Polis siren devresi

Başlatan DUHAN, 04 Ocak 2015, 13:19:47

DUHAN

Adnancoskun

İlk bakışta; yukarıdaki D3 diyodunun yönü ters görünüyor.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

DUHAN

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 04 Ocak 2015, 14:01:27İlk bakışta; yukarıdaki D3 diyodunun yönü ters görünüyor.

o diyorların görevi nedir usta ??  ac  yi dc ye çevirmek için mi ??  az önce hatayı fark ettim o diyorların olduğu yeri ben hoparlör  bağlantısı sanıyordum orası elettrik bağlantısıymış  elektrik bağladığımız yerde aslında hoparlör bağlantı yeriymiş şimdi hafif bir cızırtı geliyor ?*

Adnancoskun

devrenin orjinalini görebilirmiyim?
link varsa verebilirmisin?

senin devreye hoparlör yanlış değil, sadece D3 diyodunu ters çevir..

Adnancoskun

Senin hoparlör yerin doğru görünüyor, d3 diyodun yönü yanlış  onu ters çevir..
orijinal şemaya baktım orada da D1 olan diyot ters.......... sen sadece o diyodu ters çevir.

DUHAN

şimdi hangisini ters çevirecez d3 ni d1 mii birde o diyotların olduğu yer hoparlör bağlantıs mı ???
[mergedate]1420374199[/mergedate]
D1 diyodunu  ters çevirdim taktım

Adnancoskun

senin devrende D3 orijinal devrede D1 olarak çizilmiş, her ikisi de aynı....
senin devreye göre D3

DUHAN

yani ????   :D ben D1  diyodunu çevirdim o diyotların olduğu yer hoparlör bağlantıs mı ??

Adnancoskun

senin baskıdevren varya,,,, orada en üstteki diyot,,,, onu ters çevir, diğerleri doğru, hoparlör yerin de doğru, besleme yerinde doğru...

DUHAN

tmm en üstteki diyodu ters çevirdim diyotların olduğu yere hoparlör bağladım altta transistörün olduğu yere enerji verdim bu  sefer cızırtı daha da arttı ???

Adnancoskun

öyle yapma....
bak sen hoparlör yazan yerin varya... sen oraya hoparlör bağla
besleme yazdığın yere de beslemeni bağla....
yukarıdaki diyodu ters çevirdinse işlem tamamdır...

DUHAN

tmm hoparlör yazan yer diyotların önündeki klemens değil mi ??? 

Adnancoskun

DUHAN

her 2 şekilde de denedim olmuyor diyodun yönünü çevirince  hopaörlörde ki cızırtı arttı sadece ...

Adnancoskun

DUHAN

evet olabilir zaten diyotların yönünü çevirmeden önce ısınıyordu bu günde pazar malzemeci açıkmıdır acaba  2N3055in gövdesine şaseleme de yaptım sorun olmaz değil mi ??

Adnancoskun

DUHAN

dayı çalıştı devre ... :D 
devreyi 9 V pille besledim çalıştı .. :D  saol teşekkür ederm paza pazar senide uğraştırdık hakkını hela et usta canını yerim .. :D 

Adnancoskun

Canın var olsun...... Sevindim çalıştığına... Güle güle kullanın....

Flatron

Alıntı yapılan: DUHAN - 04 Ocak 2015, 15:52:43dayı çalıştı devre ... :D 
devreyi 9 V pille besledim çalıştı .. :D  saol teşekkür ederm paza pazar senide uğraştırdık hakkını hela et usta canını yerim .. :D 

:)
 38-39 yıl önceki günlerim aklıma geldi .
Birşey soracağım @DUHAN 9 volt pil kullanmadan önce ne ile çalıştırmaya çalışıyordun?

DUHAN

12 V güç kaynağı ile besliyordum onda cızırtı çıkarıpta 9 V pilde nasıl çalıştı valla anlamadım  ??????

yolgezer

guc kaynagini kontrol etmeliydn bence, diyotlarin biri kopuk olabilir ya ya da kondansator bozuk olabilirdi.12  voltta 555 cizirdamaz,

DUHAN

zaten yeni güç kaynağı devresi yapacam usta LM317ile ayarlı güç kaynağı devresi yapacam .. :D

yolgezer

iyi olur. ben otomobilde kullandım o entegreyi. ki oto aküsü 17 volta kadar verebiliyor. gram cazırdamadı.

DUHAN

ben o LM317 yi ilk defa kullanacam bakalım inşallah güzel çalışır. .. :) 

yolgezer

lm317 çok basit bir ayarlı regülatordür. hatta amfi bile yapabilirsin:) ama sadece 1 watt rms çıkış gücünde. ama duyduğum kadarı ile hi-fi standartları içinde imiş.
iki tane kondansator ve bir trimpot ile çok kolay bir ayarlı güç kaynağın olur.

DUHAN

yolgezer

al kardesim. ben de yarin alacam. kulaklik amfisi yapmayi dusunuyorum. bu tip makinelrden hifi standardina yakin ses alinabilmekte:-)

DUHAN

saol teşekkür ederim .. ::D  bu klaklık amfisi mi şimdi ??

yolgezer

1 wattlik woofer olacak degil ya:-)  kazancinj dusurup mis gibi kulaklikta kullairsin iste.

seron

Alıntı yapılan: yolgezer - 11 Ocak 2015, 22:58:42al kardeşim. ben de yarin alacam. kulaklik amfisi yapmayi dusunuyorum. bu tip makinelrden hifi standardina yakin ses alinabilmekte:-)

yolgezer ben bu devreyi parçalarını alıp yaptım, çalışmadı... neden çalışmadığını bilmiyorum bağlantılar doğru idi. ama hoparlörden "sssssssss" diye bilindik amfi sesi geliyordu (waterfall effect). girişe ne bağladıysam olmadı.

yolgezer

@seron ben de parçaları aldım. ama bak o resmin sitesinde diyor ki 9 volt için bıu şema. 4.5 istiyorsan 10r direnci 5 yapacaksın. belki sen ondan yapamadın?yanlış dedim.You probably know that LM317 IC is used as an adjustable voltage regulator, but did you know it can be used as an audio amplifier? This is a class A audio amplifier built with LM317 that delivers a maximum 1W audio power.

Use a good heatsink for the LM317 IC and adjust the 5K variable resistor so that you have 4.5V on 10Ω resistor (or LM317 pin 2, Vout).
diyor ki bu arkadaş class a imiş:)
maksimum 1 watt verebilir..
5 k direnç ile ayar yapacaksın ve 10 ohm direnç üzerinde 4.5 volt okumalısın. ama cidden a class mıdır bilmem. öyle ise inanılmaz ısınacaktır. ki adam soğutucu koyun demiş:) bir arkadaşım bu entegre içinde opamp olduğunu söylemişti.

yolgezer

@seron yaptim abi devre htali
470 ohm ve trimpotun bataklarina dikka et ora hatali
470 ohm hemtrimpota hem 1 numaraya degiyorya/ iste orda 470 ohm sadee trimpootadegecek trimpot da 1 nuaraydegecek sesi cok iyi classa mi emin degilim ama acaip enerji tuketiyor ve seskalitesi cok iyi

seron

@yolgezer eğer ses kalitesi iyi ise, devreyi paintle falan çizip bir yükleyebilir misin? kötü gözüksün önemli değil. veya foto makinen varsa kalemle çizip yükleyebilirsin. ben neyi nereye bağlanacak tam anlamadım...

yolgezer

@seron anlamayacak ne vqr? potans hem 470 ohma hem 1 numaraya bagli ya. iste orda hata var. hem direnc hem entegre bacagi pota bagli ve potun orta ve yan bacaklari kis devre. potun orta yani cikis bacagini 470 ohma giris bacaklarindan tekini saseye oburunu de 1 numarali entegre girisine bagla. sesi cok guzel hem bass dolgun hem tizler cok iyi. ben rocktron ile denedm harika ses verdi. ama harbi class a olabilir. 1 watt icin 12 watt civari besleme verdim namissiza:-)

Adnancoskun

işte böyle

seron

Adnancoskun

yolgezer

@seron kusura bakma daha pc çalıştırmadım.
evet adnan abinin verdiği şema.
çok bir şey beklememek gerek ama yine de yüksek ses kaliştesi.
ses seviyesi olarak tda2822m kadar sesi var ama gerek bass gerek tiz olarak ka2206 ile yarışır. tek sorunu aşırı batarya yiyor namıssız.

seron

zaten verim düşünülmemiş "ses çıksın yeter" denmiş. devreye bakınca anlaşılmıyor mu? ;D
batarya değilde, ucuz bir adaptör ile iş görür eğer çalışırsa.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 16 Ocak 2015, 20:04:24zaten verim düşünülmemiş "ses çıksın yeter" denmiş. devreye bakınca anlaşılmıyor mu? ;D
batarya değilde, ucuz bir adaptör ile iş görür eğer çalışırsa.
yooook. inan çok güzel sesi var. 2 liraya bu kadr iyi ses almak hoş valla. ucuz adaptoru yakar bu. tam ölçmedim ama 12 watt lık bir adaptoru yarım saatte ısıtıverdi.

seron

girişe ne bağlıyorsun? amfi mi cihaz mı? be cihazda denemek istiyorum ucuz cep radyosuyla.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın