Low Level Format - Yüzeysel Bilgi (pdf)

Başlatan seron, 23 Aralık 2014, 15:57:02

seron

yanlışlarım varsa affedin. söyleyin, düzelteyim. daha ayrıntılı bilgi isteyenlere yamyamlıkta ün salmış bazı arkadaşlarımız yardım edebilir ;)

dosyayı indireceğiniz sayfada reklamlara tıklatmayınız, en altta indir düğmesine basınız. indirme bitiminde bir reklam sayfası açılacaktır. bu sayfayı derhal kapatın sayfa içinde hiçbir şeye tıklatmayınız.

http://s3.dosya.tc/server29/UnIxHt/LLF.rar.html

yolgezer

Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

FORMAT hakkında bilinmesi gerekenler.
Formatın Türkçe karşılığı BİÇİMLENDİRMEK olarak telaffuz edilebilir.
Nedir bu biçimlendirmek. Acaba metal plakaları mı eğip büküyoruz :P ::) 8) ;D
Yoksa birtakım eshaş'ın bildirdiğine göre plakaları kazıyıp iz mi açıyoruz :P
Kazıyıp iz açma deyimi mizansel olsa da, bir bakıma gerçekleri yansıttığı söylenilebilir. Bu mizansel anlatımı TARLA örneği ile açıklamak istiyorum.

Bir tarlamız olsun. Bu tarlaya birşeyler ek'ip (YAZMA) birşeyler biçmek (OKUMA) istiyoruz.
Elbette ki bir tarlaya rasgele birşeyler ekebilir ya da biçebiliriz. Bu durumda o tarladan hangi üründen ne kadar üretebileceğimizi bilemeyiz. (Veri karmaşası) Böyle bir durumda o tarladan alınacak ürünler karmaşık olacağı için hiçbir işimize yaramayacaktır. Çünkü içerisinde OT, ÇÖR, ÇÖP birsürü bileşen olacaktır. Bunların ayıklanması ise tahmin edersiniz ki hiç te mümkün olan birşey değildir.
Peki ne yaparız.
Önce tarlamızı süreriz. (Low-level format) Yani bazı izler açarız. Açacağımız bu izler Tarla boyutu doğrultusunda pulluğumuzun uç kalınlığı ile (HDD KAFA BOYUTU) ters orantılıdır.
Yani pulluğumuzun ucu ne kadar kalınsa o kadar az iz açabileceğiz demektir.
(GELİŞEN HDD TEKNOLOJİLERİNDEKİ KAPASİTE ARTIRIMI)
Her HDD firması kendi tarlalarına ne kadar iz açılabileceğini bildirmiştir. (Şu kadar silindir)
Bu değer asla değişmez. Çünkü fabrikasyon olarak kafa boyutu sabit olduğundan, plaka(lardaki) toplam açılabilecek iz sayısı bellidir. Dolayısı ile kafayı hareket ettiren step motorun da her bir adımı bellidir.
Bu sebeple low-level format işlemi önem kazanmaktadır. Eğer bizler bu silindirlerin miktarını bilemeyip daha fazla açmaya kalışırsak sonuç bilinmez bir hale dönüşüp tarla yine kullanılmaz halde olacaktır.
Tüm izlerin doğru açılmasından sonra tarlamızı kullanabilirmiyiz ? HAYIR.
Bir HDD'de izler daireler şeklinde olduğu için ve eşit olmadığı için CLUSTER denilen ve tam bilemediğim bölümler oluşturulmalıdır.
Daireleri muhtelif mesafelerde parçalara bölen bu işlem, format esnasında (DOS FORMAT) bildirilmektedir. (Ayırma birim boyutu) Böylece her birimde kaç adet birler sıfırlar (Noktalar) oluşturulabileceği kesinleştirilmiş olacaktır. Örnek 4Kb 4096 nokta NTFS veya FAT file sistem.
Burada bazı abuk kelimeler kendisini gösterdi. NTFS ve FAT. Ülen nedir bu dangallar 8) ::) :P
Valla ben bilmiyorum gardaşlarım. Ama google amca biliyordur ona sorabiliriz.
Halbuki bir HDD firması der ki;
Gardaşım ben bu HDD üzerinde 1MB için 1.000.000 BYTES (NOKTA) konulabilecek şekilde imal ettim. Eğer HDD 100GB ise bu HDD de 100.000.000.000 adet nokta açılabilir. Sen yazacağın bilgileri 1024 olarak bilgilendirebiliyorsan, her bir 1KB için 24 bit'lik değer kaybın olacaktır.
SONRA BANA GELİP TE 100GB DİSK NEDEN 96GB GÖRÜNÜYOR DEME HAAA
GELELİM SAADETE
Tarlamızı sürdük, ocakları belirledik, Hangi izde ne kadar ocak olduğunu nereden bileceğiz?
Gerek tarlayı ekebilmek için gerekse biçebilmek için hangi ocağın nerede olduğunu da bilmeliyiz. nasıl bileceğiz gardaşım, bunca ocağın nerde olduğunu hangi ocakta ne ekildiğini (Ekileceğini) ya da biçilebileceğini nasıl bilebiliriz. Bizler kahinmiyiz. Unuturuz, karıştırabiliriz, hatta benzer renkli ürünler varsa ne olduğunu bile anlayamayabiliriz.
İşte bu işlemin sağlıklı olabilmesi için her HDD nin bir ana önyükleme kaydı (MBR) yani MASTER BOOT RECORD denilen bir çizelgesi vardır.
Bu çizelgede hangi izde neler bulunduğu, hangi ocakta neler ekildiği yazmaktadır.
Bizler tarlaya salatalık ekeceksek hangi ocağa ekeceğimizi önceden MBR çizelgesine yazarız. Eğer o ürünü toplamak gerekirse (OKUMAK) önce MBR çizelgesine bakarız. Çizelgede yazan başlangıç adresine giderek, yine çizelgede yazan bitiş adresini gördüğümüz anda ürün toplanmıştır, koy torbalara götür pazara ::) :P 8)
İyi de bir sorun var :
Nadir de olsa bazı arkadaşlarımın başına gelmiştir. 100 kilo salatalık toplamamız gerekirken 125 kilo salatalık toplarsak ne oluyor.
Şimdi diyecekler ki kardeşim ne güzel işte 100 kilo beklerken 125 kilo ürün aldın 25 kilo fazladan satar köşeyi dönersin 8) :P
Bu tür bir olayın sebebi DÖNGÜSEL ARTIKLIK DENETİMİ adıyla bilinmektedir. Bu bir hatadır ve olması gerekenden fazladır. Bir ocaktan ne kadar ürün alman gerekiyorsa o kadar toplamalısın. Yoksa MARABA'nın kafası karışır ve bu salatalıkları taşıyamaz, taşısa bile istenilen 100 kilo salatalık için al sana 100kilo salatalık diyemez. Çünkü daha fazla salatalık vardır :D
Keza daha az salatalık toplanırsa ne olur? MARABA belirtilen miktarı buluncaya kadar aramaya devam eder. Böylece HDD döner durur. Bizler de bekleriz ki malları toplayıp satalım ::)

Çok gevezelik ettim. Okuyan arkadaşlar sıkılmasın diye şimdilik bu kadar.
Bu konu geniş yelpazede incelendiği için yine devam ederiz.

seron

evet.
anlaşılan her kaydedilecek veri, örneğin NTFS olarak biçimlendirilmiş bir harddiskin MBR-master boot record (kitabın içindekiler sahifesi) kısmına; bu bilgi nerededir? hangi sektör hangi clusterleri işgal etmektedir? adı, boyutu... nedir gibi notlar alınarak kaydedilir. böylece o dosyaya erişmek istendiğinde sistem, derhal MBR ye başvurarak: "ülen arkadaş bana acele short circuit.avi dosyasını aç" der ve derdemez, harddisk kafası mbryi okuyarak: "hani harddiskin şurasında XYZ Mb lık yer kaplıyor, hani belgelerim klasöründe saklanıyor o mu?"  diyor ve derhal o iz üzerine giderek dosyayı okuyor.

aynı şekilde sistem başlarken işletim sistemi var mı yok mu? adı ne? hangi dosyayla başlanacak... gibi işlemler de bu mantıkla yürüyor. keza flaşbellek, CD-DVD... gibi ortamlarda da mantık buna çok yakın hemen hemen aynı şekilde işler.

minimalite24

Bilgili Bir Ahmak,Cahil Bir Ahmaktan Daha Ahmaktır!

RaMu

@Mr_YAMYAM hocam
http://www.picproje.org/index.php/topic,52681.new.html#new
linkdeki konuda LL formatladığımız harddisk yine isyan ediyor,

Mr_YAMYAM

ben o siteden atılmadım mı yahu ;D
Hiç tasvip etmediğim halde kötü sözler kullanmıştım. temelli atmamışlar demekki.
Yahu YAMYAM diye insan hiç olmazsa tamamen uzaklaştırırdı.
@RaMu 
Bir HDD de BAD sectorler tam anlamıyla tamir edilebilirse o disk genellikle sağlıklı çalışır.
Bununla beraber aşırı darbeye maaruz kalıyorsa yine BAD sektör oluşması haliyle olağandır.
Eğer verilerin yedekli ise öncelikle ve ivedilikle disk hatalarına karşı tarama yapmalısın.
Bu işlemi, önce DOS ile (external disk windows altında yapılabilir)
Daha sonra HD Tune adlı program ile yeni bir taramadan geçirmelisin.
Eski ekran alıntıların duruyorsa görülen hataların yerlerini karşılaştır.
Şimdilik ekran görüntüleri ve veriler olmadan fazlaca yorum yapamıyacağım.

RaMu

@Mr_YAMYAM biz tekrar eskiden yaptığımız işlemleri yaptık diyelim,
yine bize 6 ay sonra bu hatayı verecek vey daha kısa sürede,
doğru mudur?
Öyleyse attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmiyor,
16 saat low level formatı bekle :)

Eskiden aşırı darbeye maruz kalmıştı,
ve halen aşırı darbeye maruz kalıyor,
ben laptop u biraz sert kullanırım
yere düşer, çarpar, sağı solu kırılır vs.
genelde film izleyip uyurken yataktan düşüyor,
yoksa sinirini metadan çıkaran biri sanılmayayım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: RaMu - 26 Aralık 2014, 22:19:24@Mr_YAMYAM biz tekrar eskiden yaptığımız işlemleri yaptık diyelim,
yine bize 6 ay sonra bu hatayı verecek vey daha kısa sürede,
doğru mudur?
Öyleyse attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmiyor,
16 saat low level formatı bekle :)

Eskiden aşırı darbeye maruz kalmıştı,
ve halen aşırı darbeye maruz kalıyor,
ben laptop u biraz sert kullanırım
yere düşer, çarpar, sağı solu kırılır vs.
genelde film izleyip uyurken yataktan düşüyor,
yoksa sinirini metadan çıkaran biri sanılmayayım.
Böyle bir durumda tek sözüm olacak dostum.
KEDİDİR KEDİ ;D
Yani yeni bir HDD bile alsan aynı şartlarda fazla dayanmaz. Belli bir treshold seviyesine gelinceye kadar idare eder, sonra yine aksaklıklar başlar.
Tek bir önerim olabilir.
HDD yi son kez formatla.
Önce disk hataları taraması yaptır. Bozuk bölümleri onarmayı mutlaka seç.
Sonra aynı program ile yeniden low-level format at.
Hemen sonrasında DOS altında yavaş format ile yeniden biçimlendir ve istersen partition oluştur.
Sadece HDD'ye küçük bir dosya kaydet. Ve Disk hatalarını yeniden tarattır.
My defrag programı ile disk birleştirmesi ve boş alan birleştirmesi yaparak kullanmaya devam et.
TEK önerim ise:
Uzunca bir HDD USB kablosu kullanarak en azından biraz daha güvenli olarak muhafaza etmeyisağla.
PC yere düşse bile HDD düşmesin ::) :P

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 26 Aralık 2014, 22:30:44RAID, SMART, thresold nedir? buraya da yazayım bari...
Son olarak yapmış olduğum RAID kurulumu ve bazı donanımların kimlik görüntüleridir.

Bakalım hangi arkadaşlar ilgilenecek ;D

Şu an benim PC bir çeşit SERVER sınıfına girdi ;D

seron

işte o temayı istemek hakkımdır. tabi karşılığında bir adet akdeniz_XP sp-2 CD si temin edilecektir.

SMART ise harddisk muayenesi olup bana vermiş olduğun LLF aracında mevcuttur. amacı harddiskin sağlık taraması yapmaktır. eğer harddisk yıpranmış, ölmek üzere ise "warning" yazısı ile uyararak bir an önce kullanıcıyı veri yedeklemesi yaparak yeni bir harddiske geçmesi konusunda uyarır. yani benim 1TB hitaçi belasında görmüş olduğun uyarı, bir an önce harddisk almamı gerektiriyor olabilir ki şu anda züğürtüm.

aah ahhhh şu bilgisayardan komple kurtulasım var.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 28 Aralık 2014, 17:17:55işte o temayı istemek hakkımdır. tabi karşılığında bir adet akdeniz_XP sp-2 CD si temin edilecektir.

SMART ise harddisk muayenesi olup bana vermiş olduğun LLF aracında mevcuttur. amacı harddiskin sağlık taraması yapmaktır. eğer harddisk yıpranmış, ölmek üzere ise "warning" yazısı ile uyararak bir an önce kullanıcıyı veri yedeklemesi yaparak yeni bir harddiske geçmesi konusunda uyarır. yani benim 1TB hitaçi belasında görmüş olduğun uyarı, bir an önce harddisk almamı gerektiriyor olabilir ki şu anda züğürtüm.

aah ahhhh şu bilgisayardan komple kurtulasım var.
Seneye tatil planlarını yine Antalyada yaparsak sana bu temalı bir XP getiririm ;D
Şu aralar biraz işlerim yoğun. Eğer fırsat bulabilirsem kartlarla beraber bir CD de gönderebilirim belki.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın