HP350 CİHAZINI KULLANAN VARMI ?

Başlatan TABS, 17 Ocak 2015, 10:15:31

TABS

Arkadaşlar
ebay dan veya başka bir satış sitesinden HP350 cihazını alıp kullanan varmı ?
Nasıl çalışır veya nasıl rf gücünü ölçer ? Sitesinde yazılanları okudum fakat tam olarak anlayamadım.
http://www.ebay.com/itm/RF-power-meter-0-500Mhz-80-10-dBm-1602-backlight-LCD-/121349108597?hash=item1c40f87375

Mr_YAMYAM

Linkteki edinilebilen bilgilere göre o alet sadece ALAN ŞİDDETİ ölçü aleti.
Relatif olarak elektromanyetik alan şiddetinin ölçümüne yarar. 500MHz e kadar ölçüm yapmaktadır.

TABS

Mr_YAMYAM  Yanıt için teşekkürler. İlginç olan ebay ve diğer satış sitelerinde bu cihazın o kadar çok satışı olduğu halde net de bu cihazı kullanan her hangi bir kişinin yaptığı yoruma rastlamadım.

Mr_YAMYAM

Bilinçli bir kullanıcı o aleti almaz bence :D
Basit anlamda bir alan şiddeti ölçü aleti ibreli bir ölçü aleti ile yapılabilir.
Nispeten düşük akım değerli (100uA full scala) bir ibreli ölçü aletine bir bobin-kondansatör rezonans devresi ile elde edilen sinyalleri germanyum diyot ile doğrultup verirsek te hemen hemen aynı işi görecektir.
Tabiiki ölçüm için ölçeklendirme de gereklidir.
Linkteki ölçü aleti, nispeten ölçüm ölçeklendirilmesi yapılmıştır.
uV ve dbm olarak iki ayrı katagoride ölçüm değeri bulunduğu için iş görecektir.
Ancak 500 MHz e kadar olan ölçüm alanı için pek fazla uygulama bulunmayabilir ;)

TABS

Mr_YAMYAM   Dedikleriniz doğru fakat nW, uW ve mW seviyelerinde rf lı akımları W ve dB olarak ölçmek için çazip bir cihaz gibi duruyor. Çünkü bu seviyelerde sadece rf'i nW, uW hatta düşük milivatlar seviyesinde ölçecek bir cihaz yapmak bile hassas bir iş gibi görünüyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: TABS - 17 Ocak 2015, 12:22:41Mr_YAMYAM   Dedikleriniz doğru fakat nW, uW ve mW seviyelerinde rf lı akımları W ve dB olarak ölçmek için çazip bir cihaz gibi duruyor. Çünkü bu seviyelerde sadece rf'i nW, uW hatta düşük milivatlar seviyesinde ölçecek bir cihaz yapmak bile hassas bir iş gibi görünüyor.
Tek mesele uygun bir scaladır.
10uV full ölçüm scala temin edebilirsen ölçüm parametrelerini sen de yapabilirsin.
Aslında bu değer ölçümlenen alt seviye değerini gösterecektir.
10uV için full skala logaritmasını alırsan db olarak ölçülecektir. Doğal olarak W karşılığıda bulunacaktır.
Giriş sinyal seviyesini 100 kat düşürürsen (20db) ölçtüğün güç o oranda fazla olacaktır.
Zaten linkteki o alette de ATT (Attennetuer zayıflatıcı) konulmuştur.
Eğer 10uV full scala bulamıyorsak 100 uV full skala bulabiliyorsak ölçüm değerimiz o oranda yükseklere çıkacak alt seviyemiz -81 dbm lerde olmayıp daha yüksek, mesela -72 dbm lerden başlayacaktır.
Daha kaba bir ölçü aleti ile örnek 1mV tam sapmalı bir ibreli ölçü aletindeki minumum gösterge 100 kat daha yüksek 20 dbm (-61dbm) daha üst değerden itibaren ölçmeye başlıyacaktır.
Vericiye ne kadar yakın olursak o kadar sinyal seviyemiz artacağı için o oranda sinyal seviyesini zayıflatmamız gerekecektir. Bobin üzerinde indüklenen gerilimi bölerek bu işi basitçe yapmamız gayet kolaydır :D
Benim esas eleştirim frekans bandının 500MHz e kadar olmasıdır.
Eğer radyo amatörü isen ve telsizlerle uğraşıyorsan bu aleti baş tacı yapabilirsin. Ama normal bir kullanıcı bu frekans bölgesinde sadece FM radyo frekans bandını gözleyebilir ;D

seron

...
(özür dilerim yanlış yere ileti yazıp sildim)

TABS

MR_YAMYAM   Yazdıklarından şunu doğrumu anladım ?  HP350 rf vatmetresi teknik değerlerinde 2 vata kadar ölçüm yaptığı yazıyor, bu değeri  ATT ile ölçer demiyor. Yani  bu 2 vatı direk rf lı güç olarak girişine  verdiğimizde o anda ATT=0 (sıfır) ise aletin ekranında çok daha düşük bir güç okuyacaz. Gerçek 2 vat güçü aletin ekranında okumak için alet içindeki attennetuer'e   bir dBm değeri girmek lazım dogrumudur ? O zaman bu işlemi yaparsak aletin girişindeki gücü bilmemiz lazım ki güçü dBm ye çevireyim ve Att kısmına yazayım.  O zaman zaten giriş gücünü 2 vat olarak bildiğim bir değeri neden aletin ekranında tekrar  2 vat olarak okumak için uğraşayım; bu cihazın ne anlamı kaldıki, Burada amaç bilmediğin veya hesap yoluyla o an için elde etmediğin (yada hesap ile uğraşmak istemediğinden ) rf lı güçü cihazın açıklayıcı  teknik yazısında yazdığı gibi direkt olarak ATT yi devreye sokmadan ölçmesidir. Yoksa buda bir çin hokuspokusumu ? 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: TABS - 17 Ocak 2015, 17:27:17MR_YAMYAM   Yazdıklarından şunu doğrumu anladım ?  HP350 rf vatmetresi teknik değerlerinde 2 vata kadar ölçüm yaptığı yazıyor, bu değeri  ATT ile ölçer demiyor. Yani  bu 2 vatı direk rf lı güç olarak girişine  verdiğimizde o anda ATT=0 (sıfır) ise aletin ekranında çok daha düşük bir güç okuyacaz. Gerçek 2 vat güçü aletin ekranında okumak için alet içindeki attennetuer'e   bir dBm değeri girmek lazım dogrumudur ? O zaman bu işlemi yaparsak aletin girişindeki gücü bilmemiz lazım ki güçü dBm ye çevireyim ve Att kısmına yazayım.  O zaman zaten giriş gücünü 2 vat olarak bildiğim bir değeri neden aletin ekranında tekrar  2 vat olarak okumak için uğraşayım; bu cihazın ne anlamı kaldıki, Burada amaç bilmediğin veya hesap yoluyla o an için elde etmediğin (yada hesap ile uğraşmak istemediğinden ) rf lı güçü cihazın açıklayıcı  teknik yazısında yazdığı gibi direkt olarak ATT yi devreye sokmadan ölçmesidir. Yoksa buda bir çin hokuspokusumu ?

Alan şiddeti ölçü aletleri güç ölçümü yapmazlar.
Gerçek anlamda güç ölçümü, akım ve gerilim ölçü aletlerinin bileşkesi ile ölçüm yapan aygıtlardır.
Yani anten kablosuna bağlanan özel aletler ile ölçülmektedirler.
Güç ölçüm kurallarına göre 50 ohm yük ve yüksek frekans tekniğindeki elektromanyetik dalgaların yayılımı referans alınırsa;
Bir bobin (ANTEN) üzerinde düşen GERİLİM relatif olarak gücü temsil edebilir.
Bu alet esasen güç ölçümü yapan bir alet değildir. Anten üzerine düşen gerilim seviyesini ölçen bir alettir ve ALAN ŞİDDETİ ölçü aletidir.
Alan şiddeti birimini
İster volt olarak, dbuV
İstersen dbm (zaten HF tekniğinde mili watt demektir) olarak,
İstersen de logaritmik olarak Watt olarak skalalandırırsın. (Kadran değerleri)

ATT olayını şöyle açıklayayım.
Elinde bir voltmetre var. Gerilim ölçeceksin. Voltmetreyi 20V kademesine aldın ve gerilime bağladın. Skala yani ibre maximum seviyeye fırlarsa;. Doğru ölçüm için skala seviyesini ATT ile ayarlamak zorundasın.
Ne yaparsın.
20V kademesinden 100V kademesine geçersin. Yani gelen gerilime ATT uygulamış olursun.
Böylece 20V kademesinde ölçülmeyen yüksek değer 100V kademesinde ölçümlenmiş olur.
Bu aletin içerisinde de ATT vardır. Belki otomatik kademe atlıyordur belki de sen ayarlıyorsundur bilemem 8)
Benim AVO metrem de 1000 V a kadar ölçüm yapıyor. Ama ben her ölçüm değerine göre kademeleri ayarlamak zorundayım.
ANLATABİLDİM Mİ

Flatron

@TABS
Hocam burada temel işi yapan chipi Türkiyedede satan bir firma linki (Başka firmalarda olabilir araştırmadım)
http://www.delab.net/AD8307-SMD,PR-133.html

Alltaki linkte ise meşhur ARRL Handbookunda RF güç ölçümü ile ilgili örnek uygulama var üstelik 500 Mhz e kadar nanowattdan 100 wata kadar ölçebiliyorsunuz

http://www.qsl.net/sz1a/download/build%20an%20rf%20power%20meter.pdf
Temelde 50 ohm direnç bir diyot ve bir kondansatörle RF gücü ölçülebiliyor.
Verdiğiniz linkteki devrede bunu AD8307 gibi bir chip kullanarak PIC /ATMEL gibi bir MCU ile hesaplayıp gösteriyor
Bence ebaydaki modülü alır ve buradaki pdf göre uygularsanız güzel bir metre olur gibi gözüküyor.

Bu da temel hesaplamasını anlatan video
http://www.youtube.com/watch?v=TOUDUbW3f9c#ws

[mergedate]1421515221[/mergedate]
2 tane  HAM radio kullanıcısının yorumu var bu chip hakkında .Chipi 2 kişi daha test etmiş ler iyi olduğunu Analog un yeni chiplerinin (ltc88..)(Linearın mış bu chip) 2,5 ghz e kadar desteklediğini falan söylüyorlar (alttaki pdfde 2.sayfada)
pdfide bu

http://www.w1ghz.org/new/portable_powermeter.pdf

TABS

Mr_YAMYAM ve Flatron verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ayrıca Flatronun verdiği sitelerdeki konularıda araştıracam.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın