16V-2,5A trafo ile 60Ah akü dolar mı?

Başlatan seron, 30 Aralık 2014, 19:11:33

seron

bugün aracımı çalıştırmaya çalıştım ama "cıvvv cıvv cıvv" etti, sonra da durdu. kontağı açıp kapatırken kapı kilitleri hafiften kapanıp açılmaya çalışıyor. havalar bu aralar biraz serin ve de arabayı bir haftadır hiç çalıştırmıyordum. sorun muhtemelen akünün zayıf olması. iyi bir multimetre ile ölçtüğümde gerilim 11,9V u gösteriyor.

şimdi sorum burada başlıyor.

daha önce bir eskiciden aldığım sekonder gücü AC 16V-2,5A olan adaptöre amperi yüksek diyotlarla doğrultucu uydurarak hazırladığım trafoyu,

araya akım sınırlayıcı hiçbirşey bağlamadan,

direkt olarak bağladım. krokodiller ısındı ve birden akım kesildi. trafo içindeki 5Amperlik direnç sigorta atmış iptal edip direkt bağladım. şimdi tekrar bağlayayım mı diye düşünüyorum ama 2,5A trafodan 5A üzeri akım çekilmeye çalışılmış olacak ki sigortayı attırmış.

bu trafo dayanır mı? en azından arabayı çalıştıracak kadar.

yoksa aşağıdaki uyduruk devreyle biraz canlandırmaya çalışayım mı?

konuyu muhtemelen 1-2 gün içinde çözmüş olacağım oto elekrikçi 10tl ye şarj ediyor mesaj iki günden daha eskiyse lütfen cevap yazmayın çok önemli bir konu değil.
zamanınızı aldıysam kusura bakmayın...

Mr_YAMYAM

En ideali gece aküyü şarja bağlayıp sabah almak.
Biraz toparlanır. Marşı çalıştıracak kadar olsa yeter.

seron

hangisiyle trafoyla mı, ampullü güvenilmez devre ile mi? trafomu gece çalarlar+aşağıya kablo sarkıtmam lazım geliyor.
ne dersin?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 30 Aralık 2014, 19:51:16hangisiyle trafoyla mı, ampullü güvenilmez devre ile mi? trafomu gece çalarlar+aşağıya kablo sarkıtmam lazım geliyor.
ne dersin?
Trafo çıkışına uyduruktan bir diyot bağla. Akımı ecik yüksek olsun. Diyot çıkışına da uydur gaydır bi gondansatör bağla.
Sonra 16V u galın gablo ile aşağı aküye indir. Gablo direnci sana güvenlik direnci olarak bile iş yapacaktır. Ama yine de akım değerini kontrol etmelisin.
Tam sağlıklı olsun dersen çıkışa bir akım regülesi yapmalısın.
RMS 16V bir akü için ideal gerilimdir.

seron

tamam. aşağıya yeterli kalınlıkta 220V seyyar kablosu sarkıtacağım. arabanın yanına kadar yetişiyor. arabanın altına gizlerim ama bir patlama çatlama olursa arabayı yakarz ondan korkuyorum. bir de sigorta attığına göre trafoyu sabaha kadar.... ne bileyim ben elime alabilirim sanki ;D

toyer

seron

evet. acil bir durum olur diye şeyettim. neyse bir kaç güne kadar ittirerek çalıştırıp elektrikçiye götürürüm. vazgeçtim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 30 Aralık 2014, 20:00:36tamam. aşağıya yeterli kalınlıkta 220V seyyar kablosu sarkıtacağım. arabanın yanına kadar yetişiyor. arabanın altına gizlerim ama bir patlama çatlama olursa arabayı yakarz ondan korkuyorum. bir de sigorta attığına göre trafoyu sabaha kadar.... ne bileyim ben elime alabilirim sanki ;D
Cahal civelek ET ve de @seron
O kablonun kesiti takribi 0.75mm2 dir. Öyle ya da böyle zorla da olsa 2-2.5A i geçirecektir. Önemli olan trafonun ısınmamasıdır.
Bunun için ise şöyle yapacaan.
Düzeneği bağlayıp sistemi çalıştıracaksın.
Önce 10dk sonra trafoyu elleyeceen. (Bağlantı klemenslerini elleme haa zıplarsın)
Sonra yarım saat sonra trafoyu bir daha dürteceen.
Baktın aşırı ısınma var. Trafonun köprü çıkışına uygun bir ampül bağlayacaan. Benim tahminim 25W lık halojen lambalar kurtarır. Bu sana bir güvenlik direnci olacaktır.
Bu şekilde 1 saat test edersin ısınmıyorsa yat uyu horul mışıl.

seron

teşekkür ederim yamyam abi. akşam akşam uğraşmıyayım şimdi. saat 4 civarında yatıyorum o saatte kadar bile yeter aslında. ama babamdan baskı görüyorum elleme diyor ;D

bu arada şurada uygun fiyata uygun modeller var şarj için olaki lazım olursa burdan ulaşılabilir:
http://www.bilio.com/arac-aku-sarj-aleti-c5333/?gclid=CK3h-qOv7sICFUzMtAodTxoAZg

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın