güç elektroniği

Başlatan ottre, 14 Şubat 2015, 11:29:50

ottre

merhaba arkadaşlar yeni üye oldum günlerdir aklımda bir soru var danısmak istedim .
mesela 50 volt 50wat yani 1 amper 50 volt bir kaynaktan dc dc çevi,rici ile 10 adet 5volt 1 amper güç elde etmek mümkünmüdür
yada söyle söyliyeyim 1000watt bir kaynaktan 5 volt 3 amper olmak üzere 50 yada 60 adet uç çıkartamı ? teşekkürler

serkan_48

dc to dc çeviricilerinde bir verimi vardır. Bu verim hiçbir zaman %100 olmamakta. Bu nedenle kayıplar kadar düşüş olacaktır.

ottre

tam verimle olmasada böyle yapmak mümkün sanınırm burdan bunu anladım :)

serkan_48

Dönüşüm verimlerini %100 olarak düşünürseniz kayıpları yok sayarsanız mümkündür elbette ama sayarsanız çünkü gerçek hayatta %100 verimle dönüşüm mümkün değildir.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ottre - 14 Şubat 2015, 11:29:50merhaba arkadaşlar yeni üye oldum günlerdir aklımda bir soru var danısmak istedim .
mesela 50 volt 50wat yani 1 amper 50 volt bir kaynaktan dc dc çevi,rici ile 10 adet 5volt 1 amper güç elde etmek mümkünmüdür
yada söyle söyliyeyim 1000watt bir kaynaktan 5 volt 3 amper olmak üzere 50 yada 60 adet uç çıkartamı ? teşekkürler
sanırım anlaşılmayan bir durum var,
sizin elinizde 50 volt var ve siz bundan 10 tane 5 volt elde etmek istiyorsunuz? bunu gerilim bölücü dirençlerle elde etmeniz mümkün değildir, yada diğer bir deyişle 10 tane 5volt seri bağlantı mümkün değildir....
sebebi şudur, hepsinden aynı akımı çekmeniz gerekir, eğer sabit bir yük değilse dengesizlikler olacak, kiminde 5 volt, kiminde 7 volt, kiminde 3 volt oluşacaktır,
eğer yükünüz sabit dirençli ise (örneğin bir akkortelli lamba vb) o vakit hepsini aynı anda çalıştırmak kaydı ile mümkündür, ama bu iş sadece lambaların hepsini aynı anda yakmayı gerektirir..

ancak elinizde 50 volt bir gerilim/akım kaynağı varsa, ve size 5 volt çıkış lazımsa DC-DC converter yapabilirsiniz, bunda da giriş 50 volt diye çıkıştan 10 tane 5 volt almanız gerekmez, istediğiniz sayıda 5 volt alırsınız, sadece giriş gücü ile çıkış gücü eşit olmalı (idealde)  , Çıkış gücü asla giriş gücünü geçemez...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ottre

peki birşey daha 50 volttan atıyorum 9 tane 5 volt gerekiyor  bunların herbirine ayrı çeviricimi gerekir ki acaba

[mergedate]1423911011[/mergedate]
birde ben çevre mühendisliği ögrencisiyim.yaklaşı 1 yıldır sürekli kitaplar okuyarak birşeyler yapmaya çalısıyorum teorik bilgim çok fazla yok.
 güç elektroniği hakkında böyle çok fazla teorik kısma girmeden güç çeviricileri hakkında bilgiveren vede bu çeviricideki malzemeleri secme hakkında bilgi veren bir kitap varmıdır

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ottre - 14 Şubat 2015, 12:56:04peki birşey daha 50 volttan atıyorum 9 tane 5 volt gerekiyor  bunların herbirine ayrı çeviricimi gerekir ki acaba

[mergedate]1423911011[/mergedate]
birde ben çevre mühendisliği ögrencisiyim.yaklaşı 1 yıldır sürekli kitaplar okuyarak birşeyler yapmaya çalısıyorum teorik bilgim çok fazla yok.
 güç elektroniği hakkında böyle çok fazla teorik kısma girmeden güç çeviricileri hakkında bilgiveren vede bu çeviricideki malzemeleri secme hakkında bilgi veren bir kitap varmıdır

Eğer devreler birbirinden bağımsız çalışacaksa, ve eğer step down yaparsanız, evet her çıkış için ayrı ayrı yapmalısınız,
ancak bir tek SMPS tasarlayarak, sekondere istediğiniz sayıda sarım yaparak, birbirinden bağımsız çıkışlar alabilirsiniz...

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

smps

yok gerekmez örneğin sekonderden 9 adet ayrı 5 v alabileceginiz şekilde sarım yapılabilir hocalarım yanlışım varsa düzeltsin
Kitap konusuna gelince size o konuda diğer arkaslar yardimci olacaktır Adnan hocam benden hizli çikmis :)
[mergedate]1423912676[/mergedate]
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=40.0

ottre

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın