12v motor kontrol devresi

Başlatan _ahmet, 17 Ocak 2015, 20:18:43

_ahmet

Yapacağım bir makina için motor hız kontrol devresine ihtiyacım var internette devre bulamadım motor 12v boşta 1,30 amper biraz zorlandığında 5 amper çekiyor nasıl bir devre yapabilirim motoru potansiyometre ile kontrol etmem gerekiyor.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

_ahmet

motor dc fırçalı sanırım şu servis araçlarının otomatik kapılarında kullanılan motorlardan yön kontrolüne gerek yok

Adnancoskun

ekte verdiğim devre çalışıyor, pot ile hem hız ayarı yapabiliyorsunuz, hem de sola ve sağa döndürebiliyorsunuz.
Ancak;

sizin motorun gücüne bu transistörler yetmez, siz onların yerine daha güçlü transistörler takmalısınız ve transistörleri de kesinlikle yeteri büyüklükte bir suğutucuya bağlamalısınız,
Not= Bu devrede aşırı akım koruması yoktur, Motorunuz sıkışırsa veya gereğinden fazla yüklenirse transistörlerin yanması muhtemeldir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

_ahmet

Devre için teşekkürler anladığım kadarıyla pot hem yön hemde hız kontrolü yapıyor  ama yapmak istediğim makinada yön kontrolünün hiçbir fonksiyonu yok ve pot sadece hız kontrolü yapmalı bu devre tek yönlü olacak şekilde yapılabilir gibi biraz inceledim her parça ikişer adet karşılıklı kullanılmış bu karşılıklı kullanılan parçaların biri motor sağ tarafa dönerken diğeri sol tarafa dönerken çalışıyor o halde bu devre bir şekilde ikiye bölünerek tek yönlü olarak kullanılabilir diye düşünüyorum ancak o kadar elektronik bilgisine sahip değilim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın