pcbway

Yürüyen Işık (Flip-Flop) Devresi ile İlgili 3 Soru!

Başlatan YENER, 15 Mart 2010, 18:08:56

YENER

   
__ Merhaba Arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. Hobi olarak ve ihityacıma göre evde kullanmak için bulduğum işe yarar devreleri yapıyorum. Bilgili arakadaşlara 3 Sorum var;

__ 1- Bir yürüyen ışık devresinde entegre olarak sadece NE555 entegresi kullanılıp en fazla kaç LED eklenerek sıra ile yanıp sönmesi sağlanabilir? Kullanılan LED\'lerden biri yanarken diğerleri sönecek ve o söndüğünde diğer sıradaki LED yanacak.

__ 2- Standart bir transistörlü yürüyen ışık devrersinde bildiğiniz gibi 2 Adet LED sıra ile yanıp sönüyor. Bu LED\'lerin sayısının nasıl arttırıp sıra ile yanıp sönmesini sağlayabiliriz?

__ 3- Aşağıdaki resimde gördüğünüz devreyi ilk önce elimdeki malzemelerle yaptım.

   

__ Bu devrede ilk önce BC238 transistörü kullandım; Olmadı. LED\'ler sürekli yanık kaldı. Malzemelerde sorun vardır diye düşünerek yeni malzemeler satın aldım. Bu sefer BC548 transistör kullandım. Devreyi tekrar uyguladım. Yine LED\'ler yanık kaldı. Burada kullanılması gereken transistör nedir? Ne yapmam gerekir?

__ Bana burada anlattıklarımın devre şemalarını, malzemelerini ve açıklamalarını yazabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden yaptığınız yardımlar için çok teşekkür ederim.

gevv

Sanırım  daha  fazla  led  kullanmak  istiyorsunuz  555 ile flip flop  yapılır  transistörler  ile devre  daha   karmaşık  olur   cd4017 ve  555  işinizi  görecektir 

Resim #1:Resim #2:http://www.talkingelectronics.com.au/projects/100%20IC%20Circuits/1-100_IC-Ccts.html

iyi çalışmalar

YENER

__ Verdiğin bilgiler ve şemalar için çok teşekkür ederim  gevv. Bu devrede işime yarayacak.  ;) Bunuda yaparım. Fakat burada CD4017 entegreside kullanılmış. Benim istediğim, entegre olarak sadece NE555 entegresi kullanılan devre ve bu devrede en fazla sırayla yanıp sönen kaç LED kullanılabileceğidir... Yani bu devrede sadece 1 entegre kullanılacak. O da NE555 entegresi.  :)


gevv

Alıntı yapılan: YENER - 15 Mart 2010, 18:56:21Yani bu devrede sadece 1 entegre kullanılacak. O da NE555 entegresi.  :)


Resim #1:Resim #2:Resim #3:Resim #4:YENER

__ İlgi ve alakanıza teşekkür ederim arakadaşlar. Devreler basit ve güzel. Bunları uygulayacağım. Size yine merak ettiklerimi soracağım;
__ 1- Bazı devrelerde \"330R\", \"47R\" gibi değerler oluyor. Buradaki \"R\" simgesi tam olarak neyi temsil ediyor? Bildiğimiz sıradan direncin simgesi mi yoksa direncin türü mü? Mesela 47R = 47 Ohm mu olur?
__ 2- Elektronikçiden yeni 4017 entegresi aldım. Üzerinde HCF4017BE değeri yazıyor. Bu entegrenin CD4017 entegresinden herhangi bir fakı var mı? Aynı işi görür mü?
__ 3- HCF4017BE entegresinin ayaklarını tanıtan kısa bir bilgi verebilir misiniz? Mesela giriş-çıkış-reset gibi...
__ Saygılarımla...  :)

gevv

evet   rakamın  sonunda \"R\" olunca  ohm  oluyor   hcf  ile   cd   arasında   büyük  farklar  yok   sanırım  frekans,hız ,güç tüketim  konularında  farklılıklar vardı  çok hassas  dijital devreler ile uğraşmıyorsanız ki tahminimce uğraşmıyorsunuz :)  cd4017  yerine hcf4017  kullanabilirsiniz


datasheet  dosyasında  bacak   bağlantı  bilgileri çalışma  voltajı vb.  bir çok bilgi bulunuyor http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/90/108738_DS.pdf

mhoca

Sanırım Yukarıdaki devrede bir yanlışlık var. İyice bakmak gerek ama ben öyle sanıyorum. Ya  da 555 değil. İyi çalışmalar.

YENER

__ mhoca hangi devrenin yanlış olduğunu düşünüyorsun? Başka bir zaman onu denerim. Şuan bende breadboard yok. Dün alacaktım; elektronikçide bulamadım. Bu tür ince malzemeleri (entegre, breadboard, bazı transistör, direnç vs.) Mersin\'de satan benim bildiğim sadece 1 dükkan var. Ötekilerde pek bulunmaz. Yanlış olan devrelerle uğraşıp parçaları yıpratmayayım. Breadboard, dükkana getirildiğinde 1 tane alıp daha çok devre deneyip tasarlarım.  :)

asma

Tek 555 li devreye örnek verilen TE-555-2 li devre biliğimiz NE555 değil. Uyarı bu yönde diğer devrelerde sorun yok.  ;)
TE-555 in ne olduğunu ben de bilmiyorum  :(

YENER

__ Tekrardan merhaba arkadaşlar. Knight Rider (Kara Şimşek) Devresini düz efekt haline getirerek istediğim devreyi tek seferde yaptım. Bu benim yaptığım ilk entegreli devredir. Daha önceleri entegreleri pek sevmezdim. Hep diğer tekil parçaları kullanırdım. Yaptığım devrenin arkalı-önlü fotografı aşağıda:

Ön Yüz:Arka Yüz:__ Bu uyugulamam için notunuz nedir?  :) Bu arada ben işletme bölümü okuyorum. Öğle süper teknik bilgim yok. Sadece gördüğüm beğendiğim güzel devreleri inceler bilgi edinir ve uygularım. Zamanlada onu işime yarar hale getirip geliştiririm.
__ Ayrıca bu devrede daha önceden yapmış olduğum devreleride ekledim. Aydınlık dedektörü ve boots (yükseltici) devreler. 4.8V 500mA Ni-CD batarya ile bir telefon şarj makinesi ekledim. Pilden tasarruf etmek içinde pilden çıkan akıma 120 ohmluk bir direnç ekledim. Böylece batarya daha uzun süre dayanıyor ve ışığın verimi normal kalıyor. Pilden ve adaptörden çıkan akım devrelerden tekrar geri dönüp pile veya adaptöre zarar vermemesi için aptörden pile ve pilden devreye giden yöne doğru 1\'er diyot ekledim.
__ 1 haftadır kullanıyorum devre gayet sağlıklı çalışıyor.
__ Tavandaki ampulün üzerine monte ettim. Hiçbir şekilde cihaza müdahale etmeme gerek yok. Gündüz şarz ediyor gece veya karanlık olduğunda devreye geçiyor. Ayrıca elektrik kesilirse batarya kullanımı başlıyor. Daha önceden 2\'li flip flop kullanıyordum; onunla yer değiştirttim.  ;)
__ Yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Bu devre hakkında daha sonra size soracaklarım olacak. Sonra görüşürüz.  :)
__ Saygılar...

YENER


__ Yine ben ve işte sorularım:  :)

__ 1- Yukarıdaki yaptığım Yürüyen Işık (ve ya Kara Şimşek) Devresini aşağıdaki radyo verici devresine sinyal yükseltici (osilatör) devre olarak nasıl ekleyebilir ve ya bağlayabilirim? Bu radyo vericiyi başarılı bir şekilde yaptım. Fakat iletim mesafesi kısa. Yayını biraz daha güçlendirip uzağa yaymak istiyorum. Nasıl bir olay ise; radyo vericiyi odama bırakıp dışarı çıktığımda odamdaki sesler 20-30 m\'ye kadar çekiyor,ayrıca evin her odasında çekiyor, ama vericiyi dışarıda açık alanda kullanmaya çalıştığımda ancak 5-10 m\'ye kadar çekebiliyor. Herhalde açık alanda parazit yayınlar çok.  ;D

   

__ 2- Yukarıdaki radyo vericiye stereo özelliği nasıl ekleyebilirim? Herhangi bir ses çıkışı olan cihaza bağlayıp ses aktarımı yapmak istiyorum. MP3 çalar, bilgisayar, teyp-radyo vb...
__ 3- Yaptığım yürüyen ışık devresinde 1 adet daha 4017 entegresi kullanarak LED sayısını arttırmam mümkün mü? Mümkün ise nasıl yapabilirim? Yine tek tek sırayla yanıp sönebilecekler...
__ Sınavlarım başlamadan bu ihtiyaçlarımı gidermek istiyorum. İçim rahat etsin. Kafamı fazla kurcalamasın.  ;)
__ Saygılar...  :)

gevv

eline sağlık yener  umarım  bu işi dahada ilerletirsin başarılarının devamını dilerim   eh artık bir kaç devre sonra bir pb çizim programı öğrenmeli pcb basım işlerine geçmeli :D

o radyo vericisi çok basit performans bakleme ayrıca stereo özelliği kazandırmak demek neredeyse devrenin tamamen değişmesidir :)  yerine       BA1404 entegreli bir devre yap http://xtronic.org/circuit/audio/circuit-of-stereo-fm-transmitter-ba1404/


bildiğim kadarı ile yürüyen ışık devresinin kanal sayısı arttırılıyor hetta bir devre vardı araştırıp sonucu bildiririm ;)

subram

selam

4017 entegresini birbirine ekleyerek çıkış sayısını arttırabilirsin


resimdeki devre işini görür herhalde. devre 4017 nin dışında 7408 entegresi kullanımış. bir adet 7408 entegresi ile 5 adet 4017 yi bağlayabilirsin. 4017 nin 8 çıkışı kullanıldığı için 5*8=40 adet yürüyen led  :D

YENER

__ Sağol gevv arkadaşım. Beni iyice hırslandırdın.   :D PCB baskıyı 1 yıldır düşünüyorum. İşimi kolaylaştırır ama yanında ek maliyetleride getirir. Bende OKI B2500 MFP lazer yazıcı var. Üreticisine kuşe kağıdına baskı yapılabilir mi, diye sorduğumda, önerilmediğini söylediler. Garantisi ölmesin diye şimdilik böyle bir girişimde bulunamıyorum. Yakında yazıcıyla önemli işlerim biter. O zaman denerim. Kuşe kağıtda biraz pahalı...  A4 kağıdı olmaz mı? ;D
__ Verdiğin radyo verici şeması basit görünüyor. İnşallah o entegreyi bizim buradan bulabilirim. Burada elektronik kaynaklar biraz kıt. Bazen 1n5 F kondansatör bulmak bile zor oluyor. Bu vericinin açık-kapalı alanda iletim mesafesi ne kadardır? Yapmayı düşünüyorum.
__ Selam ramoon. Verdiğin devre basit ve güzel görünüyor. Fakat değerler okunmuyor. Anlaşılabilir halini verebilirsen sevinirim.  :)
__ gevv alternatif olarak sende araştırdığın devrenin şemasını verebilirsen iyi olur.  ;)
__ Teşekkür ederim.  :)

subram

Alıntı yapılan: YENER - 06 Mayıs 2010, 12:12:25__ Selam ramoon. Verdiğin devre basit ve güzel görünüyor. Fakat değerler okunmuyor. Anlaşılabilir halini verebilirsen sevinirim.  :)

selam devrede çok fazla eleman eleman yok zaten yukarıdaki entegreler 4017 entegresi. alttaki kapılar 7408 entegresi. onun dışında birde sinyal jenaratörü var oda zaten 555 devresi.

bu arada  devrede 2  adet kapı kullanılmış. 7408 entegresinde 4 adet kapı var. sen bu kapıları da kullanırsan devredeki 4017 sayısını 5  çıkartabilirsin. bu şekilde çıkış adetin 40 olur.

kolay gelsin.

YENER

__ ramoon ilgin için teşekkür ederim. O kısımları anladım, ama önemli olan ayak bağlantılarındaki bacak numaraları okunmuyor. Zaten diğerlerini tahmin edebilirim. Resim ya küçükken büyültülmüş ya da büyükken küçültülmüş diye görüntüde bozulma var.  ???
__ Saygılar...  :)

subram

tamam da sorun değil o. bir tane entegre alacaksın oradan data sheetinde görübür zaten hangi kapı hangi bacakta diye.


gevv

@YENER benim bahsettiğim devrede @ramoon kardeşimin verdiği devre ile aynı   devrenin basitleştirilmiş şemasını hazırladım


Not:  isis şeması zor okunuyor devrede 4017`nin solda ilk bacağı 1 numara gibi görünüyor ama isis programında 3 numaralı pin görünüyor tahminimve 3 numara olmalı çünkü 0q yani ilk çıkış olarak belirlenmiş normal çalışma olmaz ise 3 numara ile 1 numaralı pinlerin bağlantılarını değiştirirsin L yazan bacaklara ledler bağlanacak

Ayrıca daha net bir şema buldum led sayısı daha fazla sistem aynı sayılır sadece 7408 yerine   4081 kullanılmış clock saat sinyalini yine ne555 li devre ile sağlayabilirsin


Ayrıca 4015 , 74164 entegreleri ile 15, 16 ledli yürüyen ışık devresi yapabilirsinYENER

__ Sağolun arkadaşlar.  :)
__ gevv verdiğin ilk devreyi BreadBoard\'a uyguladım. Normal çalışıyor, sorun yok. Ellerine sağlık.  :) ramoon\'un verdiği devre gibi seninkide aradığım mantıkta çalışıyor. Bu devreye 2 adet daha 4017 ekleyebiliriz. Gördüğüm kardarıyla 1 adet 7408\'e 5 adet 4017 eklenebiliyor. Her bir 4017\'ye ise 8 adet LED eklenebiliyor. Bu devre tam kapasitede kullanılırsa 8 LED X 5 Adet 4017 = 40 adet LED kendi sırasında yanıp sönebiliyor. Eğer 7408 entegre sayısı arttırılırsa her biri 5 adet 4017 entegrenin ve 40 adetde LED\'in sayısını arttırır. (Doğru mu?)
__ Sinyal jeneratörü olarak yukarıdaki Kara Şimşek devresinde yapılan kısmı kullandım.
__ Bu devre ile BreadBoard entegre trenine döndü.  ;D
__ gevv: \"Umarım Gelmez İlham Perilerinin Sonu.\"  ;)
__ ...

YENER

__ Merhaba gevv.  :) Baskı devreye 2 hafta önce başladım. Bir-iki denemeden sonra temiz bir devre yaptım. Yukarıda benim 11. yanıtta verdiğim radyo vericisini yaptım. Yazıcım biraz sıkıntı yaratıyor ama olsun. Kuşe kağıt olarak gazetelerin içinde bulduğum dergilerden kullandım. Çok ince olduğu için yazıcıda sıkışıyor, ama baskıyı üzerine temiz çıkarıyor.

__ 1- A4 Kağıdından biraz daha kalın kuşe kağıt var elimde. Kullanılmamış. Yazıcıma \"kalın\" ayarı yaptığımda rahatlıkla yazıcıdan çıkıyor. Baskı devre için kullanırsam olur mu?
__ 2- Gevv. Senin verdiğin stereo radyo verisinde kullanılan 38 KHz Kristali buradaki elektronikçilerde bulamadım. 37... KHz küsüratlısı varmış. Benzer ve ya aynı işi görür mü?
__ 3- Bu 7408 entegrelerini serileştirmek için + ve - bacaklarını kullanıp diğerlerini normal bir şekilde bağlarsak olur mu? Yani aşağıdaki resimdeki gibi:__ Bu şekilde 7408\'leri sınırsız serileştirebilir miyiz? Eğer şemamda bir yanlışlık varsa size zahmet düzeltelim.  :D
__ Kolay gelsin.

gevv

Alıntı__ 1- A4 Kağıdından biraz daha kalın kuşe kağıt var elimde. Kullanılmamış. Yazıcıma \"kalın\" ayarı yaptığımda rahatlıkla yazıcıdan çıkıyor. Baskı devre için kullanırsam olur mu?

kalın küşe kağıt daha iyi oluyor  çünkü  ütüleme ayarını tutturmak zor kağıt kalın olduğu için toneri fazla bırakmıyor  biraz daha  uzun   süre ütülüyorsunuz  o kadar   ama enazından  yollarda  aşırı kalınlık olmuyor

Alıntı__ 2- Gevv. Senin verdiğin stereo radyo verisinde kullanılan 38 KHz Kristali buradaki elektronikçilerde bulamadım. 37... KHz küsüratlısı varmış. Benzer ve ya aynı işi görür mü?

kristal  çok önemli bir parça  tam değerinde olmalı  ama  yinede  37... KHz denemeli   olumlu sonuç  verebilir


Alıntı__ 3- Bu 7408 entegrelerini serileştirmek için + ve - bacaklarını kullanıp diğerlerini normal bir şekilde bağlarsak olur mu? Yani aşağıdaki resimdeki gibi:__ Bu şekilde 7408\'leri sınırsız serileştirebilir miyiz? Eğer şemamda bir yanlışlık varsa size zahmet düzeltelim.  :D
__ Kolay gelsin.


yukarıdaki  bağlantıyı  yaparsan   büyük ihtimal  entegrelerin  yanacak :)   besleme  uçlarında  seri  bağlantı  olmaz  iki entegrenin  vcc ve  gnd uçlarını seri  bağlamısın  beslemede  bu tip bir  bağlantıya  gerek  yok


ilk  hazırladığım  şemada  bağlantılar belli  7408 de iki  kapı  boşta  kaldı  onlarıda  aynı  yerleşim  ile  kullanabilirsin yani 2 tane daha 4017  kullanabilirsin YENER

__ Yani bendeki kuşe kağıdı öneriyorsun! İyi buna sevindim. Çünkü elimde 1 paketlik var. Yaklaşık 100 kadar olmalı.
__ Sanırım kristal farklı değerde olunca frekans ayarlarıylada oynamak gerekecek.
__ 7408\'leri arttırmak için aşağıdakini yapsam olur mu?  :)__ ...

gevv

@YENER  diğer  şemaya göre bağlantı doğru mantık olrak çalışır ama iki entegre stabil çalışırmı bilmiyorum   bu tip uygulamalar ile hiç uğraşmadım

zaten devreyi kurmuştun diye hatırlıyorum  zaman kaybetme dene sonucu gör :)  benim çalışmalarım hep böyle geçerdi vakit nakittir büyük bir zarar olmayacaksa dene/yanıl yüntemini kullanırım  bildiğim kadarı ile  7408 ler çok ucuz :D

benden tavsiye  sorularına  \"gevv\"  olarak  başlama :D  diğer üyelerimiz iletilere katılmak istemeye bilir

bilgi sahibi olan okurlarımız yakında net cevap verir diye umuyorum iiyi çalışmalar

bilgeorkan

. 0, 2, 5, 7, 8, 9 Şeklinde Sayan Sayıcı Devre
Flip-floplar ve mantık kapıları ile tasarlanacak sayıcı devre 0, 2, 5, 7, 8, 9 şeklinde sayacaktır ve aynı şekilde tekrar edecektir. Sayıcıyı gözlemlemek için 7 segment led display kullanılmas...ı gerekiyor. Sayıcı ile 7 segment display arasında kod dönüştürücü olarak 7447 entegresi kullanılabilir. Devrenin saat (clock) girişi 555 entegresiyle yapılmış bir kare dalga osilatöründen beslenecektir.