, bir de kartın üzerindeki seri numarası adı vs varsa internetten ararştırarak ancak internet üzerinden siparişle bulunabilir. alibaba veya türevi yerlerden sipariş ederseniz 2 hafta gibi bir sürede anca elinizde olur; tabi bulabilirseniz.

düzelti:

regal, vestelin yan sanayisi olduğundan kart muhtemelen bizzat vestel tarafından üretiliyordur. yani muhtemelen bulmakta güçlük çekebilirsiniz. şayet üstesinden gelemiyorsanız, gurur meselesi yapmaktansa servisine de başvurabilirsiniz.

Öğretmen27

O parcalarin bozuk olduguna nasil karar verdiniz? Bizim olcu aletlerimizle nasil bozuk oldugu anlasiliyor?  Devre uzerinde acik devre veya kisa devre o entegreler icin teshisde yeterli olmaz diye dusunuyorum.
Belki de benim yanlisim.var

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın