Fm verici elamanları yerleştirme

Başlatan Trance, 01 Ocak 2015, 23:30:10

Trance

Bu devre elemanları  nasıl yerleştireceğimi bilmiyorum yardım lazım

serkan_48

Parça isimlerini üzerlerine yerleştirdim.

Artık gerisi sizin el becerinize kalmuş. Parçaları pcb üzerinde ilgili yerlerine takıp lehimlemelisiniz. Birtek bobin yok onuda tel ile sarmalısınız.

Kolay gelsin deneyimlerinizi paylaşmanız dileğimle.

Edit : 220 N yazdığım parça 22N olacak yanlış yazmışım.

Trance

Çok teşekkür ederim sağolun lehimledikden sonra çalışma durumunu yazacağım

minimalite24

@Trance 1N ile BCY59 arasındaki kondansatörün üzerinde 223 yazıyorsa 22n dır ,eğer 224 yazıyorsa 220n dir
Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

seron

o devrenin aynısını geçen yıl ben de alıp denemiştim ama malesef çalışmadı. hatta anteni bir fm alıcının antenine değmesine rağmen sıfır sinyal idi.

Trance

Bugün deneme fırsatım oldu pil yoktu onu aldım , 1-2 defa yakaladım ses kalitesi falan çok iyiydi ortamdaki konuşmalar falan gayet güzel geliyordu , ama sanki bi temassızlık varmış gibi geldi çünkü bu 10-40p devre elemanını çevirmek için tornavida kullandım üstüne doğru bastırınca ses geldi ama çekince ses gidiyordu ve bir kaç defa da hiç frekans ayarı ile oynamadan sadece antenle oynayarak da yakaladım ama ses kalitesi iyi değil ben bunu nasıl sağlıklı bir düzeye getirebilirim ?

Flatron

Bobinin çapı çok büyük gibi,ayrıca sarımlar arası uzaklık aynı olmalı yani görüntüsü düzgün olmalı .
Örneğin bir matkabın ucuna (veya çapına göre bir kaleme sarmalı) bobinin 2 ucunuda iyi lehimlemelisiniz

Bu kiti satın aldığınızıda içinde bir kağıt çıkmadımı  ? Şu kalınlıkta ,çapta ,uzunluğu şu kadar milimetre bakır teli 5 tur olacak falan diye
Ona göre saracaksınız net sesi yakaladığınızda (radyodan tarayarak)  o bobine de bir daha dokunmayacaksınız.

*  linkteki vericinin bobinine benzer olmalı
https://320volt.com/BASIT-DEVRELER/

serkan_48

Bobinle ilgili yorumum şöyle olacak.

Flatron arkadaşımıza katılıyorum bobin hakkında bilgi var ise o yönergeye göre sarmalısınız.

Şahsi fikrim bobininizi devre kartının üzerindeki boy ve genişlik ( çap oluyor ) te sarmalısınız. PCB üzerindeki resimde görüldüğü gibi. Sardığınız bobin telinin tel çapı uygun görünüyor ancak sardığınız çap ve tel aralıkları uygun değil. Saracağınız bobin resimdeki en boy özelliklerine uymalıdır.

İkinci konu ise ayar konusu. Ayar için kullanacağınız tornavida plastik yada seramik olması gerekiyor. İletken olmamalı. Yalıtkan olmalı. İletken olması yüksek frekans devrelerinde kapasitir etkisi olacaktır. Bu durumda devrenizin çalışmasını olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer mümkünse ayar tornavidası olarak plastik kullanın. Eğer plastik tornavidanız yoksa trimmer kondansatörü çevirebilecek plastik bir malzeme bulup onunla çeviriniz. Tornavida olarak aşağıda örnek bir resim görebilirsiniz.

Daha önce bu ve benzeri devre kurmuştum. Sesi net alabilmeniz için yapmanız gereken fm bandında iki yayın arasında boşluğu en çok olan bir nokta tesbit edip oraya ayar yapmanız daha faydalı olacaktır. Diğer türlü yakın frekanslarda yapacağınız yayınlarda diğer frekanslar sizin yayınınızı bastıracak yada yayın kalitenizi düşürecektir. Bu nedenle bandda yakın frekanslar seçmemelisiniz. Yinede kaliteli yayın için bu devre çok iyi bir devre değildir. Kaliteli yayın için bir radyo vericisi daha teferruatlı olmalıdır. Böyle bir devre ile sesiniz gidiyorsa tamam budur denilebilir. Üzerinde çok büyük bir değişiklik yapamazsınız.

Trance

Bobin işi aslında olmadı :) sinirlendim öyle bıraktım tekrar yapıcam artık bakalım söylediklerinizi de yaptıktan sonra istediğim elde ederim inşlh öyle fazla bi beklentim yok çalıştığı görülsün yeter.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın