SSD hard diskler

Başlatan ademmucit, 09 Ocak 2015, 08:42:01

ademmucit

09 Ocak 2015, 08:42:01 Son düzenlenme: 09 Ocak 2015, 10:18:04 ademmucit
1 yıldır ssd harddisk kullanıyordum sistem performasnsı çok güzeldi windows 7,    5 sn de açılıyordu. Ancak dün bir kaç hizmet kapatıym dedim kapattıktan sonra 30 sn de açılmaya başladı. Tüm hizmetleri açtım ama hala 30 sn açılıyor. Recovery yaptım, sürücülerin hepsini güncelleştirdim hala 30 sn de açılıyor varmı yardım edebilecek birileri? :-[  Bİde bu olaydan sonra herhangi bir program kaldırınca falan windows başlat sesi geliyor. Yani windows açılmadığı halde sesi geliyor.

seron

buradan anlıyorum ki ssd harddisk kullanmamalıyım.

sorunun nedenini bilmiyorum ama diskin mantıksal hata yapıyor olma riski yüksek. her nasıl bir hata oluşmuşsa sistemin saçma sapan davranıyor.

çok basite kaçmak gibi olacak ama önemli dosyalarını yedekleyip format at bence...

yolgezer


ademmucit

10 Ocak 2015, 12:20:25 #3 Son düzenlenme: 10 Ocak 2015, 12:24:25 ademmucit
Şimdi kardeş imama kızıp abdest bozmak olmaz. Ben yanlış bişey yaptım diye ssd nin ne suçu var. SSd süper bişey sadece ben daha fazlasını istedim diye oldu herşey. Hangi hizmetleri kapattığımı hatırlamıyorum ama daha sonra kapattığımdan fazlasını hatta hepsini açtım olmamıştı. Pc Toshiba satellite A660 recovery yaptım yine olmadı taki format seçeneklerinde sabit diski sil diyene kadar. Diski sildim ve dvdlerinden sağlam windows kurdum hata düzeldi. Sorunumu da anlamış gibiyim win7 de "gereksiz  dosyaları silerek diskte yer aç"  işlemide yapmıştım ondan olmuş. Bunun gibi hatalarla karşılaşan olursa dikkat etsin PC NİN GEREKSİZ DOSYALARINI SİLEN VE PC Yİ HIZLANDIRDIĞINA İNANDIĞINIZ PROGRAMLAR bazen gerekliolan dosyaları da siliyor. Dedim ya windowsun açılış sesi geç geliyor diye; Yani bilgisayarın açılması, masaüstünün hazırlanmasından ve başlat sesinin geliş süresini ayarlayan bir görevi silmiş bu uygulama . TEŞEKKÜRLER !

[mergedate]1420884965[/mergedate]
Admin eğer program ismi vermek yasak sa burayı silebilirsin;

Daha önce de karşılaştığım problemlere sebeb olan (Gerekli dosyalarıda bazen silebilen)  Programlara örnek vermek gerekirse;
Advanced system care, CCleaner, revouninstallergeliştirimişmod , ve benim pc derastladığım win7 gereksiz dosyaları silerek diskte yer aç özelliği.

YAŞASIN FORMAT!

Mr_YAMYAM

10 Ocak 2015, 13:10:26 #4 Son düzenlenme: 10 Ocak 2015, 13:12:07 Mr_YAMYAM
Alıntı yapılan: ademmucit - 10 Ocak 2015, 12:20:25Şimdi kardeş imama kızıp abdest bozmak olmaz. Ben yanlış bişey yaptım diye ssd nin ne suçu var. SSd süper bişey sadece ben daha fazlasını istedim diye oldu herşey. Hangi hizmetleri kapattığımı hatırlamıyorum ama daha sonra kapattığımdan fazlasını hatta hepsini açtım olmamıştı. Pc Toshiba satellite A660 recovery yaptım yine olmadı taki format seçeneklerinde sabit diski sil diyene kadar. Diski sildim ve dvdlerinden sağlam windows kurdum hata düzeldi. Sorunumu da anlamış gibiyim win7 de "gereksiz  dosyaları silerek diskte yer aç"  işlemide yapmıştım ondan olmuş. Bunun gibi hatalarla karşılaşan olursa dikkat etsin PC NİN GEREKSİZ DOSYALARINI SİLEN VE PC Yİ HIZLANDIRDIĞINA İNANDIĞINIZ PROGRAMLAR bazen gerekliolan dosyaları da siliyor. Dedim ya windowsun açılış sesi geç geliyor diye; Yani bilgisayarın açılması, masaüstünün hazırlanmasından ve başlat sesinin geliş süresini ayarlayan bir görevi silmiş bu uygulama . TEŞEKKÜRLER !
YAŞASIN FORMAT!
İmam'a kızıp abdest bozmamışsın ama görülüyor ki SSD karakteristiklerini bilmediğin için yeniden nikah kıymışsın (FORMAT) ;D
İyi bir PC de recovery yaptığın halde sorun düzelmiyor ve SSD yi silmek zorunda kalıyorsan bu yine de SSD nin bazı özelliklerini bilmediğin anlamına geliyor.
Burada yapılan hata, sistem dosyalarının silinmesinden ziyade SSD nin davranış şeklidir. Aynı davranışı şöyle yapmış olsan da görebilirdin.
Temiz bir şekilde sıfırdan işletim sistemi kurulmuş bir SSD ye, dosya parçalanması için birkaç kez üst üste DEFRAG komutu verirsen (Disk birleştirme) SSD'nin yine zayıfladığını oldukça ağır çalıştığını görebilirsin.
Belirtmiş olduğun programlardan birisi ile veya birkaçtanesi ile ana öyükleme kaydının (MFT) değiştirebilecek bir uygulama yaparsan SSD nin performansının anormal düştüğünü görürsün.
Bu işleme birkaç örnek.
Ccleaner.
Advantec system care,
Muhtelif defrag  veya kayıt defteri düzenleyici programlar.
SSD ler gerçekten hızlı okuma ve yazma yeteneği olan sabit disklerdir. Ancak bu disklerin bu avantajına karşılık bazı dezavantajlarının olduğu da bir gerçektir.
Eğer bir SSD ye çoğu programlarda ve windowsun kendi içerisinde bile bulunan, haftalık veya günlük programlanabilen ve altta çalışabilen defrag komutu verirsen hiçbirşey yapmadığın halde SSD nin performansının bir süre sonra düştüğünü görebilirsin 8)
Sadece defrag değil, bazı kayıt defteri düzenleyici programlar bile ciddi olarak SSD lerin performansını etkilemektedirler.

yolgezer

onur abi, defrqg komutunu gunluk verirsen hdd bile dayanmaz:-) :-) :-) 
ou gectim arjdas zaten hatayi, gecici dosyalari baska birime aktarmakla yapmis. hbrid disklerde bu otomatik.
ayrica gecmis silmek belki sizin isinize yaramz ama bir gunde 5 gb net gecmisi yapmis ben gibi manyaklar eer haftalik silmezse buna hdd mi dayanir? gunde 5 gb dan bir ay sonunda 15 tb gibi bir disk dolmasi olacak. buna dayanacak islemci kac para? ve bende zAten 20 gb sistem diski var:-)  yanj senin isine yaramiyordiye o programlari kotu gormek insafsizliktir,

seron

bilgisayar bakımı ile ilgili sık sık tartışmakta ve bilgili arkadaşlardan faydalanmaktayız.

sistem onarıcı-bakım programlarının amacı adından da anlaşıldığı gibi "kullanıcı düzeyinde" bakım yapmaktır. ancak bazı durumlarda sorunlarla karşılaşılması da olağandır. dolayısıyla bu tip işlemlerin bile:
gerekli görüldüğünde ve
bilen biri tarafından yapılması daha iyi olur.

tabi ben de yakın zamana kadar SSDleri kusursuz zannediyor iken tesadüfen forumumuzda geçen bir sohbetten kendine has sorunları olduğunu öğrendim ve almaktan vazgeçtim.

yamyam usta... bu arada benim harddiskte arada bir kafa vurması oluyor. ne yapacam ben bilmiyorum. tüm önemli verilerim onda. acilen 1TB lazım...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 11 Ocak 2015, 18:45:38yamyam usta... bu arada benim harddiskte arada bir kafa vurması oluyor. ne yapacam ben bilmiyorum. tüm önemli verilerim onda. acilen 1TB lazım...
Bende fazla HDD yok ne yazık ki. Bana da acilen bir 1TB lazım :)
Ama şunu yapabilirsin.
http://www.mydefrag.com/Manual-DownloadAndInstall.html
İlgili linkten 4.3.1 versiyonunu indir.
Önce defragment yap.
Sonra consolidate free space (Boş alanı birleştirme) komutu ver. Bu işlem özellikle video dosyaları gibi  büyük akış bilgilerinde biraz fazla sürmektedir.
Boş alan birleştirmesinden sonra tüm bilgiler alttan itibaren düzgün bir şekilde sıralanmışsa, windows ile tarama yap.
Dosya sistemlerini düzelt ve bozuk bölümleri tarayarak düzelt komutu da vermelisin.
Taramalar bittikten sonra muhtemel sorunların düzelmesi lazım.
Yedek HDD temin ettikten sonra bu HDD ye iyi bir format hatta low-level format atabilirsin.

seron

dediğin şey riskli. bozuk alanın üzerine veri yazdırmak istemiyorum. bir de o işlemler çoook uzun sürer. para lazım hem de çok... alan olsa harddisk hariç makinemi satacağım. nası olsa bir tane daha var. bir de P4 toplarım, tamam.

serkan_48

ssd ler hakkında şahsi fikrim bir bilgiayarda sistemi ssd den çalıştırıp önemli veriler normal hdd de saklanırsa sistem hızlı olup veriler güvende olacaktır. ssd leri sadece elektronik oldukları için ve bozulma durumunda veri erişimi sıkıntılı yada mümkün olmayacağı için veri depolama yerine sistem çalıştırmak en mantıklısıdır.

Elbetteki bu konuda sizlerde ve bir çok arkadaşta bu fikirde olduğunu düşünüyorum.

Kolay gelsin.

yolgezer

zaten ssd nin mantığı, sistem dosyalarına erişimin hızlanmasıdır. bir videoya 300+ mb/s de ulaşmanın mantığı ne ki?

serkan_48

Tek sorun benim notebookta 1 adet hdd yuvası var. :( ssd yi birincil harddisk olarak girildiğinde ikincil olarak sabit disk takacak yer kalmıyor. :(

yolgezer

hybrid diskler var. tek kutu icinde ssd-hdd bir arada. onlardan aalabilirsin.


serkan_48


Mr_YAMYAM

Şimdi gızdıracaklar U-ATA 133 IDE HDD'ler ile yapmış olduğum RAID'li PC yi koyacağım ama şu katil sıfatından korkuyorum. ;D
Erişim hızları olmasa bana göre SSD'ler şimdiden ÇÖP oldular ;D

yolgezer

ssd, nin zaten amacı erişim hızı ki zaten? onu beceremezse ne yararı kalacak? ilk çıkış anından bu güne kadar daha hızlı veri sloganı ile gitmiş

okinkurt

Valla bendede ssd var hız olarak çok iyiler harbiden ssd ye sistem kuruyorum 1tb da hdd takılı pek sorunum yok tek - leri çabuk eskiyorlar .

serkan_48

Alıntı yapılan: okinkurt - 13 Ocak 2015, 15:28:06Valla bendede ssd var hız olarak çok iyiler harbiden ssd ye sistem kuruyorum 1tb da hdd takılı pek sorunum yok tek - leri çabuk eskiyorlar .

ÇAbuk eskimelerinden kastınız nedir ?
Ağırlaşıyorlar mı ? ( hız açısından ) yada arızalanıyorlarmı ? Ne kadar süre kullandınız bu durum gerçekleşti..

Bende bir ssd disk almayı düşünüyorum.

Teşekkürler.

yolgezer

@serkan_48 okinkurt gibi iki gunde bir disk sil yaz yaparsan eskir tabi, ona sistem dosyaarini atacan gecicileri de baska birime, ama kil bir is. yaptiginda bir daha yavaslama olmaz. hatta windowsun yeni surumlerinj bunu ptomatik yapirmus sanirim, ama denemedm

okinkurt

13 Ocak 2015, 17:15:24 #20 Son düzenlenme: 13 Ocak 2015, 17:18:14 okinkurt
Alıntı yapılan: serkan_48 - 13 Ocak 2015, 16:18:54ÇAbuk eskimelerinden kastınız nedir ?
Ağırlaşıyorlar mı ? ( hız açısından ) yada arızalanıyorlarmı ? Ne kadar süre kullandınız bu durum gerçekleşti..

Bende bir ssd disk almayı düşünüyorum.

Teşekkürler.


Çok oyun yükleme silme ile ilgiside var elbet ama genelde performansları düşmüyor değil en basiti windows puanlaması olarak bakarsak düşmeler gözleniyor ama genel performansı hdd leri ezer geçer yinede ölüsü yeter yani paraya kıyıp alın :D Corsair öneririm marka olarak .

yolgezer

yaw asl zaten 300 kusur mb bir okuma hizj var. oyle bir ayda dusmez, hem hiz degil stabikite daha cabuk gider hdd icin cabuk eskir denir. ama aslinda chip diskler cok daha cBuk yipraniyor, ssd zTen temelde hafiza karti dgil mi? kac tane 10 yasjnda hafiza karti gordunuz ki yogun kullanilmis? ama bende 20 seneli diskler var

seron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 13 Ocak 2015, 16:18:54ÇAbuk eskimelerinden kastınız nedir ?
Ağırlaşıyorlar mı ? ( hız açısından ) yada arızalanıyorlarmı ? Ne kadar süre kullandınız bu durum gerçekleşti..

Bende bir ssd disk almayı düşünüyorum.

Teşekkürler.


serkan ben de almayı düşünüyordum. ama daha önce burada yapılan bir sohbette yamyam abi ile diğer arkdaşlar çok sık şekilde veri yazma-silme işlemi neticesinde ölü bloklar oluştuğunu söyledi. HDDlerdeki bad sector misali. öyle LLF ile falan da düzelmiyor. elektronik bir arıza yani. bir transistörün yandığını düşün. e öyle olunca verilerin + paran da güvende olmuyor.

o nedenle sadece iişletim sisteminin çalışması iin kullan diyorlar zaten. bir de çok pahalı olunca, bir eksi yönü daha çıkmış oluyor. geçende baktım 60GB bile uçuyor. onun parasına 500GB HDD alı(rsı)n. boşver normal bir disk al.

okinkurt

Valla hız isteyen ssd alır depo isteyen düz hdd alır bu kadar basit :) .

ademmucit

Sağol yamyam usta sayende baya aydınlandım. Doğrudur bu  yabancı gelinin karakteristiğini bilmediğim  için hep nikah kıyıyorum. Ama bu sefer nikah sağlam oldu (Format). Sürekli nikah kıymakta doğru değil Fazla nikah avrat eskitecek galiba :) Ama bir görsen bi hızlı bi hızlı ki :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ademmucit - 13 Ocak 2015, 21:41:43Sağol yamyam usta sayende baya aydınlandım. Doğrudur bu  yabancı gelinin karakteristiğini bilmediğim  için hep nikah kıyıyorum. Ama bu sefer nikah sağlam oldu (Format). Sürekli nikah kıymakta doğru değil Fazla nikah avrat eskitecek galiba :) Ama bir görsen bi hızlı bi hızlı ki :)
SSD diskler gerçekten hızlıdır. Erişim süreleri de incelendiğinde bir cenıfırdırlar.
Benim yazılarım SSD almaya karar veren arkadaşlara SSD'lerin iyi ve kötü yönlerini tarafsız bir zihniyetle anlatabilmektir.
Sadece sistem kurulumu için SSD kullanılır ve bir kere sistem tam yapılandırılırsa gerçekten harika sonuç verirler.
Ama benim gibi zırt pırt format atıp ta sistemi mıncıklayan kişiler için iyi değildir.

yolgezer

ssd=hız performans
hdd=stabilite arkadaşım neyini merak ediyorsunuz ki işte:)
bak misal lamborghini 300 km ye gullwing 2009dan kat kat çabuk çıkabilmekte. ama
http://www.youtube.com/watch?v=gXDt2g1Sc4s#
bunu da yemez:)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın