SMPS düşürücü adaptör giriş voltajı değiştirme

Başlatan serkan_48, 30 Aralık 2014, 01:16:37

serkan_48

Arkadaşlar merhabalar.

Aklımda bir soru var. Aşağıda göreceğiniz üzere piyasada çokça kullanılan smps bir adaptör var. Benim yapmayı düşündüğüm durumda bu smps limitleri dışında bir besleme voltajında beslenerek yine stabil çıkış almam gerekiyor.

Şöyleki normalde dizayn voltajı 220 volt ve +- belirli bir değerde çalıştığını biliyorum ancak limitleri dışına çıkmam gerekiyor. Misal 220 volt için dizayn edilen böyle bir adaptörü 150 - 180 volt aralığında yine stabil 12 yada 24 volt almam gerekiyor. Uygulamada ücra bir köyde bir evin ihtiyacı için kullanacağım. Bu evin şebeke hattı çok zayıf olduğu için eve gelen voltaj 180 volt civarlarında geziyor.

Bana 150 - 180 volt giriş için böyle bir smps te ne gibi değişiklikler yaparak bunu çalıştırabileceğim hakkında fikirlerinizi bekliyorum. Elbette trafolu yada regülatör gibi başka çözümlerle çözebilirim ancak ben bu tür bir devrede nasıl yapabileceğimi görmek istiyorum.

Yorumlar için şimdiden teşekkürler. Bu saatte taktım kafaya nasıl uyurum bilmiyorum artık :D

Flatron

Aslında birşey yapmanıza gerek yok
http://www.meanwell.com/search/NES-50/NES-50-spec.pdf

İlk sayfadaki INPUT kısmına bakarsanız  AC 85-265 Volt arası çalıştığını söylüyor.
Zaten SMPS lerin AC giriş range i genelde bu değerlerde.
Meanwhile markası da pekçok  kullanıcı tarafından övülen bir marka ama birkaç profesyonelde çok da iyi olmadığını söylüyor.
Ben kullanmadım.

serkan_48

Bwnim gördüğüm bir çok smps de bu aralıkta çalışabilir görmediğim için sormuştum. Eğer böyle bir smps edinirsem sorun kalmayacak demektir.

Benim kullandığım smpslerin bir çoğu aşağıdaki aralıkalrda çalışıyor. Bu nedenle sormuştum. Yinede işin mantığını bilmek isterim.

Teşekkürler.

Flatron

Serkan Hocam
Resimdeki RS-150-24 modelinin datasheetide bu
http://www.meanwell.com/search/RS-150/RS-150-spec.pdf

Burada da yine INPUT kısmında switch ile ayarlanan 2 voltaj kademesi olduğu yazıyor
Yani
88 ~ 132VAC / 176 ~ 264VAC selected by switch 248 ~ 373VDC(Withstand 300VAC surge for 5sec. Without damage)
88-176  ve 176-264 Volt arası bir switchle seçilebiliyor ve 300 V AC yede 5 sn bozulmadan dayanabiliyor

Muhtemelen 110 volt şebekeli ülkeler ve 220 volt ülkeler için
Ama belki sizdeki biraz eski modeldir ve bu switch yoktur zaten linktekinin resmide bundan  farklı 

İşin mantığı tasarımından geçiyor hesapları değişiyor.Muhtemelen geniş voltaj aralığı biraz maliyet bindiriyor.Aynı hesaplamaları dar ve geniş voltaj aralığı için yapmamıştım.

toyer

smps güç kaynakları geniş voltaj aralıklarında calısırlar. normal trafolu sistemlere oranlada önemli bir avantajdır.  220-12 v Ac trafo düşünün diyelim. voltaj 150 ye duserse 8,18 alırsınız. Linear regulator de sıkıntı olabilir voltaj az kalabilir . tersi durum voltaj arttı bu sefer voltaj fazlalıgından dolayı verim düşer gibi.

smsp mantıkta voltaj duty cyle ve sarım sayılarıyla ayarlanıyor.    normal voltajda atıyorum duty yuzde 30 a ayarlanıyor.  voltaj duserse duty 40-50 ye cıkıyor çıkış sabit kalıyor. yada tersi voltaj arttı bu sefer duty cyle düşüyor voltaj gene sabit kalıyor. olay tasarımda duty cyleın maksimum ve minimum değerlerine,trafodaki sarım sayısına ve kullanılan kontrol ic sinin özelliklerine kalıyor.

normal trafo 220/12= 18 sarım oranı bu yuzde yuz dutye gore.   duty ile oynayıp yuzde yetmiş duty uygularsak bu sefer
220x0.7/18=8.55 volt cıkıs alırız.

en basta 12 volt almak icin yuzde yetmis duty 12 volt almak için hesaplarsak ve  sararsak trafoyu
220x0.7/12=12,83 =13 oranla sarmamız lazımdı. boylece voltaj duserse duty artıp çıkıs sabitlenir veya voltaj artarsa duty azalıp cıkıs sabitlenir.
burada trafonun doyuma gitmemesi, frekans volt.second hesabı ..... bişeyler daha var tabi ama işin temel mantıgı bu.

[mergedate]1419899456[/mergedate]
248 ~ 373VDC  önemli parametre bu.   çünkü ac voltaj ayar kısmını ister 110 a ister 220 ye secin yapılan sey bu ac yi bu aralıkta dc ye cevirmek. 110 ac kısmı secilirse gelen ac kapacitorlerle  voltaj doubler yapılarak 2 katına cıkarılıyor.  220 ac secilirse voltaj doubler iptal edlip direk doğrultuluyor.

Flatron

Alıntı yapılan: toyer - 30 Aralık 2014, 02:30:56smps güç kaynakları geniş voltaj aralıklarında calısırlar. normal trafolu sistemlere oranlada önemli bir avantajdır.  220-12 v Ac trafo düşünün diyelim. voltaj 150 ye duserse 8,18 alırsınız. Linear regulator de sıkıntı olabilir voltaj az kalabilir . tersi durum voltaj arttı bu sefer voltaj fazlalıgından dolayı verim düşer gibi.

smsp mantıkta voltaj duty cyle ve sarım sayılarıyla ayarlanıyor.    normal voltajda atıyorum duty yuzde 30 a ayarlanıyor.  voltaj duserse duty 40-50 ye cıkıyor çıkış sabit kalıyor. yada tersi voltaj arttı bu sefer duty cyle düşüyor voltaj gene sabit kalıyor. olay tasarımda duty cyleın maksimum ve minimum değerlerine,trafodaki sarım sayısına ve kullanılan kontrol ic sinin özelliklerine kalıyor.

Aynen bu şekilde.
Ancak hesaplamlarını öğrenmekte çokda kolay olmuyor.
En güzel application notları Fairchild yayınlıyor  ama o bile bazı kritik konuları çok anlatmıyor

asma

Alıntı yapılan: toyer - 30 Aralık 2014, 02:37:20[mergedate]1419899456[/mergedate]
248 ~ 373VDC  önemli parametre bu.   çünkü ac voltaj ayar kısmını ister 110 a ister 220 ye secin yapılan sey bu ac yi bu aralıkta dc ye cevirmek. 110 ac kısmı secilirse gelen ac kapacitorlerle  voltaj doubler yapılarak 2 katına cıkarılıyor.  220 ac secilirse voltaj doubler iptal edlip direk doğrultuluyor.
Smps nin çalışma şekli buna etken.
Half bridge çalışıyorsa  %0<pwm<%50 arasında olur. Half bridge için kullanılan çift filtre kondansatörü çok kolar gerilim ikileyici olur. (ek maliyet yalnızca seçme anahtarı)
Diğer örnekte tek filtre kondansatörü vardır ve fly back çalışır. Girişte  regülatör özelliği olan aktif PFC devresi yoksa giriş değişiminden etkilenir. Ancak pwm çok daha esnektir. %0 ~%100 arasındadır. Bu bile tek başına üniversal input denilen özelliği karşılar. ;)

Ürün alınırken dikkat edilirse sorun kalmaz. (85-265 Volt AC)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın