Kısa çalan kapı zili ve Uzaktan kumandalı kapatma

Başlatan ControL, 06 Ocak 2015, 20:08:01

ControL

Merhaba arkadaşlar meslek yazılım e dolayısıyla gündüz uyuyup gece bilgisayar başında çalışıyoruz gündüzleri ise kapıyı çalan çalana
elektrik - su - yanlış basanlar - sırf giriş kapısını açtırmak için çalanlar - parmağını zile monteleyenler derken bıktım artık.
Öncelikle bir oto alarmı alıp kapı ziline bağlayacağım ortalama 50TL civarı kargo dahil 60TL diyelim.
Oto alarmını kullanmadaki amacım kumandadan zili kapatıp yatacağım.
Fakat buda bir çözüm değil zili kapamayı unutursam kısa çalması için bir devre yapmam gerek.
Kısa çalmasından kastım şudur biri gelip parmağını zile yapıştırıp çekmeyi unuttuğunda uykumdan oluyorum daha bir saat önce olduğu gibi neyse konuyu dağıtmayayım aradığım devre mantığı:
Bastınız çektiniz: 2 saniye çalar, susar.
Basılı tuttunuz: 2 saniye çalar, susar.
Varmıdır böyle örnek bir devre yok ise nasıl yaparız bir beyin fırtınası yapalım çoğu arkadaşımızın işine yarar

elektrofizikci

valla ben zile çıtçıt anahtar denilen anahtrardan koydum, çocuk uyuyunca zili kapatıyorum oradan. Uyanınca açıyorum.
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

CarnageTR

bir adet mikroişlemci ile rahalıkla halledilebilir. 1 pinini kumanda girişi, 1 pin zil düğmesi girişi, 1 pin de zil çıkışı olarak ayarlanacak. Aşağıdan gelen kabloyu(A)  ve kumandanın alıcı modülünden gelen kabloyu(B) mikroişlemciye giriş yapacaksınız. daha sonra da if komutu ile kesmeler ayarlayacaksınız. Sessiz modu için A ve B HIGH olduğunda çıkışa 2 sn çıkış verecek. araya while wend komutu koyarak uzun süre basılı kalması halinde de yine tek seferlik komut gelmesini sağlayacaksınız. Normal modda ise A HIGH olup B LOW olacak (yine while wend komutu konabilir) bu sefer de zilin normal süresine göre 5-8 sn çıkış sağlayarak zili çalıştıracak.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın