bozuk ups

Başlatan cauchy, 03 Şubat 2015, 20:24:57

cauchy

bit pazarından dcm kin-2200 model bir ups aldım fakat devresi yanmış ,eğer devre şemasını bulabilirsem kendim yapabilirim diye düşünüyorum. google dan şemayı buldum fakat eleman değerleri şemada yok.

seron

araştırmanızı sürdürürken resimleri de yükleyin. eğer çözebilirsek anlayan arkadaşlar yardımcı olabilirler.

serkan_48

Yanan parçaların üzerindeki değerler hiçmi okunmuyor?

cauchy

2-3 direncin değeri hiç okunmuyor ayrıca 1 transitörün de değeri okunmuyor dediğim gibi devre şemasını buldum fakat eleman değerleri yazmıyor .
işte şema:
http://podelise.ru/tw_files/38/d-37014/7z-docs/13.pdf

asma

Merhaba değeri okunmayan eleman sayısı az ise şemadan bulup bize isimlerini verirmisiniz.
Mesela R73 , R75 ve Q25 okunmuyor,  yazarsanız değerlerini bulmaya yardımcı oluruz. ;)

Kolay gelsin.

cauchy

R94,R93,R92,R91,Q48
[mergedate]1423072274[/mergedate]
içindeki aküler şişmişti bende sadece devreyi ve trafoyu söküp aldım ve diğer herşeyi çöpe atmak gibi bir saflık yaptım . 4 akülüydü ama akü bağlantıları nasıl onuda bilmiyorum yani devreye 48v mu 24v mu veriliyor

asma

Alıntı yapılan: cauchy - 04 Şubat 2015, 20:06:45R94,R93,R92,R91,Q48
R91=R66
R92=R93=R94=R47=R48=R49 hatta R7,8,26,51,73veR93 değerleri de aynıdır.
Not: Bu dirençler yanmışsa Q29,Q32 ve Q41 de zarar görmüş olabilir.
Q24=Q15

Bu elemanlar güç katındadır ve güç katı full bridge ya da H tipi köprü dediğimiz yapıda olup , her elemanın mutlaka bir çifti vardır. ;)  (C5 hariç)

Kolay gelsin.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akü şarj voltajından akü bağlantısını öğrenebilirdik ama devre iki farklı duruma uygun yapılmış. :o
Kontolörün seçimine göre:
1) Akü şarj voltajı= 1 + [(VR2+R150)/(R126+R125)] X 2,5V
2) ise 1 + [(VR2+R150)/R126] X 2,5V   olabilir.
İkinci durumda gerilim daha yüksek olur. Bu fark hesaplanıp bulunduğunda iki farklı durumun hızlı/normal  veya normal/tampon şarj seçimi ya da akü grubunun bağlantı seçimini yapıyordur. (24V/48V gibi)
Dirençleri ölçüp/okuyup , hesaplarsanız, bu kademenin ne işe yaradığını siz cevaplayabilirsiniz. ;)
Ben yalnızca şemayı okuyabildiğim kadar yorumlarım. Neyi merak ettiğinizde nereye bakacağınızı öneririm. İşi siz sonuçlandıracaksınız.

Soru 1: Şarj gerilimi akülerin bağlantı şeklini verir mi?
Soru 2: BAT+ yazan yer akü grubunun + ucuysa , mosfetli seri regülatörü kontrol eden op-amp ın referans geriliminin tl431(veya türevi) ile 2,5V olarak kabul edip , bütün formülleri ezberlersek şarj voltajını doğru hesaplamak mümkün mü? (ya tutarsa mı?)
Ben bu soruları kendime sordum, cevabı yukarıda size yazdım. Sonuç yanlış olsa bile gidiş yolundan puan isterim. ;D

cauchy

hocam bilginize saygı duymamak mümkün değil , cuma günü tamirata girişeceğim . birde trafoya 220 verdim 24v çıkış aldım ,devreye kaç volt akü bağlantısı yapılmalı ? teşekkürler
[mergedate]1423089038[/mergedate]
trafonun çıkışlarından biri +-12v biri  48 v bu durumda şarj 48v ile yapılıyordur diye sallasam tutarmı?
[mergedate]1423094348[/mergedate]
ayrıca hocam Q39 da okunmuyor  yeni farkettim .
şu ana kadarki tüm tamirat işlerim patlamayla sonuçlandı hatta big bang in sorumlusu da ben olabilirim. :)

asma

Q39 tristördür , voltajı ve akımı yüksek olmadığı için şekli şemali benzeyen herhangi bir tristör aynı işi görür. Yüksek güçlü olanlar yüksek tutma akımı ister , yüksek tetikleme voltajı ve akımı ister. Bu yüzden ondan daha iri yarı bir şey kullanma. ;)
Tristörü söküp ölçersen , sağlam ise kullanmaya devam edebilirsin. Test etmek kolaydır, mosfet gibi acaba sağlam mı demezsin.

Trafo çıkışı +/- olmaz , 2 X 12Vac ölçmüş olabilirsiniz.
Şarj devresi CN3 konnektöründen besleniyor. Oraya ne bağlıysa onu ölçmelisiniz.
Trafonun TP10 ve TP12 uçları akü voltajıyla sürülüp 220V elde edilir. Teorik olarak 220V elde ettiğin uçlara 220Vac uygularsan diğer taraftan akü voltajının biraz düşüğünü okuman gerekir. Mesela 24V akü kullanılıyorsa 20-22Vac  gibi değer görmelisin.

Sallayıp tutturmak mümkün elbette ama verdiğim formülle hesap yapsanız ve elde edeceğiniz iki voltaj değerini yorumlasanız daha garanti yol olurdu.
Zaten Cuma günü başlayacaktınız perşembeden patlamalar başlamış, işinizi şansa bırakmayın.
Ben foruma giremedim , başkası da mesaj yazmamış , sizin şanslı olduğunuz söylenemez. Halen sağlığınız yerindeyse daha dikkatli olun. 8)

Kolay gelsin.

cauchy

Q48 için birşey söylemediğinizden tamirat işinden vazgeçmiştim dolayısıyla halen hayattayım :)
 +-12v gibi saçma birşeyi niye yazdığımı  bilmiyorum kastetmeye çalıştığım 2x12 v idi
ayrıca şarj ucu dediğiniz CN3 ün trafo çıkışını 48v olarak ölçtüm bu durumda akülerin 48v şeklinde bağlandığını söyleyebilirmiyiz .öte yandan TPP10  ve TP12 uçlarına bağlanan trafo çıkışını 24v ölçtüm (en kalın kablolar) bu durumda akülerin 24v şeklinde bağlandığını söyleyebilirmiyiz . :)
tristör tamamen kömürleşmişti devreden sökerken un oldu zaten aynı boyutlarda bir tristör takarım söylediğiniz gibi
son derdim Q48 onuda hallederseniz Kocaeliye patlama nasıl olur gösterebilirim :)
[mergedate]1423260372[/mergedate]

asma

Q48 , Q47 ile aynı olabilir, karttaki pek çok transistörle aynı olabilir. (bir tahmin : 2SC1815)
CN4 ün orta ucuyla CN3 ü ölç. Ohm metreyle düşük omaj görüyorsan enerji verip 48V olan çıkışın aslında 2X24Vac olup olmadığını teyit etmelisin. (orta ucu ortak olabilir)
Akülerin 24V olacak şekilde bağlandığını düşünüyorum. Formülün sonucunu merak ediyorum.
Kocaeli/Başiskele/Yeşilkentteyim. Patlama şiddetini ayarlayamam diyorsan okullar açılmadan görüşelim. ::)

Kolay gelsin.

cauchy

CN4 ün orta ucuyla CN3 ü ölçtüm direnç göstermedi,, bobinler arasında bağlantı yok yani.
ayrıca bir sorun daha var , H köprüsü olarak kullanılan RFP50N06 mosfetlerden üçü yanmış ve kocaelide bulamadım , internetteki parçacılar da yurtdışından siparişle getirteceklerini  yazmışlar yerine başka mosfet kullanamazmıyım diye soracaktım

asma

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın