NTC Lİ röle kontrol devresi

Başlatan DUHAN, 30 Aralık 2014, 20:46:08

DUHAN

şöyle bir devre yaptım ntc li röle kontrol devrede 470 K potansiyometre yerne 500 K bağladım potu bir tarafa çevirince röle çekiyor led yanıyor dire tarafa çevirince led sönüyor bu devrenin çalışma mantığı nedir acaba ?  burda ntc nin  ısınınca ledin yanması gerekmez mi ???

http://i.hizliresim.com/ZAdQ0z.jpg

-ahmet-

Yaptığın devre ısıya duyarlı bir devre. Potansimotrenin görevi; ledin hangi sıcaklık derecesinde yanmasını istiyorsan, potansimotreden ayarlıyorsun.
-Sıcaklık ayarladığın seviyeye geldiğinde röle çekiyor ve led yanıyor.
- Sen potansiyometreyi en sona kadar çevirdiğin zaman, NTC'nin ısıya duyarlılık seviyesini bulunduğun ortamın sıcaklığına göre ayarlamış oluyorsun.Bu nedenle NTC ortamın sıcaklığıyla direnç gösterir ve röle çekilir. İnşallah anlatabilmişimdir. Devren büyük ihtimal sağlam.

seron

Alıntı yapılan: DUHAN - 30 Aralık 2014, 20:46:08burda ntc nin  ısınınca ledin yanması gerekmez mi ???

http://i.hizliresim.com/ZAdQ0z.jpg

eğer rölenin NC(normalde kapalı uç) ile NO(normalde açık uç) ayaklarına giden bağlantıları değiştirirsen istediğin gibi çalıştırırsın. yani,

şayet devrenin orjinal hali istediğin işin tersini yapıyorsa röleye gelen üstteki 12V girişini solda kalan bacağa bağlarsın olur biter...

devre bu haliyle bira ilkel bir termostad devresi olmuş. ödev mi bu?

asma

İlk tepki normal:
Potansiyometrenin 0-100C arası ayar yaptığını varsayalım; ortam sıvaklığı 20C dereyken siz potu 0 a çevirip soruyorsunuz 'sıcak mı?' devre LED i yakıp evet diyor.  Potu 100C dereceye ayarlayıp tekrar soruyorsunuz , LED sönüyor, tabi ki sıcak değil diyor.
İkinci tepki için ısı uygulamalısın.
Potu LED yanarken yavaşça çevirip söndüğü yerde bırak. Havya veya bir ısı kaynağı ile ntc yi ısıt. Isınıp soğuduğunda tepki değişiyorsa devre düzgün çalışıyordur.

Son olarak isteğe bağlı kalibrasyon işi kalır. İsterseniz pot için skala oluşturur ve ntc yi izole edip kaynar suya batırırsınız. LED yanma ve sönme noktalarını işaretlersiniz. Bu aralık 100C derecedir. Su soğurken termemereyle ısıyı takip edin ve potu çevirerek çentik atmaya devam edin. Buzlu suyla 0C dereceye kadar devam edin. Termostat olarak kullanıma hazır hale gelir. ;)

Not: ntc parametrelerini inceleyip doğrusal değer değişimi olduğunu gördüyseniz iki sıcaklık değerinde ölçüm yapıp arasını eşit böldüğünüzde daha kısa sürede sonuca ulaşırsınız.

Kolay gelsin.

DUHAN

valla  ustalar pek bişey anlamadım ama size devrenin pcb şemasını gösterim bu arada devre artık potu sağa sola çevirsek te devredeki led yanmıyor sebebini çözemedim 

buda pcb şeması : 

http://i.hizliresim.com/99LGPr.jpg

seron

pot çok kalitesizse çizilmiş olabilir.

transistörlerden biri/ikisi bozulmuş olabilir.

baskı devren doğru gibi görünüyor. ama neden çalıştıramadığını anlamadım.

DUHAN

dün 12 V  enerjiyi transistörlern bacaklarından verdim değişik bir koku geldi sanırım transistörler yand değiştirecem ikisinide onun dışında çakmağı ntc tutunca röle çekermi  çok merak ediyorum ..

seron

Alıntı yapılan: DUHAN - 31 Aralık 2014, 18:24:40dün 12 V  enerjiyi transistörlern bacaklarından verdim değişik bir koku geldi sanırım transistörler yandı

haydaaaaa...

DUHAN

Alıntı yapılan: seron - 31 Aralık 2014, 18:27:00haydaaaaa...

ne oldu usta ????
[mergedate]1420045058[/mergedate]
devredeki 2 transistörü değiştirdim şimdi biraz düzeldi ama dere krarlı çalışmıyor sebebini çözemedim röle bir atyor bir atmıyor bazen çakmakla ısıtmaya çalışıyorum röle çekiyor bırakıyor çekiyor bırakıyor ama anlamadım hocayı kandırmamız lazım ... :(  :(  (: 

Adnancoskun

Devredeki 2 transistörü darlington baglarsaniz daha kararli calisir
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

DUHAN

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Ocak 2015, 00:31:34Devredeki 2 transistörü darlington baglarsaniz daha kararli calisir

darlington derken nasıl yani anlamadım ????

Adnancoskun

DUHAN

Adnancoskun

DUHAN

adnan hoca bu bağlantıyı ares şema üzerinden alatmanız münkün mü acaba ??? 
bu şekilde pek anlıyamadım ??

Adnancoskun

Elbette ama yarın , çünkü telefondan bağlanıyorum...

seron

@DUHAN kaçıncı sınıftasınız? eğer transistörlerin çalışma mantığını anlarsanız devreyi de kolayca anlarsınız. bu konuyu daha önce gördünüz mü? gördüyseniz de iyi anlamadan geçtiyseniz normaldir. neyse adnan hoca yakında size döner sanırım.

DUHAN

myo 2. sınıftayım ve pazartesi bu devreyle ilgili sunum yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim ...

Adnancoskun

DUHAN

proteus şema bendede var aslında ben devrenin uygulamasını  yaptım siz bana şurayı şöyle değiştirin deseniz çok iyi olur ..

Adnancoskun

DUHAN

Adnancoskun

şimdi tam olarak benden ne istiyorsun? ona göre hemen yapayım...

DUHAN

:D   benim devrem  bu sizin anlattığınıza göre değişikliği bu devre üzerinde nasıl yapabiliriz diyorum en kolay basit şekilde ??? 

http://i.hizliresim.com/BRvOpj.jpg

Adnancoskun

şimdi sorularım şu,
1- senin devren çalışmıyor mu?
2- çalışıyorsa sıkıntısı nedir?
3- yeni bir plaket basmaya zamanın var mı?
4- plaketi kendin mi basıyorsun?

DUHAN

evet plaketi kendim basıyorum montajı kendim yapıyorum sorun şu bu devrede normalde ntc ye elimizle ısıtınca rölenin çekmesi gerek mez mi ? ben potansiyometreyi sağa sola çevirince röle çekiyor bir taratan elimle ntc yi ısıtıyorum diğer taraftan potla ayar yapmaya çalışıyorum sizce bu durum nomal mi ???

Adnancoskun

öncelikle bazı şeyleri netleştirmek lazım,
1-sizin NTC niz oda sıcaklığında kaç ohm, ölçü aleti ile boştayken, yani dışarıda ölçün.
2- elinizle ısıttığınızda kaç ohm ( NTC ısındıkça direnç değeri azalmalı)

bu aradaki fark çok önemlidir.

ŞİMDİ DEVRENİZDE HİÇBİRŞEYE DOKUNMADAN ;
şöyle yapmalısınız
1- devreyi normal çalıştırın NTC ye dokunmadan (role çekecektir)
2- NTC ye dokunmadan potu yavaş yavaş role bırakasıya kadar çevirin
3- potu  bu noktadan çok yavaş geri çevirin ve rölenin tam çektiği sınır noktada bırakın.
4- elinizle NTC ye dokunduğunuzda rölenin yeniden bırakması lazım...

[mergedate]1420370429[/mergedate]
söylediklerimi deneyip , sonucu yazarmısınız?

DUHAN

ya usta çok şey bir devre  ağzıma  bir laf geliyor ama neyse ...
sana zahmet birde polis siren devreö var onada bakarmısın acaba ???

Adnancoskun

:D, canını sıkma bugün bu devre çalışsın..... çalışır da,
sen dediğimi dene sonucunu yaz, ben de siren devresine bakayım..

DUHAN

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 04 Ocak 2015, 13:56:06:D, canını sıkma bugün bu devre çalışsın..... çalışır da,
sen dediğimi dene sonucunu yaz, ben de siren devresine bakayım..

yav adamın dibisin şerefsizim ... :) 

yolcu27

devrenin son durumu nedir bende aynı devreyi yapmayı planlıyorum da sıkıntı varmı devrede

yolcu27

Devreyi yaptım fakat çakmakla çakmadıkça röle çekmiyor. 10k trimpot kullandım. Hassasiyeti nasıl düşünebiliriz ntc 10k

Adnancoskun

Kullandığınız potun değerini yükseltin, örneğin 47 kohm veya daha yukarısını takın
Eğer hassas ayarlamak isterseniz çok turlu (10 tur) pot veya trimpot kullanın

yolcu27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 22 Kasım 2015, 02:32:52Kullandığınız potun değerini yükseltin, örneğin 47 kohm veya daha yukarısını takın

Hocam amacım oda sıcaklığında çalışsın pot ile de biraz ayarlayınca vücudumun sıcaklığına tepki versin . Elimde 100k pot var deneyeyim

yolcu27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 22 Kasım 2015, 02:32:52Kullandığınız potun değerini yükseltin, örneğin 47 kohm veya daha yukarısını takın

Hocam tam 24 saattir farklı devreler yapıyorum  hepsi çakmakla ısıtmak gerekiyordu. Potları 100k ile degistirdim sıkıntı ortadan kalktı ve elimin ısısına tepki verdi
Çok teşekkür ederim Allah Razı olsun

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın