Datasheet okuma-Yabancı terimler ve karşılıkları-Karakteristik figürü(yardım)

Başlatan akorukmez, 24 Aralık 2014, 22:38:05

akorukmez

Merhaba değerli üyeler.En büyük problemim ve eminim benim gibi aynı sıkıntıyı yaşayan diğer arkadaşlarım abilerime bilen kişilerin yardımı sayesinde datasheet okumayı öğretmeyi ve öğrenmeyi istiyorum.Öncelikle yabancı terimleri ve türkçe karşılıklarını bilmediğimi belirtmek istiyorum.Datasheet okuyan bir kullanıcının bakması gereken önemli noktalar nelerdir?Hangi kısımlar kullanıcı için önemlidir?Karakteristik eğrileri nasıl okunulur ve takip edilir?Merak ettiğim konuları belirttim.Referans olarak bilen değerli üyelere tda2005 entegresini sunuyorum.Aşağıda eklediğim linkten ulaşabilirsiniz.Eğer benim gibi bilmediği konularda ve kısımlarda yardım almak isteyen bilen ve hakim olan birine danışmak isteyen üyeler bu konu altında sorularını sorabilir.Teşekkürler,iyi forumlar.

pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/1451.pdf

Flatron

Güzel.O zaman  sizce bu datasheetde  önemli kriterler hangileri..Neden önemliler ? Daha yeni ses entegrelerinde hangi değerler daha iyileştirildi?

yolgezer

omaj degerlerine mutlaka nak. ben tda2003 un omajini 4 okumusum. sonra neden bu kadar kisik ses aliyorum dedim, megerse 2 ohmmus. sonra o entegreyi onerene bir guzel dua ettjm:-)
bir diger konu kazanc faktoru. biz amfiyi neden yapariz?
ses yukselsin diye, istedigimiz kazanci verecek mi? bunun icin ne kadar sinyal gerekli? ne kadari gereksiz. bir ara onur abi kendi yaptigi preamfi hakkinda attenu bilmem ne ile ilgili bir sey demisti. evet terminolojim sifir:-)  ama demek istedigim su, sen bir yukselticiye bir sinyal verdigin zaman o yukseltici sinyali kendi kazanc oranina gore belirli bir carpim ile yukseltir. eger cikan sonuc, yukselticinin kabiliyetini asarsa asiri distorsiyon ve hatta arizalara yanmalara yol acabilir.
bu kazanc faktorunu amfide hangi parcalar sagliyor iyi bilmek sart. misal senin referansindski giristeki 2.2 uf lik kondansator sayesinde kazanci degistirebilirsin, daha yuksek bass ya da tiz oranlarini da o kondansin degeri ile ayarlayabilirsin:-)

Flatron

Mesela  yukarıda sorduğum sorularla ilgili Crown firmasında amplideki testleri anlatan video
(ilk kısımlar reklam laflar 1.dakikadan sonra ise ampliye uygulanan testleri anlatıyor.Mesela burada adı geçen testler önemli.
Crowndaki testler:

http://www.youtube.com/watch?v=KvFsdvK9GBk#ws

Crown u anlatan video:
(Crownun 20-25 civarı patenti varmış)
http://www.youtube.com/watch?v=Vu91TCD-uMg#ws

Bu arada yukarıdaki videonun 2:05 inde görülen kişinin 42 tane patenti varmış.(Detayı alttaki linkte)
http://www.digitalproductionme.com/article-4320-gerald-stanley-celebrates-45-years-at-harman/
[mergedate]1419457887[/mergedate]
Mesela
Linkteki TDA205 datasheetindeki 6.sayfada (sayfanın altında 6/20 yazıyor) o   şemadaki komponentlerin görevlerini, hangi değerler arasında olması gerektiğini kim izah eder. Mesela buradan başlayalım.Sonra istenirse detaylandırılabilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: akorukmez - 24 Aralık 2014, 22:38:05Merhaba değerli üyeler.En büyük problemim ve eminim benim gibi aynı sıkıntıyı yaşayan diğer arkadaşlarım abilerime bilen kişilerin yardımı sayesinde datasheet okumayı öğretmeyi ve öğrenmeyi istiyorum.Öncelikle yabancı terimleri ve türkçe karşılıklarını bilmediğimi belirtmek istiyorum.Datasheet okuyan bir kullanıcının bakması gereken önemli noktalar nelerdir?Hangi kısımlar kullanıcı için önemlidir?Karakteristik eğrileri nasıl okunulur ve takip edilir?Merak ettiğim konuları belirttim.Referans olarak bilen değerli üyelere tda2005 entegresini sunuyorum.Aşağıda eklediğim linkten ulaşabilirsiniz.Eğer benim gibi bilmediği konularda ve kısımlarda yardım almak isteyen bilen ve hakim olan birine danışmak isteyen üyeler bu konu altında sorularını sorabilir.Teşekkürler,iyi forumlar.

pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/1451.pdf

Data sheet okuyabilecek bir kişi öncelikle teknikteki bazı terimlerin anlamlarını bilmelidir.
Birkaç örnek vermek gerekirse.
DISTORTION. Türkçe anlamı distorsiyon olarak yerleşmiştir ve BOZULMA demektir.
Örnek olarak verilmiş TDA 2005 entegresinde 10+10W yani stereo uygulaması için %10 luk bir distorsiyon (bozulma oranı) öngörülmüştür. Eğer BRIDGE (köprü) uygulaması yapoarsak 20W lık çıkış gücü için %1 lik bir bozulma sözkonusu olmaktadır.
Bu sebeple eğer datasheet okumayı öğrenmek istiyorsanız öncelikle ilgi alanındaki (örnek ses frekans tekniği) terimleri, Türkçe anlamlarını ne denmek istendiğini öğrenmek zorundasın.
En basit olarak vermiş olduğum DISTORTION kelimesinin bile anlamını bilmeden bu değerin ne ifade ettiğini anlamak zordur.
Keza bunun gibi yüzlerce kelime ile boğuşmak zorundasın. Her kelimenin anlamı ve ne ifade ettiğini öğrenmek ise eğitim meselesidir.
Bu eğitim ise ciddi bir okulda ciddi bir eğitim düzeyi ile sağlanabilmektedir. Aynı zamanda kişinin kendisini yetiştirmesi için araştırmacı olması ve ufkunu geniş tutması da şarttır.

akorukmez

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Aralık 2014, 20:52:36Data sheet okuyabilecek bir kişi öncelikle teknikteki bazı terimlerin anlamlarını bilmelidir.
Birkaç örnek vermek gerekirse.
DISTORTION. Türkçe anlamı distorsiyon olarak yerleşmiştir ve BOZULMA demektir.
Örnek olarak verilmiş TDA 2005 entegresinde 10+10W yani stereo uygulaması için %10 luk bir distorsiyon (bozulma oranı) öngörülmüştür. Eğer BRIDGE (köprü) uygulaması yapoarsak 20W lık çıkış gücü için %1 lik bir bozulma sözkonusu olmaktadır.
Bu sebeple eğer datasheet okumayı öğrenmek istiyorsanız öncelikle ilgi alanındaki (örnek ses frekans tekniği) terimleri, Türkçe anlamlarını ne denmek istendiğini öğrenmek zorundasın.
En basit olarak vermiş olduğum DISTORTION kelimesinin bile anlamını bilmeden bu değerin ne ifade ettiğini anlamak zordur.
Keza bunun gibi yüzlerce kelime ile boğuşmak zorundasın. Her kelimenin anlamı ve ne ifade ettiğini öğrenmek ise eğitim meselesidir.
Bu eğitim ise ciddi bir okulda ciddi bir eğitim düzeyi ile sağlanabilmektedir. Aynı zamanda kişinin kendisini yetiştirmesi için araştırmacı olması ve ufkunu geniş tutması da şarttır.

Anlıyorum.Söylediğim gibi bu alana yönelmeyi kendim seçtim fakat hobi amaçlı bakıyorum.Sadece ses alanına değil tüm alanlarda bilgim olsun tecrübelerimi çok amaçlı yönde kullanmayı hayal ediyorum.Yorumunuz ve katkılarınız için teşekkürler.İyi forumlar.
Alıntı yapılan: yolgezer - 24 Aralık 2014, 23:06:33omaj degerlerine mutlaka nak. ben tda2003 un omajini 4 okumusum. sonra neden bu kadar kisik ses aliyorum dedim, megerse 2 ohmmus. sonra o entegreyi onerene bir guzel dua ettjm:-)
bir diger konu kazanc faktoru. biz amfiyi neden yapariz?
ses yukselsin diye, istedigimiz kazanci verecek mi? bunun icin ne kadar sinyal gerekli? ne kadari gereksiz. bir ara onur abi kendi yaptigi preamfi hakkinda attenu bilmem ne ile ilgili bir sey demisti. evet terminolojim sifir:-)  ama demek istedigim su, sen bir yukselticiye bir sinyal verdigin zaman o yukseltici sinyali kendi kazanc oranina gore belirli bir carpim ile yukseltir. eger cikan sonuc, yukselticinin kabiliyetini asarsa asiri distorsiyon ve hatta arizalara yanmalara yol acabilir.
bu kazanc faktorunu amfide hangi parcalar sagliyor iyi bilmek sart. misal senin referansindski giristeki 2.2 uf lik kondansator sayesinde kazanci degistirebilirsin, daha yuksek bass ya da tiz oranlarini da o kondansin degeri ile ayarlayabilirsin:-)

Teşekkürler bilgilendirmeleriniz için.Foruma katılmadan önce bir amfi projesini baskı devre çıkart plakete aktar lehimle malzemeyi yerleştir kullan'dan ibaret biliyordum.Sayenizde öğrendiğim bilgiler bu alanda başlangıç için süper bir ön bilgiye sahip etti.Tekrar teşekkürler iyi forumlar dilerim.

Flatron

@akorukmez
Eski mesajlarını şöyle bir kontrol ettim ve elektronikte yeni olduğunu ,özellikle bu anfiler konusunu öğrenmeyi çok istediğini birkaç yerde söylemişsin.
Kişinin bilmediği konuları öğrenmeye çalışması bu konuda çaba harcaması güzel bir meziyet.
50 yaşını geçmiş azbuçuk mürekkep yalamış biri olarak sana ve senin gibi düşünen arkadaşlara bazı tavsiyelerde bulunmak isterim.

Günümüzde insanların bir konunun başlangıcını  forumlardan öğrenmesi zordur.Çünkü  basit bir soru sorarsın örneğin burada direnç kaç ohm dur dersin Biri cevabı ohm kanunundan dolayı 3 dür der ,Bir  başkası thevenin teoreminden dolayı 5 çıkar der.Diğeri başka bir şey der velhasılı en az 3-4 farklı ses çıkar sende sorduğuna soracağına pişman olursun kafan allak bullak olur.

Bu forum dünyasında öyle insanlar vardır ki yarım yamalak ingilizcesi ile bir datasheetdeki en yalın cümleyi bile yanlış tercüme ettiğinden mantıksız cümleler yazarlar ayrıca bunada o cümleyi kendileri çevirdiği için son derece inanırlar.
Aklıma bir fıkra geldi onu anlatayım:
 Bağdatlının  biri demişki :
-Arkadaş ben geçen hafta Halepteydim orda bi zıpladım ,ölçtüler tam 3 metre zıplamışım
Demişler hocam bizdede metre var burdada zıpla ölçelim
Demişki:
-Yav o Halepteyken di Bağdatta olmaz ki

Yapman gereken bu konuları  pdf  lerden yada kitapardan okumaktır.
Ayrıca hedefin üniversite olmalıdır.(Eğer okuyorsanda orayı bitirmek veya duruma göre istediğin bölümlere geçiş yapmak gibi gayelerin olmalı)
Bilimsel bir kitap yazı okuduğunda bazı yerlerinde alıntı yapılan yerler görürsün burada cümledeki -genelde yargıya- nereden varıldığına dair bilgiler vardır.Yoksa bilimde o odur buda budur diye birşey yoktur.
Bilimde  1 gramda tarif edilmiştir. 1 Joule da
Fazla uzatmadan sana ve senin gibi olan genç arkadaşlara şunlarıda tavsiye edeyim.
Hayatınız zorluklar içerisinde geçiyor olabilir ,geri zekalı prof dersi iyi anlatmıyor olabilir.Bu sorun olmamalı sizler bizim gibi 6 ciltlik hayat ansiklopedisine mahkum olarak yaşamıyorsunuz.

Matematiği öğrenin.Binlerce lise talebesi çarpım tablosunu bilemeden liseyi bitiriyor.
Bugün bitirme ödevine yardımcı olacak forumdan birilerini bulabilirsiniz ama yarın bir şirkette patron şu devreyi yapın yada şu hesaplamaları yapın dediğinde kafanızdan aşşağı kaynar sularmı dökülür bilmiyorum (Ben yaşamadğım için ;D)

İngilizceyi iyi öğrenin elin  yabancısının tezlerinde sizin 30 yıllık mühendislerin bilmediğini bir sürü konuyu takır takır anlatıyorlar.
İlimden uzak kalmak istemiyorsanız  A4 kağıtlarından kitaplardan(yada pdf lerden MIT yada Georgie üniversitelri olursa daha makbüldür :) uzak kalmayın.
Son cümleyide anfilerle ilgili söyleyeyim
Bir sesin güzel olduğunun en gerçek testi
O tür bir sesi ilk defa duyanların sizin suratınıza aptal aptal bakmasıdır :D

yolgezer

Alıntı yapılan: Flatron - 25 Aralık 2014, 23:25:31@akorukmez
Eski mesajlarını şöyle bir kontrol ettim ve elektronikte yeni olduğunu ,özellikle bu anfiler konusunu öğrenmeyi çok istediğini birkaç yerde söylemişsin.
Kişinin bilmediği konuları öğrenmeye çalışması bu konuda çaba harcaması güzel bir meziyet.
50 yaşını geçmiş azbuçuk mürekkep yalamış biri olarak sana ve senin gibi düşünen arkadaşlara bazı tavsiyelerde bulunmak isterim.

Günümüzde insanların bir konunun başlangıcını  forumlardan öğrenmesi zordur. Forumlardan öğrenmesi neden
zordur .Zira basit bir soru sorarsın örneğin burada direnç kaç ohm dur dersin
Biri cevabı ohm kanunundan dolayı 3 dür der ,Bir  başkası thevenin teoreminden dolayı 5 çıkar der.Diğeri başka bir şey der velhasılı en az 3-4 farklı ses çıkar sende sorduğuna soracağına pişman olursun kafan allak bullak olur.

Bu forum dünyasında öyle insanlar vardır ki yarım yamalak ingilizcesi ile bir datasheetdeki en yalın cümleyi bile yanlış tercüme ettiğinden mantıksız cümleler yazarlar ayrıca bunada o cümleyi kendileri çevirdiği için son derece inanırlar.
Aklıma bir fıkra geldi onu anlatayım:
 Bağdatlının  biri demişki :
-Arkadaş ben geçen hafta halepteydim orda bi zıpladım ,ölçtüler tam 3 metre zıplamışım
Demişler hocam bizdede metre var burdada zıpla ölçelim
Demişki:
-Yav o Halepteyken di Bağdatta olmaz ki

Yapman gereken bu konuları  pdf  lerden yada kitapardan okumaktır.
Ayrıca hedefin üniversite olmalıdır.(Eğer okuyorsanda orayı bitirmek veya duruma göre istediğin bölümlere geçiş yapmak gibi gayelerin olmalı)
Bilimsel bir kitap yazı okuduğunda bazı yerlerinde alıntı yapılan yerler görürsün burada cümledeki -genelde yargıya- nereden varıldığına dair bilgiler vardır.Yoksa bilimde o odur buda budur diye birşey yoktur.
Bilimde  1 gramda tarif edilmiştir. 1 Joule da
Fazla uzatmadan sana ve senin gibi olan genç arkadaşlara şunlarıda tavsiye edeyim.
Hayatınız zorluklar içerisinde geçiyor olabilir ,geri zekalı prof dersi iyi anlatmıyor olabilir.Bu sorun olmamalı sizler bizim gibi 6 ciltlik hayat ansiklopedisine mahkum olarak yaşamıyorsunuz.

Matematiği öğrenin.Binlerce lise talebesi çarpım tablosunu bilemeden liseyi bitiriyor.
Bugün bitirme ödevine yardımcı olacak forumdan birilerini bulabilirsiniz ama yarın bir şirkette patron şu devreyi yapın yada şu hesaplamaları yapın dediğinde kafanızdan aşşağı kaynar sularmı dökülür bilmiyorum (Ben yaşamadğım için ;D)

İngilizceyi iyi öğrenin elin  yabancısının tezlerinde sizin 30 yıllık mühendislerin bilmediğini bir sürü konuyu takır takır anlatıyorlar.
İlimden uzak kalmak istemiyorsanız  A4 kağıtlarından kitaplardan(yada pdf lerden MIT yada Georgie üniversitelri olursa daha makbüldür :) uzak kalmayın.
Son cümleyide anfilerle ilgili söyleyeyim
Bir sesin güzel olduğunun en gerçek testi
O tür bir sesi ilk defa duyanların sizin suratınıza aptal aptal bakmasıdır :D
ne yalan soyliykm ben bile bir seyler ogrendim su yazidan:-) ama ozellikle onur abinin de dedigi data oku data oku diye dakka basi kafamiza kaktigi datalardir, pek cok yerde denk geldim abi soyle amfi var boyle amfi var. yok 1000 watt bass. e evde 1000 watt bass amfi? yaw kafayi mi yedin sen:-)  evde anan hic mi kizmiyor:-)  sonra bakiyoruz bd243 ile 65 watt amfi:-) ha bd243 de guzel amfi ama datasinda 65 watt son ses diyen bir transistor tek basina o sesi nasil versin? ya da evdenasil bir ses kullanilmali. bak amplifikatorlerle alakali konuda onur abi kac db icin kac watt gerekir yazdi. sonra bir ara onla evine gittik, abi adam yamyam. harbi yamyam. resmen benim odam nasil onun ev oyle. iyi valla evdekiler bir sey demiyor. bu kadar amfiye:-) :-) :-)  sonra actik stk465 i. odaya tam yerinde ses veriyor. hani neden boyle? odasi genis, bir de merdiven falan. o koca salonu tda2003 le mi seslendirecez ka2206 ile mi:-) :-) :-)  ama hani ufak odalarda soz gelimi 3*6 metrelik bir odada da o amfi gurultu olur abi. adamin kafasi utulenir, nerden biliyorum, cunku halam da iki tane stk amfili teyp var. icini acmadim atamam ama arkadan cart diye cikmis koca sogutucu ve teybin yasi dusunulurse:-)  2*3 metre bir odada teyp. hadi ac bakalim sen o amfiyi orda. obur evindeki oda daha buyuk. biz onur abinin evinde iken baya yuksek seviyede iken bile birbirimizi anlyabiliyorduk ama o evde resmen gurultu abi. ya da otolara giriselim. en uzun hb arabalardan birisidir lada samara. ona biz tda8571 li bir teyp bir de arkaya iki tane kocahoparlor koyduk. araba yerinden oynadi:-)  onlere de sonradan koyduk teybin kazancini dusurduk. bir de oburlerine bakiyoruz. adam 300 watt bass amfi koymjs. eesi? bildigin gurultu. ben niye kafami utuleteyim? ya da millete sovdureyim, yani spzun ozu amfiyi tasarlarken ozellikle watt cinsinden degerini ozellikle goz onunde tut ve kullanacagin alana gore bir degerde kullan. bir de saseleme trkniklerine mutlaka pnem ver. yoksa ziriltidan basin agrir durur, misal benim pc deki amfide gram zirilti yok, ama tv ye taktigim da bir zirilti var, nedeni de tv. ne yapsam tamamen kesilmedi, gelen sinyal kotu bir kere napacan? bak, oncelikle besleme kartin ayri olmali. ayni kart ustunde hem cikis kati hem ton kontrol hem besleme olursa bolca gurultu alirsin, ozellikle o buyuk kondansatorler baya bir gurultu yapar. bir de bazen olabilkiyor, tda2003 de misal hazir kopru diyotlar da zirilti yapabiliyor, ayni diyot baska hicbir amfimde yapmadi tda2003 de ziril ziril:-) :-) :-)  beslemede filtre icin bir tanr kutupsuz cok iyi oluyor. zaten pek cok amfinin datasinda da istenen bir durumdur. crosstalk olayina cok kafayi tak derim. cunku cok kafa bozabiliyor, bir de kablo kalinligi cok kiside gozardi edilen bir sey, en kalin kablon sase kablosu, sonra besleme kablosu, sonra hoparlorun kablolari olmali., adam 0.5 kablo ile 100 watt hoparlor kullanmaya kalkiyor, sonra amfim neden yandi:-)  manyak kendini yakmadigina dua et:-) 

Flatron

@yolgezer

Sanırım geçenlerde seninle ufak bir gerginliğimiz oldu eğer kalbini kırdıysam kusura bakma ama bazı kişiler var mesela birinci mesajında bana adaptör lazım diyor" 8.mesajında 2 amperlik olacaktı falan diyor yani ne isteniyorsa bir mesajda detaylı anlatılır  yaw :) ki sende 500 mesajdan fazla yazmışsın biliyorsundur bunları
O günden sonra yazdıklarını okuyorum da
Birşey soracağım  bu yazıları böyle nasıl yazıyorsun  sütün gibi maşallah ;)
Cümleye büyük harfle başlanır.Özel isimler büyük yazılır.Yazıda paragraflar olur falan
Senin yazılarını bir nefeste okuyorum :D
@yolgezer meslek ne yaş kaç
Ben mesela 52 yaşındayım emekliyim sen muhtemelen 20 civarısın sanırım

yolgezer

Alıntı yapılan: Flatron - 26 Aralık 2014, 00:45:08@yolgezer

Sanırım geçenlerde seninle ufak bir gerginliğimiz oldu eğer kalbini kırdıysam kusura bakma ama bazı kişiler var mesela birinci mesajında bana adaptör lazım diyor" 8.mesajında 2 amperlik olacaktı falan diyor yani ne isteniyorsa bir mesajda detaylı anlatılır  yaw :) ki sende 500 mesajdan fazla yazmışsın biliyorsundur bunları
O günden sonra yazdıklarını okuyorum da
Birşey soracağım  bu yazıları böyle nasıl yazıyorsun  sütün gibi maşallah ;)
Cümleye büyük harfle başlanır.Özel isimler büyük yazılır.Yazıda paragraflar olur falan
Senin yazılarını bir nefeste okuyorum :D
@yolgezer meslek ne yaş kaç
Ben mesela 52 yaşındayım emekliyim sen muhtemelen 20 civarısın sanırım

abi est. benim seninle gerginligimin sebebi bir matkapti:-)  kalp kirdik kusura bakma. isin garibi 15 voltla istedigim performansi verdi. ben de sastim valla.
ben 24 yasindayim bu islerle amator ilgileniyorum asljnda benim meslek cok:-)  kucuk yastan basladi merak ama hayat bambaska yerlere goturdu en son 6 ay bir telefoncuda cirak oldum iste.
yazim hatalari benim de kafami bozuyor ama elimde sadece tablet var. masaustunun klavyesi elimdeki kirik nedeni ile aci veriyor ve netim masaustu ile nete girmeye de imkan vermiyor. ama hem aldogim egitim hem de kitaplarla hasir nesir olmam yazilarimi okutturuyor,
ha bak aklima ne geldi. ozellikle paragraf atamiyorum, nedense sitede paragraf yapinca da abuk subuk karakterler cikiyor ve mesaji gonderemiyorum:-)
ama anlamadigim bir sey var abi. o pillerin elime kalitelisi gecti. daha dogrusu vardi, onlari ampermetreye direkt bagladim ve maksimum 1.2 amper verdiklerini gordum. tda2003 u besleyen bir trafo nasil bu gucu karsilayamasin?

Flatron

Pillerin üzerinde yazan örneğin 2200 mAh  anlamı oradaki anlamları daha doğrusu mAh deki h nin anlamı (Hour ) yani saat anlamına geliyor.
Daha açık ifade ile anlamı "Bu pili  2200 mA çeken bir devreye bağlarsan 1 saat çalıştırabilirsin " demek anlamına geliyor yani oradaki h 1 saat süreyi izah ediyor.Dolayısiyle 4400 mA çeken bir devreyi yarım saat çalıştırabilirsin anlamınada geliyor.Tabiki zamanla pillerin iç direnci arttığından çekilecek akım düşüyor(ters orantılı)
 Bir pili test ederken şemalarda L diye gösterilen load (Yük) kulalnmalısın bu genelde wattlı bir direnç olur.Örneğin 12 volt 3 amper verebildiğini söyleyen bir adaptörün bunu verip vermediğini test etmek için üzerinden 3 amper geçirmelisin bunun için

volt=12 volt
I=3 Amper
o halde biz R yi 4 ohm bağlamalıyız  ve en az 36 wattlık 4 ohm direnç olmalı
neden devreden 3 amper akıyor direnç de 4 ohm akımın karesi çarpı direnç=watt dır dolayısiyle (3x3)=9 9x4=36 watt olmalı yük direnci
diğer formülde VOLTXAKIM=WATT dan o da 36 watt çıkar
yani adaptör 36 watt 4 ohmluk direnç bağlayınca test etmiş olursun yarımsaat 1 saat çalıştırırsın
adaptörün bozulmaması lazım
diğer son cümleni anlamadım
kolay gelsin

yolgezer

ve? yarim kalmis bir seyler:-)
dedigim, tda2003 icin kullandigim trafoyu da denemistim onda da sorun yasamistim, bir tek 17 volt 7 amperle, bir de 15 voltuk bir trafo ile cok seri calisti,
ama kopru diyotu asiri zorluyor. malum dc motor. bunu bir diyotu ters sekilde paralel baglasam sorun cozulur mu?

Flatron

Son yazdıkalrını çok anlayamadım ama şunu söyleyeyim
Yukarıda izah ettiğim şekilde bir adaptörü test edersen sende göreceksinki o değerlere çok yaklaşamayabilirler.
Örneğin akü ile ampliyi beselerken ampermetreyi devreye seri bağla
çeklien akımı tam test et.
örneğin 2 amper çekiyor
Bu akıma uygun adaptör seçmelisin
voltajın yüksek olması çekilen akımı doğal oalrak düşürür
zira yükün(hoaprlörler)sabit 
Hoparlörün empendansını artırsan doğal olarak çekilen watt düşecektir
ayrıca distorsiyonda azalacaktır
(gerçi kulakla hissedilen bir seviye midir pek emin değilim)

[mergedate]1419552457[/mergedate]
* Bir evvelki mesajda elektrikler kesildi sonradan gönderdim karışmış biraz

yolgezer

tda2003 3.5 amper ceken bir entegre, datasinda oyle yaziyor:-)
2822m de bir yarim ceker regulatorle beraber.
ama simdi wooferi sokmem gerek asil cekilen enerjiyi bulmak icin o da cekilcek dert degil:-)
neyse ya sorun cozuldu zaten ama kullandigim trafolara acimadim degil.

Flatron

Birşey daha söyleyeyim beslemelerle ilgili

Ses sistemlerinde büyük kondansatörler kullanılır.Bu çekilecek yüksek akımdan dolayı kullanılır bunu firmalar çok büyük kapasiteli kondansatör kullanıp daha ufak bir alanda bu devreyi yapmazlar çünkü ELKO lar(Elektrolitik kondansatörler) in fiyatları sığaları arttıkça orantılı artmaz yani örneğin atıyorum 1000 UF /50 VOLT onlara 1 usd ye gelir ama 10000 (onbin)mikrofarat 13 usd ye geliryani firma 10 tane küçüğü paralel bağlar aynı değeri elde eder
ayrıca birden çok kondansatörü bu şekilde bağlamak distorsiyona (yada rıpıl da olabilir) iyi gelir  hatırlayamadım şimdi.Ama şu da vardır iyi geliyor diyede kondansatörden tren yapılmaz fazlasıda rıpılı artırır.bir hesabı vardır

[mergedate]1419553405[/mergedate]
Bu arada yukarıda sorduğum  tda2005 in şemadaki değerleri neden o değerlerde kullanılmalı neye göre kullanılmalı konusunu ileride izah edeceğim
zira zaten datasheetde bunlar izah ediliyor

[mergedate]1419553615[/mergedate]
@yolgezer
Eğer bu konuları öğrenmek istiyorsan -ki gecenin 02:29 da bile bununla ilgili sorular soruyorsan heveslisin demektir.
Baştan şöyle bir anlaşma yapalım eğer tariflerinde yanlışlıklar yaparsan  sana ikaz  edeceğim darılmaya gücenmece yok
Burdan benim birilerine hava atacak halimde yok hemen hepsi benim kadar bilen kişiler
ok? :)

yolgezer

yok est.
ben de kimseye hava atan biri degilim. sadece bu gunlerde sinirli olmak icin cok gecerli sebeplerim var. onur abi bir kismini ogrendi.
o gunlerde ozellikle bilhassa sinirli idim. normalde kimseye oyle sert cikan bir tip de sayilmam:-)

Flatron

Tamam
Sanırım yazarken 2-3 konuyu birarada düşünüp yazdığından biraz karmaşık oluyor.
Unutmaki kafandakileri düzgün sıraya koymak bunları daha anlaşılır  halde dile getirmekte bir tür mühendisliktir.

Diğer yandan insanlar hayatlarının bazı dönemlerinde zorluklar yaşayabilirler bunlar parasal olabilir ailevi olabilir vs
Önemli olan bunların gelip geçici olduğunu bilmek kişi eğer bu zor günlerde elinden geleni yapıyorsa gerisini Allaha tevvekkül etmesi gerekir.
Neyse yarin inşallah devam ederiz.

yolgezer

neyse konuyu dagitmayalim:-)
ozellikle pek cok kisi dikkat etmez ama pasif parcalarin tipleri ve degerleri cok onemli. 16 volt isteniyorsa giriste diye 10 volt kondansator koymak akil kari degil. ben gordum boyle tasarimlar. sonu? kondansatpr sisiyor:-)  ya da mylar, tantal isteniyorsa onlari koymak sart. yoksa gereken filtrelemeyi farkli yapar ses bozulur,
bir de entegrelerin tiplerine dikkat etmek lazkm. misal lm78xxc, lm78xxa gibi tipler var. biri 5 amper cekernbiri 0.1
sen 5 amper verecek yere lm78lxxa kullanirsan gum:-) bunlarda cogu kisi dikkat etmez. ya da onur abinin paylastigi bir ton kontrol devresinde demis ki askeri tip polyester. sen buna duz polyester koysan dancalisir ama ne kadar verim alirsin?

Flatron

Alıntı yapılan: yolgezer - 26 Aralık 2014, 02:17:29tda2003 3.5 amper ceken bir entegre, datasinda oyle yaziyor:-)

Datasında denmez .Data bir konu hakkında Veri demektir.Mesela bir cihazın sıcaklığı 45 santigrad derece dersen bu 45 derece bir datadır bilgidir.
Doğrusu Datasheet bazıları "Veri sayfaları" diyor  .Genelde elektronik bir componentin temel bilgilerini hesaplamalarını içeren pdf dosya.
2-3 sayfada olabilir 200 sayfada içerisinde hatalar olmaz ancak datasheetde referans olarak verilen başka çalışmalar varsa bunlarda genellikle PCB ile ilgili ise onlarda hata çıkabiliyor.
Gelelim akım konusuna ben

Alıntı yapılan: Flatron - 26 Aralık 2014, 02:10:37Örneğin akü ile ampliyi beselerken ampermetreyi devreye seri bağla
çeklien akımı tam test et.
örneğin 2 amper çekiyor
demişim yani
Maximum 2 amper çeker demedim.

Tekrar edeyim burada ben biliyorum sen bilmiyorsun derdinde değilim.
Bu tür konularda rakamlar çok önemli değildir.
Önemli olan anlatılanı doğru anlayabilmektir.
Sen oturup buck converter tasarlayabiliyormusun yine kendi tasarladığın D class bir anfiye bağladığında atıyorum
"Ya arkadaş hesaba göre 140 watta kadar bu gerilimin düşmemesi gerekiyordu,ayrıca distorsiyonda %0,2 arttı "
gibi sorunlarla uğraşıyorsan zaten böyle şeylere takılmazsın
Bunlarla uğraşanlarda zaten pek forumlara takılmaz :)

yolgezer

bilmiyorum ama zaten o amperaj dogru ise cok dusuk verimli bir entegre imis. yaw ka2206 yi seri baglamistim ben. tek entegre 0.6 amper ustune cikmadi. tda2003 u baglamadim ama ayni trafoyu ka2206 ile kullandigimda buz gibi olan trafo onda baya bir isindi. ve ustune ka2206 8ohm 4.7 watt. zaten o 2 ohm olayini farkedeydim tda2003 e hic bulasmazdim:-)
ama tek faydasi var tda serisinjn kolay kolay bozulmuyor, ka serisi cikislarini kisa devre etsen kondansatpru bpzuyor, bacaklarini kisa devre etsen uguldamaya basliyor, distorsiyon gibi etkenleri olcecek ekipman yok. pahalilar:-)  anca kulakla olcuyorum:-) :-) :-)
[mergedate]1419681010[/mergedate]
@Flatrn abi, data demisken pt2389 un bass booster tusu butonlu.
brn ise su eski teyplerdeki gibi normal anahtar ile bir bass ayari istiyorum, o entegreye nasil bir islem yapmaliyim ki kontak kapali iken bass booster modu acilsin kontak acili iken de mod kapansin?

yolgezer

bak, gecen sefer de bu tavrin yuzunden kavga ettik senke, demin deyaptin biliypr musun hesapladin mi tarzinda soylem,
ben seni test etmkyorum. datasinda boyle bir veri yoktu, yapilabilir mi diye soruyorum, cunku kullanacagim, aslinda knu acacaktim ama madem burda datasheetleri inceliyoruz, konusalim dedim. ama bu tavrini devam ettireceksen sormadi say, aslinda beni yok say sen,

Flatron

o kadar anfilerle uğraşıyorsun çift kontaklı bir role ile bunu yapamıyormusun?
Ben sana birşeyler izah edeyim diye uğraşıyorum.Ama sen sadece voltajının fotoğrafını gördüğün devreler hakkında fikir beyan ediyorsun.
Tamam hesabını bilmezsin ama tecrüben vardır benzer  bir cihazı görmüşsündür aynı devredir kondansatörünü sökünce çalışmıştır.
Buda olmadığına göre.3525 kaç khz de anahtarlanmış biliyormusun? Bobinin endüktansını biliyormusun?
Arkadaşa duty cyle ları sordunmu  böyle onlarca soru sorulması gerekirken
Neyse ya istediğini varsayabilirsin

yolgezer

cift kontak role olsun normal anahtar olsun. benim amacim, bas birak anahtar yerine normal anahtar kullanmak. ama neyse, her sozume ters cevabi alacaksam hic sormamak daha iyi. brn cozum ariyorum yeni sorun degil

Flatron

http://www.princeton.com.tw/Portals/0/Product/PT2389.pdf
Buradaki 14.sayfadaki devre yada diğerini yapabilrsin
Direct Key  dediği şema 5 butonlu olan (hangi butona basarsan o ses ayarına geçer)
Cycle dediği de bir butonla bastıkça mode değişir
BB (Bass Bost bast yükseltme ucu) entegrenin 12 nolu pini 4,7 ile + uca gidiyor.
13.pin de 3D efecti ucu
12 ye buton koyarsan bass artırmayı aktif edersin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın