jet uçaklarının bir parçası hakkında [soru]

Başlatan fatih343, 08 Şubat 2015, 19:49:31

fatih343

Arkadaşlar şuan kafama takılan şey jet uçaklarda saydam bir ekran varya. Üzerinde yeşil yazılar var uçağın dengesini filan yazıyo
O ekran nasl yapılıyor? Basit bir örnek verebilecek veya bunu nasl araştırmalıyım bilgisi olan lütfen yardımcı olabilirmi?
Ne kadar ekmek o kadar köfte

serkan_48

o ekran değil bildiğim kadarıyla pilotun önünde 45 derece açı ile bir cam duruyor. Bu cama alttan projeksiyonla görüntü yansıtılıyor. Bu şekilde camda görüntü oluşturuluyor.

Ben temel çalışma sistemini böyle biliyorum camın belki özelliği vardır v.s. bilemiyorum.

seron

yapımı basit: bir tane cam, birtane alüminyum folyo, bir tane de pili alıyorsun... ;D şaka şaka.

açıkçası az önce biraz araştırdım ama malesef adını bilmeyince birşey çıkmıyor.
politikacıların kullandığı "promter" cihazı gibi olabilir ya da benzer bir holografik ekran olabilir.
bunu ancak bu işi iyi bilenlerden öğrenebiliriz. en basiti serkanın söylediği.

serkan_48

Dostum sana bir iyilik yapayım sanırım aradığın bu ..

Anahtar kelimen ise "hud display" olmalı. Hud un da açılımı "head up display" kelimelerinin baş harfidir.

Bir önceki mesajımda bahsettiğim cama yansıyan projeksiyon görüntüsü aşağıdaki örnekteki gibi..

fatih343

Alıntı yapılan: serkan_48 - 08 Şubat 2015, 20:12:33Dostum sana bir iyilik yapayım sanırım aradığın bu ..

Anahtar kelimen ise "hud display" olmalı. Hud un da açılımı "head up display" kelimelerinin baş harfidir.

Bir önceki mesajımda bahsettiğim cama yansıyan projeksiyon görüntüsü aşağıdaki örnekteki gibi..

Kardeşim çok teşekkür ederim. Devam eden bir uçak projem var şuan kendi yakıtını kendisi üreten bir sistem kuruyorum eğer gerekli şartları sağlaya bilirsem bu başarılı olucak ve çok daha uzun süre uçma imkanı olucak ben bu sistemi kontrol panelinde uzaktan kumandada kullanmak istiyordum. Yardımın için çok saol bu ipucu bana yeterli :)

serkan_48

fatih343

Bitirdiğimde burada paylaşacağım kurduğum her sistemi belgeliyorum paylaşabilmek için :)

Yapay zekası çok uraştırdı sadece
Buyüzden gecikti birkaç aydır geliştiriyorum ancak daha mekanik hazır olmadığı için deneme imkanım olmuyor buyüzden paylaşmıyorum.

Mr_YAMYAM

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın