pcbway

Arızalanan Led Lambaya 12v Devresi Yardım

Başlatan ibrahim18, 22 Ocak 2015, 16:04:22

ibrahim18

Merhaba abilerim ve arkadaşlarım.Elimde bataryası ölmüş ve şarj yapan elektronik kısmı da onunla beraber yanmış bir led lamba var.Ben bu devreyi 12v ile çalıştırmak istiyorum ama 220 yi 12 ye çevirmeyecek direk kuru aküden besleme yapacağım.Nasıl birşey yapmalıyım.Amacım geri dönüşüm olacak çöpe gitmesin diye böyle birşey düşündüm.Ledler mantar led.Devre bu;

serkan_48

Ledler serimi paralelmi izleyemedim.

Şöyle sorayım. Bu led panelini besleye batarya kaç voltluk idi? 6 volt ise led dizilişini değiştirmek gerekiyor. 12 volt ise hiçbir değişiklik yapmadan kullanabilirsiniz.

Tavsiye = 6 volt ise 21 led var. tam sayı olarak bölünemez ama 20 led düşünürseniz 10. ledden sonraki bakır hattı ayırıp seri şekilde bağlamak lazım.

Kolay gelsin.

seron

devrenin en canalıcı kısmı kadrajın dışında kalmış. ama galiba paralel-seri karışık bağlı...
YOK YOK hepsi paralel serkan, araya direnç koymak şartıyla her türlü pil olur buna.
biraz dikkatli bakınca solda kalan kanalları hepsi sarıya sağdakiler de siyaha bağlanmış. 4V luk nminyatür akü de olursa da en iyisi 6V ve üzeri aküyü seri direnç veya bir regülatörle bağlamak...
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

ibrahim18

Telefonum pek iyi olmadığı için mümkün mertebede yakından çekmeye çalıştım ekrana sığmadı bir kısmı.Devre paralel bağlı.

serkan_48

Seron senin gözler benimkinden daha iyi.. :D

seron

23 Ocak 2015, 17:16:40 #5 Son düzenlenme: 23 Ocak 2015, 17:18:56 seron
aşağıda hesaplamayı nasıl yapacağınıza ilişkin hesaplayıcı var:
https://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/
bu hesaba göre 22ohm-6W civarında direnç kullanmanız gerekiyor ama bana bu değer yanlış gibi geldi. her ne kadar 21 adet led paralel de bağlı olsa 12V için 22ohm sanki biraz küçük. bunun yerine 100ohm 3W bir direnç bence daha iyi. bu nedenle devreyi değişik direnç tipleriyle test ederek kurarsanız daha iyi olur. önce 100 ohm dan başlayarak değeri giderek düşürün ve uygun parlaklıkta durun. parçacılarda dirençler satılır sorun yok: birtane 100ohm 3W, birtane 80kusur ohm 3W birtane  56ohm 3w bir tane 47ohm 3W alın ve bunlarla deneyin.

kuracağınız devre aşağıdakine benzeyecek:

devrenin sağlıklı bir devre olmadığını ve akü geriliminin 10,5Voltun altına düşürmemeniz gerektiğini hatırlatırım.
-10.5 - 11 volta inmiş bir akü bitti kabul edilerek 13,5 volta kadar şarj edilir.
-bu devre yerine led sürücü veya regülatör devresi kullanmak daha doğru olacaktır.

yukarıdaki devre de cihazınızı değerlendirmek açısından işinizi görür.

kolay gelsin.
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

ibrahim18

teşekkürler cevaplarınız için.Söylediklerinizi uygulayacağım.

asma

Merhaba
Ben olsam kartın iki ucundaki yolları keserim. 6adet bağımsız baskı devre yolum olur. (falçatayla yan yana iki çizgi çizip havya ile bakır kolayca kalkar)
Serkan gibi 21 i 2 ye bölmek yerine 3 e bölerim. ;D  (12V şerit LED ler de 3 erli seri bağlı değil mi?)
Yolları + ve - diye işaretleyip seri bağlantı için atlama yaparım. Sonuçta aküye bağlayacağım iki ucum olur.
Atlamaları telle yapacağıma dirençle yaptım mı wattlı dirence de gerek kalmaz.
LED direncini hesaplarken 20mA değil 15mA ve 3V ile hesaplarım. Daha uzun ömürlü olur. ;) 

Kolay gelsin.