Güneş enerjisinden elektirik eldesi.

Başlatan demonstradum, 01 Mart 2009, 18:14:39

demonstradum

Güneş enerjisinden elektirik eldesi hakkında bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazabilirmi, bu link veya sizin zamanında yapmış olduğunuz araştırmalarda olabilir, yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden herkese teşekkür ederim.
Fly high or Die hard

ahmetnl

google\'da araştırmanı tavsiye ederim öncelikle.
İngilizce döküman çok. Proje hesaplaması (kaç watt lık pil Akü kapasitesi beslenecek güç vs), bölgelere gore güneş düşümü hesabı yapan programlar bulabilirsin. Bir zamanlar ugrasmıstım. Simdi hatırlamıyorum.
-Ürettigin enerjiyi DC mi AC mi olarak kullancaksın
-Sistemin kullanma amacın nedir şarj reg. nü ona gore belirle.
-Akü lerin şarj deşarj ları hakkında bilgi edin.
-Herşeyden önemlisi nerde kullanacaksın
Güneş verimi orda nasıl

ASPGraphic

Alıntı YapGüneş enerjisinden elektirik eldesi hakkında bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazabilirmi, bu link veya sizin zamanında yapmış olduğunuz araştırmalarda olabilir, yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden herkese teşekkür ederim.

Merhaba!
Güneş Enerjisinden elektrik üretmek kolay fakat masraflı bir iş. Öncelikli kullanacağın yerin çektiği akıma göre, ne kadar güce ihtiyacın var onu belirlemelisin.
Mesela; Bir dairenin günlük elektrik ihtiyacını karşılayacak bir sistem düşünüyorsun. Bu evin günde kullandığı toplam elektrik gücü 2kW/h.
Güneş Panneleri direk 220V AC Gerilim üretmezler. Bilakis adından anlaşıldığı gibi pil gibi çalışırlar. Düşük güçte DC gerilim elde ederler.
Sizin bu enerjiyi depolamanız gerekir. Üretilen elektriği uzun süre kullanabilmeniz icin yüksek amperli bir kuru aküye ihtiyacınız vardır.
Alacağınız pannelin gücü seçtiğiniz aküyü gün içerisinde doldurabilecek güçte olması lazım.
Bazı günlerde istenilenden fazla güneş olabilecğeinden akü aşırı şarj olup, Ömrünü kısaltabilir. Bu durumu engellemek icin kullanacağınız güç ile orantılı bir Regülatör Almanız gerekir. Aküyü Aşırı şarj ve düşük şarj\'a karşı koruması ve akünün ömrünün uzatılması için.
Şimdide elinizdeki DC gerilimi 220V AC şebeke gerilimine çevirmeye geldi. Bunun içinde İnverterler kullanılmaktadır. İhtiyacınız olan güce göre bir inverter bulmalısınız.
Böylelikler Güneş enerjisinden üretilen DC gerilimi bir akümülatöre depolayıp 220V AC gerilime çevirip, Şebeke Gerilimi elde etmiş olurusnuz.
Toparlamak gerekirse Güneşten elektrik üretmek 4 ayrı parçadan meydana gelir.

1. Güneş Paneli
2. Regulatör
3. Akümülatör
4. İnverter

Bu malzemelerin özelliklerini siz ihtiyacınız olan güce göre hesaplıyarak satın almalısınız.
Başarılar...
İnsan hayalleriyle yaşar. www.32bit-core.com

teknobilim74

ben güneş paneli yapmıştım Üniversite yıllarında ama panel bayağı pahallı arkadaşlar!

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın