Isı ayarlı şofben

Başlatan mehmet4207, 04 Şubat 2015, 22:33:13

mehmet4207

Merhabalar,
Derece ayarlı su ısıtıcısı(şofben) yapıyorum.Devrede triyak kullanıyorum.PID kontrol cihazı suyun sıcaklıgını ölçüyor ve istenilen sıcaklıkla aradaki farka göre 4-20 mA çıkış üretiyor.Bu çıkışa göre triyak tetikleme açısı değişiyor.
Sorum bu proje için kaç watt lık rezistans ve su haznesi kaç litrelik yapsam uygun olur?

serkan_48

Bu şofbeni yıkanmak için mi kullanacaksınız?

Sanıyorum yıkanmak için. Piyasadaki şofbenlerin hacmi 1 litre kadar ve içinde maksimumda 7 kW rezistans kullanılıyor. Yıkanmak için rahatlıkla yetişecek bir güç.

Elektrikçilerde yada soğutma malzemeleri satar yerlerden haznesi ile razistansını hazır alabilirsin. Dilersen böyle bir hazır malzeme kullanman imalat yapmaktan daha kolay olur.

Ve mutlaka flow switch kullanmayı unutma. Su akışı durursa triakı tetiklemeyi kesip rezistansa giden enerjiyi kesmelisin. Yoksa duran suyu kaynatıp buhara kaldırmaya gidebilir. Çok tehlikelidir.

seron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 04 Şubat 2015, 22:44:00Ve mutlaka flow switch kullanmayı unutma. Su akışı durursa triakı tetiklemeyi kesip rezistansa giden enerjiyi kesmelisin. Yoksa duran suyu kaynatıp buhara kaldırmaya gidebilir. Çok tehlikelidir.

dinamit gibi patlıyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın