Güç Kaynağı Yapımı

Başlatan Doubt, 24 Aralık 2014, 18:48:28

Doubt

Arkadaşlar merhaba. Uzun zamandır bir güç kaynağı devresi yapmayı planlıyordum. Araştırmalarım sonucunda ekte verdiğim devreyi yapmaya karar verdim. Unutmadan şunu ekleyeyim. Devre tasarımı bana ait değildir. Devreyi eski bir kitapta buldum. Ben sadece devre üzerinde biraz oynadım. Ayar kısmındaki transistörü ve diyotları değiştirdim, devreye bir kısa devre koruma vs falan ekledim. Neyse fala uzatmadan soruma geçeyim.
Elimde hurdalıktan bulduğum bir anfinin trafosu var. Trafo 2x35 lik. Ebatı da büyük sayılabilecek bir cinsten. ben bunun 35 lik kısmını kullanmak istiyorum. Ama trafonun gücü ne kadardır, bana kaç amperlik bir akım sağlar bunu bilmiyorum. Bunu nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum. ayrıca devrede gördüğünüz yanlışları da bildirirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler. Devre şeması ve aşağıdaki ektedir.

https://yadi.sk/d/4CU8O4EFdbEM2

Not: Devre şemasında kullandığım LM317K, LM317HVK olacaktır.

Flatron

Trafonun gücünü linkteki çizim ve  tablodan bulursunuz.(Tablonun en sağında o karkasın watt ı yazıyor)
http://www.kaptanplastik.com/duz.php

[mergedate]1419441429[/mergedate]
Bulduğunuz güç değerini 35 volta böleceksiniz örn.350 watt çıktıysa 10 amper çekebilirsiniz .2x35 volt kullanacaksanız 5 amper çekersiniz.
lm317 nin max giriş voltajı 40 volt civarı sanırım  HVK yi bilmiyorum 50 voltttan yukarı olması gerekir

[mergedate]1419442744[/mergedate]
57 voltmuş kurtarıyor yani
57 volta kadar kontrol edebiliyor giriş 4,2-60 voltmuş

Doubt

@Flatron ilginiz için teşekkür ederim. trafomda ölçütüm ebatları verdiğiniz linkteki listede tam olarak bulamasam da ona yakın değerler buldum. verdiğiniz linkteki listeye baktığımda mesela benim b1 70 ve h1 55 olduğu yere baktığımda diğer parametlerde hemen hemen 7 mm lik bir oyanama var. bunun bir sakıncası olur mu sizce?

Ama baktığıma göre en az 200W olarak buldum.

Flatron

Rica ederim. Çok fazla değiştirmez gücü o değerler hocam

Doubt

sizi hazır yakalamışken eğer müsaitseniz başka bir soru daha sorabilir miyim?

Flatron

tek sargıyı kullanırsanız yaklaşık 7 amper çekebilirsiniz.

Doubt

@Flatron hocam ben bu devreye bir akım göstergesi eklemek istiyorum. yani sonuçta sınırladığım akımı görmem lazım. 320volt.com da FxDev'in yayınlamış olduğu opamp ile akım ölçme devreleri var. fakat ben bunları kullanırsam sadece yüke aktardığım akımı ölçebilirim. ben bunu da kullanacağım ama esas yapmak istediğim devrede sınırladığım çıkış akımını görmek bunu nasıl yapabilirim. bazı araştırmalar yaptım opampla ve shunt dirençle yapmışlar ama tam olarak kavrayamadım. bunu nasıl halledebilirim.

Flatron

Analog olarak nasıl yapılır tam bilmiyorum araştırmak lazım.Eğer PIC le falan yapmak isterseniz çok daha kolay olur
[mergedate]1419444097[/mergedate]
Birde şöyle birşey var hocam neden lineer güç kaynağı yapmak istiyorsunuz.
Hem ağır olurlar hem soba gibidirler,verimsizdirler
Bence SMPS yapmaya çalışın

Doubt

başka çarem yok gibi görünüyor.  piclerle yeni yeni uğraşmaya başladım. daha adc çalışmadım ama böyle yapmak benim için daha yararlı olur herhalde. bir de bir şey daha sormak istiyorum. devrenin orjinalinde güç transistörü MJ4502 kullanılmış. Bende buradaki forumda araştırdığım kadarıyla MJ15004 ü pek övmüşler... sizce hangisini koymalıyım. datasheetlerine baktım aralarında pek fark yok. mj4502 power dissipaiton 200W, MJ15004 ise 250W... diğer özellikleri hemen hemen aynı gibi... İkisininde hfe si  min 25. dediğim gibi baktığım kadarıyla sadece Vce leri ve Power Dissipation ları değişik...

@Flatron hocam SMPS dediniz bunu da araştırdım ama SMPS yapacak kadar yeterli göremedim kendimi. Bununla başlayayım dedim. Ama önerileriniz varsa büyük bir istekle değerlendiririm. yani nerelerden başlamam lazım...

Flatron

@Doubt bence SMPS ile yapın  hem avantajı çok hemde devrenize kolayca yeni eklemeler yapabilirsiniz.
PWM ADC  gibi konuları öğrenirsiniz.

Örneğin MC34063 ve birMOSFET ile  2-3 amperlik PSU  i 5x5 cm lik bir alanda yapabilirsiniz
PIC ve /veya ATMEL programlamayı öğrenirseniz çok hızlı projeler yapabilirsiniz

Kolay gelsin

Doubt

@Flatron hocam çok teşşekür ederim. Çok yardımcı oldunuz. Dediklerini araştıracağım. Size de kolay gelsin, iyi çalışmalar...

Flatron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın